Hoşgeldiniz!

barbarossa

Barbarossa Harekâtı'ndan Görüntüler 2 06:38
Barbarossa Harekâtı'ndan Görüntüler 2 3.078 izlenme - 3 yıl önce Mihver Devletleri'ne bağlı 4,5 milyonun üzerinde asker, 2.900 km.lik bir cephe hattı üzerinden Sovyetler Birliği'ni istilaya girişti.Bu birliklerin yanı sıra harekâta 600 bin motorlu araç ve 625 bin at katılmıştır.Barbarossa Harekâtı'nın planlamasına 18 Aralık 1940 tarihinde başlandı. Alman ordularının 22 Haziran 1941 günü Sovyetler Birliği’ne saldırmasıyla başlayan ve 5 Aralık 1941 gününe kadar süren çatışmalarda Alman orduları neredeyse kesintisiz olarak ilerlemişlerdir. Gizlilik içinde devam ettirilen hazırlıklar ve harekâtın kendisi, neredeyse bir yıl sürmüştür. Kızıl Ordu Wehrmacht'ın güçlü darbelerini karşısında Moskova önlerine ve Leningrad'a kadar geriledi. Alman ilerleyişi 5 Aralık 1941 tarihinde ilk kez Moskova önlerinde durduruldu. Bu tarihten itibaren 1942 ilk üç ayı boyunca cephedeki durum, ard ardına gelen Kızıl Ordu karşı taarruzlarıyla bunlara göğüs germeye çalışan Alman ordu birlikleri arasındaki amansız çatışmalar olarak sürmüştür. Sonuç itibariyle Hitler, umduğu zafere erişemedi, Kızıl Ordu Wehrmacht'ın ileri hareketini sonuçta durdurmayı başarmışdı. Alman kuvvetleri taktik olarak parlak zaferler de kazandı. Sovyetler Birliği'nin Ukrayna da dahil olmak üzere ekonomik yönden en önemli bölgelerinden bir kısmında geniş toprakları işgal etmeyi başardı.Bununla birlikte harekâtın operatif hedefleri olan Sovyet kuvvetlerinin ülkenin batı kesiminde imha edilmesi ve Moskova'nın alınması gerçekleştirilemedi. Alman ve müttefiklerine bağlı kuvvetler, cephenin genelinde, izleyen yılın ortalarına kadar yaygın bir taarruza bir daha girişemediler.1942 yılının baharından itibaren ise Alman ilerleyişi yeniden başlayacak ve SSCB topraklarında derin ve geniş ilerlemeler sağlayacaktır. Barbarossa Harekâtı'nın başarısızlığı Hitler'i, Sovyet topraklarında daha sonraki başarısız harekâtlara yöneltmiştir, Leningrad Kuşatması,Nordlicht Harekâtı, Stalingrad Muharebesi ve Sovyet topraklarındaki diğer harekâtlar gibi. Barbarossa Harekâtı, katılan insan gücü ve sonuçları itibariyle askeri tarihteki en büyük çaplı askeri harekât olmuştur.Başarısızlıkla sonuçlanması, III. Reich tarihinde bir dönüm noktası olmuştur. En önemlisi de harekâtın Doğu Cephesi'ni açmış olmasıdır. Bu cephede, başlangıçta ve süreç içinde tüm dünya tarihi savaş alanlarının hepsinden daha fazla kuvvet savaşa sürülmüştür. Barbarossa Harekâtı ve etkisi altına aldığı bölgelerde ve kentlerde gerçekleşen en büyük muharebelerden bazılarının ölümcül yırtıcılığıyla, yüksek kayıplarıyla ve her iki taraf için de çok zor koşularıyla, tüm bunlar 20. Yüzyıl'da ve II. Dünya Savaşı'nda tarihin akışını etkilemiştir.İyi seyirler.
