Hoşgeldiniz!

bakteri

Karınca Üzerindeki Bakterileri Çoğaltmak 06:25
Karınca Üzerindeki Bakterileri Çoğaltmak 2.970 izlenme - 6 ay önce Karıncayı merak edenler için, onun hikayesi devam ediyor.
Doğuş’un Gitmesini Birde Enes’den Dinleyin 01:06
Doğuş’un Gitmesini Birde Enes’den Dinleyin 7.134 izlenme - 8 yıl önce
Penisilin Üretimi - 1944 00:53
Penisilin Üretimi - 1944 1.658 izlenme - 2 yıl önce Alexander Fleming Penisilini keşfeden adam 11 Mart 1955'te ölmüştü. Videoda 1944 yılında çekilmiş penisilin üretimini izliyoruz.. Yer: Kanada
Bakterilerin Bulundugu Ortamlar 01:33
Bakterilerin Bulundugu Ortamlar 950 izlenme - 3 yıl önce Bakterilerin Bulundugu Ortamlar www.tibbivideolar.com
Elinizi Yıkamazsanız Ne Olur? - Bakteri Testi 04:01
Elinizi Yıkamazsanız Ne Olur? - Bakteri Testi 2.858 izlenme - 2 yıl önce Uzmanlar her fırsatta el yıkamanın öneminden bahseder. Peki ellerinizi yıkamak neden bu kadar önemli? Bu videoda ilginç bir ürün kullanarak basit ama el yıkamanın önemini gösteren önemli bir deney yapıyoruz. El yıkama ile ilgili daha fazla bilgi: - http://www.haberturk.com/saglik/haber/1031166-mikroplarla-mucadelede-en-etkili-silah-el-yikamak - http://www.milliyet.com.tr/iste-el-yikama-gercegi--pembenar-detay-elveayakbakimi-1332434/ - http://www.pudra.com/anne-cocuk/annenin-not-defteri/cocuklara-el-yikama-aliskanligi-nasil-kazandirilir-13858.htm Diğer kanallarımızdaki birbirinden ilginç ve eğlenceli videoları izlemek için lütfen tıklayın: Yapyap: https://www.youtube.com/yapyap Oyun Delisi: https://www.youtube.com/oyundelisi BonbonTV https://www.youtube.com/bonbontv OHA Diyorum kanalında ilginç, komik, faydalı, eğlenceli videolar yayınlıyoruz. İlginç bilgiler veriyoruz, eğlenceli oyunlar oynuyoruz, rekor denemeleri yapıyoruz, komik fotoğrafları derliyoruz, enteresan sorulara cevap veriyoruz, göz yanılmaları ile şaşırtıyoruz, oha diyeceğiniz deneyler yapıyoruz. Videolarımızı çekerken önce biz eğleniyoruz, ardından elbette sizi eğlendirmeyi amaçlıyoruz.
Biyoloji Bakteriler Slayt Gösterisi 04:35
Biyoloji Bakteriler Slayt Gösterisi 8.704 izlenme - 10 yıl önce süper oldu izlemeyen fatih ürek
Bakterilere Piramit Yaptırmak - Nanoteknoloji 02:57
Bakterilere Piramit Yaptırmak - Nanoteknoloji 1.556 izlenme - 3 yıl önce Alıntıdır: École Polytechnique de Montréal'in nanorobotik laboratuvarında, videodaki 5000 bakterilik grup yönlendirmelere uyarak mikroskobik tuğlalarla ufak bir piramit inşa ediyor. Bir araya gelip sıkıştırdıkları tuğlaları tek tek alıp üst üste diziyorlar. Yalnız her bakterinin bilgisayarla kontrol edilebilmesi mümkün değil. Bunların özelliği, manyetotaktik olmaları. Amaç, bu bakterileri nanometrelik makinelerin yapımında veya ilaçların "adrese" teslim edilmesi gibi işlerde (örneğin kanserli hücrelere, herhalde) kullanabilmek. Ayrıca bir farenin kan dolaşımına soktukları manyetotaktik bakterileri de istedikleri gibi kontrol edebilmişler. Doğa beleş nanorobotlarla dolu galiba.
