Hoşgeldiniz!

akciğer hastalığı

Hemen Sağlık   Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Koah 01:25
Hemen Sağlık Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Koah 286 izlenme - 4 yıl önce İnsan Atlası'ndaki Diğer Sağlık Videolarını İzlemek İçin Www.hemensaglik.com/video/insan-atlasi Linkine Tıklayınız.
KOAH hastalığı nasıl tedavi edilir ? 01:01
KOAH hastalığı nasıl tedavi edilir ? 159 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,KOAH hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Koah hastalığının tedavisinde öncelikle etkenlerden uzaklaşmak birinci faktör. Yani sigarayı bırakmak gerekir. Sigarayı bırakmadıkça herhangi bir medikal tedavi herhangi bir önlem koah hastalığının gelişimini engelleyemez veya ilerlemesini durduramaz. Sigarayı bıraktıktan sonra derecesine göre ağırlığına göre bulgularına göre ve yan etkilerine diğer organlarda oluşturduğu hasarlara göre tedavi çeşitliliği mevcuttur. Daha çok nefes açıcı bronkodilatör dediğimiz ilaçların yanında düşük doz kortizonlu inhaler ilaçlar bunun yanında akciğerleri destekleyici balgam sökülmesini kolaylaştırıcı ilaçlarda tedavide verilmektedir.
KOAH hastalığı neden oluşur ? 01:09
KOAH hastalığı neden oluşur ? 83 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,KOAH hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Koah hastalığının en önemli etkeni günümüzde sigaradır. Sigara içenlerin büyük bir oranında koah hastalığına rastlamaktayız. Koah hastalığı birçok farklı evreden oluşuyor. Başlangıç evresinden ağır koaha kadar giden süreçte gelişebiliyor. Bu koah hastalığının gelişme derecesi kişinin genetik yatkınlığı genetik faktörleri mesleği sigara içme yoğunluğu gibi faktörlere bağlıdır. Sigara içenler risk faktörü altındadır. Bunun yanında tozlu dumanlı işlerde çalışanlar hava kirliliği yoğun olan bölgelerde yaşayanlar da koah için risk grubu oluşturmaktadır. Tabi ev içi kirliliği dediğimiz bir kavram var. Özellikle köylerde tandırla ya da ocak başında yemek pişiren bayanlarda gelişen koah hastalığından da söz etmek mümkündür.
KOAH hastalığının belirtileri nelerdir ? 00:47
KOAH hastalığının belirtileri nelerdir ? 77 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,KOAH hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Koah’ın başlıca belirtileri özellikle nefes darlığı. Tabi nefes darlığı gelişebilmesi için solunum fonksiyonlarının belli bir oranda düşmesi gerekir. Solunum fonksiyonların nefes darlığı hissedecek derecede düşmesine kadar insanlar hastalar herhangi bir bulguya rastlayamayabilirler. Özellikle sigara içenlerin risk faktörü altında olanların nefes darlığı, öksürük, yol yürürken merdiven çıkarken hafif tıkanma hissetmeleriyle Koah başlayabilir.
Uzay Yolu Yıldız Oyuncusu 'Mr. Spock'ı Kaybetti 00:53
Uzay Yolu Yıldız Oyuncusu 'Mr. Spock'ı Kaybetti 54 izlenme - 3 yıl önce Uzay Yolu (Star Trek) dizi ve filmlerinin efsane karakteri Mr. Spock, Leonard Nimoy 83 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncunun eşi Susan Bay, Nimoy'un kronik akciğer hastalığından Los Angeles'ta hayata gözlerini yumduğunu söyledi. 30 yıl önce sigarayı bırakan oyuncu bu hafta başında hastaneye kaldırılmıştı. Nimoy 1966-1969 yılları arasında çekilen bilim kurgu Uzay Yolu dizisinde Mr. Spock karakteriyle üne kavuştu.
Koah nedir ? Nasıl tedavi edilir ? 01:21
Koah nedir ? Nasıl tedavi edilir ? 50 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Fidan, KOAH hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Koah kronik obstrüktif akciğer hastalığı dediğimiz hastalığın tanımı. Bazen hastalarımızda geliyor koah var mı bende diye sigara kullanan hastalar. Artık hastalarda bu tanımı kullanarak gelebiliyorlar. Kronik obstrüktif akciğer hastalığının baş harflerinden oluşan bir tanımlama koah. Genellikle sigara içen hastalarımızda ön planda görürüz. Yüzde 85-90 dediğimiz sigara bunu dışında mesleki maruziyetler dışarıdan pasif maruziyet değişik nedenlerle koah gelişebilir ama en önemli nedeni sigaradır. Hava yollarında kronik ilerleyici bir hava yolu darlığı vardır. Koah teşhisi için solunum fonksiyon testi yapılır hastalara. Solunum fonksiyon testindeki hava hava yollarındaki belli düzeydeki darlık oluştuğu zaman koah olarak tanımlanır. En önemli nedeni biraz öncede söylediğim gibi sigara. O yüzden koah hastalarımızda koah tespit edildiği zaman mutlaka sigaranın bıraktırılması koahın derecesine göre de ilaç tedavisi ve diğer destek tedaviler planlanır.
KOAH nedir ? 00:41
KOAH nedir ? 45 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,KOAH hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Koah hastalığı kronik obstrüktif akciğer hastalığının baş harflerinin kısaltılmışıdır. Yani kronik tıkayıcı hava yolu hastalığı anlamına gelir tıp literatüründe. 40 yaşından sonra özellikle sigara içenlerde nefes darlığıyla kendini belli eden gitgide ilerleyen kısmen tedavisi olan bir hastalıktır.