Hoşgeldiniz!

Ayak Sağlığı

Kırık ve Alçı Sonrası Ayak Egzersizleri 02:13
Kırık ve Alçı Sonrası Ayak Egzersizleri 3.855 izlenme - 3 yıl önce Ayak incinmeleri, ayakla ilgili rahatsızlıklar ve kırılıp tedavisi bitip de alçıdan çıkmış ayaklar için fizik tedavi egzersizleri. Özellikle sporcu sakatlanmalarından sonra da öneriliyor.
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Topuk Dikeni Nedir 02:09
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Topuk Dikeni Nedir 3.613 izlenme - 2 yıl önce Topuk dikeni; ayak arkının kavisinin tam topuk kemiğine yapıştığı noktada ayak kavisini destekleyen bandın kemiğe yapıştığı noktanın iltihabi durumuna verilen genel isimdir aslında. Düşünüldüğünün aksine orda topuk altında ciltte bir diken ortaya çıkmaz; ama radyografik incelemelerde ayak kavisini oluşturan plantal fasya dediğimiz bandın kemiğe yapıştığı noktadaki iltihabi reaksiyonları kemik çıkıntısı gibi görüntü verebileceği için buna topuk dikeni adı verilmiştir. Hastaların yakınmaları temel olarak sabah kalkınca basamama, uzun süre yürümekle birlikte oluşan ağrı, ayakaltında ayakta durmakla birlikte öne doğru yayılan yırtılma hissi ve ayakaltında bir sert cisim varmışçasına duyulan ağrı şeklindedir.
Pelvik Taban Egzersizi Nasıl Yapılır? 01:51
Pelvik Taban Egzersizi Nasıl Yapılır? 906 izlenme - 3 yıl önce Pelvik taban egzersizi çeşitli şekillerde yapılabiliyor. Ben size bird lightın pelvik taban egzersizini anlatmak istiyorum. Nefeslerle birlikte çalışılır, öncelikle rahat bir pozisyonda iken nefesleri kuyruk sokumuna doğru davet etmeye başlarsınız. Nefes alırken anüs kasınız sıkı, nefes verirken gevşetirsiniz. Bunu birkaç kez yapmaya devam edersiniz. Anüs kasını diğer kaslardan ayrı olarak hissetmeyi araştırırsınız. Bu ilk başta yapılamıyor olabilir. O bölgedeki farkındalık yüksek olmayabiliyor ya da bu kaslar henüz daha zayıf olduğu için fark edilemiyor. Ama görselleyin o zaman diyoruz ve görselleyerek yapmaya çalışmaya devam edin. Kısa sürede ayrı olarak hissetmeye başlanabiliyor. Daha sonra anüs kasından sonra en önde idrar tutmaya yarayan kasları küçük küçük sıkıp bırakmaya başlarız. Gene aynı şekilde eğer hissedilemiyorsa başta görselleyerek yapmaya çalışmaya devam edilir. Bunu da bir süre yaptıktan sonra bu defa anüs kasıyla idrar tutmaya yarayan kaslar arasında vajin kasıyla çalışılır. Nefes alırken sıkılır, nefes verirken tamamiyle gevşetilir. Ve bir görselleme de burada ekleyebilirsiniz. Nefes alırken vajin kasını sıkıp, nefes verirken bir çiçek gibi açıldığını görselleyebilirsiniz. Bu şekilde hem doğuma da bir hazırlık oluyor. Pervik taban egzersizini her gün birkaç defa bile olsa yapmanızı tavsiye ederim.
