Hoşgeldiniz!

Ayna Programı

Ayna Programı - Hindistan Özel 01:20:46
Ayna Programı - Hindistan Özel 20.289 izlenme - 5 yıl önce Saim Orhan’ın sunduğu Ayna programında Güney Asya ülkesi Hindistan ekrana geliyor. İlk olarak çok tanrılı inançları olan Hinduizm’in mermerden tanrılarının yapıldığı atölyeyi görüntüleyen Ayna ekibi, açık hava berberlerini vegeçim kaynaklarından biri olan yılan oynatıcılığını ekrana getiriyor. Saim Orhan’ın piton yılanını boynuna sarması ve kobra gösterilerini izleyiciyle paylaşan Ayna, daha sonra Hindistan’ın Müslüman idarecilerinden Şah Cihan tarafından yaptırılan Kırmızı Kale’yi ve Hindistan şahlarının hazinelerini gizlediği Agra kalesi’ni ekrana getiriyor. Saim Orhan ardından bir milyarı aşkın nüfusuyla, trafiğe çıkan ineklerin, maymunların, deve arabalarının ve birçok farklı ulaşım aracını izleyenlere aktarıyor.
Ayna Programı - Angola 1 45:29
Ayna Programı - Angola 1 6.986 izlenme - 8 yıl önce Ayna programı için şu ana kadar 140'ı aşkın ülkede çekimler yapılmıştır. Program her hafta farklı bir ülkeyi tanıtmaktadır ve ülke kültürlerini, adet, gelenek ve göreneklerini, turistik köşelerini, ülke güzelliklerini ve halkının yaşantısı hakkında bilgi vermektedir.Fon müziği olarak tanıtılan ülkenin meşhur müziklerine yer verilmektedir. Programda önce gösterilen ülkenin kültürü hakkında genel bilgiler verilip, ardından o ülkede bulunan Türk okulları tanıtılmaktadır. Ayna programı aynı zamanda bazı ilkelere de imza atmış, 1931 yılında Bulgaristan’a Hurda kâğıt fiyatına satılan arşivleri Ayna Bulgar milli kütüphanesinde bularak bu belgeleri ilk kez ekrana taşıyan program olmuştur.Yine Bosna-Hersek’te Hıristiyanların dinlerine, mallarına ve kiliselerine dokunulmaması ile ilgili Fatih Sultan Mehmet'in fermanını görüntüleyen ve bunu Türkiye’ye büyük bir gururla duyuran ilk TV programı olmuştur. Ayna Programı ; ABD, Afganistan, Arnavutluk, Almanya, Angola, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Bosna-Hersek, Bostvana, Bulgaristan, Burkina Faso, Burma, Cezayir, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Fildişi Sahilleri, Finlandiya, Fransa, Gambiya, Gana, Gine, Grönland, Güney Kore, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İran, İsrail, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, İzlanda, Irak, Japonya, Kamboçya, Kanada, Kazakistan, Kamerun, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kosova, Kuveyt, Liberya, Lüksemburg, Lübnan, Laos, Litvanya, Letonya, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malezya, Mali, Malavi, Malta, Maritius, Mısır, Moğolistan, Moritanya, Maldivler, Moldova, Mozambik, Nepal, Nijer, Nijerya, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Papua Yeni Gine, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Sibirya’da Yakutistan, Tuva, Buryat Hakasya, Orta Afrika, Rusya, Şili, Senegal, Sri Lanka, Singapur, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Tayland, Tataristan, Tunus, Türkmenistan, Togo, Uganda, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Zanzibar, Yeni Zelanda, Kırım.
Ayna Programı - Kanada 1 45:05
Ayna Programı - Kanada 1 5.557 izlenme - 5 yıl önce Ayna bu hafta, Rusya’dan sonra dünyanın toprak bakımından ikinci büyük ülkesi olan Kanada’yı ekrana taşıyor. Kanada’daki yolculuğuna Toronto’dan başlayan Ayna ekibi, dünyanın en uzun caddesi olarak gösterilen Yonge Caddesi’ni ve burayla ilgili ilginç detayları ekrana getiriyor. Toronto’yu kuşbakışı seyretmek isteyenlerin adresi olan CN Tower’da yolculuğuna devam eden Saim Orhan, adrenalin tutkunları için yapılmış olan, nefes kesici Edge Walk aktivitesini izleyenlerle paylaşıyor.
Ayna Programı - Hollanda 1.bölümü 45:08
Ayna Programı - Hollanda 1.bölümü 8.126 izlenme - 7 yıl önce Ayna Programı - Hollanda 1.Bölümü Ayna Programı, Saim Orhan, En çok seyredilen, yerli belgesel,
Ayna Programı - Katar 1 43:57
Ayna Programı - Katar 1 5.880 izlenme - 9 yıl önce Ayna Programı - Katar 1
Ayna Programı - Liberya 1 58:17
Ayna Programı - Liberya 1 7.370 izlenme - 7 yıl önce Ayna Programı - Liberya 1 Ayna 1995 yılı itibariyle yurtdışı konularına da yönelmiştir. Yapımlarının yanı sıra, akademik çalışmalarına da devam eden Orhan, Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1999 yılında ABD'ye giden yapımcı, New York'a yerleşmiş ve televizyonculuk alanındaki çalışmalarına orada devam etmiştir. 2001 yılında ABD'den dönen Orhan, 2002 yılında tekrar yayına başlayan Ayna programının formatını değiştirerek günümüzde yayınlanan şeklini almasını sağlamıştır. Evli ve Ahmet Buğrahan adında oğlu vardır.
Ayna Programı - Moritanya 1 52:20
Ayna Programı - Moritanya 1 4.634 izlenme - 9 yıl önce Ayna Programı - Moritanya 1
Ayna Programı - İtalya 1 46:55
Ayna Programı - İtalya 1 5.214 izlenme - 7 yıl önce Ayna Programı - İtalya 1
Ayna Programı - Papua Yeni Gine 2 52:06
Ayna Programı - Papua Yeni Gine 2 4.246 izlenme - 7 yıl önce Ayna Programı - Papua Yeni Gine 2 Ayna Programı, Saim Orhan, En çok seyredilen, yerli belgesel,
Ayna Programı - Çin 3 57:01
Ayna Programı - Çin 3 2.472 izlenme - 5 yıl önce Ayna Çin’deki yolculuğuna tüm hızıyla devam ediyor.Dünya ipeğin nasıl üretildiğini bilmiyorken Çin onlara ipek satıyormuş. İlk dış dünyanın ipeği tanımasıysa bir Çin prensesinin saçlarının arasından ipek böceklerinin çıkarılmasıyla olmuş. Ancak dış dünyanın ipek üretimini öğrenmesi Çin ekonomisine darbe vurmuş. Çünkü Çinliler bile daha kaliteli diye dış dünyanın ürettiği ipeği satın almaya başlamış. Çin’de dışarıdan gelen mallar hep daha kaliteli gözüyle bakılıyor. Bir ürünün ipek olup olmadığı ise yakarak anlaşılıyor. Eğer yakıldığında siyah bir duman çıkarsa ve koku bırakırsa o ürün ipek değildir. İpek ise yandığında beyaz duman çıkıyor ve koku bırakmıyor. Çin’de 2007 yılının başına kadar Çince-Türkçe sözlük yokmuş. Bu dili öğrenmek isteyenler çok zorlanıyorlarmış bu eksiklikten dolayı. Ancak 2007 yılının başında bu ihtiyacı gören 2 genç Çince-Türkçe sözlük çıkarmış. Çince-Türkçe sözlük yazarı Salih Tınmaz sözlük yazma hikayesini anlatıyor Ayna’ya.Yaklaşık 500 yıldır Çin’in başkentliğini yapan Pekin’i keşfe çıkıyor ekibimiz. Pekin sürekli büyüyen ve gelişen bir şehir. 30-40 katlı dev gökdelenler yükseliyor şehrin her tarafında. Wan Fucin caddesi ise şehrin en meşhur caddesi. Değişik insan manzaraları göze çarpıyor caddede. Sokakta gelinlik ve geleneksel Çin kıyafetiyle dolaşanları gelinle damat zannediyoruz ama aslında onlar seyyar reklamcılar. Pekin’de de ciddi anlamda trafik problemi yaşanıyor. Çünkü caddelerinde 3 milyondan fazla araç var. Ve her gün de 1600 araç Pekin trafiğine katılıyor. Gönüllü trafiğe çıkmama günü olsa bile durum değişmiyor.Dünyada başka eşi ve benzeri olmayan Çin Seddi’ni geziyor Ayna. 10 m. yüksekliğinde 4 km genişliğinde, 12 m burçlarla birbirine bağlı toplam 6 bin km uzunluğunda dev bir eser. Yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret ediyor burayı. Seddin her tarafı ziyarete açık değil. Ancak restorasyonu yapılmış güvenli kısımları insanların ziyaretine açık tutuluyor. İsteyenler teleferikle zirveye kadar çıkıp ondan sonra aşağıya inerken, isteyenlerse zirveye de yürüyerek çıkabiliyor. Şanghay Dünyanın en önemli şehirleri arasında yer alıyor.. Dev gökdelenler yükseliyor göğe doğru. Cadde ve sokaklarında lüks evler ve arabalar göze çarpıyor. Öyle büyük siteler yapmışlar ki Şanghay’da Dünya’daki bazı şehirlerin nüfusundan daha fazla. Örneğin Liyang Van Çıng adlı sitede 40 bin kişi yaşıyormuş.Şanghay’da evin reisi kadın. Erkeklerin yemek yapması, bulaşık yıkaması ve temizlik yapması çok sıradan bir durum. Kadın iş bitiren patron olarak görülüyor.Çin’de akülü araçlar çok yaygınlaşmış. Genci, yaşlısı kullanıyor bu araçları. Çevre dostu bu araçlar sayesinde çevre kirliliği de çok ciddi anlamda önlenmiş oluyor.Her şey 1 YTL’ye diye satılan malların anavatanı Yiwu’yu ziyaret ediyor Ayna. Dünyanın dört bir tarafından gelen tüccarlar, esnaflar buradan alıyorlar mallarını.
Ayna Programı - Litvanya 1 47:46
Ayna Programı - Litvanya 1 3.738 izlenme - 7 yıl önce Ayna Programı - Litvanya 1
Ayna Programı - Dubai 2 45:06
Ayna Programı - Dubai 2 2.782 izlenme - 7 yıl önce Ayna Programı - Dubai 2
Ayna Programı - Sri Lanka 48:56
Ayna Programı - Sri Lanka 1.829 izlenme - 4 yıl önce Ayna Programı - Sri Lanka Ayna 1995 yılı itibariyle yurtdışı konularına da yönelmiştir. Yapımlarının yanı sıra, akademik çalışmalarına da devam eden Orhan, Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1999 yılında ABD'ye giden yapımcı, New York'a yerleşmiş ve televizyonculuk alanındaki çalışmalarına orada devam etmiştir. 2001 yılında ABD'den dönen Orhan, 2002 yılında tekrar yayına başlayan Ayna programının formatını değiştirerek günümüzde yayınlanan şeklini almasını sağlamıştır. Evli ve Ahmet Buğrahan adında oğlu vardır.
Ayna Programı - Bahamalar 1 58:32
Ayna Programı - Bahamalar 1 1.613 izlenme - 6 yıl önce Atlas Okyanusu’na açılan Ayna, bu hafta tropikal iklime sahip ve 700 adadan oluşan Bahamalar’dan renkli görüntüler sunuyor. AYNA 700 Adadan Oluşan “BAHAMALAR’DA” Saim Orhan bu hafta Atlas Okyanus’unun ortasında adalar ülkesi olan Bahamalar’dan çok özel görüntüler sunuyor. 700 adadan oluşan Bahamalar’da yılda 2 kez yapılan Jankanoo festivaline katılan Orhan, özel çalgı aletleriyle gerçekleştirilen müzik şovunu, ilginç kostümlerle edilen dansları ekrana taşıyor. Ülkenin milli yemeği olan Conch salatasında kullanılan ilginç deniz malzemelerini ekrana getiren Saim Orhan, Başkent Nassau’da hediyelik eşyaların satıldığı bir markette ağaçtan yapılan ürünleri izleyenlere sunuyor.
Ayna Programı - Belçika 43:40
Ayna Programı - Belçika 1.230 izlenme - 4 yıl önce Ayna Programı - Belçika Ayna 1995 yılı itibariyle yurtdışı konularına da yönelmiştir. Yapımlarının yanı sıra, akademik çalışmalarına da devam eden Orhan, Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1999 yılında ABD'ye giden yapımcı, New York'a yerleşmiş ve televizyonculuk alanındaki çalışmalarına orada devam etmiştir. 2001 yılında ABD'den dönen Orhan, 2002 yılında tekrar yayına başlayan Ayna programının formatını değiştirerek günümüzde yayınlanan şeklini almasını sağlamıştır. Evli ve Ahmet Buğrahan adında oğlu vardır.
Ayna Programı - Mardin 1 59:07
Ayna Programı - Mardin 1 1.363 izlenme - 7 yıl önce Ayna Programı - Mardin 1 Ayna Programı, Saim Orhan, En çok seyredilen, yerli belgesel,
Ayna - Zanzibar 43:29
Ayna - Zanzibar 867 izlenme - 6 yıl önce Arkadaşlar Zanzibar'ı daha önce kaçınız duydu? Harita'da kaçınız yerini gösterebilir? İşte arkadaşlar belki de çoğunuzun haritada yerini bile gösteremeyeceği Zanzibar'da sadece vatan ve Allah aşkıyla Türk okulları hizmet veriyor, oradaki insanlara Türkiye'yi ve Türk kültürünü öğretiyorlar. Ufacık çocuklar Türk oyunlarıyla eğlenirken, Türk tarihini ve dini bilgilerini de öğrenmeyi ihmal etmiyorlar. Bu saf vatan ve Allah aşkı ile yanıp tutuşan Türk okulu hocalarına ve o okulların dünyanın dört bir yanında hiçbir karşılık beklemeksizin açılmasına vesile olanlardan, Türkiye'nin dış politikada bu kadar güçlü olmasını, tüm dünya'da tanınan saygı duyulan bir ülke olmasını sağlayanlardan Allah razı olsun diyor, sizleri bu güzel video ile başbaşa bırakıyorum. not: 32.30 dan itibaren ilgili yeri izleyebilirsiniz.
Ayna Programı - Papua Yeni Gine 1 51:00
Ayna Programı - Papua Yeni Gine 1 1.018 izlenme - 7 yıl önce Ayna Programı - Papua Yeni Gine 1 Ayna Programı, Saim Orhan, En çok seyredilen, yerli belgesel,