Hoşgeldiniz!

ahal teke

Safkan Türk Atı Ahal Teke 03:26
Safkan Türk Atı Ahal Teke 10.684 izlenme - 2 yıl önce Ahal teke bir Türkmen atıdır. Bilimciler ahal tekeyi, üç bin yıl önce insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş at türü olarak görürler. Orta Asya'da Türk halkları arasında özellikle Türkmenistan'da yaygındır. Ahal tekenin adı Manas ve Dede Korkut gibi Türk destanlarında geçer ve Türkmenistan'ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke Türkmenlerinden gelmektedir.Dünya'nın en güzel atı seçilmiştir.
Atların Atası Ahal Teke 08:47
Atların Atası Ahal Teke 1.191 izlenme - 3 yıl önce Atalarımızın başarılı seferler düzenlemesindeki belki de en büyük silahı Ahal Tekelerdi. Diğer cinslerden daha uzun mesafeleri hiç dinlenmeden alabilen, uzun ve yüksek mesafe atlama kabiliyetleri en iyi olan atlardı. Hatta Çin seddinin yapılmasına ahal tekelerin bu özelliğinin sebep olduğu rivayet edilir. Anatomik yapı olarak, uzun ve kavisli boyun yapısı ve uzun bacakları ile tarih öncesi kalıntılarda resmedilen at figürlerine benzerliği onun atların atası olduğu tezini destekleyen kanıtlardan sadece biridir. Altın renkli olanlarından dolayı Golden Horse olarakta anılan Ahal teke şu anda anavatanı olan Türkmenistan topraklarında devlet tarafından yetiştirilmektedir.
11 Fotoğraf ile Güzelliği Dillere Destan Ahal Teke Atları 00:51
11 Fotoğraf ile Güzelliği Dillere Destan Ahal Teke Atları 797 izlenme - 4 yıl önce 11 Fotoğraf ile Güzelliği Dillere Destan Ahal Teke Atları
3 Dakikada Türkmenistan 02:49
3 Dakikada Türkmenistan 404 izlenme - 3 yıl önce Türkmenistan; kimileri için 7 Bağımsız Türk devletinden biri, kimileri için tek millet- iki devlet, kimileri için Aşkabat-Avaza-Türkmenbaşı, kimileri için Ahal Teke, kimileri için at-avrat-silah, kimileri için inşaat sektörü için pazar, kimileri için Sovyetler birliğidir. İşte bu kardeş soydaşlarımızın diyarına dair bir video...
 Atların Atası Ahal Teke 08:47
Atların Atası Ahal Teke 511 izlenme - 4 yıl önce Atalarımızın başarılı seferler düzenlemesindeki belki de en büyük silahı Ahal Tekelerdi. Diğer cinslerden daha uzun mesafeleri hiç dinlenmeden alabilen, uzun ve yüksek mesafe atlama kabiliyetleri en iyi olan atlardı. Hatta Çin seddinin yapılmasına ahal tekelerin bu özelliğinin sebep olduğu rivayet edilir. Anatomik yapı olarak, uzun ve kavisli boyun yapısı ve uzun bacakları ile tarih öncesi kalıntılarda resmedilen at figürlerine benzerliği onun atların atası olduğu tezini destekleyen kanıtlardan sadece biridir. Altın renkli olanlarından dolayı Golden Horse olarakta anılan Ahal teke şu anda anavatanı olan Türkmenistan topraklarında devlet tarafından yetiştirilmektedir.