Hoşgeldiniz!

ahmet güvenç

Barış Manço ve Kurtalan Ekspres - Dönence 06:32
Barış Manço ve Kurtalan Ekspres - Dönence 371 izlenme - 2 yıl önce Bu klibin siyah beyaz hali internette vardı, hatta renkli hali de vardı; ama bu videodaki kadar net ve canlı olanını görmemiştim. Sanırım televizyonda son 1 ayda yayınlanmış, bende inteernette tesadüfen karşılaşınca tarifsiz bir sevinçle uygun yerini keserek videoyu hazırladım. Keşke TRT arşivini piyasaya sürse... Belki TRT bu işten zararlı çıkar ama olsun.
Kurtalan Ekspres  - Dönence 06:26
Kurtalan Ekspres - Dönence 478 izlenme - 2 yıl önce Barış MANÇO'nun seçkin eserini 6.Ağustos.2009da hayatını kaybeden Bahadır AKKUZU'dan dinliyor ve bu surette her ikisini de saygıyla anıyoruz.
Dönence`nin İlk Hali 02:48
Dönence`nin İlk Hali 240 izlenme - 2 yıl önce Bu kaydı internette gezerken tesadüfen buldum ve barış severlerin hoşuna gideceğini düşünerek eklemeye karar verdim. İlk kez 1981 sözüm meclisten dışarı albümünde yayımlanan bu eserin Nejat Tekdal`da bulunan kaydını sizlere sunuyorum.
Cem Karaca - Bindik Bir Alamete (Orijinal Klip) 03:26
Cem Karaca - Bindik Bir Alamete (Orijinal Klip) 119 izlenme - 3 yıl önce Daha önce eski görüntülerin üzerine bir video klip yapılmış sitede mevcut,bundan haberdarım.Ama Cem Karaca'nın kendisinin oynadığı klibin olmadığını gördüm ve siteye ekleyeyim dedim. Bindik Bir Alamete... Bindik Bi Alamete Gedeyoz Gıyamete (2x) Amanieyynn.. Yol dediğin yol gibi Ulaşmalı bir yere Biz dön baba dönelim Geliyoz aynı yere Bu döngü kısır döngü Başı varda sonu yok Dönüyom dönemiyom Sonunda bir cıgış yok Amanieyynn... Bindik Bi Alamete Gedeyoz Gıyamete (2x) Amaneeinn.. Yerel ve genel seçim Seçin bakalım seçin Ki dön baba dönelim Aynı yere gelelim Çete çeteye çatmış Çete çete içinde Battık buruna kadar Cafer getir peçete Amanieyynn... Bindik Bi Alamete Gedeyoz Gıyamete (2x) Nush ile uslanmam ben Etmeli beni tekdir Tekdirden anlamazsam Artık hakkım kötektir Eskiden adam gibi Oturur meze yerdik Şimdi meze yer gibi Oturup adam yiyoz gariiee O zaman siz buna Müstehaksınız len! Köy kahvesi sohbeti: Gahve köşesinde üç beş tane başbakan oturuvemişlee Amanieyynn... Vallahül azim biz cihana bedeliz Va mı bize yan bakan hee? Eee essah deyon be Hüseyin ağa Hakkaten sence ne oluvecek bu işlee Valla nolcek olecee bişey yok Dönecez dönecez aynı yere geleceez Yavv ben şimdi deyom ki yaniii Bu esas tütün tütün meselesi Tütün tütünün baş fiyatı ne olcek Bu yeni gelen hökümet acaba Tütün baş fiyatlarını Yüskek mi duta alçak mı? Ne diyon sen hele Hüseyin çavuş Vallahül azim ben ne deyem şimdi Ben bilirim bilirim onu sölerim Gulaklerin sözüne Osmannının ipiynen inme sakın guyuya... Bindik Bi Alamete Gedeyoz Gıyamete (2x) Hemide oynayıverekten Bindik Bi Alamete Gedeyoz Gıyamete...
Grup Bunalım - Yollar 02:50
Grup Bunalım - Yollar 65 izlenme - 2 yıl önce 1969 yılında kurulan Grup Bunalım pek uzun soluklu olmamıştır fakat bu grupta bir çok ünlü müzisyen yetişmiştir. Grup Bunalım kendi ismini taşıyan 3 tane olmak üzere 6 tane 45lik çıkarmıştır Şu anda dinlediğiniz parça ise solistin Aziz Azmet olduğu, gitarda Aydın çakuş, basta Ahmet Güvenç ve davulda Nihat Örerlel'den oluşan kadroyla 1971 yılında çıkardıkları Anadolu Rock tarzında bir çalışma.
Bahadır Akkuzu'nun Kurtalan Ekspres'e Giriş Hikayesi 00:55
Bahadır Akkuzu'nun Kurtalan Ekspres'e Giriş Hikayesi 108 izlenme - 3 yıl önce 2009 Ağustos'unda aramızdan ayrılan, Kurtalan Ekspres'in gitaristi, rahmetli Barış Abi'nin kadim dostlarından üstad Bahadır Abi, katıldığı bir programda 1978 yılında girdiği Kurtalan Ekspres'e giriş hikayesini anlatıyor. Aramızdan erken ayrılışıyla biz sevenlerini yasa boğan, Gönül ferman dinlemiyor, Al beni, Sakız Hanım ile Mahur Bey gibi nice efsane şarkının bestecisi olan bu güzel insanı, Bahadır Abi'yi unutmuyoruz, alkışlarla yaşatıyoruz.
