Hoşgeldiniz!

arkeoloji

Piramitlerin İçindeki Kusursuz Savunma Mekanizması 01:27
Piramitlerin İçindeki Kusursuz Savunma Mekanizması 7.600 izlenme - 2 ay önce Dünya'nın yedi harikasından biri olup günümüze kadar zarar görmeden ayakta kalabilmeyi başarabilmiş tek yapı olan Mısır piramitlerinin kusursuz savunma sistemi . İzliyoruz.
Hatay'da Bulunan Neşeli Ol Hayatını Yaşa Mozaiği 00:48
Hatay'da Bulunan Neşeli Ol Hayatını Yaşa Mozaiği 2.855 izlenme - 6 ay önce Antakya’da yürütülen kazı çalışmalarında üzerinde Yunanca "Neşeli ol hayatını yaşa" yazılı Milattan Önce 3. yüzyıla ait mozaik bulundu. Mozaikte bir iskelet uzanmış vaziyette ve elinde içki kâsesi, yanında ise şarap testisi ile ekmek bulunuyor.
Doping 2 Bin Yıl Önce De Varmış! 02:34
Doping 2 Bin Yıl Önce De Varmış! 9.167 izlenme - 3 yıl önce Aydın'ın Germencik ilçesine bağlı Ortaklar beldesinde bulunan Magnesia Antik Kenti'ndeki 2 bin yıllık stadyum üzerinde gerçekleştirilen arkeolojik incelemelerde ilginç bulgulara ulaşılırken, sporcuların yarışmalarda başarılı olmak için yüzyıllar öncesinde doping yaptığı tespit edildi.
Piramitleri ve Stonehenge'i Tek Başına Yapabillmek 06:12
Piramitleri ve Stonehenge'i Tek Başına Yapabillmek 2.114 izlenme - 7 ay önce Uzaylılar, dünya dışı varlıklar tarafından mı yapıldı diye üzerine düşünülen piramitlerin nasıl yapıldığı kesin olarak bilinememekte. Ancak şuanki insanla o zamanki insan arasında karşılaştırma yapıldığında zihinsel anlamda pek de bir fark olmayışı piramitlerin insanlar tarafından yapıldığını büyük oranda kesinleştirmektedir. Videoda bilim adamı olmayan bir kişinin tek başına ancak bir vincin kaldırabileceği bir taş bloğunu yardımcı aletler sayesinde nasıl kaldırdığı gösterilmektedir ki mısırda o dönemde firavun un emrinde binlerce işçi nin çalıştığı düşünüldüğünde piramitlerin yapılmasının imkansız olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir. Bu arada piramitlerin yapım tarihi m.ö. 2600-2500 ler civarıdır ve o dönemde mezopotamya ve mısır'ı avrupadaki topluluklara göre çok çok ileride sayabiliri. urfa'daki göbeklitepe'nin ise yapılış tarihi m.ö. 12000'lere denk gelmektedir mezopotamya'dak insanlar tarımla uğraşırken göbeklitepe'yi oluşturan insanlar daha avcı toplayıcı hayattaydı ve burası mimari tapınak oluşturma fikrinin dünyadaki ilk örneğidir ve önceden gelen bir birikim yoktur dolayısıyla burayı inşa eden insanların piramitleri oluşturanlardan daha çok saygı görmesi gerekmektdir. Aşağıdaki görseller mısırda ele geçen ve büyük yapıların, büyük taş bloklarının nası kesildiği ve taşındığını anlatmaktadır. http://cdn.phys.org/newman/gfx/news/hires/2014/wallpainting.jpg http://factsanddetails.com/media/2/20120216-brick making.jpg http://2.bp.blogspot.com/-n_kMa74oCd0/Uq8LELHgAbI/AAAAAAAABCs/XgnCMTSII5c/s1600/Egyptian-10.jpg https://i.ytimg.com/vi/xA_3BK0l6KM/hqdefault.jpg
Firavun Hazinesi 02:30
Firavun Hazinesi 5.237 izlenme - 3 yıl önce Firavun Hazinesi
Semavi Dinlerin Sümer'deki Kökeni 14:50
Semavi Dinlerin Sümer'deki Kökeni 2.879 izlenme - 1 yıl önce Ünlü sümerolog Muazzez ilmiye Cig hoca'dan sümerler'de Tanrı ve din kavraminin tarihi ve yaşam şartlarina dair önemli bilgiler . Günümüzde milyarlarca insanin benimsedigi tek tanri inancinin nasil ortaya ciktigini hep birlikte izliyoruz .
