Hoşgeldiniz!

aşure

Aşure Tarifi 01:32
Aşure Tarifi 63.134 izlenme - 4 yıl önce “Aşure nasıl yapılır?” sorusunun en güzel cevabı videomuzda. Lezzetli ve pratik aşure tarifi MigrosTV’de! Lezzetli ve kolay yemek tarifleri için MigrosTV’den ayrılmayın. http://migrostv.migros.com.tr/asure/ Nefis yemek tarifleri için bizden ayrılmayın; http://migrostv.migros.com.tr/
Aşure Tarifi 01:29
Aşure Tarifi 4.202 izlenme - 8 ay önce Aşure Tarifi
Aşure Tarifi - Nefis Yemek Tarifleri 02:11
Aşure Tarifi - Nefis Yemek Tarifleri 34.754 izlenme - 5 yıl önce http://www.nefisyemektarifleri.com/ Nefis Yemek Tariflerini takip etmek için; Facebook: http://www.facebook.com/NefisYT Twitter: https://twitter.com/NefisYT Google Plus: http://gplus.to/NefisYT Aşure Tarifi Malzemeler 500g aşurelik buğday (3 su bardağı) Yarım çay bardağı pirinç 1 su bardağı nohut 1 su bardağı kuru fasulye 200 g kuru kayısı 200 g kuru üzüm 1 su bardağı fındık 3 lt su 2 su bardağı süt 4 su bardağı toz şeker çeyrek çay kaşığı tuz çeyrek çay kaşığı karabiber yarım çay bardağı karanfil suyu (1 tatlı kaşığı karanfili kaynatıp, sunuyu aldım) Üzeri için; 25 g fındık 25 g kuş üzümü 100 g ceviz 1 adet nar Tarçın Hazırlanışı: Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın.Buğdayı yıkayıp, tencereye alın üzerine kaynar su ekleyip 10dk kaynatın. Çıkan sarı suyu süzün. Aynı işlemi bir kez daha yapın ve suyunu süzün. Daha sonra kaynar su ekleyip 50dk kadar buğdayı kaynatın. (Dilerseniz akşamdan iki kez kaynatıp suyunu süzerek daha sonra sıcak suda sabaha kadar bekletebilirsiniz. Akşamdan ıslatırsanız 15dk kaynatmak yeterli olacaktır.).Yumuşayan buğdaya pişmiş nohut, fasulye, küçük doğranmış kayısı, kuru üzüm, yıkanmış pirinç 15dk kadar kaynatın.Sıcak süt, şeker, tuz, karabiber, fındık, karanfil suyu ekleyerek 15dk daha kaynatın.Tek tek cam kâselere bölüştürün.Aşure kâselerde soğumaya yüz tutunca, üzerini fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz.Aşure pişirirken toplamda 3lt kadar su kullandım. Yanınızda sürekli kaynar su bulundurun, gerektiğinde ilave edebilmek için önemli. Aşurenin kıvamına göre su ekleyebilirsiniz.Şeker miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. 4 su bardağı bizim aile için ideal oldu. Siz az şekerli seviyorsanız, 3 bardak kadar ekleyip tadını kontrol ettikten sonra gerekli gördüğünüz miktarda ilave edebilirsiniz.
