342

Yol Arkadaşım bu hafta Eskişehirin Han ilçesinde...

Yüklenme Tarihi: 09 Ekim 2013 - 10:23

Anadolu’nun her yöresine ait kültürel mirası, insan hikâyelerini ekrana taşıyan Yol Arkadaşım’ın her bölümünde, bir yöremizde, bilinmeyen ve halen yaşatılan değerlerimiz, geleneklerimiz en yalın, doğal haliyle izleyenlere aktarılıyor.

Yol Arkadaşım, bu hafta Eskişehirin Han İlçesinde.

Han ilçesi oldukça zengin ve eski bir tarihe dayanmakta. Hititler ‘den başlayan süreç ile pek çok tarihi bulgunun gün yüzüne çıkması bu coğrafyanın zenginliğini ortaya koyuyor. Yol arkadaşımız Ayşe teyze ile Han şehrinin tarihi yerlerini dolaşmaya başlıyor, Roma Dönemine ait yeraltı şehrini geziyor ve dünden bu güne tarih içinde yolculuk yapıyoruz. Yorgunluğumuzu atmak için şimdi kış hazırlığı yapan hanımefendilerin yanına gidiyoruz Ayşe teyze ile diğer hanımlar ise maniler ve türküleri ile bize eşlik ediyorlar, Güneş Ülke Anadolunun güzelliklerini sunuyorlar.

İkinci durağımız ise Han İlçesinin Yazılıkaya Köyü. Firik Vadisi içinde bulunan bu köy pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir yer. Midas Anıtı bu bölge için oldukça önemli. Veysel Ağabey yol arkadaşımız hem Yazılıkaya köyünün anlatıyor hem de tarihi Midas şehri olarak bilenen bu coğrafyayı bizlere dolaştırıyor.

Yönetmenliğini Neşe Uğur Nohutcu’nun, sunuculuğunu Nilgün Esinin üstlendiği “Yol Arkadaşım” 83. Bölümüyle 21.05’te TRT Haberde...

Etiketler: trt, Haber Videoları, trthaber, yol, arkadaşım, bu, hafta, eskisehirin, han, ilcesinde