Yüklenme Tarihi: 22 Temmuz 2013 - 13:37

Hamburg'da yaşayan Batmanlı ressam Behçet Tikit'in yaptığı tablolara restorandan spor salonuna kadar, kentte her mekânda rastlayabilirsiniz.
Tikit tablo yaparken bazen hiç fırça kullanmadan parmaklarıyla çiziyor.

Onun adı Behçet Tikit ama adının Behçet olduğunu bilenlerin sayısı yok denecek kadar az. Onu herkes yaptığı birbirinden güzel tablolarına koyduğu “Tikit” ismiyle tanıyor. Tikit, restoranlardan kuaför salonlarına, spor merkezlerinden barlara kadar liman kentinde birçok mekânı güzelleştiren bir ressam.

Batman doğumlu Tikit, memleketinde liseyi bitirdikten sonra İstanbul'a giderek Güzel Sanatlar okumaya başlamış. Aynı zamanda çeşitli reklam ajanslarında grafiker ve Gırgır dergisinde karikatürist olarak çalışarak geçimini sağlarken, bir arkadaşının aklına girmesiyle okulu terk edip Avrupa turuna çıkan Tikit'in sanatı burada geçim kaynağı olmuş.

1980li yıllarda peşpeşe açılan döner büfeleri ve Türk restoran sahipleri mekânlarına özellik kazandırmak için tüm duvarlara çok kez memleket motifli tablolar yaptırırken aradıkları isim olan Tikit, Yunan, İranlı ve Alman mekânlarını da sanatıyla süslüyor. Resim sanatının “görünmeyeni göstermek” olduğunu söyleyen Tikit “Bu bazen bir hayal, kimi zaman hayal üstü fantezidir. Resmi resim yapan ve ilgi çeken özelliği ise renklerin uyumlu şekilde birleşimidir” dedi. En çok sevdiği ve sıkça kullandığı rengin renk bilimlerinde terrakota diye tanımlanan toprak ve doğa renkleri olduğunu söyleyen usta ressam, “Çünkü toprak tüm renklerin anasıdır” diyor. Yaptığı tabloya göre bazen fırça yerine sadece parmaklarını resim yapan Tikit, “Bu benim kendi geliştirdiğim bir teknik. Özellikle natürmort tablolarda parmaklarımla daha hızlı çalışabiliyorum” dedi.

Yeteneğinin, küçüklüğünden beri atölye çalışmalarında kendisini izleyen, 19 yaşındaki kızı Sara'ya geçtiğini söyleyen Tikit “Hala sıkça kızımla resim yapmak için buluşuruz. Kendisi küçükken de bunu yapıyorduk. Kendisi için özel küçük bir resim sehpası yapmıştım. O da benim yanımda kendi tablolarını yapıyordu. Hatta katıldığı bir, iki yarışmada ödül dahi aldı” dedi.

Sanatının aynı zamanda geçim kaynağı olduğu için müşteriden gelen talep doğrultusunda tablo yaptığını belirten Tikit “Örneğin bazı mekân sahiplerinin kafasında oluşmuş somut bir tablo var. Bazıları ise işi bana bırakıyor. Bende mekâna uygun, oranın havasını veren bir tablo yapıyorum. Ama kendim için yaptığım zaman ağırlıkla natürmort çalışıyorum. Tuvale, boyaları ve sehpayı alıp beğendiğim bir manzaralı yere gidip, tablomu yapıyorum” dedi.

Yaşadığımız iletişim çağında internet, video oyunları ve televizyonların insanları adeta bir görsel fırtınaya boğduğunu ifade eden Tikit “Görsel fırtına insanlara algılama şablonları sunarak, yaratıcılığını körleştiriyor. Ancak artık insanlarda bir bıkkınlık var. Bunu kendinin ve ailesinin yağlı boya tablolarını sipariş verenlerdeki artışta görüyorum. Zira bir tablodaki masumiyeti sanal ortamda bulamazsınız” diyor.

Şimdiye kadar çok sayıda bireysel ve ortak sergiye katılan Tikit, Almanya'ya geldiği ilk yıllarda bar, diskotek gibi eğlence mekânlarını pin up kızların resimleriyle süsleyen ünlü Alman ressam Erwin Ross'un yanında da iki yıl çalışmış. İki yıl önce vefat eden Ross ile birlikte kentin dünyaca ünlü eğlence merkezi St. Pauli'de sayısızca barlara yaptığı seksi kız resimlerini halen duran mekânlarda görmek mümkün.

Etiketler: Yetenek Videoları, ressam, batman, Batmanlı Ressam