Hoşgeldiniz!

kadına yönelik şiddet

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede 02:24
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede 27 izlenme - 9 ay önce Kadına yönelik şiddetle mücadelede "iyi niyet elçisi" önerisi- TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Komisyonu Başkanı Dedegil: - "Toplumsal rol model kişilerin seçilip kadına yönelik şiddetin engellenmesinde iyi niyet elçisi olmaları, bu problemde sabit olarak kalmaları gerektiğini düşünüyorum"- "Kadın meselesi sadece kadınların çözebileceği bir mesele değil. Mutlaka erkeklerin dahil olması, iyi bir rol model olması gerekiyor" SEVAL GÜLER - TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil, toplumsal rol model niteliğindeki kişilerin kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda iyi niyet elçisi görevini üstlenebileceğini ve toplumda farkındalığın artmasına katkı sunabileceklerini söyledi.
Kadına Saldırı 02:11
Kadına Saldırı 484 izlenme - 9 ay önce Güvenlik kameraları tarafından çekilen görüntülerde kadına yönelik şiddetin Türkiye'de ne boyuta geldiğini gözler önüne seriyor. Bir adam kadını döverken diğer adamlar olayı yatıştırmaya çalışıyor: Adam tekme tokat darp ettiği kadını onca insanın içinde aracına bindirerek götürüyor.
Sokağın Sesi: Kadına Yönelik Şiddet Nasıl Çözülür? 02:22
Sokağın Sesi: Kadına Yönelik Şiddet Nasıl Çözülür? 52 izlenme - 9 ay önce Kadına yönelik şiddet özellikle ülkemizde ciddi ve en üzücü sorunlardan biri. Yaşama hakları ellerinden alınan, büyük baskılar gören gerek fiziksel gerekse ruhsal şiddet gören kadınlar için vatandaşlara sorduk: Kadına yönelik şiddet nasıl çözülür? Yorumlarınızı yazmayı unutmayın vehase.tv vehase TV'yi takip et: http://www.facebook.com/vehasetv http://www.twitter.com/vehasetv
Kadına Yönelik Şiddeti Kadın Bıçaklayarak Protesto Etmek 00:33
Kadına Yönelik Şiddeti Kadın Bıçaklayarak Protesto Etmek 229 izlenme - 11 ay önce Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı'nın kadına şiddete yaptığı yaptığı basın toplantısında temsili olarak bir erkeğin kadını bıçaklaması dikkati çekti. Basın toplantısı sırasında elinde bıçak olan Bursa İl Genel Meclisi Üyesi Selim Argın, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Şahin'i temsili olarak defalarca bıçaklaması ile ilgili canlandırması toplantıya damgasını vurdu. Toplantıda açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Teşkilatı, kadına yönelik şiddeti farklı bir tepkiyle kınadı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla CHP il binasında yapılan basın açıklamasına Bursa Milletvekili Sena Kaleli, İl Başkanı Metin Çelik ile partililer katıldı. Mirabel kardeşlerin diktatörün askerleri tarafından tecavüz edilerek işkenceyle katledildikleri 25 Kasım gününün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü olarak anıldığını söyleyen CHP Kadın Kolları Üyesi Macide Arıkan, ''1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde katledilen ve dünyada ''Kelebekler'' adıyla efsaneleşen kardeşlerin anısına dünyanın dört bir köşesinde toplanan kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, şiddete ve savaşa karşı kadın dayanışmasını örgütlüyor ve seslerini yükseltiyorlar'' dedi Ülkemizde son yıllarda kadına yönelik şiddette büyük bir artış olduğunu vurgulayan Arıkan, ''Öldürülen kadın sayısı 2002 yılında 66 iken, 2012 yılında 165, 2013 ilk 10 ayında ise 168'e çıkmıştır. Türkiye'de evli kadın nüfusunun yüzde 39'u fiziki şiddete, yüzde 15'i cinsel şiddete, yüzde 44'ü duygusal istismara maruz kalmaktadır'' açıklamasında bulundu. CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli ise, ''İnsan hakları ihlalini ve aynı zamanda ayrımcılığı, her alandaki şiddeti halkımıza anlatmamız gerekmektedir'' dedi.
Kadına Yönelik Şiddete Nişantaşı ve Bağcılar'ın Tepkisi 02:15
Kadına Yönelik Şiddete Nişantaşı ve Bağcılar'ın Tepkisi 31 izlenme - 9 ay önce Nişantaşı ve Bağcılar'da, toplumun kadına karşı şiddet konusunda tepkilerini ölçmek amacıyla sosyal bir deney yapılmış. Müzik sesine tepki gecikmezken, kadına şiddetin bariz olduğu gürültülere tepki gelmemiş...
Karısını Yol Ortasında Bıçaklayan Adam (+18) 02:24
Karısını Yol Ortasında Bıçaklayan Adam (+18) 261 izlenme - 3 ay önce Denizli'de eşinden boşanmak isteyen kadın, yol ortasında kocası olan ama insna olmayı başaramamış öküzün biri tarafından defalarca bıçaklandı. kadın ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Bu rahatsız edici görüntülerin bu sitede ne işi var diye düşünebilirsiniz, ancak şu bir gerçek ki her gün bir başka kadın eşi ya da sevgilisi tarafından bur tarz muameleye maruz kalıyor ve buna karşı toplumda ciddi toplumda ciddi bir yankı uyandırmanın vakti geldi. Kadına yönelik şiddete dur haykırarak dur diyelim.
