Hoşgeldiniz!

apne

Uyku Apnesi Sendromu 06:19
Uyku Apnesi Sendromu 3.021 izlenme - 3 yıl önce Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Kahraman Şahin, "Uykudaki Tehlike: Uyku Apnesi Sendromu" hakkında bilgilendiriyor.
Uyku Apnesi Nedir? 01:11
Uyku Apnesi Nedir? 994 izlenme - 3 yıl önce Apne, solunumun durmasıdır. Uyku esnasında 10 saniyenin üzerinde solunum duruyorsa uyku apnesinden bahsedilebilir. Sağlıklı bir kişide bir saat içerisinde beş veya daha fazla apne yaşanabilir. Bir saat içerisinde beşin üzerinde solunum durması gerçekleşiyorsa uyku apnesinden bahsedilebilir.
Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir? 01:34
Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir? 299 izlenme - 3 yıl önce Uyku apnesinin tedavisinde kişiye özel bir yöntem belirlenir. Uyku apnesinin düzeyi polisomnografi ile belirlenir. Bu düzeye göre tedavi yöntemine karar verilir. Ağır ve orta düzeydeki apne hastalarına CPAP cihazı önerilir. Hafif düzeydeki hastalarda cerrahi yöntemlerle sorunu ortadan kaldırmak mümkün.
Uyku Apnesi Nasıl Teşhis Edilir? 02:36
Uyku Apnesi Nasıl Teşhis Edilir? 199 izlenme - 3 yıl önce Uyku bozukluklarında kişinin eğer uykusuz kalıyorsa hekime müracaatı çoğunlukla kendisi tarafından olmaktadır. Uykuya dalma problemi genellikle kronikleştiğinde ve buna psikiyatrik bulgular eşlik ettiğinde hekimden yardım alma gereksinimi duyulur. Bir süre sonra uykusuzluk bizzat kişide bir kaygı vesilesi haline gelir. Yatağa gideceğim, şimdi uykuya dalmakta yine zorlanacağım, yine uyanmayacağım gibi bir beklentiyle gerçekten o beklenti bir süre sonra kendini uykusuzluk olarak gösterir bir süre sonra kısır döngüye dönebilir. Uykusuzluğun sebeplerini tespit etmek ona yol açan nedenleri ortadan kaldırarak kaliteli bir uyku süreci sağlayabilmek ve uykuya dalmayı kolaylaştırabilmek mümkündür. Uykusuzluk ve huzursuz bacaklardan hastadan alınan klinik hikâye bizim için tanıya götürücü olabilse de uyku apnesi gibi solunum bozuklukları uykuda solunum durmalarından kuşku duyuluyor ise polisomnografi adibi verdigimiz uyku testinin yapılması kesin tanı açısından çok daha büyük önem taşımaktadır. Polisomnografi çoğunlukla uyku laboratuarlarında çoklu uyku testi diye de Türkçeleştirebileceğimiz aynı anda gece uykusu boyunca hem beyin elektrosu hem kalp elektrosu kan oksijen stagnasyonu bacak elektrotlarıyla bacak hareketlerinin kaydedildiği bize çok değerli uyku sureci içerisinde yaşanan bütün aktivitelere ilişkin değerli fikirler veren bir değerlendirmedir. Çoğunlukla uyku laboratuarlarında yapılıyor olsa da günümüzde gelişmiş teknik yöntemler sayesinde deneyimli uyku teknisyenleri evde de evinizin konforunda da uyku testinin gerçekleştirilebilmektedir. Kişinin bir laboratuar ortamında uyumaya çalışmasındansa kendi evinde kendi yatağında kendi koşullarında uykuya dalıyor olabilmesi daha sağlıklı ve daha konforlu sonuçları vermektedir. Bu kayıtlar bir uyku bozuklukları uzmanı tarafından değerlendirilip tüm gece boyunca uykuda ortaya çıkan zihinsel işlevlerde ki beyin aktivitesindeki kesintiler bacak hareketleri ya da solunum bozukluklarına ilişkin problemin ne boyutta olduğu bu test sayesinde daha net olarak ortaya konulabilmektedir.
apne fragman 01:39
apne fragman 155 izlenme - 7 yıl önce
Uyku apnesi nasıl tedavi edilir ? 00:48
Uyku apnesi nasıl tedavi edilir ? 189 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,KOAH hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Uyku apnesinin tedavisi ağırlığına göre değişmekle birlikte genellikle ağır uyku apneli veya orta uyku apneli hastalarda beraberinde tansiyon kalp hastalığı gibi hastalıklarda varsa mutlaka solunum cihazı dediğimiz tıp literatüründe sipap bipap diye isimlendirdiğimiz cihazlarla tedavi edilmesi gerekir. Sipap cihazı gece uyku sırasında solunum yollarını açık tutmak için kişinin burundan sürekli hava yolu basıncını arttırmaya yönelik uyguladığımız bir cihazdır.
