Hoşgeldiniz!

apandisit ameliyatı

apandisit ameliyatı 01:35
apandisit ameliyatı 19.548 izlenme - 6 yıl önce yorumsuz . mükkemel başırılı bi amlyt ama biraz kısa :d
akut apandisit hangi hastalıklarla karışabilir? 01:41
akut apandisit hangi hastalıklarla karışabilir? 3.976 izlenme - 6 yıl önce akut apandisit hangi hastalıklarla karışabilir? doç.dr. mutlu ömer yakut http://dorahospital.com
Apandisitti Toprak oldu... 01:56
Apandisitti Toprak oldu... 36 izlenme - 2 ay önce İzmir’de basit bir apandisit ameliyatı için masaya yattı, bir daha kalkamadı… İşitme engelli 34 yaşındaki murat cam, iki haftadır yoğun bakımda verdiği yaşam mücadelesini kaybetti… Cam’ın son kez getirildiği evinde yas vardı…
Safra ameliyatı sonrası hastada ne gibi değişiklikler olur? 00:30
Safra ameliyatı sonrası hastada ne gibi değişiklikler olur? 29 izlenme - 8 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk safra taşları hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Safra ameliyatı sonrası hastada ne gibi değişiklikler olur? Ameliyat sonrası safra kesesi alındığı zaman ameliyat sonrası kişinin hayatında önemli bir değişiklik ortaya çıkmaz. Yine aynı şekilde işine gücüne devam edebilir. Yemesinde içmesinde herhangi bir kısıtlama ya da hareketlerinde herhangi bir kısıtlama olmaz.
Hemoroid nedir? Daha çok kimlerde görülür? 01:02
Hemoroid nedir? Daha çok kimlerde görülür? 190 izlenme - 7 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Ümraniye Polikliniği Genel Cerrahi Uzmanı Öğr. Gör. Dr. Talha Atalay hemoroid hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Hemoroid nedir? Daha çok kimlerde görülür? Hemoroid sindirim sisteminin son kısmında bulunan anüs çevresinde oluşan damarsal topaklanmalardır. Toplum içerisinde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Poliklinik takiplerinde de kontrollerinde de oldukça sık rastlanır. Toplumumuzun yaklaşık % 5’inde bu tür bir rahatsızlık mevcuttur. Hastalık ileri evrelerde daha çok hastalar çekindiği için doktora müracaat ederler. İç ve dış olmak üzere iki tane çeşidi vardır. Dış hemoroidi genelde hastalar tespit eder, doktora müracaat ederler. İç hemoroidde de kanama şikayetiyle hastalar müracaat edip ileri tetkik ve değerlendirmeye tabi tutulurlar. Kesin tanıyı koymak için genellikle iç hemoroidlerde kolonoskopi ve anoskopi yapmak gerekir.
Anal fistül nedir? Nasıl tedavi edilir? 00:49
Anal fistül nedir? Nasıl tedavi edilir? 134 izlenme - 7 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, anal fistül hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Anal fistül nedir? Nasıl tedavi edilir? Anal fistül anüs bölgesindeki deri ile kalın bağırsağın son kısmı arasındaki bir tünelleşmedir. Kıl kalınlığında kadar bir tünelden sürekli dışarıya akıntı olmasıdır. Kişi bunu iç çamaşırlarında akıntı kirlenme şeklinde görür tedavisinde bu tünelin ortadan kaldırılması esastır. Bunun için değişik ameliyat şekilleri vardır. Ya tüneli açık yara haline getirip iyileşmesini sağlamak ya da tüneli ortadan kaldırıp orayı tekrar dikmek şeklinde farklı tedavi yöntemleri vardır.
Kasık fıtığı neden oluşur? Nasıl tedavi edilir? 00:56
Kasık fıtığı neden oluşur? Nasıl tedavi edilir? 92 izlenme - 7 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, kasık fıtığı hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Kasık fıtığı neden oluşur? Nasıl tedavi edilir? Kasık fıtığı insanların zayıf noktasıdır. Kasıklarımız zayıf noktalardır. Bunlar ya doğuştan fıtık şeklinde olur bebeklerde çocuklarda görülen fıtıklar bu şekildedir. Ya da daha ileri ki yaşlarda dokuların yıpranmasıyla ağır kaldırmak karın içi basıncının arttığı durumlarda bu zayıf noktalardan karın içi organların dışarı taşması şeklinde olur. Burası bir yırtık yeridir. Yırtık yerinin tamir edilmesi dikilmesi ile fıtık ameliyatı yapılır. Tamir edilirken günümüzde yama kullanılmaktadır. Bir yama ile o bölge için özel olarak yapılmış bir yama ile yırtık yer dikilip tamir edilir.
