Hoşgeldiniz!

araf suresi

Araf Suresi - Ebubekir Şatıri (Kıraat 2) | fussilet Kuran Merkezi 01:04:32
Araf Suresi - Ebubekir Şatıri (Kıraat 2) | fussilet Kuran Merkezi 1.790 izlenme - 1 yıl önce fussilet Kuran Merkezi tarafından Ebubekir Şatıri'nin farklı bir kıraatından hazırlanmış Araf Suresini bu videoda bulabilir, aynı zamanda mealini okuyarak Allah'ın bize vermiş olduğu mesajı net bir biçimde anlayabilirsiniz. Kanalımızı ziyaret edin: http://www.izlesene.com/fussiletkuranmerkezi Web sitemizi ziyaret edin: www.fussilet.net Hatırlatma; Kanalımızdaki tüm Türkçe mealli Kur'an-ı Kerim videoları fussilet Kuran Merkezi tarafından hazırlanmıştır. Videolar hazırlanırken başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere Diyanet Vakfı, Ömer Nasuhi Bilmen, Elmalılı Hamdi Yazır, Tefhim-ul Kur'an, Fizilal-il Kur'an gibi farklı meal çalışmalarından yararlanılmıştır.
Araf Suresi - Nasser al Qatami (SubhanAllah) | fussilet Kuran Merkezi 01:20:56
Araf Suresi - Nasser al Qatami (SubhanAllah) | fussilet Kuran Merkezi 655 izlenme - 7 ay önce fussilet Kuran Merkezi tarafından Nasser al Qatami'nin farklı bir kıraatından hazırlanmış A'raf Suresini bu videoda bulabilir, aynı zamanda mealini okuyarak Allah'ın bize vermiş olduğu mesajı net bir biçimde anlayabilirsiniz. Kanalımızı ziyaret edin: http://www.izlesene.com/fussiletkuranmerkezi Web sitemizi ziyaret edin: www.fussilet.net Hatırlatma; Kanalımızdaki tüm Türkçe mealli Kur'an-ı Kerim videoları fussilet Kuran Merkezi tarafından hazırlanmıştır. Videolar hazırlanırken başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere Diyanet Vakfı, Ömer Nasuhi Bilmen, Elmalılı Hamdi Yazır, Tefhim-ul Kur'an, Fizilal-il Kur'an gibi farklı meal çalışmalarından yararlanılmıştır.
Araf Suresi Kabe İmamı Sudeys 54:52
Araf Suresi Kabe İmamı Sudeys 2.223 izlenme - 4 yıl önce Araf Suresi Kabe İmamı Sudeys
araf suresi mishary rashid 05:19
araf suresi mishary rashid 2.774 izlenme - 6 yıl önce mishary rashid çok güzel okuyor
Araf Suresi - Mishary Rashid al Afasy | fussilet Kuran Merkezi 01:22:58
Araf Suresi - Mishary Rashid al Afasy | fussilet Kuran Merkezi 499 izlenme - 1 yıl önce fussilet Kuran Merkezi tarafından Mishary Rashid al Afasy'ın sesinden hazırlanmış A'raf Suresini bu videoda bulabilir, aynı zamanda mealini okuyarak Allah'ın bize vermiş olduğu mesajı net bir biçimde anlayabilirsiniz. Kanalımızı ziyaret edin: http://www.izlesene.com/fussiletkuranmerkezi Web sitemizi ziyaret edin: www.fussilet.net Hatırlatma; Kanalımızdaki tüm Türkçe mealli Kur'an-ı Kerim videoları fussilet Kuran Merkezi tarafından hazırlanmıştır. Videolar hazırlanırken başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere Diyanet Vakfı, Ömer Nasuhi Bilmen, Elmalılı Hamdi Yazır, Tefhim-ul Kur'an, Fizilal-il Kur'an gibi farklı meal çalışmalarından yararlanılmıştır.