Bakanlık Onaylı Kadına Şiddet Marşı 01:31
Bakanlık Onaylı Kadına Şiddet Marşı 24 izlenme - 6 gün önce Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü kapsamında seslerini daha gür çıkarmak isteyen kadınlar sokaklara inerek Türkiye'de ilk olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından onaylı tek "kadına şiddet olmasın" marşını koro eşliğinde seslendirdi.
Erdoğan'dan Kadına Şiddet Karşıtı Mesaj 00:58
Erdoğan'dan Kadına Şiddet Karşıtı Mesaj 147 izlenme - 9 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından, kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla kendisinin ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra sanat ve spor camiasından çok sayıda ismin de yer aldığı bir video paylaştı. #KadınaŞiddetİnsanlığaİhanet hashtag'iyle paylaştığı ve Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Kenan İmirzalioğlu, Engin Altan Düzyatan, Fatih Terim, Slaven Bilic, Burcu Esmersoy; futbolcular Demba Ba, Wesley Sneijder, Burak Yılmaz ve Moussa Sow gibi ünlü isimlerin yer aldığı videoda Erdoğan, "Kadına şiddet, insanlığa ihanettir" mesajı verdi. "KADINA ŞİDDETİ BİZZAT TAKİP EDECEĞİM" Erdoğan, akşam saatlerinde katıldığı Haliç Kongre Merkezi'ndeki Dünya Kadınlar Günü Buluşması'nda ise "Biliyorsunuz, benim bizzat takip ettiğim konular vardır. Bundan sonra kadına şiddeti de bizzat takip ettiğim konular arasına aldığımı söylemek istiyorum. Bu konudaki kapsamlı ve uzun soluklu tartışmaların hem öncüsü hem takipçisi olacağım" ifadelerini kullandı. Şimdiye kadar kadına şiddet konusunda her türlü tedbiri aldıklarını ve almaya da devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Başbakanlığım boyunca attığımız tüm adımlarda kadınlarımızın mağduriyetlerini gidermeye önem verdik. Kadına karşı şiddet uygulayan kişilerin zihniyet dünyasını değiştirmemiz gerekiyor. Biz mazlumun inancına, diline, kökenine, fikrine bakmadığımız gibi cinsiyetine bakmayız" dedi. Erdoğan, "Mersin'de alçakça öldürülen Özgecan kızımızı bir kez daha rahmetle anıyorum. Geçtiğimiz yıl tanımadığı iki kişiyi tacizden korumaya çalışırken öldürülen Tuğçe Albayrak kızımızı da, cinsiyeti dolayısıyla öldürülen tüm kadınları rahmetle anıyorum" diye belirtti. "ŞİDDETİ KUTSAL DEĞERLERLE ÖRTMEYE KALKMASINLAR" Dünyanın pek çok bölgesinde kadına şiddet sorunu olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Kadına şiddet sorunu, sadece ülkemize mahsus değildir. Pek çok gelişmiş ülkede, ABD'de ve Avrupa'da da aynı sorun mevcut. Kadına karşı şiddetle mücadele için yapılacak çalışmaları, küresel eğilimleri dikkate alarak yapmak zorundayız" dedi. Cumhurbaşkanı, "Kadın için söylediğimiz her şey tüm insanlar için geçerli. Kadına şiddete ne kadar karşıysak ebeveyne, güçsüze, mazluma yani insana karşı şiddete o kadar karşıyız. Öfkemizi bastıracağız ki sevgi ve saygıya yer açılsın çünkü sevgi insanları güçlendiren bir duygudur" ifadelerini kullandı. Erdoğan şunları söyledi: "Eşine el kaldıran her erkek ayrıca ailesinin geleceğini de tahrip etmektedir. Böyle bir ailede büyüyen çocuğun haleti ruhiyesinin sağlam olması olası mıdır?Kadına şiddeti meşrulaştırmaya çalışanlar kendini kandırıyor; kimse şiddeti kutsal değerleri kullanarak örtmeye kalkmasın."
scbc tv 16.03.2003 02:06
scbc tv 16.03.2003 100 izlenme - 6 yıl önce scbc tv
Kadına yönelik şiddet karşı kadınlar ayakta 05:51
Kadına yönelik şiddet karşı kadınlar ayakta 6 izlenme - 4 gün önce Kadına yönelik şiddet karşı Cizreli kadınlar ayakta
Kadına Şiddete Karşı 'Hapkido' 01:22
Kadına Şiddete Karşı 'Hapkido' 56 izlenme - 6 gün önce Üsküdar Belediyesi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında Kirazlıtepe Boğaziçi Yaşam Merkezi ' nde bir program düzenlendi. rograma Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, kadın konuk evlerinden uzman psikolog Özlem Bağlar, uzman sosyolog Canan Demir, Avukat Aliye Ünal ve çok sayıda kadın katıldı. Programda uzman psikolog Özlem Bağlar, uzman sosyolog Canan Demir, ' Şiddeti Önleyici Tedbirler ve Şiddete Karşı Korunma ' ile ' Şiddet Mağduru Kadınlarla Çalışma ' temalı sunumlar gerçekleştirdi. Daha sonra savunma sporu dersi alan kadınlar ' Hapkido ' gösterisi yaptı. Kadınların Hapkido gösterisi renkli görüntüler oluşturdu.
