Seyit Onbaşı (Seyit Ali Çabuk)

motun Kanalı motun
54.193
Yüklenme Tarihi: 10 Mayıs 2008 - 22:00

Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı, (d. Eylül 1889 - ö. 1939) I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde çarpışan Osmanlı askeri.

1889 yılının Eylül ayında Balıkesir'in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915'te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi.[1] Seyit Ali, ilk iki atışta Bouvet'e hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Bouvet'e ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisi'nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Bouvet de bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı.[2] Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı'dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

Savaşın sona ermesi ile 1918'de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

Etiketler: çanakkale, savaş, turk, asker, tarih, Atatürk, seyit ali çabuk,

TAMAMI

YORUMLAR

Ziyaretçi
ENTER ile yorumunuzu gönderebilirsiniz.
  1. ozcandogan7921 ozcandogan7921 allah atatürk ü doğurmasa yani zübeyde hanım kim bilir hayat ne kötü olurdu ya 5 ay önce Cevapla Şikayet et
  2. yusuf4410 yusuf4410 vatan için giti o mermini taşıdı sizin için 10 ay önce Cevapla Şikayet et
  3. ziyaretçi ziyaretçi seyıt olmasa olmazdık. 1 yıl önce Cevapla Şikayet et
  4. Ziyaretçi Ziyaretçi ggg 2 yıl önce Cevapla Şikayet et
  5. ismailcikk ismailcikk Yorum Yap 2 yıl önce Cevapla Şikayet et
  6. aliburakaktan aliburakaktan güzel paylaşımınız için teşekkür ederim 5 yıl önce Cevapla Şikayet et
  7. eyfeye eyfeye bunu hazırlayanın allah bileğine kuvvetvers 6 yıl önce Cevapla Şikayet et
  8. bafrali_yunus bafrali_yunus şehitler özmez vatan bölünmez hainler cezasısz kalmaz Cevapla Şikayet et
  9. kral__66 kral__66 Şehİtler Ölmez vatan bÖlÜnmez Cevapla Şikayet et