KurtalanEkspres ''Yeni Bir Gün'' (9 Dakikalık Orjinal Klip) 09:00
KurtalanEkspres ''Yeni Bir Gün'' (9 Dakikalık Orjinal Klip) 117 izlenme - 6 yıl önce KurtalanEkspres''Göğe Selam'' albümü'nün İlk Klibi ''Yeni Bir Gün''...
Grup Bunalım - Bir Dünya da Bana Ver Tanrım 03:45
Grup Bunalım - Bir Dünya da Bana Ver Tanrım 35 izlenme - 2 yıl önce Grup Bunalım, Cem Karaca'nın menajerliği paralelinde 70li yıllarda müzik yapmış çok özgün bir grup. Hatta hem o gün için hem de günümüz için birçok gruptan da daha underground bir müzikal altyapıya sahipler. Bu şarkı ise, çok araştırmamıza rağmen solistinin kim olduğunu öğrenemediğimiz bir şarkı. Hem söz hem de müzik olarak müzik tarihimizin en başarılı çalışmalarından biri. Keyifli dinlemeler...
Bunalımlar - Başak Saçlım (1971) 03:00
Bunalımlar - Başak Saçlım (1971) 66 izlenme - 2 yıl önce 1969 yazında gitarda Aydın Çakus, basta Ahmet Güvenç, davulda Hüseyin Sultanoğlu kadrosuyla Cem Karaca'nın prodüktör ve menajerliğinde kuruldu. Türk Rock tarihinin underground müziğe yönelik çalışmalara girişen en ünlü gruplarından biri olan Bunalımlar'ın ilk 45'liği Taş Var Köpek Yok/Yeter Artık Kadın’dır. Grup, 1970 yılında Hüseyin Sultanoğlu'nun Cem Karaca Kardaşlar’a geçmesi üzerine davula Nihat Örerel'i alarak ikinci kadrosunu kurmuş ve çalışmalarına devam etmiştir. Bunalım, kadrosu 70'ler boyunca birçok değişikliğe uğramış bir gruptur. Grubun önemli bir özelliği Türk Rock piyasasına bir çok müzisyen yetiştirmiş olmasıdır. Müzikal kariyerini daha sonraki dönemlerde başka gruplarda yapmış dönemin birçok önemli müzisyeni profesyonel müzik hayatına bu grupta başlamıştır. Buna verilecek en güzel örneklerden birisi 1999 kışında yitirdiğimiz Türk Rock müziğinin yüzaklarından Barış Manço'nun grubu Kurtalan Ekspres'in çok uzun sürelerden beri basçılığını yapmış ve Türkiye'nin "Kurtalan Ekspres'in basçısı olarak" tanıdığı Ahmet Güvenç'in müzikal yaşamına Bunalım'da başlamış olmasıdır. Bu konudaki en önemli diğer iki örnek ise Nihat Örerel ve Hüseyin Sultanoğlu'dur. Müzik hayatına Bunalım'da başladığında deneyimsiz bir davulcu olan Nihat Örerel müzisyenliği bu grupta ilerletip 1974 yılı civarlarında Erkin Koray'ın arkasındaki değişmez elemanlardan olmuş hatta Erkin Koray'ın iki önemli şarkısına (Krallar,Şaşkın) imzasını atmıştır. Nihat Örerel gibi müzikal hayatına bu grupta başlamış bir davulcu olan Hüseyin Sultanoğlu, Bunalım’dan ayrıldıktan sonra müzikal kariyerini Cem Karaca Kardaşlar grubunda sağlamlaştırmış, Karaca'nın daha sonraki grubu Dervişan’ın ilk kadrosunda da yer almıştır. Cem Karaca Dervişan’ın en ünlü parçalarından bir olan Tamirci Çırağı’nda davulu Sultanoğlu çalmaktadır. Bu grupta yetişmiş diğer iki önemli müzisyen ise dönemin önemli Anadolu Rock grupları Kardaşlar'da uzun süre davul çalmış olan Cengiz Teoman ve Dadaşlar'ın ilk dönem davulcusu Mehmet Gözüpek'dir. bugün, Aydın Çakus: Kaliforniya’da yaşamını sürdürüyor. Bir ara Fear Nature isimli oğlununda olduğu grubun gitaristliğini yaptı. Hüseyin Sultanoğlu: Kanada’da yaşıyor. Ne yaptığına dair bir bilgi yok. Ahmet Güvenç: Kurtalan Ekspres’in basçısı. Halen Kurtalan Ekspres'te ve Erkin Koray ile çalışmalarını sürdürüyor. Nihat Örerel: Yeni Zelanda’da profesyonel davulculuğa devam etmekte. Berç Yenal: Profesyonel olarak gitaristliğe devam etmekte. Şu sıralar Nilüfer’in konserlerinde ve kayıtlarında gitaristlik yapıyor. Nur Yenal: New Jersey’de profesyonel davulculuğa devam etmekte. Melik Yirmibir: New York’da profesyonel müzisyenliğe devam etmekte. Cengiz Teoman: İstanbul’da yaşıyor ve profesyonel caz müzisyeni olarak davulculuğa devam ediyor.
Ahmet Güvenç'ten genç müzik gruplarına öneriler 00:47
Ahmet Güvenç'ten genç müzik gruplarına öneriler 45 izlenme - 4 yıl önce Burada Laf Çok'a konuk olan Ahmet Güvenç, genç müzisyen adaylarına sabrın ve ekip çalışmasının önemini anlattı. Programın tüm bölümleri için: http://tv.cnnturk.com/buradalafcok
Ahmet  Güvenç  -Abim  Kısacık  Bir  Görüntü 00:37
Ahmet Güvenç -Abim Kısacık Bir Görüntü 19 izlenme - 2 yıl önce