İdrardan Cep Telefonu Şarj Edilebilecek 03:20
İdrardan Cep Telefonu Şarj Edilebilecek 804 izlenme - 11 ay önce Bristol Biyoenerji Merkezi Direktör Yardımcısı Doktor Jonathan Winfield liderliğindeki ekip, idrarı elektriğe dönüştürme gücüne sahip bir prototip tuvalet oluşturdu. Yapılan testler, idrarın geri dönüştürülmesinden elektrik elde edilebileceğini kanıtladı. Hatta bu elektrikten cep telefonları şarj edilirken ışıklar da yakılabiliyor. Araştırmacıların 3 yıl önce üzerinde çalışmaya başladığı proje, Afrika'da bazı mülteci kamplarında uygulanacak.
Banyo Sonrası Vücut Kurulama Aleti 02:54
Banyo Sonrası Vücut Kurulama Aleti 816 izlenme - 3 yıl önce Efendim bu aletin ismi Body Dryer adamlar düşünmüş taşınmış ne yapalımda bu insanları memnun edelim demiş ve böyle bir alet icat etmişler.Alet ıslak insanı kurutuyor mis gibi yapıyor.
tüberküloz verem bakterisi 05:48
tüberküloz verem bakterisi 1.508 izlenme - 7 yıl önce tüberküloz bakterisi hakkında anlatıcı bilgi video bla blaaa
Bakteri Dna'sına Film Kaydetmek 00:59
Bakteri Dna'sına Film Kaydetmek 123 izlenme - 6 ay önce Bilim insanları, canlı DNA hücresine bir atın dört nala gidişini tasvir eden GIF formatında hareketli bir imaj kaydetti.
Virüs, Bakteri ve Mikrop Arasındaki Farklar Neler? 07:49
Virüs, Bakteri ve Mikrop Arasındaki Farklar Neler? 104 izlenme - 5 ay önce Virüs, bakteri ve mikrop terimlerine aşinayız fakat aslında aralarındaki farkları bilmiyoruz ya da üçünü de aynı kategoriye sokuyoruz. aslında farklar neler? https://www.ilgincbilgiler.com.tr/
Bakteri Kovalayan Akyuvar 00:28
Bakteri Kovalayan Akyuvar 808 izlenme - 3 yıl önce Bilim adlı bir kategorinin olmamasından dolayı çüşşşş'e koyduğum bu videoda insan vucudundaki akyuvar (beyaz büyük), zararlı bir bakteriyi (siyah 2'li küçük) ilk okulda kafasına şaplak yemiş de öcünü almaya kovalıyormuş gibi kovalıyor. Bize "akyuvarlar bakterileri öldürür" denildiğinde bişey salgılıyor da öyle öldürüyor filan sandık ama gerçek sanılandan çok daha farklıymış. Bildiğin köşe kapmaca oluyor vucutta. Yuh ulan! Çüş!