Oktay Usta - Aşure Tarifi 18:21
Oktay Usta - Aşure Tarifi 16.447 izlenme - 2 yıl önce Oktay Usta - Yeşil Elma | Aşure Tarifi MALZEMELER: 1 kg buğday 600 gr. nohut 600 gr. fasulye 600 gr. kuru üzüm 600 gr. kuru kayısı 600 gr. kuru incir 1 su bardağı pirinç 4 sarı elma 2 portakal 1 lt. süt 1,750 kg toz şeker gül suyu ya da gül şerbeti su SÜSLEMESİ İÇİN: fındık ceviz yeşil fıstık hindistan cevizi çam fıstığı kuş üzümü tarçın nar HAZIRLANIŞI: Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz. Ertesi gün, nohutu ve kuru fasulyeyi süzüyoruz, ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alıyoruz. Kuru fasulyeye soğuk su ekleyebiliriz, nohuta sadece sıcak su ekliyoruz. Diğer taraftan doğranmış kuru kayısıyı bir kaseye koyuyoruz ve sıcak suyla ıslıyoruz. Kuru üzümü ayrı bir kaseye koyuyoruz ve yine sıcak suyla ıslayıp bekletiyoruz. Kuru inciri küp doğruyoruz ve bir kasede ıslatıyoruz. Portakal kabuklarını biraz portakalından da katarak kesiyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Küçük bir tencereye kabukları koyuyoruz. Suyunu koyuyoruz ve kaynatıyoruz. 1 kez kaynatıp suyunu süzüyoruz ve yeni su koyuyoruz. Tekrar kaynatıyoruz. 3.kez su koyuyoruz ve son kez kaynatıyoruz bu şekilde portakalın acısını alıyoruz. Buğdayı süzüyoruz ve yıkadıktan sonra aşureyi yapacağımız tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak su koyuyoruz ve 15 dakika kaynatıyoruz, kapağını kapatıyoruz ve 5 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar altını açıyoruz ve 15 dakika daha kaynatıyoruz. Altını ve kapağını kapatarak 5 dakika dinlendiriyoruz. Sonra tekrar altını açıyoruz ve buğday pişene kadar kaynatıyoruz. Püf noktası, su her zaman buğdayın üzerini geçecek kadar olmalı. Kuru üzümü beklettiğimiz suyuyla beraber aşure tenceresine ekliyoruz. Biraz daha pişirdikten sonra kayısıyı bekleyen suyuyla ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve kapağını kapatarak 5 dakika daha kaynatıyoruz. Elmaları soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Yıkanmış ve süzülmüş pirinci tencereye ilave ediyoruz. Tahta kaşıkla karıştırıyoruz ve biraz daha sıcak su ekliyoruz. Pirinci kıvamı bağlama konusunda nişasta yerine kullanıyoruz. Artık aşuremizi tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz ki dibi tutmasın... Kapağı kapalı kısık ateşte pişiriyoruz. Pişmeye yakın haşlanmış nohutu ve kuru fasulyeyi süzerek ekliyoruz. Toz şekerini döküyoruz. Sütü ayrı bir tencerede ılıtıp ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz, elmayı ve portakal kabuğunu da koyuyoruz. Gül suyunu ya da gül şerbetini döküyoruz. Sıcak su dökerek kıvamını ayarlıyoruz. Aşuremiz kaynayıp kıvamı ortaya çıkınca altını kapatıyoruz. Aşureyi kaselere paylaştırıyoruz. Üzerleri kabuk bağlayınca fındık, yeşil fıstık, çam fıstığı, kuş üzümü, nar, tarçın ve hindistan ceviziyle süsleyerek servis ediyoruz.
Aşure Nasıl Yapılır 03:47
Aşure Nasıl Yapılır 17.301 izlenme - 5 yıl önce Ayrıntılı Anlatımıyla Aşure Tarifi
Pratik Sütlü Aşure Tarifi - Aşure Süslemesi Nasıl Yapılır 03:25
Pratik Sütlü Aşure Tarifi - Aşure Süslemesi Nasıl Yapılır 8.984 izlenme - 4 yıl önce Bu kolay tarifimizde sizlere sütlü aşure tarifi ve aşure süslemesi göstereceğiz. Aslında aşure tarifi diğer tatlılarla karşılaştırıldığında sadece aşure ayında değil her zaman yapılabilecek çok sağlıklı bir tatlı tarifi. Fakat aşure ayındayız ve şu an herkes en leziz aşure tarifini arıyor. Bizlerde ev yemeği tarifleri olarak sizlere leziz bir aşure tarifi sunmak istiyoruz. Hem kolay yapımıyla hemde anlatımıyla bu harika pratik aşureyi denedikten sonra her aşure ayında bizim sayfamızı ziyaret ederek aşure nasıl yapılır öğrenmek isteyeceksiniz. Aşure bildiğiniz gibi çok farklı biçimlerde yapılıyor. Bazılarına göre aşureye kesinlikle süt koyulmaz. Bazılarına göre aşure tabiki sütle yapılmalı. Bizde bu görüşün arkasındayız aşure tarifinde süt olmalı. Eğer siz süt koymak istemiyorsanız malzemeler arasından sütü çıkarabilirsiniz. Fakat biz her tatlı ve yemek tarifinin bize özel olması gibi aşure tarifinde de sizlere daha sağlıklı ve kolay bir lezzet sunmak istedik. Eğer sizde tariflerimizden memnunsanız sosyal paylaşım kanalları üzerinden videolarımızı paylaşmayı unutmayın!! Sevgiler. :)
