Hoşgeldiniz!

kolesterol belirtileri

Yüksek kolesterolün belirtileri nelerdir? 01:09
Yüksek kolesterolün belirtileri nelerdir? 69 izlenme - 3 hafta önce Yüksek kolesterol hastada herhangi bir şikayete yol açmaz. Mevcut durum rahatsız etmediği için kişi uzun süre yüksek kolesterole maruz kaldığını anlamaz. Ancak damar sertliği ortaya çıktıktan sonra hasta belirtilerin farkına varır. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Tiroid Kanseri Belirtileri Nelerdir? 00:59
Tiroid Kanseri Belirtileri Nelerdir? 213 izlenme - 8 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, Tiroid Kanseri Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet Ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;tip 1 Ve Tip 2 Diyabet, Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti), Metabolik Sendrom, Hipertansiyon (Özellikle Endokrin Hipertansiyon), Obezite (Şişmanlık), Guatr Ve Diğer Tiroid Bezi Hastalıkları, Hipofiz Bezi Hastalıkları (Örneğin, Prolaktin Hormon Yükseklikleri), Kolesterol Ve Trigliserid (Kan Yağları) Yükseklikleri, Osteoporoz (Kemik Erimesi) Ve Metabolik Kemik Hastalıkları, Böbrek Üstü Bezlerinin (Adrenal Veya Surrenal Bezler) Hastalıkları Kadınlarda Polikistik Over Sendromu, Hirsutizm (Tüylenme Fazlalığı) Hastalıklarının Tedavisi Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr tiroid Kanseri Belirtileri Nelerdir? tiroid Kanserinin Aslında Hiçbir Belirtisi Yoktur. Tiroid Kanseri Doktor Tarafından Bir Kişi De Tiroid Nodülü Saptandığında Bu Nodülün Ultrason Eşliğinde Biyopsisi Yapıldığında Tanısı Konan Bir Durumdur. Dışardan Herhangi Özel Bir Belirtisi Yoktur. Guatr Dediğimiz Tiroid Bezinin Büyümesi Sonucunda O Guatr İçinde Nodül Ya Da Nodüller Varsa Bu Dominant Nodülün İçinde Habis Oluşum Saptanırsa Tiroid Kanserinin Tanısı Böyle Konur. Dolayısıyla Nodülü Ya Da Nodülleri Olan Kişiler Mutlaka Doktor Takibinde Olmalı. Çünkü Bu Nodüllerin Dönemsel Takipleri Gerekiyor. Bu Takipler Sırasında Yapılacak Biyopsiler Gerekli Olduğu Takdirde Tiroid Kanserinin Tanısının Konmasının Tek Yolu.
Tiroid Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 01:25
Tiroid Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 108 izlenme - 8 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, tiroid hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;Tip 1 ve tip 2 diyabet, Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti), Metabolik sendrom, Hipertansiyon (özellikle endokrin hipertansiyon), Obezite (şişmanlık), Guatr ve diğer tiroid bezi hastalıkları, Hipofiz bezi hastalıkları (örneğin, prolaktin hormon yükseklikleri), Kolesterol ve trigliserid (kan yağları) yükseklikleri, Osteoporoz (kemik erimesi) ve metabolik kemik hastalıkları, Böbrek üstü bezlerinin (adrenal veya surrenal bezler) hastalıkları Kadınlarda polikistik over sendromu, Hirsutizm (tüylenme fazlalığı) hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Tiroid hastalığının belirtileri nelerdir? Tiroid hastalıkları hipotiroidi ya da hipertiroidi olduğuna göre değişir. Bazen hormon seviyelerine göre ayırım yapmak lazım. Kabaca eğer kanda tiroid hormon seviyesi düşükse buna hipotiroidi diyoruz. Kişi de hipotiroidi varsa halsizlik, yorgunluk, ciltte kuruluk, kolay kilo alma, bayanlarda adet düzensizliği şeklinde belirtiler olur. Hipertiroidi dediğimizde bunun tam tersi olur. Yine adet düzensizliği olur ama bu kez saçlarda bir dökülme, heyecan, sinir, çarpıntı, kilo verme, kilo alamama, iştahının yerinde olmasına rağmen kilo alamama gibi şikâyetler ortaya çıkar. Bir de hormonların normol olduğu durum vardır ki buna genellikle ötiroidi diyoruz yani baktığınız zaman kanda hormonlar normal ama kişi de guatr var. Dolayısıyla guatr nedir diye düşünürsek tiroid bezinin büyümesine guatr diyoruz. Bazen bu hormonlarda bozukluğa da eşlik edebilir. Bazen hormonlar normal olduğu halde kişinin guatrı olabilir. Bu guatr da nodüllü guatr nodüllü guatrsız diye ayırmak mümkün.