Definecilik Ve Arkeoloji 04:58
Definecilik Ve Arkeoloji 3.121 izlenme - 8 yıl önce profesyonel defineciliğin farkına sizde varacaksınız...
İstanbul Arkeoloji Müzesi Slayt 05:19
İstanbul Arkeoloji Müzesi Slayt 3.134 izlenme - 7 yıl önce istanbul arkeoloji müze gezisi
Taşların Sırrı 1. Bölüm 35:18
Taşların Sırrı 1. Bölüm 528 izlenme - 1 yıl önce 1992 yılında, bir çok bölümü Türk tarihi açısından çok önemli bir yer olan Bitlis'in Ahlat ilçesinde çekilen,Tarık Akan ve Ayşegül Aldinç'in baş rollerini oynadığı, benim aklıma geliş sebebi olan ve 02:03'de başlayan Cahit Berkay'a ait o muhteşem giriş müziğini barındıran,günümüz şartlarında bile konusu itibariyle sıra dışı dizilerimizden biridir. Yaşı yetenlerin hatırlayacağını sanıyorum. Not: Giriş müziğini tek olarak bulamadığım için bölümü komple ekledim, hatırlamak isteyenler için de iyi olur en azından.
Bathonea Antik Kenti - Sıradışı 01:28:34
Bathonea Antik Kenti - Sıradışı 79 izlenme - 2 ay önce Turgay Güler moderatörlüğünde ekrana gelen Sıradışı programında canlı yayın konukları Arkeolog Editör Nezih Başgelen ve Arkeolog Haldun Aydıngün ile birlikte kayıp kent Bathonea konuşuldu. 23 Aralık 2014 tarihli bu programda İstanbul'un Avcılar ilçesinin Firuzköy mahallesinde, Küçükçekmece gölü kıyısında bulunan Bathonea antik kenti konuşuluyor. Bathonea antik kentinde Hititler'e dair izler, Eski Roma İmparatorluğu'na ve Osmanlı'ya ait yapılar ortaya çıkıyor.
Gerçek 02:47
Gerçek 3.670 izlenme - 8 yıl önce zeki müren'in unutulmaz şarkısı eşiliğinde ve derlediğim birkaç resim.. gerçek aşkı kanıtlayan görüntü ise videonun sonunda.. mutlaka İzleyİn.. not: shakespeare%u2019in ünlü karakterleri romeo ve juliet%u2019in birlikte öldüğü İtalya%u2019nın mantua bölgesinde iki aşığın birbirlerine sarılı iskeletleri bulundu. sevgililerin en az 5 bin yıldır bir arada yattığı tahmin ediliyor. yorumlarınızı bekliyorum..
Arkeoloji Müzesi 00:44
Arkeoloji Müzesi 298 izlenme - 2 yıl önce Arkeoloji Müzesi
Keşfedilmemiş - Malatya 47:37
Keşfedilmemiş - Malatya 297 izlenme - 2 yıl önce malatya keşfedilmemiş mağra
mısırda tarihi mezarlar 00:42
mısırda tarihi mezarlar 1.401 izlenme - 7 yıl önce kahire'nin güneyinde 4 bin 300 yıllık 2 yeni mezar bulundu.
 IŞİD arkeoloji müzesini yerle bir etti 00:53
IŞİD arkeoloji müzesini yerle bir etti 332 izlenme - 2 yıl önce Mezopotamya bölgesinde yaşamış uygarlıklara ait binlerce yıllık heykel, kabartma ve diğer eserler yerle bir edildi
Türk Bilim Adamından Tarihi Buluş! 01:57
Türk Bilim Adamından Tarihi Buluş! 1.516 izlenme - 4 yıl önce Dünyayı Değiştiren Buluşlar Yapan, Bilime Teknolojiye Yön Veren Türk Bilim Adamları, Mucitler Ve Onların Önemli Keşifleri Neden Gizlenmekte, Gözardı Edilmekte, Kamuoyunundan Gizli Tutulmaktadır? Bu Buluş, İcat Ve Keşifler Nelerdir? prof. Necati Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir, Keşifleri, Buluşları Nelerdir? Amerika'da, Avrupa'da, Japonya'da, Etkili Bilim Çevrelerinde Ünlü Bilim İnsanı, Mucit Prof Necati Kıvanç Tatlıtuğ Hayata Bakışınızı Temelden Değiştirecek, Olay Yaratan Keşfini Açıklıyor.