Aşure Tarifi 03:47
Aşure Tarifi 10.094 izlenme - 5 yıl önce Ayrıntılı Anlatımıyla Aşure Tarifi
Oktay Usta - Aşure Tarifi 18:21
Oktay Usta - Aşure Tarifi 4.035 izlenme - 2 yıl önce Oktay Usta - Aşure Tarifi MALZEMELER: 1 kg buğday 600 gr. nohut 600 gr. fasulye 600 gr. kuru üzüm 600 gr. kuru kayısı 600 gr. kuru incir 1 su bardağı pirinç 4 sarı elma 2 portakal 1 lt. süt 1,750 kg toz şeker gül suyu ya da gül şerbeti su SÜSLEMESİ İÇİN: fındık ceviz yeşil fıstık hindistan cevizi çam fıstığı kuş üzümü tarçın nar HAZIRLANIŞI: Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz. Ertesi gün, nohutu ve kuru fasulyeyi süzüyoruz, ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alıyoruz. Kuru fasulyeye soğuk su ekleyebiliriz, nohuta sadece sıcak su ekliyoruz. Diğer taraftan doğranmış kuru kayısıyı bir kaseye koyuyoruz ve sıcak suyla ıslıyoruz. Kuru üzümü ayrı bir kaseye koyuyoruz ve yine sıcak suyla ıslayıp bekletiyoruz. Kuru inciri küp doğruyoruz ve bir kasede ıslatıyoruz. Portakal kabuklarını biraz portakalından da katarak kesiyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Küçük bir tencereye kabukları koyuyoruz. Suyunu koyuyoruz ve kaynatıyoruz. 1 kez kaynatıp suyunu süzüyoruz ve yeni su koyuyoruz. Tekrar kaynatıyoruz. 3.kez su koyuyoruz ve son kez kaynatıyoruz bu şekilde portakalın acısını alıyoruz. Buğdayı süzüyoruz ve yıkadıktan sonra aşureyi yapacağımız tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak su koyuyoruz ve 15 dakika kaynatıyoruz, kapağını kapatıyoruz ve 5 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar altını açıyoruz ve 15 dakika daha kaynatıyoruz. Altını ve kapağını kapatarak 5 dakika dinlendiriyoruz. Sonra tekrar altını açıyoruz ve buğday pişene kadar kaynatıyoruz. Püf noktası, su her zaman buğdayın üzerini geçecek kadar olmalı. Kuru üzümü beklettiğimiz suyuyla beraber aşure tenceresine ekliyoruz. Biraz daha pişirdikten sonra kayısıyı bekleyen suyuyla ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve kapağını kapatarak 5 dakika daha kaynatıyoruz. Elmaları soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Yıkanmış ve süzülmüş pirinci tencereye ilave ediyoruz. Tahta kaşıkla karıştırıyoruz ve biraz daha sıcak su ekliyoruz. Pirinci kıvamı bağlama konusunda nişasta yerine kullanıyoruz. Artık aşuremizi tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz ki dibi tutmasın... Kapağı kapalı kısık ateşte pişiriyoruz. Pişmeye yakın haşlanmış nohutu ve kuru fasulyeyi süzerek ekliyoruz. Toz şekerini döküyoruz. Sütü ayrı bir tencerede ılıtıp ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz, elmayı ve portakal kabuğunu da koyuyoruz. Gül suyunu ya da gül şerbetini döküyoruz. Sıcak su dökerek kıvamını ayarlıyoruz. Aşuremiz kaynayıp kıvamı ortaya çıkınca altını kapatıyoruz. Aşureyi kaselere paylaştırıyoruz. Üzerleri kabuk bağlayınca fındık, yeşil fıstık, çam fıstığı, kuş üzümü, nar, tarçın ve hindistan ceviziyle süsleyerek servis ediyoruz.
Erdoğan'ın Muhtarlara Balkabağından Aşure Servis Etmesi 01:20
Erdoğan'ın Muhtarlara Balkabağından Aşure Servis Etmesi 4.248 izlenme - 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13. Muhtarlar Buluşması dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ağırladığı muhtarlara kendi elleriyle aşure ikram etti.