toplumsal cinsiyet ve medya atölyesi 1. reklam fil 00:45
toplumsal cinsiyet ve medya atölyesi 1. reklam fil 1.037 izlenme - 7 yıl önce
tcma 2 - film 1 00:40
tcma 2 - film 1 273 izlenme - 7 yıl önce
Kadına Şiddete Tek Kişilik Protesto  03:56
Kadına Şiddete Tek Kişilik Protesto 5 izlenme - 6 gün önce Samsun’da eşinden şiddet gördüğünü iddia eden 55 yaşındaki kadın, tek başına 'kadına şiddete tepki' eylemi yaptı. Samsun’da geçen hafta hastanede görevi başında bıçaklanarak öldürülen Opr. Dr. Aynur Dağdemir’in ardından bir kadın, eşinden şiddet gördüğü gerekçesiyle Cumhuriyet Meydanı’nda kadına şiddeti protesto etti. Eşinden her gün şiddet gördüğünü iddia eden 55 yaşındaki 2 çocuk annesi Ayşe Ş., “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü”nde 31 yıllık eşinden her gün şiddet gördüğünü iddia etti. Cumhuriyet Meydanı’nda tek başına protesto eylemi yapan Ayşe Ş., çevreden geçen kadınların kendisine destek vermemesinden yakındı. “BİR ARABA DAYAK YEDİM” Evde gördüğü şiddete artık dayanamadığını belirten Ayşe Ş., “Bize neden kimse sahip çıkmıyor? Bu erkeklerin üstünlüğü nedir? Kadınlar birbirine sahip çıkmadığı için bunları çekiyoruz ve çekmeye de devam edeceğiz. Her gün kadınlar ölecek. Bu nasıl adalettir. Her gün kadınlar ölüyor. Ben bir araba dayak yedim de geldim buraya. Kadınlar dayak yiyor ama yavrularının yüzünden sineye çekiyor. Şimdi dayak yedim de buraya geldim. Yeter artık. Ben de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysam hakkımı arıyorum. Bir köpek ölüyor, o zaman adalet oluyor. Kadınlar ölünce nerede bu adalet? Tek başıma eylem yapıyorum, çünkü bittim artık” şeklinde tepki gösterdi. Ayşe Ş., daha sonra olay yerine gelen polis ekipleriyle birlikte eşinden şikayetçi olmak için karakola gitti.
Ünlüler 00:55
Ünlüler "Kadına Yönelik Şiddet" İçin Kamera Karşısında! 6 izlenme - 1 hafta önce Kadına yönelik şiddete ve sorunlarına dikkat çekmek isteyen ünlü isimler “Her Ses Bir Nefes” sosyal sorumluluk projesi kapsamında ağızlarındaki gülle kamera karşısına geçti. Kadına yönelik şiddete ve sorunlarına dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen “Her Ses Bir Nefes” sosyal sorumluluk projesi kapsamında çok sayıda ünlü isim kamera karşısına geçti.
Şiddetin Görüntüsü Bile Yetti 01:23
Şiddetin Görüntüsü Bile Yetti 381 izlenme - 1 yıl önce İzmirli makyaj sanatçısı Pınar Yılmaz, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla yaptığı makyaj çalışmalarıyla kadının maruz kaldığı şiddetin korkunç yüzünü ortaya koydu.
Morarmış Gözle Haber Sunmak 01:52
Morarmış Gözle Haber Sunmak 1.518 izlenme - 6 gün önce Sivas'ta yayın yapan Vizyon 58 kanalının haber spikeri Nesrin Öztürk, 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' nedeniyle ana haber bültenine makyajla morartılmış gözle sundu.
Kadına Şiddete Sanat Dünyası Kanatlandı! 02:31
Kadına Şiddete Sanat Dünyası Kanatlandı! 13.959 izlenme - 4 yıl önce Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilciliğinin kadına yönelik şiddete karşı sanat dünyasından 32 kadının objektif karşısına geçtiği Kanatlandılar fotoğraf sergisi 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde açılacak.
Asansörde Kadına Dayak ( Sosyal Deney) 03:16
Asansörde Kadına Dayak ( Sosyal Deney) 362 izlenme - 12 ay önce Aile içi şiddete yönelik yapılan deneyde 60 vakada sadece 11 kişi duruma müdahale etti, 6'sı olay yerini terk ettikten sonra güvenliğe gitti, kalan 43 tanık ise görmedi, duymadı, konuşmadı!
 Kadına yönelik şiddetle mücadele günü 00:20
Kadına yönelik şiddetle mücadele günü 3 izlenme - 5 gün önce Birleşmiş Milletler (BM) Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım'da dünyanın dört bir yanında gösteriler düzenlendi. Şiddet vakalarının yüksek olduğu Türkiye gibi birçok ülkede kadının korunmasına dönük politikaların geliştirilmesi talep edildi.