Abdulbasit Abdussamed A'raf Suresi 13:42
Abdulbasit Abdussamed A'raf Suresi 1.377 izlenme - 4 yıl önce Abdulbasit Abdussamed A'raf Suresi
Araf Suresi 172 Ayet Ve Kâlû Belâ [prof Dr Bayraktar Bayraklı] 04:45
Araf Suresi 172 Ayet Ve Kâlû Belâ [prof Dr Bayraktar Bayraklı] 249 izlenme - 11 ay önce
Kabe İmamı Mahir - Araf Suresi ve Meali 58:36
Kabe İmamı Mahir - Araf Suresi ve Meali 398 izlenme - 4 yıl önce Kabe İmamı Mahir - Araf Suresi ve Meali
Idrıs Abkar - Aglatan Araf Suresı  44-51  [ Ashabı Kehf ] 05:01
Idrıs Abkar - Aglatan Araf Suresı 44-51 [ Ashabı Kehf ] 144 izlenme - 3 yıl önce
Ahmet El Acemi - Araf Suresi 08:26
Ahmet El Acemi - Araf Suresi 248 izlenme - 4 yıl önce Ahmet El Acemi - Araf Suresi
Mahmut Toptaş - Şifa Tefsiri (Araf Suresi-01 38. Ders) 33:10
Mahmut Toptaş - Şifa Tefsiri (Araf Suresi-01 38. Ders) 147 izlenme - 4 yıl önce Şifa Tefsiri (Araf Suresi-01 38. Ders)
Nasser Al Qatami - A`raf Suresi (85-99) Ve Meali (13 Ramazan 2015) 720p 06:05
Nasser Al Qatami - A`raf Suresi (85-99) Ve Meali (13 Ramazan 2015) 720p 79 izlenme - 3 yıl önce Her gün daha da gelişen, Dünya`nın en büyük mealli Kur`an-ı Kerim Videoları Kanalındasınız. Diğer hafızların sesinden Kur`an videolarına ulaşmak için lütfen youtube kanalını ziyaret edin veya abone olun. http://www.youtube.com/user/ozkulersin https://www.facebook.com/meallivideo Meal tercihi olarak Diyanet mealleri ve Elmalılı Hamdi Yazır Mealleri, Ömer Nasuhi Bilmen meali tercih ediyorum. Açıklama kısmı içinse Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri ve Nasuhi Bilmen Tefsiri, detaylı bir açıklama gerekecek olursa da Taberi, Kurtubi, İbni Kesir ve Beyzavi tefsirlerini tercih ediyorum. Hiç bir videodan maddi ve manevi bir beklenti yoktur; bu yüzden sizler de paylaşmayı ihmal etmeyin. Ayrıca bilgisayarınıza dilediğiniz gibi indirip üzerinde değişiklik yapmadan paylaşabilirsiniz.
Yasser Al Dosari - Araf Suresi ve Meali (26-36)  720p 04:44
Yasser Al Dosari - Araf Suresi ve Meali (26-36) 720p 57 izlenme - 3 yıl önce Her gün daha da gelişen, Dünya`nın en büyük mealli Kur`an-ı Kerim Videoları Kanalındasınız. Diğer hafızların sesinden Kur`an videolarına ulaşmak için lütfen youtube kanalını ziyaret edin veya abone olun. http://www.youtube.com/user/ozkulersin https://www.facebook.com/meallivideo Meal tercihi olarak Diyanet mealleri ve Elmalılı Hamdi Yazır Mealleri, Ömer Nasuhi Bilmen meali tercih ediyorum. Açıklama kısmı içinse Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri ve Nasuhi Bilmen Tefsiri, detaylı bir açıklama gerekecek olursa da Taberi, Kurtubi, İbni Kesir ve Beyzavi tefsirlerini tercih ediyorum. Hiç bir videodan maddi ve manevi bir beklenti yoktur; bu yüzden sizler de paylaşmayı ihmal etmeyin. Ayrıca bilgisayarınıza dilediğiniz gibi indirip üzerinde değişiklik yapmadan paylaşabilirsiniz.
