Hoşgeldiniz!

akira kurosawa

Rashomon (1950) fragmanı 01:49
Rashomon (1950) fragmanı 2.921 izlenme - 4 yıl önce Akira Kurosawa'nın 1950 yapımı filmi Rashomon'un fragmanı
Düşler (Akira Kurosawa's Dreams) fragman 01:39
Düşler (Akira Kurosawa's Dreams) fragman 2.146 izlenme - 4 yıl önce Düşler (Yume), 1990 tarihli Akira Kurosawa filminin fragmanı
Yume (Düşler) - Su Değirmenlerinin Köyü / Akira Kurosawa
Yume (Düşler) - Su Değirmenlerinin Köyü / Akira Kurosawa 2.372 izlenme - 4 yıl önce Ünlü yönetmen Akira Kurosawa'nın yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı 1990 tarihli Yume (Düşler) isimli film, insanoğlunun geçmişten bugüne doğada yarattığı yıkıma dair çarpıcı metinler sunuyor. "Düşler" isimli film, Kurosawa'nın hepsi doğayla ilişkili farklı rüyalarını anlattığı 8 kısa filmden oluşuyor. Her biri bize, bugünkü manzaraya bakıp doğayı yeniden düşünme fısatı veren bu kısa filmlerden "Su Değirmenleri Köyü" başlıklı kısa filmin sunduğu ise oldukça noktasal ve çarpıcı bir etki yaratıyor.
Kanlı Taht (Throne of Blood) fragmanı 03:42
Kanlı Taht (Throne of Blood) fragmanı 974 izlenme - 4 yıl önce Kanlı Taht (Kumonosu-jo), Akira Kurosawa'nın 1957 tarihli filminin fragmanı
Akira Kurosawa'nın Düşleri - Tünel 04:40
Akira Kurosawa'nın Düşleri - Tünel 326 izlenme - 2 yıl önce Akira Kurosawa'nın düşleri orjinal ismi yume olan ve 8 farklı hikayenin anlatıldığı 1990 yapımı filmidir. Film insanın doğaya verdiği zararın ve endüstriyel devrimin mantıksızlığı, insanın aç gözlülüğü ve kötülüğü/iyiliği gibi ve savaşların anlamsızlığı, acımasızlığının insanların üzerinde bıraktığı olumsuz izlerin düşsel betimlemelerle anlatıldığı izlendikten sonra insanın uzun süre aklından çıkmayan büyük ustanın en güzel eserlerinden biridir.. Filmde en çok etkilendiğim ve sitede olmasını istediğim düşlerden biri de şu an paylaşmış olduğum savaşta tüm birliğini kaybeden ve köyüne birlğinden hayatta kalan tek kişi olarak dönen bir subayın üzerinden anlatılan acı bir düştür. Akira Kurosawa'nın filmlerini, '' gerçekten farklı bir bakışa sahip filmler izlemek istiyorum ama insanlar bütün film boyunca boş boş birbirine bakarak entellikte beyin yakan sınıra beni sürüklemesinler '' diyen her alkışlar üyesine önerir saygılarımı fışkırtırım. Not : Videonun türkçe altyazılısını bulamadım izlerken zaten anlarsınız. İngilizce altyazıdan da ik şey kaptınız mı Allah bereket versin.
Akahige (1965) Fragman 03:55
Akahige (1965) Fragman 323 izlenme - 2 yıl önce 1965 yapımı Japon filmi Kızıl Sakal (Akahige, Red Beard) fragmanı. Efsane yönetmen Akira Kurosawa'nın filmin yönetmeni.
The Bad Sleep Well (1960) Fragman 02:55
The Bad Sleep Well (1960) Fragman 210 izlenme - 2 yıl önce 1960 yapımı Japon filmi The Bad Sleep Well (Warui yatsu hodo yoku nemuru) fragmanı. Usta yönetmen Akira Kurosawa'nın yönettiği filmin başrolünde Japon sinemasının efsanesi ve Kurosawa'nın vazgeçemediği isim Toshiro Mifune bulunuyor.
Sanjuro (1962) - Final Düellosu 00:50
Sanjuro (1962) - Final Düellosu 148 izlenme - 2 yıl önce Akira Kurosawa'nın çoğu filminde başrol oynayan Toshiro Mifune abimizin rol aldığı 1962 yapımı Sanjuro filminin final sahnesi. Toshiro Mifune için Japonların Cüneyt Arkın'ı veya Clint Eastwood'u diyebiliriz. Toshiro Mifune'li samuray filmleri aynı zamanda Spagetti Western dediğimiz İtalyan yapımı kovboy filmlerinin özellikle Sergio Leone filmlerine esin kaynağı olmuştur. Bu kovboy filmleri aslında japon samuray filmlerinin uyarlamasıdır.