8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun 00:23
8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun 444 izlenme - 9 ay önce Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nüz kutlu olsun Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Türkiye’de ve pek çok ülkede emekçi kadınların mücadele günü olarak sokaklarda, meydanlarda binlerce kişi tarafından kutlanıyor. Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bugün yine her yıl olduğu gibi sokaklarda kadınların sesi yükselecek bugün. Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet, eşit işe eşit verilmeyen ücretler, görünmeyen ev içi emek dillendirilecek. Dünya Emekçi Kadınlar Günü Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün ortaya çıkışı 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde yaşanan acı bir olaya dayanıyor. Bir tekstil fabrikasında greve başlayan 40 bin dokuma işçisinin polis tarafından fabrikaya kilitlenmesi ve akabinde çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçinin can vermesiyle sonuçlanan olay tarihte bir dönüm noktasıdır. Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonal'e bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 1857'de ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day-Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Anma tarihinin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılından sonra daha yaygın olarak kutlanan özel gün, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
Artı Eksi Dünya  14.Bölüm / Dünya'da kadınlara yönelik yanlış bakış açısı, nedenleri ve olması gerek 37:07
Artı Eksi Dünya 14.Bölüm / Dünya'da kadınlara yönelik yanlış bakış açısı, nedenleri ve olması gerek 1 izlenme - 3 ay önce A9TV Televizyonu Adnan Oktar Harun Yahya Sohbetler Belgeseller A9 TV Yeni Frekansımız: Türksat 3A Uydusu FREKANS: 12524 Dikey Batı Sembol Oranı: 22500 http://www.a9.com.tr/izle/190978/Arti-Eksi-Dunya/Arti-Eksi-Dunya--14Bolum-/-Dunyada-kadinlara-yonelik-yanlis-bakis-acisi-nedenleri-ve-olmasi-gerekenler A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Artık Başka Meleklerin Kanatları Kırılmasın! 09:00
Artık Başka Meleklerin Kanatları Kırılmasın! 206 izlenme - 9 ay önce Kadına yönelik cinsel istismar, tecavüz ve buna bağlı olarak cinayet, tüm dünyanın ortak sorunu. Türkiye’de son beş yılda 1493 kadın ve çocuk öldürüldü, 585 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edildi, 1068 kadın yaralandı, 644 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulunuldu. Tabi bunlar sadece kayıtlara geçenler. Sadece 2014 yılında Tecavüz mağdurlarının yüzde 32,11’ini çocuklar oluşturdu, 12-17 yaş arası 35 kız çocuğu tecavüze uğradı. Tecavüze uğrayanların yüzde 50’si 18 yaş altında ve bunlardan yüzde 10’u erkek çocuk. Cinsel saldırganların yüzde 75’i tanıdık biri. Son 5 yılda, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıyla yüzleşti, bu kadınların yüzde 40’ı hiç şikâyetçi olmadı, yani 40 bin kadın sessiz kaldı. Bu tablo her sene ortalama 10 bin kadının taciz veya tecavüze uğradığını göstermekte. Bu sayılar sadece adli mercilere yansımış olanlardır. Bir de kayıplar var... Şu anda Türkiye’de 6500 kişi kayıp. Bunların 4500 kişisini, yani yüzde 70’ini çocuk ve kadınlar oluşturuyor. Bunların ne kadarının taciz ,tecavüz veya cinayet mağduru olduğunu ise bilemiyoruz. Özgecanımızın katilleri de eğer jandarmamızın dikkati sonucu bulunmasaydı, Özgecan da kayıplar arasında yerini alacaktı. Onun katilleri de aramızda insan maskesiyle dolaşmaya devam edecek, hatta belki de Özgecanın katli protestolarına katılarak ‘Bulun o katilleri, bulun o şerefsizleri’ diye bağıracaktı. Şimdi size çok hassas bir soru soruyoruz... Çevrenizde bu tip olaylara şahit olduğunuzda, sessiz mi kalıyorsunuz, yoksa insanlığınıza yakışır bir tepki gösteriyor musunuz? Hatırlayın 2011 yılında , yılbaşı kutlamaları esnasında taksim meydanında yaşananları. 