Hoşgeldiniz!

arkeoloji

Gılgamış Destanı'nın Özeti - İsmail Gezgin 01:33:02
Gılgamış Destanı'nın Özeti - İsmail Gezgin 1.382 izlenme - 1 ay önce İsmail Gezgin hoca, bir Mezopotamya destanı olan Gılgamış'ı 16:45 ile 42:25 arasında derli toplu ve akıcı bir biçimde anlatmış. Ülkemizin arkeoloji ve tarih açısından bir açık hava müzesi olduğunu düşünenlerin sıkılmadan izleyeceği güzel bir sohbet olmuş...
Piramitlerin İçindeki Kusursuz Savunma Mekanizması 01:27
Piramitlerin İçindeki Kusursuz Savunma Mekanizması 8.161 izlenme - 1 yıl önce Dünya'nın yedi harikasından biri olup günümüze kadar zarar görmeden ayakta kalabilmeyi başarabilmiş tek yapı olan Mısır piramitlerinin kusursuz savunma sistemi . İzliyoruz.
Doping 2 Bin Yıl Önce De Varmış! 02:34
Doping 2 Bin Yıl Önce De Varmış! 9.217 izlenme - 4 yıl önce Aydın'ın Germencik ilçesine bağlı Ortaklar beldesinde bulunan Magnesia Antik Kenti'ndeki 2 bin yıllık stadyum üzerinde gerçekleştirilen arkeolojik incelemelerde ilginç bulgulara ulaşılırken, sporcuların yarışmalarda başarılı olmak için yüzyıllar öncesinde doping yaptığı tespit edildi.
Dünyanın En Kibar Kaçakçısı Ve Cono Ağa 18:39
Dünyanın En Kibar Kaçakçısı Ve Cono Ağa 1.241 izlenme - 4 ay önce Ön not: Arkadaşlar hiç demedim diye mi beğenmiyorsunuz videoları? Ben utanıyorum beğenin demeye ama siz yine de çok şeyapmayın :) Bu bölümde tarihi eser kaçakçısı adamın spikerleri kıskandıracak beyefendiğini ve çocuk sayısıyla rekor kırmaya çalışan Cono Ahmet röportajını izleyebilirsiniz. İlginç kısımların devamı gelecek iyi seyirler. Lütfen kanalıma abone Olun. Tarihle ilgili ilginç ayrıntıları yayınlamaya devam edeceğim.
Firavun Hazinesi 02:30
Firavun Hazinesi 5.591 izlenme - 4 yıl önce Firavun Hazinesi
Hatay'da Bulunan Neşeli Ol Hayatını Yaşa Mozaiği 00:48
Hatay'da Bulunan Neşeli Ol Hayatını Yaşa Mozaiği 2.890 izlenme - 2 yıl önce Antakya’da yürütülen kazı çalışmalarında üzerinde Yunanca "Neşeli ol hayatını yaşa" yazılı Milattan Önce 3. yüzyıla ait mozaik bulundu. Mozaikte bir iskelet uzanmış vaziyette ve elinde içki kâsesi, yanında ise şarap testisi ile ekmek bulunuyor.
Piramitleri ve Stonehenge'i Tek Başına Yapabillmek 06:12
Piramitleri ve Stonehenge'i Tek Başına Yapabillmek 2.185 izlenme - 2 yıl önce Uzaylılar, dünya dışı varlıklar tarafından mı yapıldı diye üzerine düşünülen piramitlerin nasıl yapıldığı kesin olarak bilinememekte. Ancak şuanki insanla o zamanki insan arasında karşılaştırma yapıldığında zihinsel anlamda pek de bir fark olmayışı piramitlerin insanlar tarafından yapıldığını büyük oranda kesinleştirmektedir. Videoda bilim adamı olmayan bir kişinin tek başına ancak bir vincin kaldırabileceği bir taş bloğunu yardımcı aletler sayesinde nasıl kaldırdığı gösterilmektedir ki mısırda o dönemde firavun un emrinde binlerce işçi nin çalıştığı düşünüldüğünde piramitlerin yapılmasının imkansız olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir. Bu arada piramitlerin yapım tarihi m.ö. 2600-2500 ler civarıdır ve o dönemde mezopotamya ve mısır'ı avrupadaki topluluklara göre çok çok ileride sayabiliri. urfa'daki göbeklitepe'nin ise yapılış tarihi m.ö. 12000'lere denk gelmektedir mezopotamya'dak insanlar tarımla uğraşırken göbeklitepe'yi oluşturan insanlar daha avcı toplayıcı hayattaydı ve burası mimari tapınak oluşturma fikrinin dünyadaki ilk örneğidir ve önceden gelen bir birikim yoktur dolayısıyla burayı inşa eden insanların piramitleri oluşturanlardan daha çok saygı görmesi gerekmektdir. Aşağıdaki görseller mısırda ele geçen ve büyük yapıların, büyük taş bloklarının nası kesildiği ve taşındığını anlatmaktadır. http://cdn.phys.org/newman/gfx/news/hires/2014/wallpainting.jpg http://factsanddetails.com/media/2/20120216-brick making.jpg http://2.bp.blogspot.com/-n_kMa74oCd0/Uq8LELHgAbI/AAAAAAAABCs/XgnCMTSII5c/s1600/Egyptian-10.jpg https://i.ytimg.com/vi/xA_3BK0l6KM/hqdefault.jpg