Diyabetin belirtileri nelerdir? 00:49
Diyabetin belirtileri nelerdir? 26 izlenme - 8 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, diyabet hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;Tip 1 ve tip 2 diyabet, Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti), Metabolik sendrom, Hipertansiyon (özellikle endokrin hipertansiyon), Obezite (şişmanlık), Guatr ve diğer tiroid bezi hastalıkları, Hipofiz bezi hastalıkları (örneğin, prolaktin hormon yükseklikleri), Kolesterol ve trigliserid (kan yağları) yükseklikleri, Osteoporoz (kemik erimesi) ve metabolik kemik hastalıkları, Böbrek üstü bezlerinin (adrenal veya surrenal bezler) hastalıkları Kadınlarda polikistik over sendromu, Hirsutizm (tüylenme fazlalığı) hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Diyabetin belirtileri nelerdir? Diyabetin belirtileri şöyle ağız kuruluğu, çok su içme, yara yerlerinde iyileşme güçlüğü, bayanlarda vajinal enfeksiyonlarda sık artış, idrar yolu enfeksiyonlarda sık artış, cinsel fonksiyon bozuklukları bunlara diyabetin belirtileri şeklinde ortaya çıkabilir. Sık idrara çıkma ve sürekli susuz hissetme, kilo vermekte zorluk bunlar diyabetin belli başlı akla gelen belirtileridir.
Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? 01:36
Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? 207 izlenme - 8 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hikmet Akyüz, Gut Hastalığı Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Kliniği, Kendi İçinde Birçok Yan Dala Ayrılmakla Beraber, Erişkin Hasta Grubunun Cerrahi Dışı Tüm Şikayetlerinin İlk Başvuru Merkezidir.dahiliye Kliniğinde; Kan Hastalıkları (Anemiler),böbrek Hastalıkları,koroner Kalp Hastalıkları,kalp Yetersizliği,ritm Bozuklukları,hipertansiyon,lipid Düzeyi (Kolestrol,trigliserid) Bozuklukları,diabetus Mellitus (Şeker Hastalığı),tiroid Bezi Bozuklukları (Guatr),obezite,karaciğer Hastalıkları,reflü, Gastrit, Ülser, Kabızlık, Kolit Gibi Sindirim Sistemi Hastalıkları,yaşlılık Ve Yaşlılığa Bağlı Sorunlar (Geriatri),ateşli Hastalıklar,romatizmal Hastalıklar Ve Ateşli Eklem Romatizması Hastalıklarının Tedavisi ,ameliyat Öncesi Ve Sonrası Genel Değerlendirme Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? gut Hastalığının Tedavisinde Birkaç Yaklaşım Var. Bir Akut Yani Hastalık Döneminde Olan Tedavi Daha Sonra Da Hastalık Geçtikten Sonraki Tedavi. Burada Öncelikle Hastalık Esnasında Olan Tedaviden Bahsedelim. Şimdi Hastalık Esnasında Kullandığımız Bazı İlaçlar Var. Bizim Nonsteroit Antieflamutar İlaçlar Dediğimiz Halk Arasında Ağrı Kesiciler Hastanın Ağrısının Hafifletilmesi Şart Burada. En Çok Ağrı Kesiciler Kullanıyoruz Ağrıyı Hafifletmek Açısından. İkincisi Kostin Dediğimiz Bir İlacımız Var. Akut Atak Esnasında Üçüncü De Kortizon Hastanın Eğer Ağrısını Şey Yapamazsak Kontrol Altına Alamazsak O Zaman Kortizon Veriyoruz Hastaya. Ama Kısa Sürede Yani Akut Gut Atağının Şeyi Çok Kısa Sürede Geçer. Atak Esnasında Şeyin Tablosu Geçer. Daha Sonra Akut Gut Hastalığının Atağına Sebep Olan Faktörlerin Ortadan Kaldırılması Lazım. Nedir Onlar Eğer Hasta Alkol Kullanıyorsa Alkolü Yasaklamamız Gerekiyor. Kilosu Fazlaysa Kilo Vermesini Teşvik Ediyoruz. Sıvı Azalıyorsa Daha Fazla Sıvı Almasını Şey Yapıyoruz. Egzersiz Yaptırıyoruz. Kolesterol Ve Lipid Seviyeleri Yüksekse Onları Değiştirmeye Çalışıyoruz. Bir De Eğer Hastanın Şeyi Varsa Ürik Asit Seviyesi Hala Yüksek Seyrediyorsa Ürik Asidi Düşürücü Kullandığımız İlaçlar Var Onalrı Kullanıyoruz.