3 Turist kadın, 3-5 kendini bilmez sapığın salyaları akarak tacizine uğrarken binlerce insan seyirci kalmadı mı? Bu ve bunun gibi yüzlerce örnek yaşanırken, biz başımızı başka bir tarafa çevirdik. Ve belki de bizim kızlarımız bunları yaşarken, başkaları başlarını öte tarafa çevirecek. Hep annelerimiz babalarımız bize öğüt vermez mi; ‘Evladım bir olay görürsen hemen oradan uzaklaş, hiç bir şeye karışma’ diye... İşte bu öğütlerden dolayı değil midir, sokak ortasında eşini 15 yerinden bıçaklayan adama kimse ‘dur kardeşim napıyorsun’ demiyor ve uzaktan seyrediyor. Unutmayın, kimsenin alnında sapık yazmıyor... Yukarıdaki hatırlattığımız iki olayda bahsi geçen profillere bakın. Bunlar dışardan bakılınca sıradan insanalar, çoğunun bir sabıka kaydı dahi yok. Tam bir utanç tablosu... Bu tablo, daha küçük yaştan itibaren erkek çocuğunun kız arkadaş sayısıyla gurur duyan, , daha aklı yeni yeni başına gelmek üzereyken ‘ Göster bakayım amcana’ diyerek onların gurur duymaları gereken parçalarının cinsel organları olduğunu kafalarına kazıyan, kız çocuğunun erkek arakadaşı olduğunu öğrendiğinde ise ona namusunu şerefini kaybetmiş muamelesi yapan bizlerin eseri. Peki sadece bizler mi suçluyuz? Gazetelerin en çok okunan sayfalarına çıplak kadın resimleri basan, internette haberlerini pornografiyle satan, ‘Böyle iğrenç taciz görülmedi’ derken haberi pornografik resimlerle okutmaya çalışnaların hiç mi suçu yok? Bu haberleri okuaynların, fotoğrafları görenlerin arasında ruhsal dengesi ileri derecede bozuk olanların bulunabileceği, sonucunda da içlerindeki canavarın tetiklenebileceği hiç mi düşünülmüyor? Televizyon dizilerinin en çok izlenen anlarının cinsellikte sınır tanımayan sahneler olduğunu rakamlar gösteriyor. Film ve dizilerdeki tecavüz sahnelerinin, dengesi bozulmuş ruhlara çağrışım yaptırabileceği ihtimali neden göz önünde bulundurulmuyor? Kendimizi kandırmayalım. Erkek çocuklarımızı sevgisiz, kız çocuklarımızı güvensiz ve ikinci sınıf insan muamelesiyle yetiştiren biziz. Kadınlarımıza saygı duymuyor ve onlara sadece bir meta olarak bakan nesiller yetiştiriyoruz. Bir de tecavüz ve tecavüzle birlikte cinayet işleyenlerin durumuna bakalım: Tacizci ve tecavüzcüler, yaptıklarının bir sır olarak kalacağını mı düşünüyorlar? İçlerinde insan sevgisi Allah korkusu hiç mi yok? İnandıkları hiç mi kutsal bir şey yok? Kurbanlarına tecavüz ettikten sonra bunun cezasını onlar ölse bile, ailelerinin, çocuklarının, anne ve babalarının çekeceğini hiç mi düşünmüyorlar? Sizce elini Özgecan’ın kanına bulayan o kişilerin aileleri şimdi ne yapıyorlar? Nasıl bir utanç ve perişanlık içindeler? Toplum içinde bundan sonra nasıl ve hangi yüzle yer alacaklar? Çocukları nasıl okula gidecekler, arkadaşlarının karşısında başları dik nasıl gezebilecekler? Tek bir kişinin sebep olduğu bu utancı ömürleri boyunca omuzlarında nasıl taşıyacaklar? İşte katil zanlısının annesinin söyledikleri; - Ailenin acısını, kendi acımı ben anlatamıyorum, hiç bir zaman anlatamam. Onların bir acısı varsa benim bin acım var. İsterim yanlarına gitmek, elinden ayağından öperim o ananın babanın. Bende anayım çünkü. Bana hiç kimse gelip sormadı; "Sen ana değil misin" diye. Beni dışarı çıkartmadılar. Hiç kimseye birşeyimi söyleyemedim ben. Hiç bir çocuk ne katil doğar, ne hırsız doğar, ne terörist doğar. Herkes melek doğar. Ama onu bu hale getiren bir sürü etkenler var. Ben anayım; benimde evladım var, benimde kızım var. Ben kızımın başına böyle birşey gelmesini ister miyim? Asla! Hiç bir ana dilemez. ve işte aynı katil zanlısının amcasının ifadeleri; - Yazık, esas böylelerine otobüs, toplu taşıma araçlarında görev yapmalarını yasaklamaları lazım. Her şoförü muayeneden geçirmeleri lazım. Zaten yüzünden belli. Başında koskocaman yara izi var, beyni parçalanmış bir çocuk. Askerlik yapmamış. Bunu nasıl koskoca otobüse veriyorlar. Bunların müdürlerininde suçu var. Başka diyecek birşey yok, üzgünüz. Zaten görüşmüyorduk, bu soyadını taşımaktan da utanıyoruz artık. Şimdi size soruyoruz: O halde kadın kimdir? Siz düşüne durun biz cevap verelim... Kadın, ananızdır... Kadın, kardeşinizdir... Kadın ablanızdır.... Kadın, nenenizdir... Kadın sizi sevendir... Kadın nişanlınızdır... Kadsın, eşinizdir... Kadın öğretmeninizdir... Kadın, sizi doğurandır... Kadın, Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin veda hutbesinde de vurguladığı gibi, Allahın bize emanetidir. Ünlü Ozanımız Neşet Ertaş’ın da söylediği gibi, ‘Kadın insandır, erkek insanoğludur’ Ailenizin dışındaki kadınların da bu kadınlardan hiç bir farkı yoktur. Son olarak da şunu söylemek zorundayız. Özellikle sosyal medyada tepkilerimizi dile getirirken, ciddiyet, sağduyu ve samimiyet noktasından uzaklaşmamak adına kışkırtıcı ve ayakları yere basmayan söylemler yerine, bu olayla ilgili uyarıcı, bilgi veren, bilinçlendiren ve acılarımızı paylaşan mesajlar verelim. Şiddetle, istismarla, ayrımcılıkla mücadele etmeye çalışırken eğitimi, vicdanı ve yaşama hakkını savunalım. Son sözü ise, bu konuda hepimizden fazla söz hakkı olan Özgecanımızın babasına bırakalım. O, bize ne yapmamız gerektiğini en güzel şekliyle söylüyor. Ve bize büyük bir insanlık dersi veriyor! 