okyanuslardaki yanardağlar ve canlılar 02:47
okyanuslardaki yanardağlar ve canlılar 683 izlenme - 7 yıl önce
Sizi 24 Saatte Öldürebilecek Ölümcül Virüsler 02:45
Sizi 24 Saatte Öldürebilecek Ölümcül Virüsler 296 izlenme - 2 yıl önce Size bulaştığında sizi 24 saatte öldürebilecek ölümcül virüsleri sizler için derledim. İyi seyirler... İzlemeden Geçmeyin : Astral seyahat nedir, nasıl yapılır? https://www.youtube.com/watch?v=DcSHn... Sizi 24 Saatte Öldürebilecek Ölümcül Virüsleri derlediğim bu videoyu umarım beğenirsiniz daha fazla bu tür ölümcül hastalıkları anlatan bu tür videolar için videoyu beğenmeyi unutmayın. Beni şaşırtan et yiyen bir bakteri türü olan Nekrotizan fasiit virüsü sizi en çok şaşırtan ve korkutan hangisi? Video önerilerinizi bekliyorum. İyi seyirler. 1- Deng Humması, 2- Ebola, 3- Hıyarcıklı Veba, 4- Enterovirus D68, 5- Meningokosemi, 6- Nekrotizan fasiit Güncellemelerden anında haberdar olmak için takip edin: - Abone ol güncel videolardan haberdar ol https://goo.gl/Ad0UNh Destek olmak için videoları "beğen" ve motive edici bir "yorum bırak" duyarlılığını gösterdiğin için teşekkür ederim. Ayrıca konu önerilerinizi bize yorum olarak iletin. Aktif olmaya çalıştığım dijital medya linklerim: - 2. Kanalım: https://www.youtube.com/channel/UCubg... - Canlı yayınları takip etmek için yayın linki: https://www.younow.com/ibrahimsaygul - Güncel takip etmek için "abone olun" https://www.youtube.com/channel/UCubg... -İnstagram Hesabım: https://www.instagram.com/ibrahimsaygul/ -Twitter Hesabım: https://twitter.com/ibrahimsaygull -Facebook Hesabım: https://www.facebook.com/ibrahimsaygul -Facebook Sayfam: https://www.facebook.com/ibrahimsaygull -Faceboog Gurubumuz: https://www.facebook.com/groups/69620... -VK Hesabım: http://vk.com/ibrahimsaygul -Google + Hesabım: https://plus.google.com/b/10169544866... Merhaba arkadaşlar ben İbrahim SAYGÜL! İlginç bilgiler, eğlenceli bilgiler, korku hikayeleri, hiç duymadığınız hikayeleri ve daha birçok konuyu bu kanalımda değineceğim. Videoların kaliteli olması için sizin önerilerinizi bekliyorum. Abone Olmayı unutmayın!!! "Inspired" Kevin MacLeod (incompetech.com) Creative Commons Lisanslı: Attribution 3.0 Lisansı ile http://creativecommons.org/licenses/b...
Bir Varmış Bir Yokmuş - İnsan Vücudu 09:52
Bir Varmış Bir Yokmuş - İnsan Vücudu 494 izlenme - 3 yıl önce Arkadaşlar ünlü çizgi filmin bi kısmı. Parayla satan arkadaşa inat olsun. Bir eğitimci olarak devamını da yayınlayacam beleş beleş faydalanın.
Hastane Enfeksiyonları 01:22
Hastane Enfeksiyonları 526 izlenme - 6 yıl önce Hastane Enfeksiyonları Korku Salıyor
Vücudumuzu Tanıyalım - Doğum 24:40
Vücudumuzu Tanıyalım - Doğum 348 izlenme - 2 yıl önce Nasıl üretilmişiz birde ona bakalım.
Derya Baykal - Paket Süt Reklamı 01:22
Derya Baykal - Paket Süt Reklamı 255 izlenme - 3 yıl önce Sütünüz temiz olsun, paket süt alın derken, ayakkabıyla paldır küldür eve girip pisletiyorlar. Ayıp...
SINAVO - Biyoloji / Bakteriler Alemi 00:51
SINAVO - Biyoloji / Bakteriler Alemi 247 izlenme - 4 yıl önce Türkiye'nin en büyük sosyal eğitim ağı Sınavo'nun hazırladığı BİYOLOJİ - Bakteriler Alemi soru çözümünü izleyebilirsiniz Daha fazla soru çözümü ve konu anlatım videosu izlemek için sinavo.com'u ziyaret etmeyi unutmayın.