Bulmaca Kulesi 9. Bölüm | Arkeoloji 13:26
Bulmaca Kulesi 9. Bölüm | Arkeoloji 701 izlenme - 10 ay önce Bulmaca Kulesi - 9. Bölüm / Arkeoloji Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/nefer26medya kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler HEMEN İZLE! ŞİMDİ İZLE! CANLI İZLE! ÇİZGİ FİLM İZLE! YERLİ ÇİZGİ FİLMLERİ İZLE
Semavi Dinlerin Sümer'deki Kökeni 14:50
Semavi Dinlerin Sümer'deki Kökeni 3.322 izlenme - 3 yıl önce Ünlü sümerolog Muazzez ilmiye Cig hoca'dan sümerler'de Tanrı ve din kavraminin tarihi ve yaşam şartlarina dair önemli bilgiler . Günümüzde milyarlarca insanin benimsedigi tek tanri inancinin nasil ortaya ciktigini hep birlikte izliyoruz .
Definecilik Ve Arkeoloji 04:58
Definecilik Ve Arkeoloji 3.161 izlenme - 9 yıl önce profesyonel defineciliğin farkına sizde varacaksınız...
İstanbul Arkeoloji Müzesi Slayt 05:19
İstanbul Arkeoloji Müzesi Slayt 3.269 izlenme - 8 yıl önce istanbul arkeoloji müze gezisi
Harika Kanatlar - Arkeoloji 10:51
Harika Kanatlar - Arkeoloji 199 izlenme - 5 ay önce Jett bu sefer Mısır'a gidiyor ve arkeolog bir dede, torun ile karşılaşıyor. Jett'in Mısır ve kazı maceralarını izliyoruz...
Taşların Sırrı 1. Bölüm 35:18
Taşların Sırrı 1. Bölüm 1.028 izlenme - 2 yıl önce 1992 yılında, bir çok bölümü Türk tarihi açısından çok önemli bir yer olan Bitlis'in Ahlat ilçesinde çekilen,Tarık Akan ve Ayşegül Aldinç'in baş rollerini oynadığı, benim aklıma geliş sebebi olan ve 02:03'de başlayan Cahit Berkay'a ait o muhteşem giriş müziğini barındıran,günümüz şartlarında bile konusu itibariyle sıra dışı dizilerimizden biridir. Yaşı yetenlerin hatırlayacağını sanıyorum. Not: Giriş müziğini tek olarak bulamadığım için bölümü komple ekledim, hatırlamak isteyenler için de iyi olur en azından.
Gerçek 02:47
Gerçek 3.672 izlenme - 10 yıl önce zeki müren'in unutulmaz şarkısı eşiliğinde ve derlediğim birkaç resim.. gerçek aşkı kanıtlayan görüntü ise videonun sonunda.. mutlaka İzleyİn.. not: shakespeare%u2019in ünlü karakterleri romeo ve juliet%u2019in birlikte öldüğü İtalya%u2019nın mantua bölgesinde iki aşığın birbirlerine sarılı iskeletleri bulundu. sevgililerin en az 5 bin yıldır bir arada yattığı tahmin ediliyor. yorumlarınızı bekliyorum..
Göbeklitepe Belgeseli 45:00
Göbeklitepe Belgeseli 104 izlenme - 5 ay önce İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak, yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı bir arkeolojik çalışma 1995 yılından beri Şanlıurfa Göbeklitepe'de devam ediyor. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Göbeklitepe İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar yeniden gün ışığına çıkıyor.
Keşfedilmemiş - Malatya 47:37
Keşfedilmemiş - Malatya 407 izlenme - 3 yıl önce malatya keşfedilmemiş mağra
mısırda tarihi mezarlar 00:42
mısırda tarihi mezarlar 1.408 izlenme - 9 yıl önce kahire'nin güneyinde 4 bin 300 yıllık 2 yeni mezar bulundu.