'Memleketimizin hatta dünyanın aslında öncelikle barışa ve sevgiye ihtiyacı var. Ben öncelikle kendim için şunu söyleyeyim; ben günahkarların günahkarı, fakirlerin fakiri, acizlerin acizi bir garibim. Başka söyleyecek bir şey yok. Rabbim; özel yaratmış, güzel yaratmış, çok sevdi yanına aldı. Bu memlekette artık ikilik olmasın. Vahim olayı yapan insanlara da zulüm edilmesin. Adaletin karşısına çıkıp cezalarını çeksinler fakat Allah onların analarına babalarına da yardımcı olsun. Sevmekten başka bir çıkar yolumuz yok. İnsanlar artık barıştayken teslim olmaları gerekiyor. Savaş çıktıktan sonra kıymeti yok. Teslim olursak içimizdeki bütün güzellikler ortaya çıkacak. Sonunda nefsimiz kazanacak ve analar babalar ağlayacak. Meleklerin kafaları koparılacak, meleklerin çığlıklarını kimse duymayacak. Duyduğumuz kulaklarımızın, gördüğümüz gözlerimizin aslında bir anlamı yok. Memlekette herkes birşey söylüyor, biz ne o cuyuz ne bu cuyuz. Şanı yücelerden yüce olan Türk Milleti'nin bir ferdiyim, bir evladıyım. Allah devletimize zeval vermesin. Güzel gönüllere sahip olan bu milletten Allah razı olsun. Biz fakirleri onurlandırdınız. Devlet büyüklerim teker teker hepsi aradı, baş sağlığında bulundu. Hepsine ayrı ayrı şükranlarımı minnetimi bildirmek istiyorum. Ben çok akıllı bir insan değilim. Fakat naçizane biraz dilimin döndüğünce aklımın erdiğince Kur'an okurum. Ben milletimizden çok şey bilmem ama Mâun Sûresini, Al'i İmran Sûresinin 103. ayetini ve Asr Sûresini okumalarını tavsiye ediyorum. Bu ayetler bana göre çok önemli. Doğru yolu bulmak, doğru yolu seçmek, yürümek çok zor. Malum dünya geçimini sürdürmek için çalışıyoruz. Gözümüz körleşiyor, kulaklarımız sağırlaşıyor. Bütün dünyada Şahmaran'ın yavruları kol geziyor. Benim meleğimin kanadını kopardılar, yarın sizin meleğinizin kanadını koparmaya da gelecekler. Herkes kalbindeki sesi iyi dinlesin. '
Kadına ve çocuğa yönelik şiddet her geçen gün artıyor. Devletimiz bu konuya çözüm getirmeli 01:54
Kadına ve çocuğa yönelik şiddet her geçen gün artıyor. Devletimiz bu konuya çözüm getirmeli 5 izlenme - 3 ay önce A9TV Televizyonu Adnan Oktar Harun Yahya Sohbetler Belgeseller A9 TV Yeni Frekansımız: Türksat 3A Uydusu FREKANS: 12524 Dikey Batı Sembol Oranı: 22500 http://www.a9.com.tr/izle/107178/Adnan-Oktar-Ne-Demisti-Ne-Oldu---Video/Kadina-ve-cocuga-yonelik-siddet-her-gecen-gun-artiyor-Devletimiz-bu-konuya-cozum-getirmeli A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Kadına Şiddete İnsanların Tepkileri (Sosyal Deney) 05:16
Kadına Şiddete İnsanların Tepkileri (Sosyal Deney) 1.356 izlenme - 1 yıl önce İki sevgili sokak ortasında kavgaya başlar ve erkek şiddet gösterir etraftaki insanların buna ne tepki vereceği görülmek istenmiş. izliyoruz... Dünya üzerinde her ırk ve ülkeden dört aileden birinde aile içi şiddet görülür. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumunun yaptırdığı bir araştırma sonucuna göre ülkemizde ailelerin 4'ünde fiziksel şiddet, S'ünde sözlü şiddet uygulanmakta ve ev içi şiddet yoğun olarak yaşanmaktadır. Dünya'da aile içi şiddet: "Dünya genelinde her dört kadından 1'i ve her 6 erkekten 1'i yaşamlarının bir döneminde aile içi şiddete uğramaktadır. (Council of Europe, 2002; BMA 1998; British Home Office Research Study, 1999) "Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün 2002 yılı raporlarında belirtilen tahminlere göre tüm dünyada üç kadından biri yaşamlarının bir döneminde dövülmekte, cinsel ilişkiye zorlanmakta ve diğer yollarla taciz edilmektedir. Tacizi yapan kişi genellikle kendi ailesinden biri ya da tanıdığı bir kişidir. "Japonya'da, istismar yaşamış 613 kadının % 57'sinin fiziksel, duygusal ve cinsel şiddetin hepsine maruz kaldığı görüldü. "Kore'li kadınların üçte ikisi eşlerinden düzenli olarak dayak yemektedir. "Kenya'da 1990 yılında yapılan bir araştırmada kadınların % 41'inin kocalarından düzenli olarak dayak yediği saptandı. "1992 yılında Şili'de cinsel suç işleyenlerin % 72'sinin bu suçu yakından tanıdıkları kişilere karşı işlediği ortaya çıktı. "1993 yılında Mısır'ın İskenderiye kentinde öldürülen kadınların % 47,1'i akrabaları tarafından tecavüze uğradıktan sonra öldürüldü. "Dünya genelinde her 4 kadından 1'i hamilelik sırasında eşi tarafından isteği dışı cinsel ilişkiye zorlanmaktadır. "Öldürülen kadınların yüzde 40 ile 70'i yakın ilişki içinde olduğu partneri tarafından öldürülmektedir. 1989-1996 yılları arasında Avustralya'da cinayete kurban giden kişilerin % 43'ü, Bangladeş'de % 50'si, Zibmbabwe'de % 60'ı, Papua - Yeni Gine'de % 73'ü eşleri tarafından öldürüldü. İngiltere ve Galler'de 2000/2001 yıllarında öldürülen kadınların % 42'sinin, erkeklerin ise % 4'ünün katili eşleriydi. (WHO, 2002; Australian Institute of Criminology, 1998; Crime in England and Wales, Home Office, July 2002) "2001/2 Britanya suç araştırması sonuçlarına göre, İngiltere ve Galler'de şiddet içeren suçların yaklaşık dörtte biri aile içinde işlenmektedir. Eşler arasındaki şiddetin kurbanlarının % 81'inin kadın, 'inin ise erkek olduğu saptanmıştır. (Crime in England and Wales, Home Office, July 2002). "Aile içi şiddete uğrayanların ancak % 35'i bu durumu başkalarına söylemektedir. (Crime in England and Wales, Home Office, July 2002; Home Office Research Study, 1999) Türkiye'de aile içi şiddet: "T.C. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun yaptığı araştırma sonuçlarına göre aile içi şiddet ülkemizde de yaygındır. Fiziksel şiddete ailelerin % 34'ünde, sözlü şiddete ise % 53'ünde rastlanmaktadır. Çocuklara yönelik fiziksel şiddete rastlanma oranı da % 46'dır. Ailelerde cinsel şiddet ve tacize rastlanma oranı % 9'dur. Şiddete maruz kalanların % 80'i yapacak fazla bir şey olmadığına inanmaktadırlar. Bu durum çaresizliğin kabulü anlamına gelmekte ve şiddete maruz kalanın pasif tutumuna yol açmaktadır. (T.C. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu, 1995) "Kadın Dayanışma Vakfı'nın 1995'te başkent Ankara'daki gecekondularda yaşayan kadınlar arasında yaptığı bir araştırma, kadınların % 97'sinin kocalarının saldırısına uğradığını ortaya koydu. (Başbakanlık Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü, 2001) "Başka bir araştırma, kadınların yüzde 58'inin yalnızca kocalarından, nişanlılarından, erkek arkadaşlarından ve erkek kardeşlerinden değil, kadın akrabalar da dahil olmak üzere kocalarının ailesinden de aile içi şiddete maruz kaldığını göstermektedir. (Ankara Tabip Odası, 2002) "Bir araştırmaya göre, şiddet sonucu ölen 40 kadından 34'ü evde ölmüş, 20'si asılmış ya da zehirlenmiş, 20'sinde öldürüldüklerine dair kesin belirtiler görülmüş ve 10'u da ölmeden önce aile içi şiddete maruz kalmıştır. (Bütün, Sözen & Tok, 2003) "Türkiye'nin doğu ve güneydoğusundaki çeşitli kentlerde yapılan bir araştırma kadınların % 45,7'sine kocalarının seçiminde danışılmadığını ve % 50,8'inin rızaları olmadan evlendirildiğini ortaya koymaktadır. (İlkkaracan, 2000) "Bir araştırmada görüşülen 695 kadının % 54'ü ailelerinde şiddet gördüklerini, şiddet gördüğünü söyleyenlerin % 35,2'si en az 4 yıl ve daha fazla zamandır şiddete maruz kaldıklarını söylemiştir. Şiddete uğrayan kadınların gördükleri şiddet türüne göre; kadınların % 42,3'ünün dayak % 40,1'inin tehdit ve küfür, % 12,6'sının yaralama, % 3,2'sinin cinsel taciz ve tecavüz, % 1,4'ünün eve kapatma ve % 0,4'ünün öldürülme tehdidi ile karşı karşıya kaldıkları anlaşılmıştır. Bu grubun % 40,4 'ünün evlerinde, çocuklara karşı da şiddet uygulandığı saptanmıştır. (Kocacık, 2004) "Başka bir araştırmada 112 kadın ile görüşülmüş, şiddete uğrayan kadınların % 91,1'inin kocalarından , % 8,9'unun babalarından şiddet gördüğü anlaşılmıtır. Şiddete uğrayan kadınların bedensel şikayetleri % 43,4 ile morarma, yaralanma, çürük, % 44,3 ile hastanelik dereceye gelme (kırık, ağır yaralanma), % 13 ile çocuk düşürme olarak belirtilmiştir. Şiddetin devam ettiği süre ise, şiddete uğrayanların % 37,5'inde 11 yıldan fazla, % 28,6'sında 6 - 10 yıl, % 23'ünde ise 1 - 5 yıldır. (Yıldırım, 1998) "Diğer bir araştırmaya katılan kadınların % 39'u fiziksel şiddete maruz kalmış, % 2'si ölüm tehdidi almıştır. (Vatandaş, 2003) "Aile Araştırma Kurumu ve Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın 1997'deki araştırmasına göre, kadınların % 45,8'i balayı döneminin sonunda, % 1,3'ü ilk çocuklarına hamileliklerinde ve % 9,9'u doğumdan sonra şiddete maruz kaldıklarını belirtmişlerdir.
Her Ses Bir Nefes 3 04:24
Her Ses Bir Nefes 3 31.025 izlenme - 2 yıl önce Polisan Boya ana sponsorluğunda gerçekleştirilen ''Her Ses Bir Nefes 3” projesinde kadına yönelik şiddete hayır demek ve toplumsal birlik oluşturmak için 66 ünlü kadın bir araya geldi. Kadına yönelik şiddete dikkat çeken ünlü isimler bu kez, “şiddet” kelimesi karşısında ağladılar, haykırdılar, çığlık attılar, şiddet duygusunu objektife yansıttılar ve tepkilerini gösterdiler...
Çocuklardan Bir Kıza Vurması İstenirse Ne Olur 03:06
Çocuklardan Bir Kıza Vurması İstenirse Ne Olur 60 izlenme - 9 ay önce Çocuklardan bir kıza vurması istenirse ne olur Kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek isteyen bir grup, sokaktaki çocuklardan bir kıza vurmasını istedi. Bakın çocukların tepkisi ne oldu.
33 Ünlü ''Kadına Şiddete Son'' Dedi 01:28
33 Ünlü ''Kadına Şiddete Son'' Dedi 378 izlenme - 2 yıl önce Ünlü isimler, kadına şiddeti kınamak ve ALO 183 hattının bilinirliğini arttırmak için fotoğraf sanatçısı Eren Yiğit'in objektifinin karşısına geçti. Yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini Selçuk Kaya'nın üstlendiği projede ünlü isimler, kadına şiddeti kınamak ve ALO 183 hattının bilinirliğini arttırmak için fotoğraf sanatçısı Eren Yiğit'in objektifinin karşısına geçti. Kadınların çığlığına kulak veren çok özel kareler, Dünya Kadınlar Günü'nün hemen öncesinde, 4 Mart'ta Forum İstanbul'da sergilenmeye başlayacak. Kadınların yüzde 25'inin fiziksel şiddete uğradığı ve her 4 kız çocuğundan birinin cinsel şiddete maruz kaldığı Türkiye'de 33 ünlü yüz, "ALO 183 Hayat Kurtarır, Kadına Şiddete Son!" demek için bir araya gelerek poz verdi. Projede Alican Yücesoy, Başak Daşman, Begüm Yücetan, Burcu Kara, Bülent Seyran, Canan Hoşgör, Cüneyt Arkın & Betül Cüreklibatur, Engin Hepileri, Esin Övet, Esra Erol, Gülay Kamaz, Hakan Eratik & Yeşim Salkım, Hande Subaşı, Irmak Atuk, Işın Karaca, İpek Tuzcuoğlu, İvana Sert, Kaan Cüreklibatur, Mehmet Ali Erbil, Melis Babadağ, Murat Cüreklibatur, Nefise Karatay, Ogün Kaptanoğlu, Oya Aydoğan, Özlem Yıldız, Özlem Yılmaz, Pınar Altuğ, Saba Tümer, Sibel Turnagöl, Ümit Erdim, Yeşim Erçetin yer alıyor. Türkiye'nin 33 ünlü yüzünü bir araya getiren, "ALO 183 Hayat Kurtarır, Kadına Şiddete Son!" fotoğraf sergisi, ilk olarak 4 Mart'ta Forum İstanbul'da sergilenecek, ardından yıl boyunca tüm Türkiye'yi dolaşacak. Projenin yapımcısı ve sanat yönetmeni Selçuk Kaya, "Türkiye'de kadınların yüzde 25'i fiziksel şiddete uğruyor. Cinayet sonucu ölen kadınların yüzde 40-70'i eşi tarafından öldürülüyor. Tecavüze uğrayanların yüzde 50'si 18 yaş altında ve bunların yüzde 90'ı kız çocuğu. Her 4 kız çocuğundan biri cinsel şiddete uğruyor. Bu noktada, bilinç düzeyinin artırılmasına yönelik her türlü çalışma büyük önem arz ediyor. Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle başlattığımız projeyle, şiddete maruz kalan kadınların sesini daha gür çıkarabilmesini ve haklarını arayabilmesini amaçlıyoruz. Ayrıca şiddete maruz kalan kadınlarımıza, KADINA ŞİDDET HATTI 183'ü arayarak yardım isteyebileceklerini hatırlatıyoruz." diye konuştu. Yıl boyunca tüm Türkiye'de sergilenecek Projeye destek veren ünlülerin fotoğraflarının yer aldığı "ALO 183 Hayat Kurtarır, Kadına Şiddete Son!" temalı fotoğraf sergisi, 4 Mart Salı günü Forum İstanbul'dan başlayarak sergilenmeye başlayacak. Fotoğraflarının ilk olarak sergileneceği şehirler ve sergi tarihleri şöyle: · İstanbul / Forum İstanbul : 4-20 Mart · Mersin / Forum Mersin : 4-20 Mart · Denizli / Forum Çamlık (Denizli) : 8-21 Mart · Trabzon / Forum Trabzon : 24 Mart - 6 Nisan
Pembe internet kafe geliyor 00:39
Pembe internet kafe geliyor 23 izlenme - 8 ay önce Kadınlara yönelik hassasiyetin bu derece arttığı bir dönemde böyle hayırlı haberler daha da göreceğiz gibi... vehase.tv vehase TV'yi takip et: facebook.com/vehasetv twitter.com/vehasetv
8 Ünlü Kadının Şiddet Hikayesi 04:38
8 Ünlü Kadının Şiddet Hikayesi 2.531 izlenme - 1 yıl önce Fiziksel, ekonomik, sözel, psikolojik ya da cinsel olsun her 3 kadından 1i kocasının ya da sevgilisinin şiddetine maruz kalıyor. Çoğu zaman hasıraltı edilen, herkesin bildiği ama kimsenin konuşmadığı kadına yönelik şiddet toplumların kanayan yarası olmaya devam ediyor. Hepimizin tanıdığı 8 ünlü kadının hikayesiyle bu konuya dikkat çekmeyi umut ediyorum.