Nursel'in Mutfağı - Aşure Tarifi 09:49
Nursel'in Mutfağı - Aşure Tarifi 5.407 izlenme - 3 yıl önce Nursel Ergin’in sunumuyla hazırlanan Nursel’in Mutfağı, Show TV ekranlarında hafta içi her gün izleyicilerle bluşuyor. Yapımcılığını Postmodern Film Production’ın üstlendiği Nursel’in Mutfağı, Türkiye’nin her yerinden lezzetleri ve bilinmeyen tatları ekranları başındaki seyircilerle paylaşıyor.
Pekmezli Aşure Tarifi 03:28
Pekmezli Aşure Tarifi 4.508 izlenme - 5 yıl önce pekmezli aşure tarifi
Aşure Tarifi 02:41
Aşure Tarifi 3.136 izlenme - 5 yıl önce Ayrıntılı Anlatımıyla Aşure Tarifi
Aşure Tarifi - Nefis Yemek Tarifleri 02:11
Aşure Tarifi - Nefis Yemek Tarifleri 5.031 izlenme - 4 yıl önce Tarif detayı için: http://www.nefisyemektarifleri.com/asure-tarifi/ Diğer videolu tariflerimiz için: http://www.nefisyt.com/video/ Nefis Yemek Tariflerini ta...
Aşure Tarifi - Nefis Yemek Tarifleri 02:11
Aşure Tarifi - Nefis Yemek Tarifleri 3.849 izlenme - 4 yıl önce Tarif detayı için: http://www.nefisyemektarifleri.com/asure-tarifi/
Oktay Usta - Kazanda Aşure Tarifi 04:24
Oktay Usta - Kazanda Aşure Tarifi 1.732 izlenme - 2 yıl önce Oktay Usta - Kazanda Aşure Tarifi 1250 gr. buğday 600 gr. fasulye 600 gr. nohut 600 gr. üzüm 600 gr. kuru kayısı 600 gr. incir 3 elma 1 su b. pirinç 2 kg toz şeker yarım çay b. gül suyu 3 su b. süt su ÜZERİ İÇİN: nar tanesi fındık ceviz tarçın kuş üzümü dolmalık fıstık
Yabancılar Türk Yemeklerini Denerse: Ev Baklavası, Aşure, Ekmek Kadayıfı 04:41
Yabancılar Türk Yemeklerini Denerse: Ev Baklavası, Aşure, Ekmek Kadayıfı 2.898 izlenme - 3 yıl önce Bu hafta katılımcılarımıza Türk tatlılarını tattırdık. Ev baklavası, aşure ve ekmek kadayıfı tadan katılımcılarımızın tepkileri ne oldu? Baklavayı gördüklerinde nasıl tepki verdiler? Aşurenin içindekileri tahmin edebildiler mi? Ekmek kadayıfını hangi tatlı sandılar? Not: Üşendim kendim açıklama yazmadım. Bi bok beğenmiyolar zaten.
Aşure Tarifi 02:33
Aşure Tarifi 1.092 izlenme - 3 yıl önce Tadı eşsiz ve özel günler için harika bir tad için Enfestatlar.tv takip edelim. Malzemeleri az tadı harika bir Aşure Tarifi için videoları mızı izlemeye devam edin.