Araf Suresi 1. 3. Ayet Tefsiri 25:03
Araf Suresi 1. 3. Ayet Tefsiri 129 izlenme - 4 yıl önce Araf Suresi 1. 3. Ayet Tefsiri
Araf Suresi 172 Ayet Ve Kâlû Belâ [prof Dr Murat Sülün] 02:19
Araf Suresi 172 Ayet Ve Kâlû Belâ [prof Dr Murat Sülün] 27 izlenme - 11 ay önce
Idrees Abkar (İdris Abkar) Surah Araf 50-51  (Masaallah) Ashabı Kehf 02:17
Idrees Abkar (İdris Abkar) Surah Araf 50-51 (Masaallah) Ashabı Kehf 54 izlenme - 3 yıl önce
Ahmet El Acemi Araf Suresi-7/7 05:40
Ahmet El Acemi Araf Suresi-7/7 91 izlenme - 4 yıl önce Ahmet El Acemi Araf Suresi-7/7
Beceriksiz Şeytan 05:27
Beceriksiz Şeytan 58 izlenme - 5 yıl önce Beceriksiz Şeytan.. İzleyin Zaten Paylaşacaksınız
Araf Suresi, 157. Ayetin Tefsiri (Tevrat'ın Hak kısımları geçerlidir - 14 Haziran 2015 tarihli sohbe 01:34
Araf Suresi, 157. Ayetin Tefsiri (Tevrat'ın Hak kısımları geçerlidir - 14 Haziran 2015 tarihli sohbe 34 izlenme - 2 yıl önce ADNAN OKTAR: “Tevrat’tan bize ne?” Bu nasıl bir laf? Allah Kuran’da, Tevrat’a gönderme yapıyor “Tevrat’a bakın, orada yazıyor” diyor. Sen de diyorsun ki; “Tevrat’tan bana ne.” Bu küfür olur. Olur mu? Tevrat’ın muharref kısmıyla sen muhatap olmazsın. Hatta Peygamberimiz (s.a.v) zamanında diyor sahabeler; “Tevrat okuyalım mı?” diyorlar. ‘Okuyun. Kuran’dan okuyun, biraz da Tevrat’tan da okuyun’ diyor. ‘Kuran’dan da okuyun, Tevrat’tan da okuyun’ diyor. Ama Kuran ile okursan Tevrat’ın tahrif edilmiş yerlerini görebilirsin. Onun için öyle diyor Peygamberimiz (s.a.v). Kuran’ı okursan, anlarsın tahrif edilmiş yerini. BÜLENT SEZGİN: Allah şöyle buyuruyor; “Onlar ki yanlarındaki Tevrat’ta ve İncil’de yazılı bulacakları, ümmi haber getirici olan elçiye uyarlar.” ADNAN OKTAR: MaşaAllah. Ümmi; okuma yazması olmayan. Orada da bir işaret var tabii. Çok yanlış biliyorlar. Bak, Kuran’da ayet açıkça “bakın” diyor “Tevrat’ta bu konu geçiyor” diyor Allah. http://www.a9.com.tr/izle/209845/Kuran-Tefsiri/Araf-Suresi-157-Ayetin-Tefsiri-(Tevratin-Hak-kisimlari-gecerlidir---14-Haziran-2015-tarihli-sohbetten) A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Ahmet El Acemi Araf Suresi-2/7 08:26
Ahmet El Acemi Araf Suresi-2/7 46 izlenme - 4 yıl önce Ahmet El Acemi Araf Suresi-2/7
Saad Al Ghamidi - 07 - Ok Takipli Araf Suresi ve Meali (Ok Takipli)          01:05:20
Saad Al Ghamidi - 07 - Ok Takipli Araf Suresi ve Meali (Ok Takipli) 9 izlenme - 10 ay önce Saad Al Ghamidi - 07 - Ok Takipli Araf Suresi ve Meali (Ok Takipli) Allah, (c.c.), Hz. Muhammed, (s.a.v.), Namaz Sureleri, Namaz süreleri, sure, süre, islam, islamiyet, kuran dinle, kuran izle, ayet, iman, koran, namaz, Kuran, kuran, Namaz Duaları, Dua, oruc, quran, coran, iman, cennet, cehennem, melek, resulullah, resulallah, mohammed, namaz duaları, Süresi, Nasr Suresi Süresi, Nasr suresi Suresi, Nasr Suresi Suresi dinle, Nasr Suresi Suresi izle, ok takipli Kur'an-ı Kerim Tilaveti, Nasr Suresi Türkçe Mealli Ok Takipli
Ahmet El Acemi Araf Suresi-6/7 09:49
Ahmet El Acemi Araf Suresi-6/7 36 izlenme - 4 yıl önce Ahmet El Acemi Araf Suresi-6/7
Araf Suresi, 196, 198-200, 204, 205 Ayetlerinin Tefsiri 04:28