Arkeoloji Müzesi 00:44
Arkeoloji Müzesi 312 izlenme - 3 yıl önce Arkeoloji Müzesi
Türk Bilim Adamından Tarihi Buluş! 01:57
Türk Bilim Adamından Tarihi Buluş! 1.566 izlenme - 5 yıl önce Dünyayı Değiştiren Buluşlar Yapan, Bilime Teknolojiye Yön Veren Türk Bilim Adamları, Mucitler Ve Onların Önemli Keşifleri Neden Gizlenmekte, Gözardı Edilmekte, Kamuoyunundan Gizli Tutulmaktadır? Bu Buluş, İcat Ve Keşifler Nelerdir? prof. Necati Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir, Keşifleri, Buluşları Nelerdir? Amerika'da, Avrupa'da, Japonya'da, Etkili Bilim Çevrelerinde Ünlü Bilim İnsanı, Mucit Prof Necati Kıvanç Tatlıtuğ Hayata Bakışınızı Temelden Değiştirecek, Olay Yaratan Keşfini Açıklıyor.
Altın Elbiseli Adam (Belgesel) - TRT 24:44
Altın Elbiseli Adam (Belgesel) - TRT 720 izlenme - 3 yıl önce TRT Belgesel tarafından çekilen, Servet Somuncuoğlu'nun hazırladığı belgeseldir. Kazakistan'da devlet armasında bulunan, orjinalinin Kazakistan Merkez Bankasında saklandığı, ilk Türkçe yazının bulunduğu muhteşem eserle ilgili TRT belgeselidir.
Rosetta (Reşid) Taşı 04:43
Rosetta (Reşid) Taşı 215 izlenme - 1 yıl önce Merhaba, Daha önce Hammurabi kanunlarının yazılı olduğu dikili taşın incelemesini paylaşmıştık. Şimdi, basit bir kaya parçası gibi görünmesine rağmen, Brıtısh Museum'un, hatta Dünya mirasının önemli parçalarından biri olan rosetta (reşid) taşını tanıyoruz. Hiyerogliflerin çözülmesine ışık tutan reşid taşı, üzerinde üç dilde yazılmış yazılar sayesinde bilim adamlarına yol göstermiş, ve çözülmesini sağlamış. Ek bir bilgi olarak; Avrupa Uzay Ajansı, kuyruklu yıldızlar, Mars ve asteroidlerdeki gizemleri çözmek için hazırladığı uzay aracına da Rosetta adını vermiş. Bu araç 2014 yılında, Dünya'dan 550 milyon kilometre ötedeki bir kuyruklu yıldıza başarılı bir şekilde inerek misyonunun ve adının hakkını vermiştir. Açıklamayı fazla ayrıntı ile baymak istemiyorum, video içeriği çok güzel ve ilginç ayrıntılar içermekte. Ben de öğrenmiş oldum. İçerik Khan Academy Türkçe kanalı tarafından hazırlanmıştır.Teşekkür ediyoruz..
Tarihi Eserleri Yok Eden Terör Örgütü IŞİD! 05:02
Tarihi Eserleri Yok Eden Terör Örgütü IŞİD! 677 izlenme - 2 yıl önce Işid terör örgütü yakıp yıkmaya devam ediyor.İnsanlığın zerresine sahip olamayan bu katil sürüsü hem insanları hem doğayı hemde tarihi yok etmeye devam ediyor.Bu görüntüler Ninova kentinde bulunan arkeoloji müzesinden.Ellerine balyoz almış gözü dönmüş katiller Mezopotamya bölgesinde yaşamış uygarlıklara ait binlerce yıllık heykel, kabartma ve diğer eserleri yok etti.