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Ayak Başparmakta Kaç Tip Kemik Çıkıntısı Bulunur ? 01:04
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Ayak Başparmakta Kaç Tip Kemik Çıkıntısı Bulunur ? 669 izlenme - 2 yıl önce Ortopedi polikliniğinde en sık karşımıza çıkan problemlerinin başında ayak başparmağın öncelikle iç kısmındaki kemik çıkıntıları, daha az olmakla birlikte yine sık olarak karşımıza çıkan ayak başparmağının üzerindeki kemik çıkıntıları mevcuttur. Her ikisinin benzer görülse de tedavi şekilleri de tanı şekilleri de birbirinden farklılık gösterir. Ayak başparmak iç kısmındaki kemik çıkıntılarına “HALLUKS VALGUS ” adı verilir
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Topuk Dikeni Tedavisi 02:42
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Topuk Dikeni Tedavisi 497 izlenme - 2 yıl önce Topuk dikeninin tedavisinde öncelikle bunu en sık ortaya çıkartan sebep olan, ayak baldır arkası aşil tendomu ya da Gastrocnemius dediğimiz kasın kısalığı sertliği ve ayak kavisini oluşturan Plantalfasya’nın gerginliğinin çözülmesi esas prensiptir. Plantalfasya’nın gerilmesi ve ayak baldır arkası aşil tendomunun esnekliğinin kazanılması topuk dikeninin tedavisinde aslında ilk ve en önemli basamaktır. Bunun yanında bu bir iltihabi reaksiyon olduğu için yangısını azaltıcı yani antienflamatuar ilaçlar tedavi basamaklarında en önce yer almaktadırlar. Hasta için yapılacak öneriler ayakkabılarının topuk ve taban kısımlarının yumuşatılması, eğer varsa fazla kilonun verilmesi, bunun yanında en az bunlar kadar önemli olan ihmal edilen ayak kavisini oluşturan kasların germesine yönelik olarak bu işe özgün yapılacak hastanın zaman vererek yapması gereken egzersizler ve ayak arkası baldır üstündeki Aşil Tendomu Gastrocnemius dediğimiz kasların esnekliğinin kazanılması temel olarak hastaların çok büyük bir kısmında tedavide yardımcı olmaktadır.
Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT - AYAK BİLEĞİ KIKIRDAK PROBLEMLERİ VE ARTROSKOPİSİ 01:56
Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT - AYAK BİLEĞİ KIKIRDAK PROBLEMLERİ VE ARTROSKOPİSİ 677 izlenme - 3 yıl önce AYAK BİLEĞİ ARTROSKOPİSİ Vücut boşluklarının ince ve özel ışık kaynakları ile aydınlatılarak incelenmesi işlemine “endoskopik cerrahi”, söz konusu vücut boşluğu bir eklem olduğunda ise “artroskopik cerrahi” denir. Günümüzde ayak bileği artroskopisi tanıdan ziyade tedavi amaçlı olarak kullanılır. Ayak bileği ekleminin ön tarafında açılan 2 adet delikten, özel cihazlarla uygulanan bu işlem ile ayak bileğine ait bir çok rahatsızlığı minimal invaziv tedavi etmek mümkündür. Günümüzde bu işlemi en çok ayak bileğinin kıkırdak lezyonları, yumuşak doku ve kemik sıkışma ağrıları, eklem içinden serbest cisim çıkartma, romatolojik hastalıklarda sinovit temizliği yapma gibi nedenlerle kullanmaktayız. Nadiren eklem kırıkları ve kemik kistlerinin tedavisinde de yine bu işlemden faydalanabilmekteyiz. Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT | Muayenehane Adresi Hakkı Yeten Caddesi. NO:19. Kat:8. Unimed İş Merkezi – Fulya / İSTANBUL Gsm: 90 532 732 02 00 Tel: 90 212 225 20 49 E-mail: drtahirogut@gmail.com
Peeling Etkili Topuk Maskesi 00:34
Peeling Etkili Topuk Maskesi 299 izlenme - 2 yıl önce Yaz ayında özgürlüğünü ilan eden ayaklarınızı biraz daha şımartmaya ne dersiniz? Daha önce yoğun nemlendiricili topuk maskesi ile ayaklarımızı yumuşatmıştık. Bu sefer peeling etkili topuk maskesi yapıyoruz. Tarifi videomuzda!
Selim Muğrabi // Halluks Valgus Tırnak Batması 00:30
Selim Muğrabi // Halluks Valgus Tırnak Batması 561 izlenme - 8 yıl önce ayak sağlığınızla ilgili her türlü sorun ve sorularınız için http//www.ayakcerrahisi.com sitesini ziyaret ediniz.
Tırnak batması tedavisi ve 3to tel sistemi 01:41
Tırnak batması tedavisi ve 3to tel sistemi 153 izlenme - 1 yıl önce Batık tırnaklarda uygulanan 3tol tel sistemi ile hastaların acısız ve ağrısız bir şekilde tedavileri çok kolay. Daha detaylı bilgiler için http://www.ayakbakimmerkezi.com/tirna... adresimizi ziyaret edebilirsiniz.