Araf Suresi, 196, 198-200, 204, 205 Ayetlerinin Tefsiri 17 izlenme - 3 yıl önce   ADNAN OKTAR: Mesela, şeytandan Allah’a sığınıyorum; Araf Suresi, 196; “Hiç şüphesiz, benim velim kitabı indiren Allah'tır ve O salihlerin koruyuculuğunu (veliliğini) yapıyor.” Şimdi, ahir zamana bakan yönüyle baktığımızda ne anlarız? Hz. Mehdi (a.s)’ı Allah korur, Hz. İsa Mesih (a.s)’ı Allah korur, talebelerini Allah korur. Türk Milleti’ni Allah koruyor, Türkiye’ye komünizmin gelmesini engelleyen Allah’tır. Türkiye’nin batmasını, yıkılmasını, bölünmesini engelleyen Allah’tır. Bin kere batardı Türkiye, bin kere bölünürdü. Salihleri Allah koruyor, bunu görüyoruz. Şeytandan Allah’a sığınırım, 198; “Eğer onları doğru yola çağırırsanız işitmezler.” Biz de bir kısım cins tipleri, yobaz takımını doğru yola çağırıyoruz, Kuran’a çağırıyoruz; işitmiyorlar, anlamıyorlar. “Onları sana bakar (gibi) görürsün, oysa onlar görmezler bile.“ Mesela televizyonda seyrediyor ama görmüyor adam, anlamıyor, kavrayamıyor. 199; “Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam'a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir.” Biz de ne yapıyoruz? Kolaylık yolunu benimsiyoruz, dini zorlaştırmaktan kaçınıyoruz. Kuran’ın sade anlatımına tabi oluyoruz. “(İslam'a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir.” Adam anlamıyorsa biz de ondan yüz çeviriyoruz. 200; “Eğer sana şeytandan yana bir kışkırtma (vesvese veya iğva) gelirse, hemen Allah'a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir.” Allah bizi şeytandan korusun, şeytanın şerrinden, etkisinden korusun. Çünkü şeytanın etkisi var, Allah şeytanın etkisinden dua ettiğimizde bizi koruyacağını söylüyor. Allah’a sığınıyoruz. 204; “Kuran okunduğu zaman, hemen onu dinleyin ve susun.” Mesela bak, çok büyük bir bela bu; insanların Kuran okunduğunda dinlememeleri. “Umulur ki esirgenmiş olursunuz.” Ben camilere gidiyorum, Kuran okuyor orada hocaefendi, cayır cayır konuşuyorlar. Dedikodu yapıyor böyle ayakta, arı kovanı gibi, uğultu var. Halbuki Kuran okunduğunda susup dinlemeleri lazım. Bak, “hemen onu dinleyin” diyor, “hemen onu dinleyin ve susun.” Adam ne susuyor, ne dinliyor. “Hocam” diyorlar “ahir zaman ağırlıklı anlatıyorsunuz, Darwinizm ağırlıklı anlatıyorsunuz, başka konuları bize anlatmıyorsunuz.” Anlatıyorum işte. Anlamazdan gelirseniz, anlamazsınız tabii. 205; “Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine,” yalnız, “ürpertiyle,” derin bir heyecanla, huşuyla “yalvara yalvara ve için için zikret.” Dua böyle olur, Allah’ı zikretmek böyle olur. Bir daha söylüyorum, “sabah akşam,” ne demek sabah akşam? Günün her saatinde, sabahtan akşama kadar, akşamdan sabaha kadar, her zaman, “sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle,” bağıra bağıra değil, var ya camilerde hocaefendiler, bağıra bağıra dua ediyorlar, bunu istemiyor Allah. Biliyorsunuz, değil mi? Bağıra bağıra dua ediyorlar. “Kendi kendine,” yalnız, “ürpertiyle,” yani “tüylerin ürpersin” diyor Cenab-ı Allah. “O kadar konsantre ol ki, o kadar derinleş, o kadar huşuyla, o kadar samimi dua et ki onun heyecanıyla tüylerin diken diken olsun” diyor Allah. Ve “yalvara yalvara,” yalvarma üslubuyla, “ve için için” kalpten, içinden gelerek, coşkuyla Allah’ı zikret, Allah’a dua et, “gaflete kapılanlardan olma.”  http://www.a9.com.tr/izle/116795/Kuran-Tefsiri/Araf-Suresi-196-198-200-204-205-Ayetlerinin-Tefsiri- A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Ahmet El Acemi Araf Suresi-4/7 09:43