Abdurrahman Önül Bugün Günlerden Aşure 03:23
Abdurrahman Önül Bugün Günlerden Aşure 3.361 izlenme - 6 yıl önce
Taze Meyveli Aşure Puding | Ayşenur Altan Yemek Tarifleri 06:26
Taze Meyveli Aşure Puding | Ayşenur Altan Yemek Tarifleri 475 izlenme - 10 ay önce Taze meyvelerle tatlanmış, hafif ve leziz, içinde un olmayan, aşure tarzında bir puding hazırladım sizler için. http://kekevi.com/2017/07/29/meyveli_asure_puding/ Vişne ile renklendirip iki ayrı renk verdim. Bu yeni ve farklı tarifi biz çok sevdik, inşallah siz de dener ve beğenirsiniz. Taze Meyveli Aşure Puding İçin Malzemeler: yarım su bardağı + 2 yemek kaşığı aşurelik buğday 2-3 yemek kaşığı kırıklı pirinç (normalde olur) ıslatmak ve kaynatmak için yaklaşık 5-6 su bardağı su 5-6 adet kayısı yarım limon kabuğu rendesi 2 adet çok yumuşak olmayan armut 1 adet şeftali 1 kase taze kırmızı üzüm 1 su bardağı veya daha az tozşeker yarım bardak kadar vişne vişneyi pişirmek için yarım su bardağı su+ çeyrek bardak tozşeker vişneli karışımı koyulaştırmak için 2 tatlı kaşığı nişasta + 3-4 yemek kaşığı su arzuya göre gül suyu, portakal çiçeği suyu Meyveli Aşure Puding Nasıl Yapılır? Aşurelik buğdayı ve pirinci yıkayıp tenecreye alın ve 3-4 bardak su ekleyip bir taşım kaynatın ve altını kapatın. Ertesi gün veya 2-3 saat sonra buğdaylar şişmiş olacaktır. Tekrar altını açıp üzerine çıkacak kadar su ilave ederek buğday nişastasını salıp yumuşayıncaya kadar, ara sıra karıştırarak pişirmeye devam edin. Gerekirse ilave etmek üzere sıcak suyu hazır edin. Ayrı bir ufak tencereye vişneleri suyu ve tozşekeri alıp rengi çıkana kadar 10 dakika kaynatın. Bu arada meyveleri hazırlayın. Meyveleri sertliklerine göre ilave edeceğiz. O yüzden birbirine karıştırmayın. Kayısıları ikiye ayırıp minik küplere doğrayın. Armutları ve şeftaliyi soyup aynı şekilde doğrayın ve ayrı bir kaseye alın. Üzümleri büyükse ikiye bölün. Kıvam almış aşureye önce sert olduğu için kayısıları , 5 dakika kadar sonra üzümleri ve şekerini ekleyin. Limon kabuğunu rendeleyip ilave edin. En son yumuşak armut ve şeftalileri ilave edin. (isterseniz elma da eklenebilir) Aşure pudingi ikiye ayırıp birine kaynayan vişneleri suyuyla beraber ekleyin ve bir  dakika daha kaynatın. Nişastayı suda ezin ve akıtarak vişneli aşureye ilave edip karıştırın. Gerekirse kıvamını açmak için su ilavesiyle ayar yapabilrisiniz. Her iki yerken sevdiğiniz hafif sulu kıvamdan biraz daha suluca olmalı (koyu bir çorba gibi). Çünki soğuyunca biraz daha katılaşmaya devam edecek. Ben ekstra aroma vermek için vişneliye biraz gül suyu sade olana ise portakal çiçeği suyu ilave ettim. Ama şart değil böyle de bırakabilirsiniz. Hazır olan aşureleri ayrı ayrı veya iki renkli şekilde kaselere paylaştırın. Soğuduktan sonra ceviz ve meyvelerle süsleyip servis edin. ANA YEMEK TARİFLERİM: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9lNpb-lUOSXBl_p4bpwPvXF-J4k6j8Sr HAMUR İŞLERİ: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9lNpb-lUOSV0ArZx7mNylMGxnJ0NusBK TAVADA yapılan pratik TATLI ve HAMUR İŞLERİ tariflerim bu listede: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9lNpb-lUOSVmzdYc2EaoUsslXynzF42H FIRIN YEMEKLERİ TARİFLERİM: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9lNpb-lUOSV1adSlHKc4o_ZrrUme8Sjy BÖREK TARİFLERİM BURADA: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9lNpb-lUOSUMJSdZgC3zEplX5N6ztf21 TATLI TARİFLERİ: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9lNpb-lUOSXjoOVR85tsMTgZmjtVq7fx Tüm tarif ayrıntılarına web sitemde aramak yaparak ulaşabilirsiniz: http://www.kekevi.com Kanalıma üye olun: http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=nuraltan Facebook: https://www.facebook.com/kekevi Twitter: https://twitter.com/kekevi Instagram: http://instagram.com/kekevicom
