Hoşgeldiniz!

aliya izzetbegoviç

Dört Duvar Saraybosna (Kısa Film) 24:16
Dört Duvar Saraybosna (Kısa Film) 980 izlenme - 2 yıl önce Evet sayın alkışlarlayaşıyorum sakinleri Nadim Güç tarafından yazıp-yönetilen Dört Duvar Saraybosna filmi o dönem Boşnak kardeşlerimizin yaşadığı zulmü,savaşın acı tarafını ve insanlar üzerinde nasıl kalıcı zararlar bıraktığını gösteren kendimce harika bir kısa filmdir.. Umarım beğenirsiniz.. İyi Seyirler..
Aliya İzzetbegoviç'in Tarihi Konuşması (1991) 03:36
Aliya İzzetbegoviç'in Tarihi Konuşması (1991) 1.557 izlenme - 3 yıl önce Karadziç ve Aliya İzzetbegoviç'in Yugoslavya Parlamentosu'nda 1991 yılında yaptıkları konuşmayı izleyeceğiz. "Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız tek şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın suskunluğu olacaktır."
Aliya İzzetbegoviç'in Ölüm Yıldönümü 01:05
Aliya İzzetbegoviç'in Ölüm Yıldönümü 60 izlenme - 5 ay önce Aliye İzzetbegoviç Bosna Hersek başta olmak tüm dünya için adını altın harflerle yazdırmış bir bilge, dava insanıdır. Aliye İzzetbegoviç 8 Ağustos 1925 yılında Bosna Hersek’tedünyaya gözlerini açmıştır. Mütedeyyin bir aileye sahip olan Aliye İzzetbegoviç yaşadığı çevre itibariyle Müslümanları Avrupa’nın bir parçası olarak kabul etmeyen bir bölgede yaşıyordu. İlk eğitimini Alman Lisesinde almıştı. Başarılı bir öğrenci olan Bilge Kral, çevresine, milletine ve dinine karşı yüksek bir duyarlılığa sahipti. Öyle ki daha 16 yaşındayken arkadaşlarıyla birlikte dinî konuları tartışmak amacıyla Mladi Muslimani (Müslüman Gençler Kulübü) adını verdikleri bir kulüp kurdu. Bilge Kral daha genç yaşında mücadeleye başlamıştı. İlk gençlik yıllarında ise hapishane ile tanıştı. 24 yaşında 5 sene hapishanede kaldı. Buradaki zamanında iki üniversite birden okudu.Hem hukuk, hem ziraat fakültesini okuyan Bilge Kral hapishanedeki yıllarında mücadelesine devam etti. En coşkun yıllarında bir genci hapishaneye atarak bitireceklerini düşünenler, bir bilgenin yetişip güçleneceğini fark edemediler. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’İN kurduğu Müslüman Gençler Kulübü oldukça önemli faaliyetler gerçekleştirdi. İkinci Dünya Harbi esnasındaki faaliyetleriyle de herkesin dikkatini çeken gözde bir oluşum hâline geldi. Ancak bu savaş esnasında tüm Yugoslavya, Almanların işgaline uğramıştı. Bu savaş esnasında Sırp Çetnikler Alman askerlerinin de desteğinden yararlanarak Bosna'da 100.000 Müslüman’ı öldürdüler.
Aliya'nın Tekbir Getiren Komutanı Şerif Patkoviç Türkiye'de 04:32
Aliya'nın Tekbir Getiren Komutanı Şerif Patkoviç Türkiye'de 344 izlenme - 3 yıl önce Birçoğumuzun bildiği Aliya İzzetbegoviç'in yanında Boşnak ordusuna tekbir getirten komutan şehitleri anma gecesinde bu kez Türklere tekbir getirtti.
Ja Sin Sam Tvoj Bosna Marşı 03:01
Ja Sin Sam Tvoj Bosna Marşı 284 izlenme - 3 yıl önce Ja Sin Sam Tvoj yani Ben Senin Oğlunum Rıza Hamidoviç'e ait olup Bosna direnişinin sembolü haline gelmiştir.Bosnalılar kendilerine bir milli marş kabul etmeden önce milli marş yerine söylenmiştir.İzzetbegoviç'in meşhur asker selamlama videosunda arka fonda çalar efenim Türkçesi gökyüzüne camilerden tekbirler yükseliyor. bunlar ülkemin feryadıdır. dağlar, taşlar bunu haykırıyor. kanlı topraklar üstüne kurduğum, canım bosna'm benim. sana iki gözüm gibi bakacağım, çünkü ben senin oğlunum. tuna'da altın güneş, drina'da mavi sabah, neretva'da güneş batarken, sava ovaya yayılır. kanlı topraklar üstüne kurduğum, canım bosna'm benim. sana iki gözüm gibi bakacağım, çünkü ben senin oğlunum. Türkçesi için teşekkürler uludagsözlük-sirinbaba
Aliya İzzetbegoviç'in Türk İnsanı'na Mektubu 26:45
Aliya İzzetbegoviç'in Türk İnsanı'na Mektubu 21 izlenme - 3 ay önce Bosna Savaş'nın muzaffer komutanı, ''Bilge Kral'' Aliya İzzetbegoviç'in Türk İnsanı'na yazmış olduğu mektubu seslendirdik. Srebrenitsa Katliamı'nın 22. Yıl Dönümünde tüm Bosnalı kardeşlerimizi saygı ve rahmet ile anıyoruz.
Aliya İzzetbegoviç Ordusunu Selamliyor 01:31
Aliya İzzetbegoviç Ordusunu Selamliyor 320 izlenme - 7 yıl önce
Aliya İzzetbegoviç'in Askerleri Selamı (Nostalji) 01:14
Aliya İzzetbegoviç'in Askerleri Selamı (Nostalji) 79 izlenme - 2 yıl önce 2003 yılında hayatını kaybeden Avrupa'nın son yüzyılda gördüğü en önemli lider ve komutanlardan Aliya İzzetbegoviç'in izlenme rekorları kıran askerlerini selamlama görüntüleri hala hafızalarda tazeliğini koruyor.
Bosna Lideri Aliya İzzetbegoviç'in Askerleri Selamı 01:11
Bosna Lideri Aliya İzzetbegoviç'in Askerleri Selamı 103 izlenme - 4 yıl önce Bosna Lideri Aliya İzzetbegoviç'in Askerleri Selamı
Aliya İzzetbegoviç - Akif Emre1 05:00
Aliya İzzetbegoviç - Akif Emre1 129 izlenme - 5 yıl önce Gazeteci-yazar Akif Emre2nin Aliya İzzetbegoviç İle Yaptığı Ropörtaj Interwiev With Bosnian Leader Aliya İzzetbegoviç By Akif Emre
Aliya’nın Vefatının 14. Yıldönümü 03:44
Aliya’nın Vefatının 14. Yıldönümü 11 izlenme - 5 ay önce Yaşadığı tüm zorluklara rağmen halkına bağımsız bir devlet bırakmayı başaran bilge lider Aliya İzzetbegoviç’in aramızdan ayrılmasının üzerinden tam 14 yıl geçti. Ülkesi ve müslüman alemi için büyük bir lider olan “Bilge Kral”, hiç unutulmuyor. Hiç görmediği Bosna hersekli Haris Bilge Kral’ın başkent Saraybosna'daki kabri başında 7 yıldır nöbet tutuyor. En yeni içerikler ve güncel videolar için kanalımıza abone olmayı unutmayın. Kanalımıza Abone Olmak İçin: https://www.youtube.com/user/diyanettv?sub_confirmation=1&feature=iv&src_vid=Pw6SPinr1CU&annotation_id=annotation_2140645055 Web Sitemiz http://www.diyanet.tv Facebook http://www.fb.com/trtdiyanet Twitter http://www.twitter.com/trtdiyanet Instagram : http://instagram.com/trtdiyanet
Aliya İzzetbegoviç'in Hayat Hikayesini Anlatan 'Aliya' Oyununa Yoğun İlgi 03:16
Aliya İzzetbegoviç'in Hayat Hikayesini Anlatan 'Aliya' Oyununa Yoğun İlgi 6 izlenme - 4 ay önce Aliya İzzetbegoviç'in hayat hikayesini anlatan 'Aliya' oyununa yoğun ilgiİSTANBUL - İslam aleminin bilge kralı ve yakın dönemin dünya tarihine damga vuran ismi Aliya İzzetbegoviç'i anlatmak amacıyla Türk tiyatrosunda yazılmış ilk oyun olan "Aliya", Eyüp Kültür Sanat Merkezi'nde sahnelendi.
Srebrenitsa Katliamının 22. Yıl Dönümü 01:33
Srebrenitsa Katliamının 22. Yıl Dönümü 4 izlenme - 8 ay önce Bosna Hersek Arşivler Direktörü Prof. Dr. Adamir Jerkoviç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın merhum Aliya İzzetbegoviç'e Bosna Hersek'i koruyacağına dair verdiği sözü tuttuğunu söyledi.
Genç Kaşifler, Aliya İzzetbegoviç'in Kabrini Ziyaret Etti 01:29
Genç Kaşifler, Aliya İzzetbegoviç'in Kabrini Ziyaret Etti 15 izlenme - 4 yıl önce Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen "Genç Kaşifler Treni Projesi"ne katılan öğrenciler, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna ve Mostar kentlerini ziyaret etti.