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Topuk  Arkası Kemik Sorunları (Aşil Tendiniti) 01:50
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Topuk Arkası Kemik Sorunları (Aşil Tendiniti) 230 izlenme - 2 yıl önce Topuk arkasındaki kemik problemleri daha çok ayakkabıya dokunan yüzeyde kemik çıkıntısı ve bunun üzerinde oluşan nasır ve yaralarla ortaya çıkmaktadır. Bunun en sık sebebi topuğa yapışan kasın yani Gastrocnemius dediğimiz kasın tendonun yani Aşil Tendomu kemiğe yapıştığı yerdeki iltihabın reaksiyonlarıyla ortaya çıkmaktadır. Topuk arkası kemik problemleri kişinin ayakta durma kapasitesini azaltmakta merdiven çıkarken ayak arkasında ağrıya sebep olmakta bununla birlikte kemikte bir yapısal bozukluk olduğu için ayakkabının dokunduğu yerlerde kemik çıkıntı üzerinde nasır hatta yara yapacak şekle de gelebilmektedir.
Topuk Dikeni Tedavisinde Devrim Selüter Terlik iLE www topukdikenineson net 17:01
Topuk Dikeni Tedavisinde Devrim Selüter Terlik iLE www topukdikenineson net 240 izlenme - 2 yıl önce Topuk Dikeni Tedavisinde Devrim ''Selüter Terlik'' iLE Yeni Büromuzun Açılış Töreni www topukdikenineson net Topuk dikeni terliği faydaları 1-Topuk Dikeni Makaslı ve kavisli olarak tasarladığımız ürünümüz; genellikle ayaklarında şekil bozukluğu olan kişilerde ayak tabanındaki Plantar Fascia adlı tendonun gerilmesinden egzersiz yapamayan kişilerde oluşan Topuk Dikeni rahatsızlığından egzersiz yaptırma özelliği sayesinde ameliyat ve kırdırma işlemi yaptırmadan kurtulmanızı sağlar. 2-Varis Varis ağrılarınızı, terliğin içinde görünen noktacıkların ayak tabanındaki sinir uçlarına masaj yaparak bacaklardaki kılcal damarların kan dolaşımını hızlandırması sayesinde varis ağrıları yüzünden uyuyamayan kişilerin ağrılarından kısa sürede kurtulmasını sağlar. Ayrıca yine terliğin içindeki 3 adet mıknatısın vücuttaki elektrik akımını almasını sağlar. 3-Selülit Terliklerimiz, makaslı sistem sayesinde adım attıkça yukarı aşağı salınım yapar. Bu özellik sayesinde kaslarınız normalden daha fazla çalışır. Düzenli kullanıldığı takdirde 30 günden sonra selülitlerde büyük oranda azalma olduğunu farkedeceksiniz. Ayrıca basen ve göbek bölgesindeki kötü görüntüden de kurtulabilirsiniz. Selüter •KALÇA EKLEMLERİ ÜZERİNDEKİ GERİLİMİ AZALTIR •OKSİJEN VE KALORİ TÜKETİMİNİ ARTTIRIR •SELÜLİTLERİ GİDERİR •DİZ EKLEMLERİ ÜZERİNDEKİ GERİLİMİ AZALTIR •VÜCUT DURUŞUNU VE DENGESİNİ İYİLEŞTİRİR •BELDEKİ KASLARIN FAALİYETLERİNİ ARTTIRIR •KALÇA KAS FAALİYETLERİNİ ARTTIRIR Etiketler: topuk dikeni ile ilgili bilgi, topuk dikeni ile ilgili bilgiler, topuk dikeni ile ilgili sayfalar, topuk dikeni ile ilgili Görseller, topuk dikeni ile ilgili videolar, topuk dikeni ile ilgili yorumlar, Varis ile ilgili bilgi, Varis ile ilgili bilgiler, Varis ile ilgili sayfalar, Varis ile ilgili Görseller, Varis ile ilgili videolar, Varis ile ilgili yorumlar, selülit ile ilgili bilgi, selülit ile ilgili bilgiler, selülit ile ilgili sayfalar, selülit ile ilgili Görseller, selülit ile ilgili videolar, selülit ile ilgili yorumlar, sağlık deyince aklımıza gelen kelimeler; ayak sağlık ürünleri, Sağlık sitesi www.topukdikenineson.net, Sağlık Aktüel, Sağlık için terlik www.topukdikenineson.net, ortopedik sağlık ürünleri; ortopedik ayak sağlığı ürünleri; Medikal ortopedi firmaları www.selüterterlik.net, ayak sağlığı merkezi www.topukdikenineson.net, medikal ortopedik ürünler, medikal ortopedik terlik, Ayak giyim ve bakım ürünleri, ayak masajı için Terlik, sağlık materyalleri, masaj aleti, Bitkisel tedavi, Bu Kanaldan Ulaşabilirsiniz...
