Hoşgeldiniz!

ağız yaraları

Behçet hastalığı süreçleri ve tedavisi nedir? 00:58
Behçet hastalığı süreçleri ve tedavisi nedir? 158 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, behçet hastalığı hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Behçet hastalığının tedavisi tutulan organa göre değişir. Gözde özellikle körlük yapan bir hastalık olduğu için çok agresif hemen tedaviye başlamanız lazım göz tutulumu varsa. Nörolojik tutulum varsa ona göre bir tedavi yapılır. Gastroientes yani tutulan organa göre daha çok tedavi seçilir. Ama sadece hasta ağız yaraları genital bölge yaraları ile gidiyorsa bunlara daha çok kolşisin tedavisi verilir ya da eritema nodozumları dediğimiz cilt bulguları ile giden hastalara. Ama göz tutulumu olan nörolojik tutulumu olan gasrointestinal dediğimiz karında karın ağrıları ishal yapabilen tutulumu da olabilir veya eklem tutulumu varsa bunların hepsine farklı immünsupresif dediğimiz bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ona göre seçimi yapılır.
Behçet hastalığı nasıl teşhis edilir? 00:43
Behçet hastalığı nasıl teşhis edilir? 89 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, behçet hastalığı hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Behçet hastalığı tanı koymanız için belli kriterlerin olması lazım. Oral aft dediğimiz ağızdaki yaralar olmazsa olmazıdır yüzde yüz olması gerekir. Onun haricinde hastada beraberinde işte genital ülserin olmuş olması. Paterji testi yapabilirsiniz ancak hastaların ancak % 60’ında pozitiftir. Göz bulguları varsa ona eritema nodos mu, vücutta sivilceler varsa veya eklem tutulumu varsa bunlardan kriterleri oluşturarak tanı koymaya çalışırsınız.
Behçet hastalığı kimlerde görülür? 00:28
Behçet hastalığı kimlerde görülür? 80 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, behçet hastalığı hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Behçet hastalığı kadın erkek herkeste görülebilir. Yine ailesel yatkınlığı % 10 ailesel geçişi olduğu bilinen bir hastalıktır. Gençlerde de daha çok gençlerde oluşmaktadır. Çocuklarda da tutulma olduğu gözlemlenmektedir.
Aft Nedenleri Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 00:51
Aft Nedenleri Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 57 izlenme - 6 yıl önce Oral aftlar genellikle bir kere çıktıklarında önemli bir sorun teşkil etmezler ancak sürekli ve çok sayıda çıktıklarında hastanın beslenmesini bozar ve yaşam kalitesini oldukça düşürürler. Bazı aftlar hastanın hissetmeyeceği kadar küçük olurken bazıları oldukça büyük olur ve sıvı gıda alımını bile imkansız hale getirir, bazı aftlar ise uçuk benzeri grupe haldedir. Detaylı bilgi için tıklayınız... http//www.dermist.com/default.asp?dermistAft.html