Adolf Hitler - 3 Ekim 1941 Konuşması 14:54
Adolf Hitler - 3 Ekim 1941 Konuşması 1.347 izlenme - 3 yıl önce Bu kayıtta Hitler; Barbarossa Harekatına giden süreci ve savaşa nasıl mecbur bırakıldıklarını anlatıyor. http://tr.wikipedia.org/wiki/Barbarossa_Harekâtı
Barbarossa Harekatı (1941) 05:35
Barbarossa Harekatı (1941) 1.729 izlenme - 3 yıl önce Dünyanın en büyük kara harekatına ait görüntüleri içeren videoyu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım. Türk gibi başla, alman gibi bitir sözünün de aslında ne kadar yanlış olduğunu anlıyoruz, zira almanlar kısa süre içerisinde moskova kapılarına dayanıp, Guderian'ın top atışları ile biraz daldığı ama Hitler'in karşı çıkması sonucu , önce kievi alalım, buğdayımız olur yeriz kışın demesi sonucunda, uzayan ikmal yolları, azalan hammadde, ingiliz-amerikan desteği sonucu kaybedilen bir harekat. Hele 6.ordunun o hüzünlü hikayesi yok mu, o da başka zamana.
Generaller ve Muharebeler: Stalingrad 48:03
Generaller ve Muharebeler: Stalingrad 346 izlenme - 3 yıl önce Bu heyecan verici yeni programda İkinci Dünya Savaşı'nda meydana gelen büyük savaşlara farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor, onları her iki tarafın komutanlarına ait kararlar, ikilemler ve felaketler çerçevesinde inceliyoruz.
Barbarossa Harekatı Orjinal Ses Kayıt (Müziksiz) 03:50
Barbarossa Harekatı Orjinal Ses Kayıt (Müziksiz) 287 izlenme - 3 yıl önce Videoda müzik yoktur yani tüm sesler orjinaldir, askerlerin silahların tankların kısacası herşeyin sesini duyabilirsiniz.
barbarossa srkn 00:48
barbarossa srkn 262 izlenme - 6 yıl önce güney amerika karması akvaryum
Wehrmacht Doğu Cephesinde (Uzun Versiyon) 08:14
Wehrmacht Doğu Cephesinde (Uzun Versiyon) 71 izlenme - 3 yıl önce Videonun ilk kısımları 1941 den başlıyor ve 1944 e kadar doğu cephesinden kesitler var.Aslında doğu cephesindeki durumu özetlemiş diyebiliriz, ilk zamanlar Almanların parlak zaferleri sonra durumun eşitlenmesi ve ağır kış şartları.
Melis Bilen 37:36
Melis Bilen 69 izlenme - 4 yıl önce Melis Bilen, Artı Bir Tv’de Neler Oluyor Hayatta programında Bekir Saçar'ın konuğu oldu.
Assos Barbarossa Hotel 03:54
Assos Barbarossa Hotel 10 izlenme - 12 ay önce Assos Barbarossa Hotel, Assos kadırga koyunda hizmet veren Osmanlı denizcilik tarihi konseptli bir butik oteldir.
BARBAROSSA - SIEGE LORD - ON DVD & BLU-RAY APRIL 4th 2011 02:01
BARBAROSSA - SIEGE LORD - ON DVD & BLU-RAY APRIL 4th 2011 45 izlenme - 5 yıl önce A deadly siege. A bloodthirsty emperor. A legend in the making. An epic tale of heraldic heroism starring Rutger Hauer, Barbarossa combines momentous battle ...
İşgal ve savaş 05:17
İşgal ve savaş 14 izlenme - 3 yıl önce A9TV Televizyonu Adnan Oktar Harun Yahya Sohbetler Belgeseller A9 TV Yeni Frekansımız: Türksat 3A Uydusu FREKANS: 12524 Dikey Batı Sembol Oranı: 22500 http://www.a9.com.tr/izle/22679/Belgesellerden-Secme-Bolumler/Isgal-ve-savas A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Marmaris Barborassa Tekne Turu  03:11
Marmaris Barborassa Tekne Turu 1 izlenme - 4 ay önce Türkiye'nin en büyük korsan teknesi ile marmaris koylarını gezmeye hazırmısınız incelemek için tıkla! https://www.pakettatilim.com/gunubirl...