Safra ameliyatı sonrası gündelik yaşama ne zaman dönülür? 00:30
Safra ameliyatı sonrası gündelik yaşama ne zaman dönülür? 20 izlenme - 8 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk safra taşları hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Safra ameliyatı sonrası gündelik yaşama ne zaman dönülür? Bu ameliyat eğer kapalı ameliyat şeklinde yapılırsa bazen 3 günde bazen bir haftada kişilerin ağrı eşiğine göre kişi normal hayata dönebilir. Açık ameliyatlarda bu süre biraz daha uzundur. 10 gün ila 20 gün arasında normal hayata dönülebilir.
Kıl dönmesi nasıl anlaşılır? 00:35
Kıl dönmesi nasıl anlaşılır? 1.199 izlenme - 7 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, kıl dönmesi hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Kıl dönmesi nasıl anlaşılır? Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesindeki akıntılarla anlaşılır. Kişi bunu ancak iç çamaşırında o bölgeye denk gelen yerde sarı, kırmızı kanlı akıntı şeklinde fark eder. Ya da bazen doğrudan iltihap şeklinde ortaya çıkar. Muayenede de bu görerek anlaşılır.
Hemoroid nasıl tedavi edilir? 00:43
Hemoroid nasıl tedavi edilir? 54 izlenme - 7 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, hemoroid hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Hemoroid nasıl tedavi edilir? Hemoroidlerin tedavisi değişiktir. Bunlar düşük dereceli hemoroidden yani yeni başlamış hemoroidden daha ağır hemoroitlere kadar farklılık gösterir. Yeni ortaya çıkmış hemoroidlerde de daha çok ilaç tedavileri ile tedavi yaparken hemoroid dercesi arttıkça ameliyat dışı müdahaleler, daha da ileri olanlar ameliyat ile hemoridel dokuların oradan uzaklaştırılması kesilip alınmasıyla tedavi edilir.
Tırnak batmasının tekrar etmemesi için neler yapılabilir? 00:57
Tırnak batmasının tekrar etmemesi için neler yapılabilir? 123 izlenme - 7 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Ümraniye Polikliniği Genel Cerrahi Uzmanı Öğr. Gör. Dr. Talha Atalay tırnak batması hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Tırnak batmasının tekrar etmemesi için neler yapılabilir? Tırnak batmasının tekrar etmemesi için hastaların bundan sonra giyecekleri ayakkabılara dikkat etmesi ve ayak bakımına özen göstermeleri gerekir. Hastanın iradesi dışında gelişen bazı hastalıklar var mantar gibi ve buna benzer rahatsızlıklar tırnak kökünün ete doğru ilerlemesine sebebiyet verir. Cildiye hekiminin de ayrıyeten değerlendirilmesi lazım. Siz ne kadar cerrahi uygulasanız da tekrarlayabilir. Tekrarın engellenmesi için de cerrahi prosedür biraz daha ileriye götürülüp tırnak yatağının açılıp komple temizlenmesi işlemi yapılır. Bazen koter uygulaması bazen o bölgenin cerrahi olarak tamamen eksize edilmesiyle düzelebilir. Şikâyetler azalır.
Kabızlık nedir ?  Neden oluşur ? 00:46
Kabızlık nedir ? Neden oluşur ? 15 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe kabızlık hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Kabızlık seyrek olarak dışkılamak demektir. Haftada 3 günden az dışkılamak ve bunun 3 ay sürmesi kabızlık hastalığının tanısı için yeterlidir. Kbızlık genellikle zor dışkılama tam boşalamama ve zorlanma şeklinde de ifade edilebilir. Genellikle lifli gıdalardan az beslenme ve az su tüketme nedeni ile olur.
