Hoşgeldiniz!

antik

Gılgamış Destanı'nın Özeti - İsmail Gezgin 01:33:02
Gılgamış Destanı'nın Özeti - İsmail Gezgin 1.376 izlenme - 1 ay önce İsmail Gezgin hoca, bir Mezopotamya destanı olan Gılgamış'ı 16:45 ile 42:25 arasında derli toplu ve akıcı bir biçimde anlatmış. Ülkemizin arkeoloji ve tarih açısından bir açık hava müzesi olduğunu düşünenlerin sıkılmadan izleyeceği güzel bir sohbet olmuş...
Dünyanın En İyi Antik Kent Tanıtımı 01:35
Dünyanın En İyi Antik Kent Tanıtımı 7.798 izlenme - 8 ay önce mükemmel ülkemizinde adeta ufak bir trailer'ı gibi de olmuş. teyzemiz hiç acımadan fikrini belirtmiş.
Yuvarlak Oymaın  Kesin Çözümü  Www.definegizemi.co 02:22
Yuvarlak Oymaın Kesin Çözümü Www.definegizemi.co 17.615 izlenme - 8 yıl önce yuvarlak oymaın kesin çözümü,hurafe,safsata ve kaya falcılığına son noktayı koyduk, define gizemilerini canlı canlı anlatıyoruz www.definegizemi.com
Catlak Sanzel,antik Roma,arabesk Damar, 05:00
Catlak Sanzel,antik Roma,arabesk Damar, 26.584 izlenme - 9 yıl önce ankara alem geceleri antik roma ankara ömer yorulmaz
Doping 2 Bin Yıl Önce De Varmış! 02:34
Doping 2 Bin Yıl Önce De Varmış! 9.217 izlenme - 4 yıl önce Aydın'ın Germencik ilçesine bağlı Ortaklar beldesinde bulunan Magnesia Antik Kenti'ndeki 2 bin yıllık stadyum üzerinde gerçekleştirilen arkeolojik incelemelerde ilginç bulgulara ulaşılırken, sporcuların yarışmalarda başarılı olmak için yüzyıllar öncesinde doping yaptığı tespit edildi.
Eski Uygarlıklar Nasıl Konuşuyordu? 02:51
Eski Uygarlıklar Nasıl Konuşuyordu? 6.996 izlenme - 2 yıl önce Şu an konuşulmayan, ancak bulundukları dönemde dünyaya hükmetmiş Aztek, Asur, Antik Mısır, Hitit, Sümer, Antik Maya, Akad, Kelt ve Göktürk uygarlıklarının kullandığı diller: Aztek 0:14 Asur 0:29 Antik Mısır 0:46 Hititçe 1:06 Sümer 1:27 Antik Maya 1:48 Akad 2:17 Kelt 2:32 Göktürk 2:48
Mumyalama Süreci - J.Paul Getty Müzesi 02:33
Mumyalama Süreci - J.Paul Getty Müzesi 1.297 izlenme - 5 ay önce adım adım mumyalama işlemi güzel bir şekilde anlatılmış daha fazlası için: http://www.khanacademy.org.tr http://www.youtube.com/khanacademyturkce https://www.facebook.com/khanacademyt... https://www.twitter.com/khanacademytr
Banu Alkan - Sirtaki Gibi, Değil Gibi 02:13
Banu Alkan - Sirtaki Gibi, Değil Gibi 4.013 izlenme - 3 yıl önce Hayatında ilk kez antik kent gören Banu Alkan sevinçten ne yapacağını şaşırıp erkeğine türlü dans figürleri gösterme niyetindedir. Leopar desenli iddiali kıyafetinin altına giydiği iddiasız beyaz bikinisiyle o stoa senin,bu Dor sütunu benim sekmekte, reenkarne Afrodit olduğunu ispata çalışmaktadır.
Tanrı'nın Varlığı 3 Sebepten Ötürü Bilinemez 02:05
Tanrı'nın Varlığı 3 Sebepten Ötürü Bilinemez 3.714 izlenme - 2 yıl önce Konuşmanın tamamı: http://www.youtube.com/watch?v=XQyFRY... Felsefe Günleri'nde konuşan Prof. Dr. Örsan Öymen ünlü, şüpheci Yunan filozof olan Sextus Empirikus'un (Empirizmin kurucusudur) Tanrı'nın varlığının niçin bilinemeyeceğine dair 3 maddelik argümanına değiniyor. Sextus Empirikus kimdir? http://tr.wikipedia.org/wiki/Sextus_E... İngilizce Vikipedi'de daha ayrıntılı bilgi yer alır: http://en.wikipedia.org/wiki/Sextus_E... Felsefe Günleri'nin tüm bölümleri için: http://www.youtube.com/playlist?list=...