YTÜ'de Bakteriden Enerji Üretilmesi 01:48
YTÜ'de Bakteriden Enerji Üretilmesi 312 izlenme - 3 yıl önce Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bir ekip, ilginç bir projeye imza attı. YTÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bestamin Özkaya önderliğinde geliştirilen proje, yenilenebilir enerji alanında önemli bir adımın atılmasını sağladı. Haliç'in tabanından bakteri alındı Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan projede, YTÜ'lü bilim insanları bakteriden elektrik enerjisi üretmeyi başardı. TÜBİTAK tarafından 500 bin liralık destek alan iki adet proje yaklaşık 5 yıldır sürdürülmektedir. Haliç'in tabanından alınan bakteriler laboratuvar ortamında aşılanarak çoğaltıldı. Reaktöre üreyen bakterileri arıtma işlemi sırasında ortaya çıkardıkları enerjinin depolanması ile sistem çalışıyor.
Kendi Kendini Onaran Beton! 04:12
Kendi Kendini Onaran Beton! 166 izlenme - 2 yıl önce Biz nelerle uğraşıyoruz, el nelerle uğraşıyor? Hasar gören betonların kendi kendisini onarması. Üstelik iki ayrı metotla. Biri polimer madde, diğeri bakteriler.
Denize Girdi ve Çıkıp Ayağına Bakınca Gözlerine İnanamadı! 03:38
Denize Girdi ve Çıkıp Ayağına Bakınca Gözlerine İnanamadı! 7 izlenme - 2 ay önce Denize Girdi ve Çıkıp Ayağına Bakınca Gözlerine İnanamadı! .. Duymayan Kalmasın ! .. Havalar sıcak ve birçok insan serinlemek için denizlere akın ediyor. İşte onlardan biri olan ve Avustralyada yaşayan bir genç ise denize girip çıktığında hayatının şokunu yaşadı. Gencin başına gelen olay gerçekten insanın içini ürpertiyor. ?İzlediğin için teşekkürler . Sende Aramıza katılmak için linke tıklayarak abone olabilirsin :) http://goo.gl/yCRwMs ?Merhaba Duymayan kalmasın ! kanalına hoşgeldin :) Bu kanalda sizlere çok ilginç , sıradışı , eğlenceli ve bilgilendirici videolar hazırlamaktayım. Hazırlayan ve Seslendiren = Oğuz Topaloğlu Size önerdiğim diğer videolar ; ?HAYVANAT Bahçesindeki 10 ŞOK Edici AN https://www.youtube.com/watch?v=KfTlY... ?Rekorlar Kitabındaki 10 İNANILMAZ REKOR https://www.youtube.com/watch?v=A6HxT... ?Gerçekten ŞANSLI Zamanda Olmuş 10 OLAY https://www.youtube.com/watch?v=b4vXj... ?En EĞLENCELİ Ve KORKUTUCU 10 LUNAPARK Aleti https://www.youtube.com/watch?v=ZS8Kx... ?İş görüşmeleri , reklam , sponsorluk , telif hakkı sorunları , istek ve şikayetleriniz için bana mesaj yollayabilirsiniz duymayankalmasiin@gmail.com ?Bu Listelerede Göz atabilirsiniz ; Zeka Testleri ve Eğlenceli Testler https://www.youtube.com/playlist?list... Paranormal Olaylar https://www.youtube.com/playlist?list... İlginç Videolar https://www.youtube.com/playlist?list... Kevin MacLeod Arid Foothills - The Dark Contenent https://creativecommons.org/licenses Kaynak: http://incompetech.com/music Sanatçı: http://incompetech.com
Fizikçiler Ne Diyor Evrenin Bir Amacı Var Mı? 02:33
Fizikçiler Ne Diyor Evrenin Bir Amacı Var Mı? 236 izlenme - 4 yıl önce Insanlar zamanın ™.9999'unda yoktu, evrenin ™.99999'den fazlası boş, bize gelene kadar çok fazla yok oluşlar olmuş (göktaşları, vulkanlar vs.). Halen evrenin bize yönelik bir amacı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Peki bağırsaktaki bakteri olsaydınız, insanların amacı bize ideal havasız bir yaşama ortamı sağlamak olduğunu mu düşünürdünüz ?