Ahmet El Acemi Araf Suresi-4/7 29 izlenme - 4 yıl önce Ahmet El Acemi Araf Suresi-4/7
Araf Suresi, 30.ayetin Tefsiri (Münafıklar Dürüst Müslümanlardan Hoşlanmaz, Karaktersiz İnsanlara Ha 02:45
Araf Suresi, 30.ayetin Tefsiri (Münafıklar Dürüst Müslümanlardan Hoşlanmaz, Karaktersiz İnsanlara Ha 9 izlenme - 2 yıl önce ADNAN OKTAR: Münafık kindardır. Hep fitneyi arar. Fitnecilerle işbirliği yapar. Normal, dürüst Müslüman’dan hoşlanmaz münafık. Nerede böyle cinsi sapık, hayâsız, ahlaksız, it kopuk, karaktersiz insan varsa gider onları arar. Onlarla sırdaş olur, onlarla ahbap olur, onlarla hemhal olur. Onlara karşı çok yalakadır münafık. Küfre karşı çok yalakadır, çok uyumlu, saygılı ve itaatlidir. Müslümanlara karşı anarşist, azgın, küstah, kavgacı, fırsat kollayan ve kahpe bir yapısı vardır. İt karakterlidir, yani her türlü imkânı kullanmak ister. Mesela normal oturduğun halde sohbette, orada da pislik yapmak ister. Oturmasında, kalkmasında her hareketinde bir pislik ve melanet eğilimi olur. Yani içinde Rahmani bir duygu olmaz. Şeytani olduğu için adeta şeytanın Müslümanlar arasında dolaşması gibi olur. Nerede ne pislik yapacağını bilemez. Onun için mesela Rumiliğin içinde şeytanlığı arıyorlar. Mesela Darwinizm’in içinde şeytani eylemleri ararlar. Nerede homoseksüel, Darwinist, Rumi, Allah, İslam düşmanı varsa gider onun yalakası olur ama gizlice veyahut açık. Müslüman’dan hiç hoşlanmaz münafık. En dindarına en çok nefret duyar, en çok çalışanından en çok nefret eder. En faydalı olanından en çok nefret eder. İslam’a en çok katkısı olana en çok öfkeyi duyar. Böyle kin dolu bir lağım torbası gibidir münafık. Sürekli Müslümanları gereksiz şeylerle meşgul etmek ister. Araf Suresi 30'da Cenab-ı Allah diyor ki, "Kimine hidayet verdi, kimi de sapıklığı haketti. Çünkü bunlar, Allah'ı bırakıp şeytanları veli edinmişlerdi.” İşte münafıklar ve küfür  “Ve gerçekten onları doğru yolda saymaktadırlar." [Araf Suresi, 30] Şeytanın  adamlarını, hayran adam mesela en azılı alçaklara hayran. http://www.a9.com.tr/izle/227938/Kuran-Tefsiri/Araf-Suresi-30Ayetin-Tefsiri-(Munafiklar-durust-Muslumanlardan-hoslanmaz-karaktersiz-insanlara-hayranlik-duyar) A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Araf Suresi, 74. Ayetin Tefsiri (Allah'ın nimetlerini anmak - 6 Haziran 2015 tarihli sohbetten) 01:31
Araf Suresi, 74. Ayetin Tefsiri (Allah'ın nimetlerini anmak - 6 Haziran 2015 tarihli sohbetten) 11 izlenme - 2 yıl önce ADNAN OKTAR: Araf Suresi 74. Şeytandan Allah’a sığınırım: "Şu halde Allah'ın nimetlerini hatırlayın” bak Allah’ın nimetini hatırlayın. Ne? Mesela bak şimdi elimiz ayağımız tutuyor, bir nimet. İki gözümüz görüyor, nimet. İki kulağımız duyuyor, nimet. İki ayağımızla yürüyoruz, nimet. Vücut azamızda bir noksanlık yok, nimet. İstediğimiz gibi yiyecek bulabiliyoruz, istediğimizde yatıp uyuyabiliyoruz, bir nimet. Fitne fücur yok, bir nimet. Dünyanın en güzel şehrindeyiz, en güzel manzaraları görüyoruz, bir nimet. Güzel bir evdeyiz, nimet. Güzel mobilyalar var, nimet. O zaman saymaya kalkarsak bitecek gibi görünmüyor. Allah diyor ki; “tane tane de saysanız, gruplaştırarak da saysanız bitiremezsiniz” diyor, Allah’ın verdiği nimetleri. GÖKALP BARLAN: Şeytandan Allah’a sığınırım: “Rabbinin nimetini durmaksızın anlat.” [Duha Suresi, 11] ADNAN OKTAR: MaşaAllah. Allah’ın nimetini anmak çok hayati. Unutursa egoistleşir, anormalleşir kafası başka yerlere gider, Allah esirgesin. Onun için anılmasını söylüyor Allah, anıldıkça kalpte ferahlık güzellik oluşur. http://www.a9.com.tr/izle/209629/Kuran-Tefsiri/Araf-Suresi-74-Ayetin-Tefsiri-(Allahin-nimetlerini-anmak---6-Haziran-2015-tarihli-sohbetten) A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Ahmet El Acemi Araf Suresi-5/7 08:37
Ahmet El Acemi Araf Suresi-5/7 22 izlenme - 4 yıl önce Ahmet El Acemi Araf Suresi-5/7
Araf Suresi, 189-205 Ayetlerinin Tefsiri 08:52
Araf Suresi, 189-205 Ayetlerinin Tefsiri 14 izlenme - 3 yıl önce   ADNAN OKTAR:Şeytandan Allah’a sığınırım. “O, sizi tek bir nefisten yarattı ve kendisiyle durulup-yatışması için ondan eşini var etti.  Onu (eşini) örtüp-bürüyünce, o da bir yük yüklendi.”Yani ilişkiye girince bir yük yüklendi hamile kaldı. “ve bununla (bir süre) gezindi.” yani 9 ay 10 gün. “Nitekim ağırlaşınca” yani hamileliğini vaz etme vakti geldiğinde, doğum sancısı yaklaşınca, “ikisi Rableri olan Allah'a dua ettiler: "Eğer bize salih (bir çocuk) verirsen, andolsun şükredenlerden olacağız. Ama O, onlara (Adem'in çocukları erkek ve kadınlara) salih (bir çocuk) verince, kendilerine verdiği şey konusunda O’na ortaklar kılmaya başladılar. Allah, onların şirk koştuklarından Yücedir.” Yani önce Allah’tan bekliyorlar, fakat sonra dünyevi güçlere güvenmeye başlıyorlar. Dünyevi etkinin altına giriyorlar. “Kendileri yaratılıp dururken” bak, “kendileri yaratılıp dururken, hiçbir şey yaratmayan şeyleri mi ortak koşuyorlar?” Mesela; küresel güçleri. “Oysa bu şirk koştukları güçler ve nesneler ne onlara bir yardıma güç yetirebilirler, ne kendi nefislerine yardım etmeye.” “Hepsini Ben yapıyorum” diyor Allah, “Ben yaratıyorum.” “Onları hidayete çağırsanız size uymazlar.” Hidayete yani Mehdiyet’e çağırsanız size uymazlar. “Onları çağırsanız da, suskun dursanız da size karşı tutumları birdir.” Etkilenmezler artık durağan hale gelmişler artık iptal olmuş, hiçbir yere gidecek gücü yok. Artık adamın kafasında, ruhunda bir ideal, bir inanç, bir düşünce kalmamış, nötr hale gelmiş. “Allah’tan başka taptıklarınız sizin gibi kullardır. Eğer doğru iseniz hemen onları çağırın da size icabet etsinler.” Bak demek ki, insanlara tapıyor bir kısım insanlar. Yani mesela Amerikalılara tapıyor, Avrupalılara tapıyor, onları bir güç olarak görüyor. Onları küresel güç olarak görüyor, onları Allah gibi görüyor haşa. Onların dünyayı yönettiğine inanıyor, Allah’ın yönettiğine inanmıyor. Dolayısıyla o ilah gördüğü varlıklara göre kendini ayarlıyor. “Allah’tan başka taptıklarınız sizin gibi kullardır” diyor Allah.“Eğer doğru iseniz hemen onları çağırın da size icabet etsinler. Onların yürüyecek ayakları var mı? Ya da tutacakları elleri mi var, veya görecek gözleri mi var? Yoksa işitecek kulakları mı var? De ki: “Ortak koştuklarınızı çağırın sonra bir düzen kurun da bana göz bile açtırmayın.” Yani o küresel güçleri çağırın, sonra düzen kurun, bana da göz açtırmayın. Hiçbir şey yapamazsınız diyor Cenab-ı Allah. Yani Peygamber (s.a.v.) böyle meydan okusun, diyor. Çünkü bütün güç Bende diyor Allah. Yani hiçbir insan, hiçbir put, hiçbir güç Benim gücümle kıyaslanamaz. Çünkü onların gücünü yaratan da Benim diyor Allah. Dolayısıyla onlardan hiç etkilenmeyin diyor Allah. 196. ayette; “Hiç şüphesiz, benim velim Kitabı indiren Allah’tır.” Bizim velimiz kim? Allah. “O salihlerin koruyuculuğunu (veliliğini) yapıyor.” Mehdiyet’in, Mehdi (a.s.) talebelerinin, İsa Mesih (a.s.)’in talebelerinin, İsa Mesih (a.s.)’in, Türk-İslam Birliği gönüllülerinin, İttihad-ı İslam’ın aslanlarının koruyuculuğunu yapıyor. “O’ndan başka taptıklarınız ise size yardıma güç yetiremezler, kendilerine de.” Bak Avrupa Birliği çöküyor, Amerika da çöküyor. Ekonomik krizle parçalanıyorlar inşaAllah. “Eğer onları doğru yola çağırsanız işitmezler. Onları sana bakar (gibi) görürsün, onlar görmezler bile.” Öküz gibi bakıyor, boş boş. İşte sığır dediğim, odun dediğim bunlar. Bak ne diyor ayette? “Onları sana bakar (gibi) görürsün, oysa görmezler bile.” Bilmiyorum Kurban bayramında bakmışsınızdır koyunlara, boşluğa doğru bakar hayvan, öküz de öyledir. Boşluğa doğru bakar, bir anlamı olmaz. Bunlar da öyle işte bomboş, öküz gibi adamlar. “Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam’a) uygun olanı örf ile emret, cahillerden yüz çevir.” “Af”, Müslüman hep affedecek. “Örf ile emret.” Yani böyle nezaketiyle, güzel emret. “Cahillerden de yüz çevir.” Yani cahillerin etkisinde bile kalma, onların yönlendirmesiyle, onların Müslümanları pasifize etmesiyle, gücünü kırmasıyla muhatap olma. “Eğer sana şeytandan yana bir kışkırtma (veya iğva) gelirse.” Yani gazetelerde mesela Müslümanlığı, İttihad-ı İslam’ı, Türk-İslam Birliği’ni gözden çıkaran, şevkinizi kıran, Mehdiyet’e karşı insanları pasifleştiren, gücünü kıran herhangi bir iğva gelirse; “hemen Allah’a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir. (Allah’tan) sakınanlara şeytandan bir vesvese eriştiğinde (önce) iyice düşünürler.” Diyecek, Kuran’a göre bütün güç Allah’ın. Allah, alametleri de gösteriyor, Darwinizm, materyalizm yıkılıyor. İttihad-ı İslam ilerliyor. Türk alemi birleşme safhasında, İslam alemi birleşme safhasında, çok kolay bir İttihad-ı İslam olacağı görülüyor. Kuran hakikatleri ortaya çıktı, iman hakikatleri ortaya çıktı, internet var, televizyonlar var, gücümüz de ortada, evelAllah biz bu güzel neticeyi almak üzereyiz” diyecek, düşünecek. “İyice düşünürler (Allah’ı zikredip-anarlar), sonra hemen bakarsın ki görüp bilirler.” “Çok netleşir kafaları” diyor Allah. “(Şeytan’ın) kardeşleri ise, onları sapıklığa sürükler, sonra peşlerini bırakmazlar.” Önce sapıklığa sürüklüyor, sonra peşlerini bırakmıyor. Onları ümitsizliğe, şevksizliğe, korkaklığa, hafv damarına, yeis ve ümitsizliğin içerisinde çırpınmaya, kendini hiç görmeye, nötr görmeye, sıradan insanlar haline getirip, manevi ölüme doğru sürüklemeye götürüyor. “Peşlerini de bırakmazlar” diyor. Yani sabırla aynı münasebetsizliği işlemeye devam ediyorlar. “Onlara bir ayet getirmediğin zaman”, yani onların şirk düşüncesine uygun, onların hurafelerine, onların abuk sabuk inançlarına uygun, hürriyeti, güzelliği ortadan kaldıran talepleri oluyor onların biliyorsunuz müşriklerin, münafıkların. “Onlara bir ayet getirmediğin zaman: “Sen onu (inmeyen ayeti) derleyip-toplasana” derler. Yani Peygamberimiz (s.a.v.)’e “sen çıkart, bir şey söyle” diyorlar. Peygamber (s.a.v.) söylemeyince ne yapıyorlar? Peygamber (s.a.v.) adına hurafe çıkarıyorlar. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.) diyor; “ben Kuran’a uyuyorum” diyor. “O zaman ben de Peygamber (s.a.v.) adına bir şey çıkarayım” diyor. “Peygamber dedi ki” diyor.  “Duydum ki, duymuşuz ki, duymuşlar ki.” Al sana hurafe ondan sonra. Bak “Sen onu (inmeyen ayeti) derleyip-toplasana” derler. Dedi ki: “Ben, yalnızca bana Rabbimden vahyolunana uyarım.” “Kuran’a uyarım” diyor Peygamber (s.a.v.). “Bu, Rabbinizden olan basiretlerdir; iman edecek bir topluluk için bir hidayet ve bir rahmettir. “Kuran okunduğu zaman, hemen onu dinleyin.”Yani “sohbete devam etmeyin ve susun, konuşmayın. Dikkatinizi Kuran’a verin” diyor Allah. “Umulur ki esirgenmiş olursunuz.” Kuran okunurken konuşmak haramdır. Mesela camiilerde görüyorum bağıra bağıra Kuran okuyorlar, yüksek sesle güzel. “Hemşerim nasılsın? Ne yapıyorsun? Çoktan beri göremiyoruz.” Camiinin içinde sohbet ediyor. Ama Kuran da bir yandan okunuyor. Muhatap dahi olmuyor. Kuran okunduğunda, dinlenir, susulur. “Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle” yani derin heyecan, derin konsantrasyonla, “yalvara yalvara ve için için zikret. Gaflete kapılanlardan olma.” Bakın bu ayet çok hayati bir ayettir. Çok önemlidir. Her ayet önemli fakat bu ayet de çok önemli. Bak, “Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine,” bakın dikkat edin “ürpertiyle”, derin konsantrasyonla, “yalvara yalvara”, derin konsantrasyonla, “için için”, içinden gelerek, coşkulu bir derinlikle, Allah aşkıyla, derin bir sevgiyle, “hakkıyla Allah’tan korkarak zikret.“Gaflete kapılanlardan olma.” Böyle bir dua bütün dünyayı değiştirir söyleyeyim. Çok hayatidir inşaAllah. http://www.a9.com.tr/izle/106077/Kuran-Tefsiri/Araf-Suresi-189-205-Ayetlerinin-Tefsiri- A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Ahmet El Acemi Araf Suresi-3/7 10:56
Ahmet El Acemi Araf Suresi-3/7 21 izlenme - 4 yıl önce Ahmet El Acemi Araf Suresi-3/7
Araf Suresi, 94. Ayetin Tefsiri (Ahir zamandaki zorluk ortamı - 15 Haziran 2015 tarihli sohbetten) 00:29
Araf Suresi, 94. Ayetin Tefsiri (Ahir zamandaki zorluk ortamı - 15 Haziran 2015 tarihli sohbetten) 8 izlenme - 2 yıl önce BÜLENT SEZGİN: Allah “Biz hangi memlekete bir peygamber gönderdiysek onun halkı yalvarıp-yakarsınlar diye, mutlaka onları dayanılmaz bir zorluk (yoksulluk) ve sıkıntıyla yakalayıvermişiz.” (Araf Suresi, 94) diyor, ayette. ADNAN OKTAR: İşte o zaman, bu zaman. Şu anki zorluk ve sıkıntı, görülmüş bir şey değil. Çok müthiş zorluk ve sıkıntı var.  http://www.a9.com.tr/izle/209852/Kuran-Tefsiri/Araf-Suresi-94-Ayetin-Tefsiri-(Ahir-zamandaki-zorluk-ortami---15-Haziran-2015-tarihli-sohbetten) A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo