441

Yan Flüt Dersi 4 Yan Flüt Parmak Ve Nota Yerleri

Yüklenme Tarihi: 19 Ocak 2014 - 22:16

Hem Öğren Hem Çocuğuna Öğret
aykut İlter Aykut Öğretmen
sayfa 12 4.alıştırma Blok Flüt Medtodu 1 (aykut Öğretmen) Videodan Kolay Öğrenim
fransızlar Tarafından Geliştirilen Alman Flütü'nün Uydurmasyon Adı. Bu Enstrüman Bir Orkestra İçinde İlk Defa Giovanni Battista Lully'nin 40 Kişilik Orkestrasında Kullanılmıştır.
almancası Querflöte Olan (quer=yan, Çaprazlama; Flöte: Flüt) Ve Türkçe'de De Yaygın Olarak Bu Şekilde Kullanılan, Ne Var Ki, Altındaki Entry'm Orkestra Flütü Başlığına Taşınmış Bahtsız Alet. Yani Resmini Görmek İsterseniz, Orkestra Flütü Faslına Gideceksiniz Artık.
flüt, Üç Parçanın Birleşiminden Oluşan Bir Enstrümandır.
baş (ya Da Ağızlık)
gövde
kuyruk
bu Müzik Aletinin Satın Alınırken Verilen Bir Temizleme Çubuğu Bulunur. Çalgının Başına Pamuk Konularak Flütün İçi Temizlenir Çalgının Baş Bölümünde Bir Üfleme Deliği Vardır. Bu Nedenle Bu Bölüme "ağızlık" Da Denir. Üfleme Deliği Çalıcının Alt Dudağına Dayalıdır. Sağ Omuz Yönünde, Yere Koşut Olarak Tutulur. Sol El Ağızlık Tarafında, Sağ El İse Kuyruk Tarafında Tutulur. İki Elin Baş Parmağı Alttan Flütü Destekler. Flütün Borusu Silindir Şeklindedir. Çapı 1,9 Cm'dir. Flüt Ağızlıktan Başlayarak Kapalı Uca Dek 67,2 Cm'dir.
günümüzde Nikel, Gümüş, Altın Gibi Madenlerden Yapılmaktadır. Fakat Xx. Yy.'lın Başlarına Kadar Abanoz, Nar Gibi Sert Ağaçlardan Yapılırdı. Metal Olduğu Halde Tahta Nefesli Çalgılar Grubu Üyesidir. Bunun Nedeni Ses Renginin Tahta Tınısı Vermesi Ve Diğer Tahta Nefesliler İle İyi Kaynaşması Ve Ses Elde Ediliş Yönteminin Tahta Enstrümanlar Gibi Olmasındandır. Tahta Flütün En Önemli Özelliği Tatlı, Yuvarlak Ve Olgun Olmasıydı. Metal Alaşımlardan Yapılmaya Başlamasıyla Bu Özelliklerini Büyük Ölçüde Yitiren Flüt Daha Çevik, Ses Niteliği Yönünden İse Parlaklık Kazanmıştır. Özellikle İnce Sesler Metalden Yapılan Flütlerde Daha Kolay Ve Güvenlidir.
böhm Sistemi[değiştir | Kaynağı Değiştir]