Bakteri Kamçısı Nedir? Tek Cümlede Evrim 00:33
Bakteri Kamçısı Nedir? Tek Cümlede Evrim 121 izlenme - 3 yıl önce Bakteri Kamçısı Hakkında Bilgi Öğrenmek İstiyorsanız Mutlaka Bu Videoyu İzleyin. Bu Videoda Sizlere Büyük Varoluş Zinciri Hakkında Bilgiler Vereceğiz. Evrim Teorsinin Çöküşü Hakkında Hazırladığımız "Bakteri Kamçısı" İsimli Videoda Önemli Bir Bilgi Öğreneceksiniz. Bakteri Kamçısı Hakkında Bilgi Öğrendikten Sonra Bilim Konusunda ve Evrim Konusunda Kendinizi Geliştirmiş Olacaksınız. Bakteri Kamçısı Konulu Video, Biyoloji Bilimi Hakkında Sizlere Önemli Bilgiler Kazandıracak
Mikro Dünyaya Hoşgeldiniz 03:59
Mikro Dünyaya Hoşgeldiniz 52 izlenme - 2 yıl önce MİKRO DÜNYAYA HOŞ GELDİNİZ….  Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır.  (Casiye Suresi, 4)   Burası sıradan bir odaya benziyor. Ama görünüş aldatıcı olabilir. Şimdi yakından bakın… Daha yakın… Daha yakın… Odada yalnız olduğumuzu düşündüğümüzde bile aslında yalnız değiliz. Sadece bir koltuğun üzerinde bile neredeyse bir ormandaki kadar çok canlı çeşidi var.  Onlar dokunduğumuz kumaşta, koltuğumuzda, yatağımızda, cildimizin üzerindeler, oradalar, buradalar… Kısaca her yerdeler... Bakteriler, virüsler, mantarlar, su yosunları ve akarlar mikro dünyanın en bilinen üyeleri… Bu mikroorganizmalar o kadar küçükler ki, bir toplu iğne ucuna milyonlarcası sığabiliyor. Diğer canlılardan çok daha geniş bir popülasyona sahipler. Bir sayı vermek gerekirse bu mikroskobik canlılar, yeryüzündeki hayvanların 20 katı fazlalar.             Milyonlarca mikro canlı ile sarılmış durumda olduğumuz bir gerçek…. Peki mikro canlıların hayatımızda bu derece yüksek oranda yer alması bizi nasıl etkiliyor?             Kısaca cevap verirsek hem iyi hem kötü… Ama büyük oranda iyi… Onlar  yaşamımız için vazgeçilmez—olmazsa olmaz- üyeleri…. Bizim yaşamımızın devam etmesi için mutlaka mikro canlıların da olması gerekiyor.             Genelde mikroorganizma denince ilk olarak aklımıza zararlı oldukları gelir. Elbette bazılarının hastalıklara sebep olduklarını ve ciddi tehlikeler oluşturduklarını çok iyi biliyoruz. Ancak öte yandan yapılan araştırmalar mikro organizmaların  sadece %1’den daha az bir kısmının zararlı olduğu ortaya koyuyor. Geri kalan kısmı ise bizim için tahmin edemeyeceğimiz kadar önemli… Onlar olmadan nefes alamıyor, yemek yiyemiyor, su içemiyor, hatta sindirim yapamıyor ve sağlığımızı koruyamıyoruz. Ancak onlarla birlikte yaşadığımızda müthiş bir denge içerisinde hayatımızı devam ettirebiliyoruz. Sadece mikroskopla görebildiğimiz bu küçük canlılar; Dünyanın eko sisteminin dengede tutulmasında, oksijenin sağlanmasında, atıkların yok edilmesinde, nitrojen döngüsünde, iklimlerin düzeninde, enerjinin ve kimyasal maddelerin üretilmesinde, suyun temizlenmesinde hatta yiyeceklerin yapımında görev alırlar. Dünya üzerinde yaşamın oluşumunu sağlayan temel öğelerden bir tanesi olan azot döngüsü bakteriler tarafından sağlanır. Bitkilerin topraktaki mineralleri