Hoşgeldiniz!

adriyatik

Trablusgarp Savaşı (Türk İtalyan Savaşı) 03:12
Trablusgarp Savaşı (Türk İtalyan Savaşı) 1.369 izlenme - 1 yıl önce TRABLUSGARP SAVAŞI (1911-1912) Sebepleri: Siyasi birliğini geç kuran İtalya’nın sömürgecilik faaliyetlerine girişmesi. İtalya’nın Habeşistan’a saldırması ve başarılı olamaması. İtalya’nın Habeşistan yenilgisi üzerine yeni yerlere göz dikmesi. İtalya’nın diğer Avrupa devletleri ile anlaşması. Trablusgarp’ın İtalya’ya yakın ve savunmasız olması. Trablusgarp’ın ticaret yolları üzerinde bulunması ve zengin maden yataklarına sahip olması. Gelişimi: İtalya, Rusya ile Racconigi Antlaşması’nı yapmış, Rusya boğazlara karşılık İtalya’nın Trablusgarp’ı işgal etmesini desteklemiştir (1909). İtalya, Osmanlı Devleti’nin Trablusgarp’ı gelişmişlikte geri bıraktığı ve bölgedeki İtalyanlara kötü davrandığı iddiasıyla Osmanlı’ya ültimatom çekmiştir. Osmanlı Devleti’nin görüşme isteğine rağmen İtalya, Trablusgarp’ı işgal etmiştir. Mustafa Kemal Trablusgarp ve Derne’de, Enver Bey de Bingazi’de başarılar kazanmıştır. Savaşın uzun sürmesi İtalya’yı maddi sıkıntıya sokmuş, savaşın bitmesini isteyen halkın tepkisi üzerine İtalya, Osmanlı’yı barışa zorlamak için Oniki Ada’yı işgal etmiştir. Bu sırada I.Balkan Savaşı başlaması, Osmanlı’yı zor durumda bırakmış ve Osmanlı Devleti İtalya ile Uşi Antlaşması’nı imzalanmıştır Uşi Antlaşması Trablusgarp ve Bingazi İtalya’ya bırakılacak. Oniki Ada, Balkan Savaşı’ndan sonra geri alınmak üzere geçici olarak İtalya’ya bırakılacak. İtalya, kapitülasyonların kaldırılması konusunda Osmanlı’ya yardım edecek. Trablusgarp ve Bingazi’nin Duyun-u Umumiye İdaresi’ne ödediği borçları İtalya ödeyecek. Trablusgarp ve Bingazi dini bakımdan Osmanlı halifesine bağlı kalacak. Sonuçları: Osmanlı Devleti’nin Kuzey Afrika’da toprağı kalmamıştır. İtalya Ege Denizi’ne yerleşmiştir. İtalya Doğu Akdeniz’de önemli bir güç olmuştur. Osmanlı Devleti’nin zayıfladığı anlaşılmıştır. Oniki Ada geri alınamamış. * Uşi Antlaşması, halifelik makamının kullanılması yönü ile 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması’na benzer. * Oniki Ada, Sevr’de ve Lozan’da İtalya’ya bırakılmıştır. II.Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya, Oniki Ada’yı Yunanistan’a vermiştir (1947). (tariharastirmalari.com)
Cübbeli Nin Adriyatik Denizi İle İlgili Açıklaması 03:28
Cübbeli Nin Adriyatik Denizi İle İlgili Açıklaması 1.313 izlenme - 8 yıl önce cübbeli mehdi geldiğinde adriyatik denizinin cam gibi donacağını açıklamış. cübbelinin aklın ihtiyarını attıracak iddialarını adnan oktar tek tek açıklıyor.
Cumhurbaşkanı'nı çileden çıkaran yayın 02:19
Cumhurbaşkanı'nı çileden çıkaran yayın 184 izlenme - 4 yıl önce Kosova Cumhurbaşkanı, yardımcılarının sürekli ve yersiz müdahalelerine tepki gösterdi. Kosova'nın KTV programına konuk olan Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, bant çekimleri sırasında yardımcılarının sürekli ve yersiz müdahalelerine tepki göstererek onları dışarı çıkardı. Cumhurbaşkan'ını kızdıran yardımcıları, stüdyodan çıkarıldı ve çekimler yapılıp, program yayınlandı ancak dün programın bant kaydı internete düştü. 'Rubikon' adlı programın sunucusu Adriyatik Kelmendi ve kanal yönetimi görüntülerin ne şekilde sızdırıldığının araştırıldığını açıklayarak Cumhurbaşkanı Yahyaga'dan özür diledi. Görüntülerde yardımcıları sık sık Cumhurbaşkanı'na, oturma şekline ve arkasındaki bayrağa müdahale ederken görüntüleniyor. Bir kaç kez tekrarlanan kayıt girişimleri sırasında iyice bezen Cumhurbaşkanı Yahyaga ekibine kızarak, dışarı çıkmalarını istiyor.