 IŞİD arkeoloji müzesini yerle bir etti 00:53
IŞİD arkeoloji müzesini yerle bir etti 337 izlenme - 3 yıl önce Mezopotamya bölgesinde yaşamış uygarlıklara ait binlerce yıllık heykel, kabartma ve diğer eserler yerle bir edildi
Ötüken'de Bulunan 1500 Yıllık Türk Mezarı - Tarihin Arka Odası 33:34
Ötüken'de Bulunan 1500 Yıllık Türk Mezarı - Tarihin Arka Odası 414 izlenme - 2 yıl önce Tarihin Arka Odası programının bu haftaki bölümünde Moğolistan’da yaşamış bir Göktürk hükümdarına ait olduğu, bundan 1500 yıl önce inşa edildiği anlaşılan ve geçtiğimiz aylarda ortaya çıkartılan mezarın görüntüleri yayınlandı. Eski Türk tarihi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ile Göktürk mezarını bulan ekipte yer alan Kazak arkeolog Cantekin Karcaubay'ın kazı ve buluntularla ilgili verdikleri bilgileri görüntüler eşliğinde izliyoruz. Not: Programda ilgi çeken ve aynı zamanda kazı çalışmalarından elde edilen görüntülerle oluşturulmuş 4 saatlik belgesel filmin de şarkılarından biri olan "Balaban Kaz" şarkısı için; http://www.youtube.com/watch?v=zA98wNF8K1g
Antakya Arkeoloji Müzesi 02:22
Antakya Arkeoloji Müzesi 736 izlenme - 9 yıl önce
İstanbul Arkeoloji Tanıtımı 05:58
İstanbul Arkeoloji Tanıtımı 264 izlenme - 3 yıl önce Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891'deki açılışından itibaren hızlı bir şekilde koleksiyonunu genişletmiştir. Şu anda Arkeoloji Müzesi giriş kat salonlarında; sağ tarafta Arkaik Dönem'den Roma Dönemi'ne Antik Çağ heykellerini, sol tarafta ise Sidon Kral Nekropolü'nden gelen İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Tabnit Lahdi gibi dünyaca ünlü eşsiz eserleri görmek mümkündür. İki katlı binanın üst katında ise Hazine Bölümü, Gayri İslami ve İslami Sikke Kabineleri ile Kütüphane bulunur. Ek binada bodrum katta 1998 yılında açılmış olan "İstanbul Çevre Kültürleri" bölümü, değişik çağlara ait civar buluntu ve tümülüs kazılarında ortaya çıkarılmış eserlerin sergilendiği salondur. "Thrakia-Bithynia ve Bizans" bölümlerine sahiptir. Ek binanın giriş katında ise "Çocuk Müzesi" sergilemesi yer alır. Ek binanın 1. katında "Çağlar Boyu İstanbul" bölümü, 2. katta "Çağlar Boyu Anadolu ve Troia", en üst katta ise "Anadolu'nun Çevre Kültürleri: Suriye, Filistin ve Kıbrıs Eserleri" kronolojik sıralama ile teşhir edilmektedir.
Gökçeseki'nin 2 Bin Yıllık Lahitleri Gün Yüzüne Çıkarılıyor 04:51
Gökçeseki'nin 2 Bin Yıllık Lahitleri Gün Yüzüne Çıkarılıyor 263 izlenme - 3 yıl önce Görüntü Dökümü: - Kazı Çalışmalarının Sürdüğü Bölgenin Görüntüleri- Çıkarılan Lahitlerin Görüntüleri- Lahitlerin Üzerindeki Figürlerin Görüntüleri- Karaman Müze Müdürü Abdülbari Yıldız İle Röportaj - Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ercan Aşkın İle Röportaj- Ermenek Kaymakamı Eyüp Güngör İle Röportaj Gökçeseki'nin 2 Bin Yıllık Lahitleri Gün Yüzüne Çıkarılıyor- Karaman'ın Gökçeseki Köyündeki Ören Yerinde Başlatılan Kazılarda Roma Dönemine Ait 3 Lahit Ortaya Çıkarıldı- Kmü Arkeoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Aşkın: - "yüzeysel Olarak 8 Lahdin Daha Yerleri Tespit Edildi.
Belgesel - Mısırın Gizemleri Mysteries Of Egypt 39:20
Belgesel - Mısırın Gizemleri Mysteries Of Egypt 675 izlenme - 5 yıl önce Arkeoloji Tarihi
Bathonea Antik Kenti - Sıradışı 01:28:34
Bathonea Antik Kenti - Sıradışı 167 izlenme - 1 yıl önce Turgay Güler moderatörlüğünde ekrana gelen Sıradışı programında canlı yayın konukları Arkeolog Editör Nezih Başgelen ve Arkeolog Haldun Aydıngün ile birlikte kayıp kent Bathonea konuşuldu. 23 Aralık 2014 tarihli bu programda İstanbul'un Avcılar ilçesinin Firuzköy mahallesinde, Küçükçekmece gölü kıyısında bulunan Bathonea antik kenti konuşuluyor. Bathonea antik kentinde Hititler'e dair izler, Eski Roma İmparatorluğu'na ve Osmanlı'ya ait yapılar ortaya çıkıyor.
 IŞİD Musul'daki Arkeoloji Müzesini Yerle Bir Etti! 02:28
IŞİD Musul'daki Arkeoloji Müzesini Yerle Bir Etti! 195 izlenme - 3 yıl önce IŞİD Musul'daki Arkeoloji Müzesini Yerle Bir Etti!___@____xclas____ 2015 Haber Videoları : Radikal dinci örgüt IŞİD, insanlara kalmış büyük mirasları yok etti. Ninova Arkeolojik Müzesini basan IŞİD, kültür mirasını yok etti.