Hoşgeldiniz!

abd seçim

ABD'de Seçim Sonuçları % 49'a Nasıl Ayarlandı 03:34
ABD'de Seçim Sonuçları % 49'a Nasıl Ayarlandı 4.257 izlenme - 3 yıl önce ABD'de 2000 yılında George W. Bush'un Al Gore'a karşı kazandığı seçimde, Florida eyaletinde hile yapıldığı gerekçesiyle, oylar defalarca sayılmış ve seçim sonucu mahkemeye taşınmıştı. Aylarca süren tartışmalar sonucunda Demokrat aday Al Gore, ülkede daha fazla karışıklığa neden olmamak için yenilgiyi kabul etmişti. Bu seçim hilesi daha sonra mahkeme tarafindan da tesbit edilmisti. Bizde 'de SEÇSİS var akıllara seçim'de hile olabilir mi sorusunu getiriyor fakat ben sanmıyorum hile olsun özgür iradedir yani gayet demokratik bir seçimdi.
Trump Karşıtı Protestocuların Sokakları Darma Duman Etmesi 00:30
Trump Karşıtı Protestocuların Sokakları Darma Duman Etmesi 3.231 izlenme - 2 yıl önce Göçmenler, Müslümanlar ve diğer etnik gruplar hakkında yaptığı nefret söylemleriyle bilinen Cumhuriyetçi Donald Trump’ın seçimi kazanması sonrasında Trump karşıtı protestocuların sokaklara inmesiyle Amerika Birleşik Devletleri sokakları karıştı. Oakland, California’da 6.000 'den fazla gösterici yolları trafiğe kapattı. Bölgeye gelen polise isyan eden protestocular buldukları her şeyi polise fırlattı, kavşak ortasında çöp yaktı ve yollarda attıkları havai fişeklerle sokaklardaki mağazaların camlarını paramparça etti. Buna karşın polis de protestoculara kimyasal gazla karşılık verdi. Oakland’daki bu olaylar neticesinde 2 polis memuru yaralandı ve iki polis ekip arabası hasar gördü.
Ahmet Keleş: Himmetlerle Abd'de Seçim Finanse Edildi 03:34
Ahmet Keleş: Himmetlerle Abd'de Seçim Finanse Edildi 71 izlenme - 4 yıl önce Ahmet Keleş: Himmetlerle Abd'de Seçim Finanse Edildi
Trump Seçim Vaatlerini Yerine Getirebilir Mi? 01:51
Trump Seçim Vaatlerini Yerine Getirebilir Mi? 7 izlenme - 2 yıl önce ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump, seçim kampanyası süresince bir dizi tartışmalı vaatte bulunmuştu. Rakibi Hillary Clinton'ı hapse atmak, Müslümanların ülkeye girişini yasaklamak bunlardan birkaçı. Peki Trump verdiği sözleri tutabilecek mi?
Facebook'un ABD Seçimlerindeki Rolü Tartışılıyor 01:58
Facebook'un ABD Seçimlerindeki Rolü Tartışılıyor 1 izlenme - 3 ay önce İngiliz araştırmacı gazeteci Carol Cadwalladr, Facebook'a yönelik suçlamaları yorumladı… Sosyal paylaşım sitesi Facebook üye bilgilerinin, Amerikan başkanlık seçiminde analiz için kullanıldığının ortaya çıkması üzerine başlayan tartışma giderek büyüyor. Amerikan Senatosu’nun bazı üyeleri, şirkete güvenin sarsıldığını, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ifade vermesini istedi. Massachusetts eyaleti başsavcılığı, haberle ilgili ön soruşturma başlattı. Skandalı ilk kez veri analiz firması Cambridge Analytica’nın yazılımcılarından Christopher Wylie gündeme getirdi. Wylie 2016'daki başkanlık seçimlerinde 50 milyon Facebook kullanıcısının özel bilgilerinin siyasi mesaj verilmek için manipüle edildiğini iddia etti. Facebook yönetimi yaptığı açıklamada, kullanıcı verilerinin saklanmasıyla ilgili kuralın ihlal edilmediğini duyurdu. Konuyla ilgili araştırmalar yapan gazeteci-yazar Carol Cadwalladr, MSNBC kanalına şunları söyledi: "Ben Cambridge Analytica’nın İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkışıyla ilgili rolünü araştırıyordum. Bu şirketin referandumdaki rolüyle ilgili başlattığım iki araştırma sürüyor. Ben bu esnada Christopher Wylie isimli genci keşfettim. Onun, elinde resmi kayda geçen kanıt niteliğinde belgeler, makbuzlar ve kontratlar var. Facebook iki yıldır bunu reddediyor, ama bu şahıs sonunda bunu kanıtlayabileceğini söyledi. Şu anda bilmediğimiz Trump'ın kampanyası sırasında bu bilgilerin nasıl kullanıldığı. Cambridge Analytica ve Facebook ellerinde veriler olduğunu intar etti. Cambridge Analytica'nın Trump ve seçim kampanyasını yöneten Steve Bannon ile çalışmaya başlamasını ardından Facebook'un aniden “Ah, şimdi burada bir sorun olabilir” diye düşündü ve verileri güvence altına almak istedi. Ama bu çabalar gerçekten acıklıydı. Christopher, ona bir form gönderip, “Bir kutuyu işaretleyip bize bigileri sildiğini söyle" dediklerini aktarıyor. Onlar gerçekte, verileri saklamak için yapmaları gerekeni yapmadılar.
Clinton İlk Kadın Başkan Olabilecek mi? 02:42
Clinton İlk Kadın Başkan Olabilecek mi? 2 izlenme - 2 yıl önce Hillary Clinton Donald Trump'a karşı kazanıp Beyaz Saray'a yerleşirse ABD'de ilk kadın başkan olarak tarihe geçecek. Dünyanın en büyük gücü ve ekonomisi bir kadın tarafından yönetilecek.
Seçimlerde Zafer Cumhuriyetçilerin 00:59
Seçimlerde Zafer Cumhuriyetçilerin 4 izlenme - 4 yıl önce ABD'de Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadının tamamı ve Senato'daki 36 sandalye ile 38 eyaletin valisi ve meclis üyelerini belirlemek için sandık başına gidildi. Seçim sonuçları da belli olmaya başladı, Cumhuriyetçiler hem Temsilciler Meclisi'nde hem de Senato'da üstünlük sağladı.