Hoşgeldiniz!

Agorafobi

Fobi Nedir? 03:12
Fobi Nedir? 2.335 izlenme - 8 ay önce Fobi nedir? kökeni fransızca bir kelime olup, 'belirli nesneler veya durumlar karşısında duyulan olağan dışı güçlü korku, yılgı' olarak açıklabilecek hissiyat. Bizdeki fobi değil, Fear of the Dark kafası ;)
Agorafobi Kişinin Hayatını Nasıl Etkiler? 00:33
Agorafobi Kişinin Hayatını Nasıl Etkiler? 61 izlenme - 2 yıl önce Agorafobi, kişilerin hayatını kısıtlar. Kalabalık caddelerden, alışveriş merkezlerinden, sinemadan, tiyatrodan kaçınan kişilerin sosyal yaşamları olumsuz yönde etkilenir. Kişi böyle yerlerde yardım alamayacağını ve acil durumlarda buralardan kaçamayacağını düşündüğü için özellikle geri duracaktır. Agorafobisi olan kişilerin mutlaka bir uzmandan destek alması gerekir.
Agorafobi Nasıl Tedavi Edilir? 00:45
Agorafobi Nasıl Tedavi Edilir? 30 izlenme - 2 yıl önce Agorafobinin tedavisinde öncelikle kişi bu durumun neden kaynaklandığı ile ilgili bilgilendirilir. Daha sonra kişinin olumsuz düşünceleri ile ilgili çalışılır. Kişiye çeşitli gevşeme ve nefes egzersizleri öğretildikten sonra aşama aşama kaçındığı yerlerde kısa süreli olarak bulunması istenir ve korkunun üzerine gitmesi sağlanır.
Agorafobinin Belirtileri Nelerdir? 00:55
Agorafobinin Belirtileri Nelerdir? 9 izlenme - 2 yıl önce Kişi açık alanda kaldığında, hemen kaçmasının ya da yardım almasının zor olduğunu düşündüğü yerlerde kalp çarpıntısı, nefes darlığı, nefesin hızlanması, terleme, titreme, baş dönmesi, bayılacak gibi olma gibi fizyolojik belirtiler kendini gösterir. Aynı zamanda bu tür kaçınılan ve girilmek istenmeyen alanlarla ilgili huzursuzluk, gerginlik ve yoğun endişe hali gibi psikolojik belirtiler de bulunur. Hem fizyolojik hem psikolojik belirtileri olan agorafobi, destek alınmadığı sürece kişinin gündelik hayatını kısıtlar ve oldukça olumsuz yönde etkiler.
Agorafobinin Nedenleri Nelerdir? 00:30
Agorafobinin Nedenleri Nelerdir? 7 izlenme - 2 yıl önce Agorafobi genetik olabilir, ailede herhangi birinde agorafobi varsa kişinin kendisinde olma olasılığı yüksektir. Kimi zaman da çocuklukta yaşanmış olan olumsuz deneyimler yetişkinlik döneminde agorafobiye sebep olabilir. Çocukluk döneminde erken bir kayıp yaşanması, büyük bir korku ya da büyük bir travma yaşanması çocuğun yetişkinlik döneminde agorafobi geliştirmesine sebep olabilir.