Allah bizlere ne öğütler veriyor izleyelim 01:34
Allah bizlere ne öğütler veriyor izleyelim 8.496 izlenme - 8 yıl önce Mutlaka izlenmesi gereken bir video. * Bu videoyu (ve daha fazlasını) buradan indirebilirsiniz: http://rapidshare.com/files/307778178/Kuran2.rar * Daha önce hazırladığımız Kuran Surelerini buradan indirebilirsiniz: http://rapidshare.com/files/213557506/Kuran.rar *** Hafızın hatmini ses olarak indirmek için: http://tinyurl.com/satri
Alparslan Köyü Aşure 2008 07:58
Alparslan Köyü Aşure 2008 3.963 izlenme - 10 yıl önce aşure
Seyfettin Alkan Abi - Aşure Günü Sohbeti 01:01:16
Seyfettin Alkan Abi - Aşure Günü Sohbeti 2.529 izlenme - 5 yıl önce 2008 YILI (10 Muharrem-1429) - Eyüp Sultan Cami
Portakallı Aşure Tarifi 03:30
Portakallı Aşure Tarifi 1.642 izlenme - 5 yıl önce portakallı aşure tarifi
Pir Zöhre Ana- Www.zohreanaforum.com 03:32
Pir Zöhre Ana- Www.zohreanaforum.com 2.660 izlenme - 7 yıl önce zöhre ana'nın mekanında gerçekleştirilen hz.imam üseyin'in can aşı olarak yapılan aşure çorbası ve kurban kesimleri.her insanın nasıl ki ölüm ve doğum tarihi belli birgün ise imam üseyin'in de şehit edildiği gün belli bir gündür. o tarih te 15 mart'tır. hak evliyası pir zöhre ana'nın ifadesiyle imam üseyin 4 martta fırat kenarında balık ağı atılarak yakalanmış ve 15 mart tarihinde hunharca mübarek başı gövdesinden kesilerek şehit edilmiştir. aşure çorbası kesinlikle kapı kapı dağıtılmamalı
Aşure Tarifi 03:16
Aşure Tarifi 1.182 izlenme - 5 yıl önce aşure tarifi
Kuru Üzüm Nasıl Temizlenir? 00:35
Kuru Üzüm Nasıl Temizlenir? 1.721 izlenme - 4 yıl önce Severek tükettiğimiz, aslında küçücük ama temizlenmesi hassasiyet isteyen kuru yemişlerden biri; kuru üzüm. Kek tariflerinin, tatlıların, aşurenin ve daha pek çoğunun vazgeçilmezi kuru üzüm nasıl temizlenir? Biz böyle yaptık, çok pratik oldu. Bir göz atın deriz! http://www.migrostv.com/kuru-uzum-nasil-temizlenir/ Bizi takip etmeye devam edin: http://migrostv.migros.com.tr/
Anadolu'nun inanç zenginliği - Gündem Özel 29.09.2017 Cuma 02:25:03
Anadolu'nun inanç zenginliği - Gündem Özel 29.09.2017 Cuma 312 izlenme - 8 ay önce Hoşgörüsü, kültürü ve ritüelleriyle Anadolu toprakları inanışları nasıl etkiledi? Muharrem ayı ve aşure günün anlamı ne? Bir arada yaşama kültürünün olmazsa olmazları ne? Anadolu tasavvufunun İslam'da inanç ve düşünce özgürlüğündeki yeri nedir? Deniz Bayramoğlu sordu, akademisyenler Prof. Dr. Caner Taslaman, Yrd. Doç. Dr. Emre Dorman, Tasavvuf Araştırmacısı Cemalnur Sargut, Araştırmacı-Yazar Ayşe Acar yanıtladı.
Aşure Tarifi 02:33
Aşure Tarifi 541 izlenme - 3 yıl önce Aşure Tarifi
Sahrap Soysal'dan Aşure Tarifi 04:32
Sahrap Soysal'dan Aşure Tarifi 944 izlenme - 3 yıl önce TVEM'İ İZLEMEK İÇİN; Digiturk 59. Kanal Tivibu 48. Kanal Teledünya 112. Kanal D-Smart 92. Kanal'ı AÇMANIZ YETERLİ... Program tekrarları ve daha fazlası için; www.tvem.com.tr
Seyfettin Alkan - Aşure Günü 01:02:02
Seyfettin Alkan - Aşure Günü 1.097 izlenme - 5 yıl önce Seyfettin Alkan Kerbela hadisesi, Hz Hüseyin ve sahabelere dair gerçekleri anlatıyor..