Safra taşı tedavisinde ameliyat şart mıdır? 00:22
Safra taşı tedavisinde ameliyat şart mıdır? 36 izlenme - 8 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk safra taşları hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Safra taşı tedavisinde ameliyat şart mıdır? Eğer safra kesesinde taş görülmüş ise tek tedavisi ameliyattır. İlaç ile başka bir tedavisi yoktur.
Kabızlık için cerrahi tedavi hangi durumlarda kullanılır ? 01:22
Kabızlık için cerrahi tedavi hangi durumlarda kullanılır ? 13 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe kabızlık hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Kabızlık için cerrahi tedavi çok nadiren gerekmektedir. Eğer yapılan kolonoskopi de herhangi bir tıkayıcı polip, lezyon, kanser yoksa kolontransit zamanı uzamış ise kişilerde kronik kabızlık mevcut ise bu adaylar cerrahi müdahale açısından değerlendirilir. Şu bilinmelidir ki kronik kabızlığı olan hastaların çok düşük bir yüzdesinde cerrahi müdahale gerekmektedir. Yapılan müdahalede rektum hariç kalın bağırsağın tamamı alınarak ine bağırsak rektuma ağızlaştırılır ve bu şekilde yavaş çalışan l-kalın bağırsak segmenti çıkarılarak devre dışı bırakılmaktadır.
Kabız olan kişi hangi testleri yaptırmalıdır ? 01:50
Kabız olan kişi hangi testleri yaptırmalıdır ? 3 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe kabızlık hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Kabız olan kişiler öncelikle bu kabızlığın basit bir dışkılama alışkanlığının değişip değişmediğini test etmeliler. Bol su tüketip, posalı gıdalar yiyerek, geçici olsada dışkı yumuşatıcı şuruplar içerek düzeliyorsa eğer bu beslenme alışkanlığında değişiklik yapılınca düzeleceği anlamına geliyor. Ancak 3 aydan uzun süren kabızlıklar için mutlaka bir endokrin doktoruna gidilmeli ve değişik sistemik hastalıkların olup olmadığı araştırılmalıdır.Eğer böyle bir hastalık yoksa 50 yaşın üzerindekiler mutlaka kolonoskopi yaptırmalı ve 50 yaşın altındakiler ve ailesinde kolon ve rektum kanseri olmayanlar kolon ve rektumun boşalma zamanı ile ilgili testleri yaptırarak eğer kalın bağırsağınız tam çalışmıyorsa diğer tedavi seçenekleri doktorunuz tarafından size söylenecektir.
Anal fissür nedir ? 00:35
Anal fissür nedir ? 34 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe anal fissür hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Anal fissür yani çatlak makatta büyük abdesti yaparken ağrı ve kanama ile kendini gösteren bir hastalıktır. Genellikle kabızlık sonucu ıkınmayla büyük abdest yaparken yırtılma olması şeklinde meydana gelir.
Anal fissürün belirtileri nelerdir ? 00:33
Anal fissürün belirtileri nelerdir ? 16 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe anal fissür hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Anal fissürün asıl belirtisi makattan kanama ve büyük abdesti yaparken ağrı olması bunun dışında büyük abdest yapılmadığı durumlarda ağrı, kaşıntı hissi verebilir.
Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir? 00:38
Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir? 525 izlenme - 7 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, kıl dönmesi hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir? Kıl dönmesinde tedavi hemen derinin altında yerleşmiş olan yaralı, hastalıklı dokunun çıkarılması şeklinde tedavi edilir. Bu hastalıklı doku çıkarıldıktan sonra kalan boşluğun kapatılma şekilleri farklıdır. Bunlar da değişik ameliyat yöntemleri olarak karşımıza çıkar. Yani bir ameliyat yapmak gerekir kıl dönmesinde.