Çocuklarda diyabet tedavisi nasıl olmalıdır? 01:46
Çocuklarda diyabet tedavisi nasıl olmalıdır? 35 izlenme - 8 ay önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, diyabet hakkında bilgilendiriyor.Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;Tip 1 ve tip 2 diyabet, Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti), Metabolik sendrom, Hipertansiyon (özellikle endokrin hipertansiyon), Obezite (şişmanlık), Guatr ve diğer tiroid bezi hastalıkları, Hipofiz bezi hastalıkları (örneğin, prolaktin hormon yükseklikleri), Kolesterol ve trigliserid (kan yağları) yükseklikleri, Osteoporoz (kemik erimesi) ve metabolik kemik hastalıkları, Böbrek üstü bezlerinin (adrenal veya surrenal bezler) hastalıkları Kadınlarda polikistik over sendromu, Hirsutizm (tüylenme fazlalığı) hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Çocuklarda diyabet tedavisi nasıl olmalıdır? Çocuklarda tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olduğuna göre tedavi şekli değişir. Daha çok tip 1 diyabet çocuklarda çocuk yaşta ortaya çıktığı için bunun tedavisi insülindir. Dolayısıyla insülin tedavisini uzman bir doktor tarafından ayarlanması ve günde birkaç sefer uygun dozda insülin yapılması ve uygun diyetin yapıldığı takdirde çocuklarda diyabet uzun süre kontrol altında takip edilir. Ama tip 2 diyabet eskiden daha çok erişkin yaşta ortaya çıkıyordu. Bugünkü yaşam koşullarında çocuklarda hareketsizlik fast-food tarzı beslenme bilgisayar oyunlarına düşkünlükten dolayı tip 2 diyabeti de çok da erken yaşlarda 10’lu, 12’li, 13’lü yaşlarda görüyoruz. Dolayısıyla aynı erişkin yaş gibi erken yaşta tedavi ediyoruz. Çünkü bunlar tip 2 diyabete erken yaşta dönecekleri için uzun vadeli diyabet komplikasyonları diyabetin retinopati denilen göz komplikasyonları nefropati denilen böbrek yetmezliğine giden komplikasyon nöropati denilen bütün sinirleri etkileyen komplikasyonlar bu çocuklarda uzun vadede erişkin yaşa eriştiklerinde çok daha sık görülebilecek. Dolayısıyla diyet tedavisine ek olarak bunlara bazı eğer tip 1 diyabet değilse ilaç tedavisi 1’li 2’li ilaç tedavisi verip kan şekerlerini kontrol altına almaya çalışıyoruz ve fazla kiloda ise kilo verdirmeye çalışıyoruz. Çünkü genellikle bunda kilo fazlalığı büyük oranda rol oynuyor. Zaten kilo fazlalığının rol oynamadığı diyebet tipi daha çok tip 1 diyabettir ve onda da tedavi şekli insülindir.