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Ayak Başparmakta Kemik Çıkıntılarının Sebepleri 01:43
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Ayak Başparmakta Kemik Çıkıntılarının Sebepleri 64 izlenme - 2 yıl önce Ayak başparmak iç kısmının kemik çıkıntıları yani HALLUKS VALGUS dediğimiz hastalıkların temel olarak sebebi düşünüldüğünün aksine dar ayakkabı giymekten öte tabandaki çökmeler, ayak arkının düzleşmesi ve zaman içinde gelişen başparmağın şekil bozukluklarına bağlı olmaktadır. Kas dengesizliklerine bağlı oluşmaktadır. Bunlar daha çok ailevi olabileceği gibi zamanla yaşla birlikte tabanın düzleşmesine bağlı da karşımıza çıkabilmektedirler. Bu sebeplerin yanında çarpmalar düşmelerle kırıkların da yarattığı kemik çıkıntıları daha az olmakla birlikte karşımıza çıkabilmektedirler.
Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT - CMT (ÇUKUR TABAN) NEDİR ? 02:28
Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT - CMT (ÇUKUR TABAN) NEDİR ? 85 izlenme - 3 yıl önce CMT (ÇUKUR TABAN) NEDİR ? Ayakların iç kısmında görülen kavsin normalden fazla olmasına çukur ayak denilir. Çukur taban, düz tabanlığın tam tersi durumudur. Çukur ayak genellikle sinirsel yani, nörolojik hastalıklardan sonra meydana çıkar. Çukur ayağın % 70' nedeni nörolojik bir hastalık olabileceği gibi % 30 nörolojik bir neden değil fizyolojik nedenlerden olabilir. Çukur ayak problemi uzman bir ortopedist tarafından araştırılması gerekir. Çukur ayak başlıca poliomyelit (çocuk felci) denilen, serabral palsi (beyin felci) denilen veya Charcot -Marie - Tooth hastalığı (CMT) gibi nörolojik hastalıklar nedeni ile görülen bir durumdur. Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT | Muayenehane Adresi Hakkı Yeten Caddesi. NO:19. Kat:8. Unimed İş Merkezi – Fulya / İSTANBUL Gsm: 90 532 732 02 00 Tel: 90 212 225 20 49 E-mail: drtahirogut@gmail.com
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Topuk Arkası Sorunlarının Tedavi Yöntemleri 02:55
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Topuk Arkası Sorunlarının Tedavi Yöntemleri 58 izlenme - 2 yıl önce Topuk arkası sorunlarının tedavi yöntemlerindeki ilk basamak baldır arkası kasının esnekliğinin kazanılması Aşil Tendonun gerginliğinin giderilmesi ve yumru kapasitesinin öncelikle arttırılmasıyla olmaktadır. Başlangıç olarak ağrının öncelikle çözülmesi için topuk altına konulabilecek bir miktar yükseklik hastaya yakınmalarının azalmasında yardımcı olmakta fakat bundan daha önemlisi baldır arkası Gastrocnemius dediğimiz kasların uzatılmasına yarayacak egzersizlerin yapılmasıdır.
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Spor Yaparken Ayak Sağlığı 02:08
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Spor Yaparken Ayak Sağlığı 58 izlenme - 2 yıl önce Spor yaparken yapılacak sporun türüne bağlı olarak zamana zemine hava sıcaklığına, kişinin ağırlığına bağlı olarak ayakkabı seçimi ayak sağlığı için en önemli basamaklardan biridir. Ayakkabı seçimde yapılacak sporun darbe düzeyi yani zıplamalı yapılıp yapılmadığı yapılma süresi yapıldığı zemin ve yapıldığı süreye uygun giyim kuşam ve ayakkabı seçimi önemlidir. Özellikle zıplama ve ayak bileğine darbe gerektiren sporlarda futbol voleybol, basketbol gibi sporlarda ayakaltında yeterli yastıklamayı sağlayacak ayakkabıların kullanılması, bununla birlikte dağ yürüyüşleri uzun yürüyüşlerde ayak bileğini destekleyecek ayakkabıların seçilmesi önemlidir.
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver  - Düz Tabanlık Nedir? 01:45
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Düz Tabanlık Nedir? 57 izlenme - 2 yıl önce Düztabanlık ayakta normal bir insanın iç kısmında oluşması gereken kavisin düzleşmesiyle karakterize hastalığın ismidir. Çocukluktan gelecek eğer doğuştan şekil değişikleriyle oluşabileceği gibi daha sıklıkla aslında erişkin yaşta ayak kavisini oluşturan kasların fonksiyonlarını yitirmesi yada ayakta geçirilebilecek travmalara bağlı olarak da ileri yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Sıklıkla daha çok problem olan cerrahi gerektiren düztabanlık erişkin yaşta edinilmiş yani sonradan kazanılmış kas bozukluklarına bağlı oluşan düztabanlıktır. Çocuklardaki düztabanlık aslında sıklıkla esnek düzayak dediğimiz gerçek bir hastalık olmasa da çocuk ayak başparmak üzerine kalktığında kavisin tekrar oluşmasıyla karakterize bir durumdur.
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver  - Düz Tabanlığın Yarattığı Şikayetler 01:21
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Düz Tabanlığın Yarattığı Şikayetler 53 izlenme - 2 yıl önce Erişkinlerde edinilmiş düztabanlıkta en sık karşımıza çıkan şikâyet ayakta durmakla birlikte ağrı merdivende zorlanma parmak ucunda yükselememedir. Erken evrede ayak bileği iç ve arka kısmına yayılan çizgi şeklinde bir ağrı erken evre düztabanlığının karşımıza çıkan ilk bulgusudur. Hastalık ilerledikçe ayak kavisinin düzleşmesi, topuk kemiğinin dışa kayması ve bununla birlikte ayağın iç kısmında ve önünde oluşacak nasırlar hastalığın ileri evrelerinde karşımıza çıkar. Bu şikâyetlerle birlikte kişide ayakta durabilme kapasitesinde azalma, merdiven inip çıkmada ağrı ve çıkamama durumu düztabanlığın ileri aşamalarında karşımıza çıkan problemler. Ayakkabı seçimlerinde zorlanmalar, ayakkabılarda asimetrik eskimelerde bununla birlikte hastaların sıklıkla karşımıza çıkan yakınmalarıdır.
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Sık Ayak Bileği Burkulmasının Sebepleri 01:02
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Sık Ayak Bileği Burkulmasının Sebepleri 41 izlenme - 2 yıl önce Ayak bileğinin sıklıkla burkulmasının en önemli sebebi ayak bileğini destekleyen bağların zaman içinde gevşemesi burkulmalara bağlı gevşek iyileşmesi ve ayak bileğini destekleyen kasların güçsüzleşmesidir. Kötü tedavi edilmiş ayak bileği burkulmaları zaman içinde ayak bileği bağlamalarında gevşemelere sebep olabileceği için ayak bileğinde kişide tedirginlik, yürürken devamlı burkulacakmış hissi bununla birlikte her düzensiz yüzeyde yürümede ayak bileğinde dönme, dönme hissi ya da tedirginlikle birlikte olur. Ortopedik polikliniğinde sıklıkla bu hastalar karşımıza gelmektedir.
Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT - MORTON NÖROMA NEDİR ? 02:50
Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT - MORTON NÖROMA NEDİR ? 55 izlenme - 3 yıl önce MORTON NÖROMA NEDİR ? Ayak tabanından parmaklara his duyusunu vermekle görevli olan bir çok sinir geçmektedir. Ancak 3. ve 4. parmak arasından geçmekte olan sinir anatomik yapı nedeniyle baskı altında kalmaya en yakın bölgedir. Genellikle kilo problemi olanlarda, düz tabanlık veya yüksek kavisli olanlarda, başparmak sıkıntısı sorunu olanlarda, ayağın yük dağılımının bozulması sonrasında 3. ve 4. parmağın arasında yükün artmasına bağlı olarak buradan geçen sinir üzerinde basınç oluşur. Bu basıncın çok artması sinirin kalınlaşmasına yol açar. Kalınlaşan sinir ciddi şekilde yanlış uyarılar vererek şikayetlere yol açar. Morton Nöroma belirtileri nelerdir? Yürürken ortaya çıkan bir huzursuzluk nedeni ile ayakkabı çıkarma hissi Açık ayakkabı yada ayakkabı çıkarımı ile rahatlama Parmaklarda uyuşma ve kramp Ayak altında rahatsızlık hissi Ayakkabı içerisinde bir şey var hissi Kapalı ayakkabı giyimi ile ortaya çıkan sıkışma hissi, Ayakta elektriklenme, Ayak altında kitle hissi Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT | Muayenehane Adresi Hakkı Yeten Caddesi. NO:19. Kat:8. Unimed İş Merkezi – Fulya / İSTANBUL Gsm: 90 532 732 02 00 Tel: 90 212 225 20 49 E-mail: drtahirogut@gmail.com
Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT - ERİŞKİNLERDE DÜZ TABANLIK NEDİR ? 02:53
Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT - ERİŞKİNLERDE DÜZ TABANLIK NEDİR ? 45 izlenme - 3 yıl önce ERİŞKİNLERDE DÜZ TABANLIK Düz Tabanlık sadece doğuştan olmaz. Sonradan romatizmal bir hastalık sonucu, aşırı kilo ve/veya aşırı uygunsuz ayakkabı kullanımı sonucunda da gelişebilir. Ağrı, ayak şeklinde ve ayakkabıda deformite şeklinde karşımıza çıkar. Düz tabanlık, ayağın normalde olması gereken iç uzun kavsinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile karakterize bir ayak deformitesidir. Düz tabanlık denildiğinde genellikle akla çocuk ayağı gelir, fakat düz tabanlık sadece doğuştan olan bir durum değildir. Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT | Muayenehane Adresi Hakkı Yeten Caddesi. NO:19. Kat:8. Unimed İş Merkezi – Fulya / İSTANBUL Gsm: 90 532 732 02 00 Tel: 90 212 225 20 49 E-mail: drtahirogut@gmail.com
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Düz Tabanlığın Sebepleri ve Tipleri Nelerdir? 02:12
Op. Dr. Altuğ Tanrıöver - Düz Tabanlığın Sebepleri ve Tipleri Nelerdir? 21 izlenme - 2 yıl önce Çocuklarda karşımıza çıkan ayak kavisinin düzlüğü ve dışa basma olarak tabir edilen düztabanlık ile erişkinlerde karşımıza çıkan zaman içinde oluşmuş topukta yer değişmesi ve başparmak dönmesi ve ayakaltı nasırlarla oluşan düztabanlık iki farklı tip olarak karşımıza çıkar. Çocuklarda düztabanlığın ya da ayak kavisinin düzlüğü genel olarak bir hastalık olmamakla birlikte en sık karşımıza çıkan esnek düzayak dediğimiz aslında çocuk bastığında ayak kavisinin düzleşmesi fakat parmak ucuna yükseldiğinde yine kavisin oluşmasıyla ortaya çıkar. Buna esnek düzayak diyoruz. Bir hastalık olmamakla birlikte tedavi de gerektirmemektedir. Ama küçük çocuklarda ağrı ile ortaya çıkan düztabanlık araştırılmayı hak eder, özellikle ayak değişik yerlerinde nasırlarla birlikteyse bazı doğumsal kemik yapı bozuklukları mutlaka araştırılmalıdır. Erişkinlerdeki düztabanlıkta ise sıklıkla kas fonksiyon bozukluğuyla ortaya çıktığı için erken dönemde ayak bileği arkasında ve ayak bileği iç kısmında ağrıyla ortaya çıkar.
Sağlık Kontrolü - 4 Temmuz 2015 49:32
Sağlık Kontrolü - 4 Temmuz 2015 16 izlenme - 3 yıl önce "Sağlık Kontrolü"nde Leyla Ataman alanında uzman doktorlarla; hastalıkları, yeni uygulamaları, tedavideki yenilikleri, ilginç vakaları ve en çok sorulan soruların yanıtlarını ele alıyor. Leyla Ataman’la Sağlık Kontrolü’nde bu hafta Op. Dr. Selim Muğrabi ile düz tabanlık ve topuk dikeni, Prof. Dr. Hakan Özörnek ile erken menopoz ve tüp bebek son olarak Prof. Dr. Serdar Dağ ile huzursuz bacak sendromunu konuştuk.