21 Soruda Düz Dünya 42:38
21 Soruda Düz Dünya 2.446 izlenme - 1 yıl önce Bugün varlığından ilk defa haberdar olduğum bir oluşumun videosunu izledim. "Dünya düzdür." demek istemiyorum ama izlemenin ve kafalarda soru işareti oluşturmanın kimseye zararı olmaz diye düşünüyorum.
Kimsesiz Saraylar (5) 16:12
Kimsesiz Saraylar (5) 311 izlenme - 3 ay önce Antik İran tarihinde önemli bir konuma sahip olan Ahamenid imparatorluğunun başkenti olduğu söylenen Persepolis'in, yapımı hiçbir zaman bitirilmemiş olan "yarım kalış" bir kompleks olduğunu çeşitli delillerle kanıtlayan bir belgeseldir.
Kimsesiz Saraylar (2) 25:47
Kimsesiz Saraylar (2) 303 izlenme - 3 ay önce Antik İran tarihinde önemli bir konuma sahip olan Ahamenid imparatorluğunun başkenti olduğu söylenen Persepolis'in, yapımı hiçbir zaman bitirilmemiş olan "yarım kalış" bir kompleks olduğunu çeşitli delillerle kanıtlayan bir belgeseldir.
Kimsesiz Saraylar (3) 14:08
Kimsesiz Saraylar (3) 301 izlenme - 3 ay önce Antik İran tarihinde önemli bir konuma sahip olan Ahamenid imparatorluğunun başkenti olduğu söylenen Persepolis'in, yapımı hiçbir zaman bitirilmemiş olan "yarım kalış" bir kompleks olduğunu çeşitli delillerle kanıtlayan bir belgeseldir.
Kimsesiz Saraylar (7) 26:26
Kimsesiz Saraylar (7) 297 izlenme - 3 ay önce Antik İran tarihinde önemli bir konuma sahip olan Ahamenid imparatorluğunun başkenti olduğu söylenen Persepolis'in, yapımı hiçbir zaman bitirilmemiş olan "yarım kalış" bir kompleks olduğunu çeşitli delillerle kanıtlayan bir belgeseldir.
Kimsesiz Saraylar (6) 18:52
Kimsesiz Saraylar (6) 284 izlenme - 3 ay önce Antik İran tarihinde önemli bir konuma sahip olan Ahamenid imparatorluğunun başkenti olduğu söylenen Persepolis'in, yapımı hiçbir zaman bitirilmemiş olan "yarım kalış" bir kompleks olduğunu çeşitli delillerle kanıtlayan bir belgeseldir.
Kimsesiz Saraylar (4) 27:48
Kimsesiz Saraylar (4) 281 izlenme - 3 ay önce Antik İran tarihinde önemli bir konuma sahip olan Ahamenid imparatorluğunun başkenti olduğu söylenen Persepolis'in, yapımı hiçbir zaman bitirilmemiş olan "yarım kalış" bir kompleks olduğunu çeşitli delillerle kanıtlayan bir belgeseldir.
Çağlar Boyu Fahişelik Tarihi 05:11
Çağlar Boyu Fahişelik Tarihi 2.835 izlenme - 2 yıl önce Antik dönemde başlayıp günümüzde de devam eden kadim mesleklerden fahişeliği anlattığımız video ile karşınızdayız. Daha önce anlattığımız ve buradan bir arkadaşın yüklediği Kabe baskını videomuz da ''a'' harfini yumuşat diye küfür edenler için belirteyim denizli şivesinde ''a'' yumuşamıyor bunun için ergence davranıp küfür edenlere seslenmek istiyorum kimse doğduğu yeri seçemiyor şivesini de neyse bu videoda sağ kulaklıktan ses gelmiyor amatörlük bu olsa gerek linçe hazırız yinede.
Cezbedici Antik Dans - Ancient Dance 02:19
Cezbedici Antik Dans - Ancient Dance 1.980 izlenme - 2 yıl önce Derinden derine cezbedici bir havayla antik mısır dansını izleyelim.
Din ve Ahlak İlişkisi  12:00
Din ve Ahlak İlişkisi 3.305 izlenme - 3 yıl önce Prof.Dr.Örsan K. Öymen ile Din ve Ahlak üzerine farkindalik yaratacak bir soyleşi... Ahlak din tarafından çalınmış bir olgudur! Sonuna kadar mutlaka izleyin.
İskender Mozaiği 05:36
İskender Mozaiği 1.613 izlenme - 2 yıl önce Pompei'de , bir evde bulunan bu yer mozaiği, Vezüv yanardağı'nın püskürttüğü kül ve çamur tabakası sayesinde günümüze ulaşmayı başarmış. Büyük iskender'in sima olarak gerçekçi resmedildiği esermiş. Bu eserin de günümüze ulaşmış olması tarihi açıdan büyük bir şans. İskender'in saldırısı karşısında ordusunu geri çeken 3. Darius'u ve ordusunu konu alan bu mozaiğin İsa'dan önce 1. yy.da yapıldığı düşünülmekte.Aslen i.ö. 310 dolaylarında Philoxenos isimli Yunan pano ressamının yaptığı resmin, mozaik kopyası olduğu belirtiliyor.Şu anda Napoli'de sergilenmektedir. Khan Academy kanalının hazırladığı bir videodur.
Pompeii Animasyonu 08:39
Pompeii Animasyonu 1.579 izlenme - 2 yıl önce Antik Roma döneminde Vezüv Yanardağı'nın yol açtığı doğal felakete ait bir animasyon.
Antik Yunan'da Tarihin Gizemleri 14:28
Antik Yunan'da Tarihin Gizemleri 1.708 izlenme - 2 yıl önce Antik Yunanlılar Karadeniz kıyılarından batı Akdeniz’de, Fransa ve İspanya’ya kadar 150 den fazla yerleşim kurdular. Ünlü filozof Platon "kurbağalar gibi bir göletin etrafında oturuyoruz" diyerek haklı sayılır. Gölet ile Akdeniz’i kast etmiştir. Bu insanlar her yere yelken açarak kolonilerine yer aramışlardır. Sicilya gibi doğal kaynakları zengin yerler özellikle dikkatlerini çekmişti. Uzak Karadeniz kıyılarına bile ulaşmışlar. Antik Yunan kültürü bu yolla bütün Akdeniz havzasına yayıldı. Koloniler ve geride bıraktıkları ana kentler arasında ticaret yapıldı, yakın ilişkileri korundu. Bu gün ,Dünya tarihini ve kültürünü en çok etkilemiş medeniyetlerin başında gelmektedir.En basitinden Olimpiyatlar bile günümüzün en değerli miraslarından birisidir.Sanat'ı,Mimari'yi,Felsefe'yi,Bilim'i ve diğerlerini hiç saymıyorum bile.. Bu kısa belgesel The Hıstory Channel'da yayınlanmış serinin 1. sidir.iyi seyirler.
Selge Antik Kenti Tanıtım Filminde Yöre Halkını Acımasızca Eleştiren Kadın 01:35
Selge Antik Kenti Tanıtım Filminde Yöre Halkını Acımasızca Eleştiren Kadın 469 izlenme - 8 ay önce Antalya'da Selge Antik Kenti'ne geziye giden kadın antik kent hakkında amatör çekimde bir tanıtım hazırlamış. Tanıtımda ise gelen misafirlere bir şeyler satma çabasında olan yöre halkına vermiş veriştirmiş.
Nazilerin Mega Yapıları - Denizaltı Üssü (U Boat) 44:00
Nazilerin Mega Yapıları - Denizaltı Üssü (U Boat) 1.432 izlenme - 2 yıl önce Nazilerin 2. Dünya Savaşı Sırasında Pek Çok Mühendislik Atak Yapmıştır, Bazıları Günümüze Kadar Gelmiş Olan Bu Yapılardan U-Boat Sığınakları İle İlgili Kısmı Sizlerle Paylaşıyorum. Tarih Meraklılarının Beğeneceklerinden Eminim, 1940 'larda Başlayan Nazi Mühendislik Atakları Günümüzde Halen Ayakta Durmakta ve Geçmişi Bize Bugün Bile Yaşatmaktadırlar. İlk Bölüm İçin Sitemizdeki Adres: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/187629/nazilerin-mega-yapilari-atlantik-duvari Belgesel Toplam 6 Bölümden Oluşuyor, İlk Bölümü Sitede İzledikten Sonra Diğerlerini de Ben Ekleyeyim Dedim.
Antik Çağda İnanç Sömürüsü 11:07
Antik Çağda İnanç Sömürüsü 1.035 izlenme - 2 yıl önce Antik Yunan'da, insanları tanrıların varlığına inandırmak için ustaca hazırlanan kandırmacalar, doğaüstü varlıklara gönülden inanmanın yeterli olmadığını, inananları uyutmaya devam etmek ve soyut bir kavram olan inancın devamlılığı için rahiplerin bu tür somut teknik hilelere başvurmak zorunda kaldıklarını gösteriyor. (Bunlar olmasa, mazallah din elden gidecekti demek.) Aynı sömürü kültürü, günümüzde de göz yaşı döktüğü iddia edilen Meryem Ana heykelleri, engellileri iyileştirdiği iddia edilen çeşme suyunun aktığı yerin ticari bir alana dönüştürülmesi (bkz. Fransa'daki Lourdes), sözde aziz ve kutsal kimselerin sözde şifa verdiği söylenen kalıntıları veya sözde kutsal eşyaları, dilek dilenen türbeler, şeytan taşlama, Hacer el-Esved gibi nesnelerle sürüyor.
Efes Antik Kenti Tanıtım Filmi 07:17
Efes Antik Kenti Tanıtım Filmi 1.365 izlenme - 3 yıl önce Efes, Antik dünyanın en önemli merkezlerinden biri. Selçuk sınırları içinde önemli bir Roma kenti. Celsus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı ve Yamaç Evleri ile görülmesi gereken muhteşem bir antik kent. Efes Antik kenti Efes Antik Kenti (Selçuk) Ne zamandır Efes’i görmeye can atıyordum. Bayram tatili bunun için iyi bir fırsat oldu. Selçuk’a ulaşmak için en kolay yol İzmir’e uçmak. Basmane’den kalkan Aydın trenleri havalimanından geçiyor ve bunu kullanarak rahatlıkla Selçuk’a ulaşabilirsiniz. Uçak da dahil 3 – 3,5 saatte Selçukta’sınız. Tabi otobüs tercih ederseniz de bir çok firmanın Selçuk’dan geçen seferleri var. Selçuk’tan Efes’e ulaşmak ise çok kolay. Selçuk otogarından 10 dakikada bir minübüs kalkıyor. Yada isterseniz taksi ile de ulaşmanız mümkün. 20 TL civarında bir ücret tutuyor. Aynı şekilde eğer Şirince’ye de gitmek isterseniz yine otogardan kalkan dolmuşlara binebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Konaklama konusunda farklı alternatifler var. Booking.com veya venere.com gibi siteler üzerinden rahat ve konforlu bir yer bulabilirsiniz. Ben tercihimi Selçuk’a bir tepenin üzerinden bakan Villa Dreams’den yana kullandım. Küçük ama şirin bir otel. Şirince de de konaklayabilirsiniz ama fiyatlar maalesef biraz pahalı. Gezinize başlamadan önce bir tane müzekart almanız faydalı olacaktır. Müzekart sayesinde Selçuk ve Efes’te bir çok yere çok fazla para ödemeden girebilirsiniz. 20 TL ye standart bir kart çıkarma imkanınız var. Selçuk çevresinde göreceğiniz bir çok yer var. Ama Efes’e ayrı bir parentez açmakta fayda var. Çünkü bana sorarsanız çok özel bir yer. M.Ö. 1050 yıllarında kurulmaya başlıyor ve kalıntıları günümüze kadar ulaşıyor.
antik duvar yapımı 00:37
antik duvar yapımı 2.119 izlenme - 7 yıl önce yakup hoca'dan duvar gölge sanatı uygulaması
Efes Antik Kenti Nasıl Kuruldu? 00:56
Efes Antik Kenti Nasıl Kuruldu? 63 izlenme - 2 ay önce Atina kralı Kodros'un cesur oğlu Androklos, Ege'nin karşı yakasını keşfetmek ister. Önce, Delfi kentindeki Apollon Tapınağı'nın kahinlerine danışır. Kahinler ona, balık ve domuzun işaret ettiği yerde bir kent kuracağını söyler. Androklos bu sözlerin anlamını düşünürken Ege'nin lacivert sularına yelken açar. Kaystros Nehri'nin ağzındaki körfeze geldiklerinde karaya çıkmaya karar verirler. Ateş yakarak tuttukları balıkları pişirirlerken çalıların arasından çıkan bir yabandomuzu, balığı kaparak kaçar. İşte kehanet gerçekleşmiştir. Burada bir kent kurmaya karar verirler...” İşte Efes’in üç bin yıllık kuruluş hikayesi Hadrianus (Hadriyanus)Tapınağı’nın kapısındaki frizlerde böyle anlatılır… Kehanet gerçekleşmiş, kent kurulmuştur. Şimdi üzerinde gezdiğimiz, yapılarını hayranlıkla izlediğimiz bu kent hala dimdik ayakta…
Antik Roma Yunan Koleksiyon 02:11
Antik Roma Yunan Koleksiyon 1.990 izlenme - 7 yıl önce ANTİK YUNAN ROMA KOLEKSİYON
Dünyanın En Hızlı Ok Atan Adamı 04:57
Dünyanın En Hızlı Ok Atan Adamı 930 izlenme - 3 yıl önce Cücünün filmlerinde uçarken ok atmasıyla at üzerinde takla attıktan sonra ok atmasıyla bir okla bir kaç kişiyi öldürmesiyle hep dalga geçtik. Lakin bu arkadaş antik okçuluğu incelemiş ve arap türk ve pers diyarında ok nasıl atılırı öğrenmiş. Ondan sonra herkesin imkansız dediği şeyi gerçekleştirmiş. Hatta kızılderli bir şefin havada 10 ok rekorunu bile geliştirmiş. Bu adamı izledikten sonra Cücünün aslında mantıklı olduğunu kabullendim.