Altın Elbiseli Adam (Belgesel) - TRT 24:44
Altın Elbiseli Adam (Belgesel) - TRT 440 izlenme - 1 yıl önce TRT Belgesel tarafından çekilen, Servet Somuncuoğlu'nun hazırladığı belgeseldir. Kazakistan'da devlet armasında bulunan, orjinalinin Kazakistan Merkez Bankasında saklandığı, ilk Türkçe yazının bulunduğu muhteşem eserle ilgili TRT belgeselidir.
Tarihi Eserleri Yok Eden Terör Örgütü IŞİD! 05:02
Tarihi Eserleri Yok Eden Terör Örgütü IŞİD! 391 izlenme - 1 yıl önce Işid terör örgütü yakıp yıkmaya devam ediyor.İnsanlığın zerresine sahip olamayan bu katil sürüsü hem insanları hem doğayı hemde tarihi yok etmeye devam ediyor.Bu görüntüler Ninova kentinde bulunan arkeoloji müzesinden.Ellerine balyoz almış gözü dönmüş katiller Mezopotamya bölgesinde yaşamış uygarlıklara ait binlerce yıllık heykel, kabartma ve diğer eserleri yok etti.
Gökçeseki'nin 2 Bin Yıllık Lahitleri Gün Yüzüne Çıkarılıyor 04:51
Gökçeseki'nin 2 Bin Yıllık Lahitleri Gün Yüzüne Çıkarılıyor 234 izlenme - 2 yıl önce Görüntü Dökümü: - Kazı Çalışmalarının Sürdüğü Bölgenin Görüntüleri- Çıkarılan Lahitlerin Görüntüleri- Lahitlerin Üzerindeki Figürlerin Görüntüleri- Karaman Müze Müdürü Abdülbari Yıldız İle Röportaj - Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ercan Aşkın İle Röportaj- Ermenek Kaymakamı Eyüp Güngör İle Röportaj Gökçeseki'nin 2 Bin Yıllık Lahitleri Gün Yüzüne Çıkarılıyor- Karaman'ın Gökçeseki Köyündeki Ören Yerinde Başlatılan Kazılarda Roma Dönemine Ait 3 Lahit Ortaya Çıkarıldı- Kmü Arkeoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Aşkın: - "yüzeysel Olarak 8 Lahdin Daha Yerleri Tespit Edildi.
Arkeoloji Müzesi Belgeseli 1. Bölüm 35:07
Arkeoloji Müzesi Belgeseli 1. Bölüm 224 izlenme - 2 yıl önce Kültür Bakanlığının Arkeoloji Hakkında Belgeselini İzlemek için sayfamıza bekliyoruz. Kültür Bakanlığının Arkeoloji Hakkında Belgeselini İzlemek için sayfamıza bekliyoruz.
Antakya Arkeoloji Müzesi 02:22
Antakya Arkeoloji Müzesi 732 izlenme - 7 yıl önce
İstanbul Arkeoloji Tanıtımı 05:58
İstanbul Arkeoloji Tanıtımı 182 izlenme - 1 yıl önce Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891'deki açılışından itibaren hızlı bir şekilde koleksiyonunu genişletmiştir. Şu anda Arkeoloji Müzesi giriş kat salonlarında; sağ tarafta Arkaik Dönem'den Roma Dönemi'ne Antik Çağ heykellerini, sol tarafta ise Sidon Kral Nekropolü'nden gelen İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Tabnit Lahdi gibi dünyaca ünlü eşsiz eserleri görmek mümkündür. İki katlı binanın üst katında ise Hazine Bölümü, Gayri İslami ve İslami Sikke Kabineleri ile Kütüphane bulunur. Ek binada bodrum katta 1998 yılında açılmış olan "İstanbul Çevre Kültürleri" bölümü, değişik çağlara ait civar buluntu ve tümülüs kazılarında ortaya çıkarılmış eserlerin sergilendiği salondur. "Thrakia-Bithynia ve Bizans" bölümlerine sahiptir. Ek binanın giriş katında ise "Çocuk Müzesi" sergilemesi yer alır. Ek binanın 1. katında "Çağlar Boyu İstanbul" bölümü, 2. katta "Çağlar Boyu Anadolu ve Troia", en üst katta ise "Anadolu'nun Çevre Kültürleri: Suriye, Filistin ve Kıbrıs Eserleri" kronolojik sıralama ile teşhir edilmektedir.