Anal fissürde tedavi seçenekleri nelerdir ? 03:07
Anal fissürde tedavi seçenekleri nelerdir ? 12 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe anal fissür hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Anal fissürde öncelikle tedavi kabızlığın önlenmesine dayanır. Kabızlığı engellemek için yeme ve dışkılama alışkanlıklarının hayata geçirilmesi büyük önem taşır. Bol bol su içmek, posalı gıdalar yemek, aşırı yağlı, acı gıdalardan uzak durmak gerekir. Gerektiği zaman dışkı yumuşatıcı şurup ve ilaçlar kullanılabilir. Düzenli olarak yumuşak bir şekilde büyük abdestin yapılması sağlanırsa eğer bu çatlarla oranında iyileşir. Bazı pomatlarda ağrıyı azaltıcı destek tedavisi olarak verilebilir. 6hafta içerisinde tedavi edilmezse kronikleşir ve kronikleşince ilaç tedavisiyle düzelmesi zorlaşır. Bu gibi durumlarda bazı yardımcı tedavi seçenekleri ve en son olarakta cerrahi yöntem tercih edilir. Sfinkter kaslara botox uygulaması yada genel anestezi veya belden aşa uyuşturularak sfinkter kaslarının bir kısmı kesilerek makat gevşetilir. Ameliyatta sanıldığı üzere gaz ve gayta kaçırma olmaz zaten tutan kasların 0undan fazlası kesilmez.
Meme kanseri nasıl tedavi edilir? 00:40
Meme kanseri nasıl tedavi edilir? 44 izlenme - 7 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, kadınlarda meme sağlığı hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Meme kanseri nasıl tedavi edilir? Meme kanseri yakalandığı evresine göre tedavi şekilleri değişir. Bunlar meme kanseri dokusunun küçük bir kitle olarak çıkarılmasından memenin tamamen alınmasına göre değişen ameliyat yöntemleri vardır. Bazen bu ameliyat yöntemleri yetmez. Yanında ilaç tedavisi kemoterapi ve ışın tedavisi radyoterapide gerekebilir.
Safra taşı tedavi edilmezse ne olur? 00:50
Safra taşı tedavi edilmezse ne olur? 21 izlenme - 8 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk safra taşları hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Safra taşı tedavi edilmezse ne olur? Safra taşı tedavi edilmezse hastanın şikâyetleri devam eder. Özellikle hazımsızlık, yemeklerde sonra şişkinlik, geğirme, bulantı, karın ağrısı gibi şikayetler devam eder. Daha da önemlisi eğer bu taşlar safra kesesinden çıkıp safra yoluna düşerse bu sefer hastada bu ağrı şikayetleri daha şiddetli olur. Acil durum gelişir hatta daha ileri durumlarda sarılık gelişebilir. Pankreas iltihabı ortaya çıkabilir. Klinik durum oldukça zor tedavi edilebilir bir hale gelir.
Kolon ve rektum kanseri nedir ? 00:41
Kolon ve rektum kanseri nedir ? 8 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe kolon ve rektum cerrahisi hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Kolon ve rektum kanserleri kalın bağırsaktan ve son kısmında oluşan rektumdan kaynaklanan kanserlerdir. Bu kanser sık karşımıza çıkan kanserdir. Ülkemizde kadınlarda ikinci sırada erkeklerde üçüncü sırada sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Sağlık bakanlığı verilerine göre yüz binde yirmi oranı hemen hemen kadın erkekte eşit olarak görülmektedir.
Kolon ve rektum kanseri nasıl tedavi edilir ? 01:18
Kolon ve rektum kanseri nasıl tedavi edilir ? 21 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe kolon ve rektum cerrahisi hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Kolon ve rektum kanserlerinin kesin tedavisi cerrahidir. Kolon kanserleri teşhis edildikten sonra evreleme amaçlı görüntüleme aletleriyle incelendikten sonra uzak organ metastazı yoksa cerrahi olarak tedavi edilirler. Rektum kanseride kalın bağırsağın son 10-15 cm içeren kısmındaki kanserleri barındırır. Bununda tedavisi cerrahi olmakla birlikte evrelemesi yapıldıktan sonra eğer evre 3 ise bazende evre 2 de ise radyoterapi ve kemoterapi uygulanabilir. Genel olarak tedavileri cerrahidir kanserli bölge ve etrafındaki lenfotların temizlenmesi ile olur.
Kolon ve rektum kanserlerinin risk faktörleri nelerdir ? 01:10
Kolon ve rektum kanserlerinin risk faktörleri nelerdir ? 10 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe kolon ve rektum cerrahisi hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Kolon ve rektum kanserlerinde yaş önemli bir risktir. 50 yaşın üzerinde tüm kanserlerin sıklığı artmaktadır. Bu yüzden biz 50 yaşını geçen herkese bir tarama kolonoskopisi önermekteyiz. Bunun dışında ailesel risk faktörü yine önemli bir etkendir. Sadece si ailesel nedenle olabilir ama ailede olması arttırıcı bir etkendir. Bağırsak hastalıkları üzerinden 8-10 yıl geçince kansere neden olabilirler. Hayvansal gıdalarla beslenme düşük lifli besinlerle beslenme yine kolon ve rektum kanserini oluşturur.
Kolon ve rektum kanseri ne tür belirtiler gösterir ? 00:49
Kolon ve rektum kanseri ne tür belirtiler gösterir ? 22 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe kolon ve rektum cerrahisi hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Kolon ve rektum kanserleri en başta makattan kanama ile kendini gösterir. Bunu dışında halsizlik, çabuk yorulma, karında dönem dönem ağrıların olması, şişkinlik en önemlisi dışkılama alışkanlığında değişiklik, yeme alışkanlığında değişme olmadan ishal atakları ya da kabızlık, büyük tuvaleti yaparken tam boşalamama hissinin olması kalın bağırsak hastalıklarının belirtileridir.
Kolon ve rektum kanseri ameliyatları nasıl yapılır ? 02:19
Kolon ve rektum kanseri ameliyatları nasıl yapılır ? 28 izlenme - 5 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Çipe kolon ve rektum cerrahisi hakkında bilgilendiriyor. www. hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde; Endokrin cerrahisi (guatr ameliyatları) , Sindirim sistemi cerrahisi (mide, bağırsaklar, safra kesesi, apandisit vb.) , Anüs hastalıkları (hemorid, fistül vb.) , Fıtık ameliyatları , Meme hastalıkları ve ameliyatları, Kıl dönmesi ameliyatları, Laparoskopik cerrahi (mide fıtığı, safra kesesi, bağırsak ameliyatları) , Onkolojik (kanser) cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Kolon ve rektum ameliyatları günümüzde laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılır. Bu yöntemin yapılmasıyla ilgili tereddütler vardı. Son yapılan çalışmalar bu yöntemin yapılabileceğini göstermektedir. Bu yöntem göbekten 1cm lik bir insizyonla girilmesi ve karın içinin şişirilmesi ve kamera aracılığıyla görüntünün ekrana yansıtılmasıve daha sonra 3 ya da 4 delikten daha karın içine girilerek hastalıklı bağırsağın çıkarılması ve anastomozun tamamlanması şeklinde yapılır. Genellikle bu ameliyatlar ucuca etkenerek yapılır. Bazı durumlarda da cilde ağızlaştırarak yapılmaktadır. Rektum ameliyatlarında ise kanserli dokunun sfinktere ne kadar yakın olduğu önemlidir. Rektumamelyatında etrafındaki yağ dokusu ve lenfleri temizlenerek gerçekleştirilir. Rektum tümörünün makatı tutan kaslara ne kadar yakın olduğu incelenerek bazen ince bağırsak dışarıya alınabilir. Eğer bu sfinkterler tamamen kanserlendiyse makat tamamen kapatılır ve kalıcı olarak kolostomi yapılması gerekebilir.
Sarı-lacivert aşkı ameliyat dinlemedi 02:55
Sarı-lacivert aşkı ameliyat dinlemedi 633 izlenme - 10 ay önce Konya'da zorlu bir apandisit ameliyatı geçiren Fenerbahçeli taraftar Sıla Güneş, operasyonun üzerinden 12 saat bile geçmeden taraftarı olduğu sarı-lacivertlilerin, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın da katıldığı organizasyonuna iştirak etti.
Sarı-lacivert aşkı ameliyat dinlemedi 02:55
Sarı-lacivert aşkı ameliyat dinlemedi 53 izlenme - 10 ay önce Konya'da zorlu bir apandisit ameliyatı geçiren Fenerbahçeli taraftar Sıla Güneş, operasyonun üzerinden 12 saat bile geçmeden taraftarı olduğu sarı-lacivertlilerin, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın da katıldığı organizasyonuna iştirak etti.