xıx. Yy. Ortalarına Dek, Flütte Bu Günkü Perde Sistemi Yoktu. Çalgının Gövdesindeki Delikler Parmak Uçları İle Kapatılarak Sesler Elde Ediliyordu. Fakat Daha İyi Seslerin Elde Edilebilmesi Ve Tam Bir Entonasyon İçin Bu Deliklerin Arasındaki Uzaklığın Daha Geniş Olması Gerekiyordu. Theobald Boehm Adlı Alman Flütçü Bu Gün Ufak Geliştirimler Dışında Halen Kullanılmakta Olan Sistemi Buldu. Kendi Adıyla "boehm Sistemi" Olarak Adlandırılan Bu Sistem, Güzel Ses Niteliği Ve Tam Bir Entonasyon İçin, Deliklerin Sesbilim "akustik" Yönünden Doğru Yerlere Ve İstenilen Genişlikte Açılmasını Sağlamıştır. Delikler Üzerine, Doğal Olarak Açık Duran Kapaklar Yerleştirilmiştir. Çalıcı, Tüm Delikleri Kapaklar, Miller, Yaylar Ve Perdeler Sayesinde Kontrol Etme Olanağı Bulmaktadır.
ses Genişliği[değiştir | Kaynağı Değiştir]
notalar Flüt İçin Sol Anahtarı İle Yazılır. Üç Oktavlık Bir Genişliği Vardır Ve Bu Sınırlar İçinde Her Türlü Kromatik Ve Diyatonik Sesler Elde Edilir. En İncedeki Birkaç Ses Çok Sert Ve Kulakları Rahatsız Edici Olduğundan Pek Kullanılmaz Ya Da Orkestranın Hep Birlikte Çaldığı Kısımlarda Kullanılır...
tınlama Bölgeleri[değiştir | Kaynağı Değiştir]
tüm Çalgıların Ve Özellikle De Tahta Nefesli Çalgıların Ses Genişliği İçinde Kendine Özgü Bir Ses Rengi Olmakla Birlikte Kalın, Orta Ve İnce Sesleri Arasında Tını Ayrılıkları Görülür. Bu Tını Ayrılıkları Ancak Dinleme Yoluyla En İyi Biçimde Anlaşılabilir Ve Birbirinden Ayırt Edilebilir. Bununla Birlikte, Değişik Tınlayan Ses Bölgeleri İçin, Aşağıdan Yukarıya Bir İzlenim Edinilmesini Sağlayıcı Birkaç Söz Söylenebilir.
kalın Ses Bölgesi[değiştir | Kaynağı Değiştir]
en Kalın Sesler Ilık, Pürüzlü, Kadifemsi Ve Havalı Biçimde Tınlayabilir. Tek Olarak Duyulduğunda Çok Etkili Ve Dokunaklıdır. Yalnız, Bu Sesler Başka Çalgılar Tarafından Kolayca Örtülebileceğinden, Orkestralamanın Buna Göre Olması Gerekir.
orta Ses Bölgesi[değiştir | Kaynağı Değiştir]
birinci Ve İkinci Oktav İçerisindeki La Sesleri Arasında Kalan Oktavdır. Bu Sesler Oldukça Yumuşak Ve Tatlı Duyulur. En Güzel Ezgiler, Doğayı Ya Da Kırları Yansıtan Flüt Soloları Bu Ses Genişliği İçerisinde Yazılabilir.
ince Ses Bölgesi[değiştir | Kaynağı Değiştir]
ikinci Oktav İçerisindeki La Notasından Sonraki İnce Seslerdir. Sesler Yukarı Doğru Çıktıkça Sesler Parlaklaşır. Bu Ses Bölgesinde Çalınan Ezgiler, Huzurlu Ve Sakin Bir Hava Yaratır. En İnce Sesler İse Çok Gür Ve Parlaktır. Kimi Kısımlarda Bu Sesler Kullanılır.. Besteciler Bu Sesleri Kullanmak İstediklerinde Çoğunlukla Pikolo Flüt Kullanmışlardır.
orkestradaki Görevleri
nota,parmak,yerleri,yan Flütte,tutuş Pozisyonu,yeni Başlayanlar,başlangıç,ders,desi,üfleme Tekniği,yan Flut,flüt,alıştırma,blok Flüt Metodu,dersi,blok Flüt,şarkısı,notası,parmak Pozisyonları,nota Yerleri,örnek Etüt Çalışması,aykut Öğretmen,soprano,flute (fictional Object)

Etiketler: nota, yan flüt, ders