alabilmelerini sağlayan en önemli unsur ise kök mantarlarıdır. Salata veya et gibi nitrat içeren besinlerden zehirlenmenizi, dilinizde bulunan bakteriler önlerler. Aynı zamanda bakteriler ve algler, dünyada canlılığın var olmasının temel unsuru olan fotosentez yapabilme yeteneğine sahiptirler ve bu görevi bitkilerle paylaşırlar. Bazı akar türleri de organik maddeleri parçalayarak besinleri bitkilerin kullanabileceği hale dönüştürebilirler.  Bu canlılar küçük yapılarına rağmen  önemli ve karmaşık görevleri yerine getirebilirler. Görünmeyen dünyadaki varlıkların her birinin mükemmel özelliklere sahip olması Alemlerin Rabbi olan Allah’ın yaratmasındaki üstünlüğün delilidir. Bu delillere şahit olan bir kişi samimi bir kalple düşündüğünde gözle göremediği canlıların bu dengeleri koruyamayacağını, hiçbir işi tesadüfen yapamayacaklarını kolayca fark eder. http://www.a9.com.tr/izle/222175/Gorunmeyen-Dunya/Mikro-Dunyaya-Hosgeldiniz A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Bakteri Crew - Sensiz Günlerde 02:47
Bakteri Crew - Sensiz Günlerde 89 izlenme - 2 yıl önce Apaçi rap'in son bombalarından. Ne söylediklerini, ne yapmak istediklerini ben henüz anlamadım belki siz anlarsınız. Karşınızda bakteri crew.
Antibiyotik 08:00
Antibiyotik 181 izlenme - 6 yıl önce hastane Enfeksiyonu
Nat. Geo. - The Wolfman - Kurtlarla Yaşam 55:58
Nat. Geo. - The Wolfman - Kurtlarla Yaşam 67 izlenme - 2 yıl önce Hayatını kurtlara adamış bir insanın, dolayısıyla kurtların belgeseli... Doğaya ve canlılar arasındaki hiyerarşiye hayran kalmamak mümkün değil.
Hücre Zarının Seçici-Taşıyıcı Sistemi Nasıl İşler? 04:51
Hücre Zarının Seçici-Taşıyıcı Sistemi Nasıl İşler? 32 izlenme - 8 ay önce   Şimdi hayatı size anlatmak için hücrelere göz atalım. Biliyorsunuz bakteriler tek bir hücreden oluşurlar ve yeryüzünün en kalabalık nüfusunu oluştururlar. Mesela benim vücudumda yaklaşık 10 trilyon bakterinin yaşadığını söyleyebilirim. Bakterilerin yaşayabilmesi için sahip oldukları maddeleri hücre içerisinde tutması gerekir. Bunun için Allah hücre zarını yaratmıştır. Yani bir bakterinin hayatını sürdürebilmesi için en temel yapı hücre zarıdır. Mesela içi su dolu bir bardağı düşünelim. Eğer bardağı bir kapak olmadan ters çevirirsek içindeki bütün sıvı dışarı akar. İşte bakteri de böyledir. Eğer bakterinin zarı olmasaydı içerideki bütün hayati yapılar dışarı akar giderdi. “Canlıların en temel yapısı hücredir ve hücrenin dış dünya ile arasındaki kapı sahip olduğu membran, yani zar sistemidir. Bu yapının en önemli görevi dış dünyadaki olumsuz koşulların hücre içindeki hassas moleküllere zarar vermesini engellemesi ve hücre içi ile hücre dışı ortamlar arasında seçici bir şekilde madde alışverişini sağlamasıdır .” Evet, amaç oldukça basit, hücre zarının görevi, adeta korunaklı bir ev gibi hücre içindeki maddelerin kontrolsüz dışarı çıkmalarını engellemektir. Aynı zamanda hücre dışındaki maddelerin rastgele içeri girmesine mani olmaktır. Fakat