Belgesel - Mısırın Gizemleri Mysteries Of Egypt 39:20
Belgesel - Mısırın Gizemleri Mysteries Of Egypt 623 izlenme - 4 yıl önce Arkeoloji Tarihi
Ötüken'de Bulunan 1500 Yıllık Türk Mezarı - Tarihin Arka Odası 33:34
Ötüken'de Bulunan 1500 Yıllık Türk Mezarı - Tarihin Arka Odası 194 izlenme - 1 yıl önce Tarihin Arka Odası programının bu haftaki bölümünde Moğolistan’da yaşamış bir Göktürk hükümdarına ait olduğu, bundan 1500 yıl önce inşa edildiği anlaşılan ve geçtiğimiz aylarda ortaya çıkartılan mezarın görüntüleri yayınlandı. Eski Türk tarihi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ile Göktürk mezarını bulan ekipte yer alan Kazak arkeolog Cantekin Karcaubay'ın kazı ve buluntularla ilgili verdikleri bilgileri görüntüler eşliğinde izliyoruz. Not: Programda ilgi çeken ve aynı zamanda kazı çalışmalarından elde edilen görüntülerle oluşturulmuş 4 saatlik belgesel filmin de şarkılarından biri olan "Balaban Kaz" şarkısı için; http://www.youtube.com/watch?v=zA98wNF8K1g
Tokat Ballıca Mağarası Belgeseli 50:15
Tokat Ballıca Mağarası Belgeseli 170 izlenme - 2 yıl önce Tokat Ballıca Mağrası Belgesli hakkında öğrenmek istedikleriniz bu sayfada.Beğenmeyi unutmayın. Tokat Ballıca Mağrası Belgesli hakkında öğrenmek istedikleriniz bu sayfada.Beğenmeyi unutmayın.
 IŞİD Musul'daki Arkeoloji Müzesini Yerle Bir Etti! 02:28
IŞİD Musul'daki Arkeoloji Müzesini Yerle Bir Etti! 179 izlenme - 2 yıl önce IŞİD Musul'daki Arkeoloji Müzesini Yerle Bir Etti!___@____xclas____ 2015 Haber Videoları : Radikal dinci örgüt IŞİD, insanlara kalmış büyük mirasları yok etti. Ninova Arkeolojik Müzesini basan IŞİD, kültür mirasını yok etti.
Arkeoloji Müzesi Belgeseli 2. Bölüm 41:14
Arkeoloji Müzesi Belgeseli 2. Bölüm 135 izlenme - 2 yıl önce Kültür ve Turizim Belgeseli Arkeoloji müzeleri hakkında öğrenmek istedikleriniz bu sayfada takip etmeyi unutmayın.
Rixos Hotels Konya Harikalari 04:50
Rixos Hotels Konya Harikalari 787 izlenme - 7 yıl önce
Üsküp'te Arkeoloji Müzesi Açıldı 01:34
Üsküp'te Arkeoloji Müzesi Açıldı 142 izlenme - 2 yıl önce Üsküp'te Arkeoloji Müzesi açıldı- Makedonya'nın başkenti Üsküp'te "Üsküp 2014" projesi kapsamında inşa edilen Arkeoloji Müzesi düzenlenen törenle açıldı- 6 bin metrekare üzerine kurulan ve 6 binden fazla tarihi eserin sergileneceği müzede, Antik, Ortaçağ ve Osmanlı dönemine ait eserler yer alıyorÜSKÜP (AA) - Makedonya'nın başkenti Üsküp'te "Üsküp 2014" projesi kapsamında inşa edilen Arkeoloji Müzesi düzenlenen törenle açıldı.
Kaya Mezarları Temizlenerek Koruma Altına Alındı 03:29
Kaya Mezarları Temizlenerek Koruma Altına Alındı 84 izlenme - 1 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Bodrum'a Göktepe'den detay görüntüler- Kaya mezarlarından detay görüntüler- Bodrum Sualtı Arkeoloji Müze Müdür Vekili Tayfun Selçuk'un açıklaması Kaya mezarları temizlenerek koruma altına alındı- Muğla'nın Bodrum ilçesinde 1. derece sit alanı içerisindeki Göktepe arkeolojik alanında bulunan kaya mezarları, Bodrum Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından temizlenerek koruma altına alındı- Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Selçuk: - "Buradaki kaya mezarları maalesef kimsesiz insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmış ve çöplerle dolmuş haldeydi.