Horlamanın sebebi uyku apnesi mi? 01:16
Horlamanın sebebi uyku apnesi mi? 157 izlenme - 3 yıl önce Horlamanın sebebi uyku apnesi mi? İnsanlar neden horlar? Horlamanın sebepleri nelerdir? Hayatın Nabzı horlama ve uyku hakkındaki merak edilen tüm soruları cevaplıyor...
Uyku Apnesi Nasıl Teşhis Edilir? 01:13
Uyku Apnesi Nasıl Teşhis Edilir? 119 izlenme - 3 yıl önce Uyku apnesinin teşhisinde klinik muayene ilk aşamadır. Gündüz uyku halini araştırmak için hastaya birtakım testler uygulanır. Altta yatan diğer hastalıklar araştırılır. Uyku apnesinin kesin teşhisinde ise polisomnografik tetkiğe başvurulur.
Uyku Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir? 00:56
Uyku Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir? 109 izlenme - 3 yıl önce Uyku bozuklukları geniş bir spektruma yayıldıkları için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Uykusuzluk tedavisinde uykusuzluğun nedenine göre bir tedavi önerilir. Uyku apnesi ve horlama gibi rahatsızlıklarda cerrahi yöntemlere başvurulabilir.
Uyku Apnesi Nasıl Teşhis Edilir? 02:36
Uyku Apnesi Nasıl Teşhis Edilir? 61 izlenme - 3 yıl önce Uyku bozukluklarında kişinin eğer uykusuz kalıyorsa hekime müracaatı çoğunlukla kendisi tarafından olmaktadır. Uykuya dalma problemi genellikle kronikleştiğinde ve buna psikiyatrik bulgular eşlik ettiğinde hekimden yardım alma gereksinimi duyulur. Bir süre sonra uykusuzluk bizzat kişide bir kaygı vesilesi haline gelir. Yatağa gideceğim, şimdi uykuya dalmakta yine zorlanacağım, yine uyanmayacağım gibi bir beklentiyle gerçekten o beklenti bir süre sonra kendini uykusuzluk olarak gösterir bir süre sonra kısır döngüye dönebilir. Uykusuzluğun sebeplerini tespit etmek ona yol açan nedenleri ortadan kaldırarak kaliteli bir uyku süreci sağlayabilmek ve uykuya dalmayı kolaylaştırabilmek mümkündür. Uykusuzluk ve huzursuz bacaklardan hastadan alınan klinik hikâye bizim için tanıya götürücü olabilse de uyku apnesi gibi solunum bozuklukları uykuda solunum durmalarından kuşku duyuluyor ise polisomnografi adibi verdigimiz uyku testinin yapılması kesin tanı açısından çok daha büyük önem taşımaktadır. Polisomnografi çoğunlukla uyku laboratuarlarında çoklu uyku testi diye de Türkçeleştirebileceğimiz aynı anda gece uykusu boyunca hem beyin elektrosu hem kalp elektrosu kan oksijen stagnasyonu bacak elektrotlarıyla bacak hareketlerinin kaydedildiği bize çok değerli uyku sureci içerisinde yaşanan bütün aktivitelere ilişkin değerli fikirler veren bir değerlendirmedir. Çoğunlukla uyku laboratuarlarında yapılıyor olsa da günümüzde gelişmiş teknik yöntemler sayesinde deneyimli uyku teknisyenleri evde de evinizin konforunda da uyku testinin gerçekleştirilebilmektedir. Kişinin bir laboratuar ortamında uyumaya çalışmasındansa kendi evinde kendi yatağında kendi koşullarında uykuya dalıyor olabilmesi daha sağlıklı ve daha konforlu sonuçları vermektedir. Bu kayıtlar bir uyku bozuklukları uzmanı tarafından değerlendirilip tüm gece boyunca uykuda ortaya çıkan zihinsel işlevlerde ki beyin aktivitesindeki kesintiler bacak hareketleri ya da solunum bozukluklarına ilişkin problemin ne boyutta olduğu bu test sayesinde daha net olarak ortaya konulabilmektedir.
Cpap Cihazları Ve Uyku Apnesi Tedavisi 02:59
Cpap Cihazları Ve Uyku Apnesi Tedavisi 108 izlenme - 4 yıl önce Cpap Cihazı Nedir Ve Uyku Apnesini Nasıl Tedavi Eder?
Uyku Apnesi Kimlerde Daha Sık Görülür? 00:48
Uyku Apnesi Kimlerde Daha Sık Görülür? 61 izlenme - 3 yıl önce Uyku apnesi en çok aşırı kilolu kişilerde görülür. Uyku apnesi genetik kökenli bir hastalıktır. Sigara ve alkol tüketimi yoğun olan kişilerde de uyku apnesine sıklıkla rastlanır.
Uyku apnesi tanısı nasıl konur ? 00:41
Uyku apnesi tanısı nasıl konur ? 79 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,uyku apnesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Uyku apnesi tanısı gece uyku sırasında hastanın hastanede polisomnografi dediğimiz tetkiklerle bir gece izlenmesiyle tanı konur. Beyi EEG’si elektrotları, solunum elektrotları, oksijen elektrotları, kalp elektrotlarıyla birlikte hasta bir gece boyunca total uyku incelemesi yapılarak uyku apnesi tanısı konulur.
Uyku apnesi nedir ? 00:33
Uyku apnesi nedir ? 65 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,uyku apnesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Uyku apnesi solunumun uyku sırasında ağırlıklı olarak durmasıdır. Normal şartlarda her insanda saatte belli oranda nefes durması normaldir. Ama bu oranın saatte beşin üzerine çıktığı zaman uyku apnesi hastalığından bahsederiz.
Uyku apne sendromu nedir ? Belirtileri nelerdir ? 01:24
Uyku apne sendromu nedir ? Belirtileri nelerdir ? 45 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Fidan, uyku apnesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Uyku apne sendromu apne dediğimiz durum uykuda nefesin durması on saniyenin üzerinde nefesin durması apne olarak tanımlanır. Uyku apne sendromu gece uyku sırasında kişinin tekrarlayan uykuda nefesin durması ve o sırada vücutta oksijen düşmesiyle karakterize bir hastalıktır. Bu apne sırasında nefes durunca oksijende düştüğü için vücudumuzdaki tüm sistemler üzerine çok fazla etkili olan bir hastalıktır. Bu uyku apne sendromlu kişilerde horlama uyku sırasında eşleri yakınları tarafından nefesin durduğunun gözlemlenmesi, gündüz çabuk uykusu gelmesi, yorgun dinlenememiş hissetme gibi belirtiler olur. Bu tür şikayeti olan hastalara uyku testi yaparak uyku apne sendromu var mı yok mu diye bakıyoruz. Uyku apne sendromu az öncede söylediğim gibi uyku sırasında nefes durup o sırada oksijen düştüğü için kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp krizi riski, felç riski, şeker hastalığı riski pek çok organlarla ilgili hastalıklara yol açabildiği için çok önemsediğimiz bir hastalık. Erken teşhis ve tedavi ile ileride oluşabilecek hastalık riskleri azaltılmış oluyor.
Horlamadan tedaviyle kurtulmak mümkün mü ? 01:35
Horlamadan tedaviyle kurtulmak mümkün mü ? 37 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Fidan,horlama hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Horlama uyku apnesi sendromunun bir ön belirtisi olabilir bazen uyku testi yaptığımız zaman hastada uyku apne sendromu olmaz ama şiddetli horlama olabilir. İşte hastanın eşi rahatsız olabilir. Kişi kendi horlamasıyla uyanabilir. Tek başına horlaması olan hastalarda bile belli kardiyovasküler hastalık risklerinin arttığını gösteren hastalar var henüz uyku apne sendromu oluşmamış olsa bile. Eğer kilo varsa mutlaka kilo vermesi horlamayı azaltır. Sigara alkol varsa işte horlamayı arttıracak ilaç kullanımı gibi durumlarda ön tedbir olarak bunları uygulamak ilk basamakta yapabileceğimiz şeyler. Örneğin kilo verdiği zaman zayıfken horlamıyorsa son yıllarda kilo aldım ondan sonra horlamam başladı diyen hastalarda öncelikle kilo vermesini önerebiliyoruz. Kilo verdikten sonra horlaması tamamen düzelebiliyor. Ama sadece kilo kaynaklı olmayabiliyor o horlama. Onun dışında sigara alkolü bırakacak. Uyku testi yaptık apnesi eşlik ediyor mu etmiyor mu baktık ona göre değişik tedavi yöntemleri de horlamaya yönelik basit horlama şeklindeyse kulak burun boğaz bölümüne yönlendiriyoruz. Kulak burun boğazda da burun tıkanıklığı var mı işte geniz eti, bademciklerinde irilik o bölgelere radyofrekans değişik cerrahi yöntemlerle de horlamayı azaltıcı tedaviler uygulanabiliyor.
Uyku apne sendromu nasıl tedavi edilir ? 02:10
Uyku apne sendromu nasıl tedavi edilir ? 37 izlenme - 3 yıl önce "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/fatihtip kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Uyku laboratuvarında hangi işlemler yapılmaktadır ? 01:08
Uyku laboratuvarında hangi işlemler yapılmaktadır ? 29 izlenme - 3 yıl önce "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/fatihtip kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."