bu yapı hiç de basit değildir ve detaylarına indiğimizde hayret uyandıran bir dünyayla karşılaşırız. “Hücre zarının moleküler yapısı çok komplekstir. Hücrenin ihtiyaçlarını yüzlerce kimyasal madde içinden ayırt eder ve sadece onları içeri alır. Bunun için, girecek maddelerin büyüklüklerine göre çeşitli yöntemler kullanır. Hücre zarından geçenler arasında elektronlar, fotonlar, iyonlar ve su gibi küçük moleküller, amino asit ve şeker gibi orta boy moleküller ve hatta çeşitli yöntemler kullanılarak geçirilen protein ve RNA gibi büyük moleküller de bulunur. Hücre zarı, ihtiyaç duyduğu küçük moleküllerin, hücre zarından süzülerek geçmesine izin verir. Bazı moleküller, hücre zarı üzerindeki protein kanallarından geçerler. Bazı moleküller ise ancak bir taşıyıcı protein yardımı ile geçebilirler. Proteinin hücre içine alınacak molekülle bağlantı yapması, proteinin şeklini değiştirir ve bu hareket, molekülün hücre zarından geçmesini sağlar. Protein kanallarındaki her bir proteinin, kendine özgü bir amino asit dizilimi ve çapı vardır. Hücre zarı proteinlerinin hangi maddeleri taşıyacakları bellidir ve taşıyacakları maddenin seçiminde son derece titiz davranırlar. Örneğin şekeri taşıyan sistem, amino asiti taşımaz. Taşıyıcı protein, iki molekülü, biçimlerinden ve atom sayılarından ayırt eder. Örneğin aynı atom sayısını ve kimyasal grupları taşıyan iki molekülden birinin molekül biçiminde en ufak bir geometrik değişiklik olsa, taşıyıcı sistem bunu ayırt eder ve o molekülü taşımaz. İnsan hücresinin merkezinde çekirdek bulunur. Hücre çekirdeğinin etrafında da kendine özgü yapısı ile bir zar vardır. Buranın ayrı bir zar ile korunmasının nedeni insan vücudunun yaşaması için gerekli tüm bilgileri içeren DNA’sının burada olmasıdır. Bu kıymetli hazine özenle korunur ve çekirdek zarından sadece DNA ve protein üretimi ile ilgili moleküllerin geçişine izin verilir. Bilim insanları işte tam burada çok açık bir mucizeyi keşfettiler. Hücre çekirdeği zarındaki madde geçişinden sorumlu gözenek veya geçitler içeriye alınacak proteinleri özel bir amino asit dizilimiyle tanırlar. Hücre zarı, zardan geçecek proteinin yapısı ve büyüklüğüyle ilgilenmez. Sadece bu özel şifre dizilimini tespit eder. Şifre uygunsa, gözenek, proteinin geçebileceği kadar genişletilir. Ancak gözeneklerin, proteinlerin yapısını tespit etmeden, proteinlerin genişliğini nasıl bildikleri biyoloji dünyasının hala çözülememiş büyük bir sırrıdır. (The Cell Evolution of the First Organism, Prof.Dr.Joseph Panno, Sf. 48).” Sadece hücre zarına baktığımızda ne kadar fazla bilginin gerekli olduğunu görüyoruz. Kendiliğinden cansız, yani bilgisiz maddelerden, yani taştan, topraktan, sudan şans eseri harika bir yapının oluşması mümkün değildir. Bir canlıyı oluşturan en temel elementler C, H, O ve N’dir. http://www.a9.com.tr/izle/249454/Belgesellerden-Secme-Bolumler/Hucre-zarinin-secici-tasiyici-sistemi-nasil-isler A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo