Hoşgeldiniz!

Başbakan Yardımcısı Videoları İzle

Fatih Portakal'dan Abdullah Gül'e: Cesaret Noksanı mıydın? 01:03
Fatih Portakal'dan Abdullah Gül'e: Cesaret Noksanı mıydın? 7.240 izlenme - 2 yıl önce FOX TV ana haber spikeri Fatih Portakal, Abdullah Gül'ün Ahmet Sever'in kitabıyla ilgili sözlerini eleştirdi. 11'nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son günlerde tartışma yaratan eski danışmanı Ahmet Sever'in yazdığı 'Abdullah Gül İle 12 Yıl' kitabıyla ilgili ilk kez konuştu. FOX TV ana haber spikeri Fatih Portakal, canlı yayında Abdullah Gül'ün açıklamalarını sert sözlerle eleştirdi. Gül'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde konulan yasaklara ses çıkartmadığını belirten Portakal, "Şimdi bu soruyu sormak lazım. O zamanlar cesaret noksanı mıydınız?" dedi.
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: İhtiyaç Bulunduğu Sürece Başika'da Varlığımıza Devam Edeceğiz 01:36
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: İhtiyaç Bulunduğu Sürece Başika'da Varlığımıza Devam Edeceğiz 188 izlenme - 3 ay önce Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, 'Türkiye'nin Başika'daki varlığı meşru bir varlıktır. Orada bize ihtiyaç bulunduğu sürece varlığımıza devam edeceğiz' dedi.
Bülent Arınç'ın Açıklama Sonrası Nevşin Mengü Şok Olması 00:22
Bülent Arınç'ın Açıklama Sonrası Nevşin Mengü Şok Olması 1.065 izlenme - 1 yıl önce Bülent Arınç, Melih Gökçek'in istifa çağrıları üzerine açıklama yaptı. Arınç'ın açıklaması sonrası Nevşin Mengü şaşkınlığını gizleyemedi.
Kurtulmuş, Şehit Efiloğlu'nun Babaevini Ziyaret Etti 04:52
Kurtulmuş, Şehit Efiloğlu'nun Babaevini Ziyaret Etti 451 izlenme - 10 ay önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un şehit yakınlarıyla selamlaşması Şehit evi önünde Kur'an-ı Kerim okunması Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un açıklaması Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: "Bu millet, bu topraklarda Allah'ın izniyle kıyamete kadar hür olarak yaşamaya devam edecek" "Çanakkale şehitlerinin destansı kahramanlığı ne kadar önemli ise bugün bu topraklarda yine operasyon yapmak isteyenlere karşı mücadele veren kardeşlerimizin destansı mücadelesi de o kadar önemli ve büyüktür" "İnşallah en kısa zamanda bu terör çetelerinin ve uluslararası güçlerin desteklediği ihanet odaklarının sonu gelecek.
Türkeş'ten Sert Açıklamalar 01:24
Türkeş'ten Sert Açıklamalar 688 izlenme - 1 yıl önce MHP’li Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 'Bana saldıranlara bir bakayım dedim; kimler açıklama yapmış bakayım dedim. İki sarhoş ile üç beş tane çakaldan ibaretler. Bunlara cevap vermeyi doğru bulmuyorum' dedi.
Kurtulmuş: 05:53
Kurtulmuş: "Yeni Bir Anayasanın Yapılması İçin Bütün Gücümüzle Mücadele Edeceğiz" 148 izlenme - 9 ay önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklaması Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1) Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, terörle mücadeleye ilişkin, "72 millet Türkiye'nin güçsüz olması için bu örgütlere destek veriyor ama kim arkasında olursa olsun, hangi desteği verirlerse versinler, terörle mücadeleyi, bu şiddet çeteleriyle bu suç çeteleriyle mücadeleyi bu aziz millet kazanacaktır, Türkiye Cumhuriyeti kazanacaktır.
Kurtulmuş, Milletvekilleriyle Bir Araya Geldi 01:36
Kurtulmuş, Milletvekilleriyle Bir Araya Geldi 91 izlenme - 11 ay önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un milletvekilleri ile yaptığı toplantıdan detaylar -Numan Kurtulmuş'un konuşması Kurtulmuş, milletvekilleriyle bir araya geldi Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Birlik, Huzur ve Demokrasi Eylem Planı" çalışmaları kapsamında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinin milletvekilleriyle bir araya geldi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Yumruk Atma Görüntüleri 00:53
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Yumruk Atma Görüntüleri 433 izlenme - 3 yıl önce Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Çirkin Saldırı... Hacı Bektaşi Veli'yi Anma Törenlerine Katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Konuşması Sonrasında Bi...
Numan Kurtulmuş'tan Yeni Anayasa Açıklaması 04:06
Numan Kurtulmuş'tan Yeni Anayasa Açıklaması 15 izlenme - 2 ay önce Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.
Başbakan Yardımcısı Kaynak: Bombalı araç kullanıldı, içimizdeki alçaklar komandolarımızı hedef aldı 01:38
Başbakan Yardımcısı Kaynak: Bombalı araç kullanıldı, içimizdeki alçaklar komandolarımızı hedef aldı 10 izlenme - 1 ay önce Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kayseri'deki patlamayla ilgili açıklama yaptı.
Bülent Arınç'ın Beyin Devrelerini Yakan Soru 02:28
Bülent Arınç'ın Beyin Devrelerini Yakan Soru 126 izlenme - 1 yıl önce Bülent Arınç'ın tipindeki değişimler beni güldürmedi değil izliyoruz efendim. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fethullah Gülen'in 2013 yılında öldüğü iddialarını soran bir internet sitesi muhabiri arasında ilginç bir diyalog yaşandı. (Haber)
Veysi Kaynak: Askerlerin Bulunduğu Otobüse Yönelik Bir Saldırı 03:00
Veysi Kaynak: Askerlerin Bulunduğu Otobüse Yönelik Bir Saldırı 8 izlenme - 1 ay önce Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak: 'Askerlerin bulunduğu otobüse yönelik bir saldırı. Bu hadise Türkiye'yi asla istikametinden saptıramayacak' dedi.
Arınç, Işid'in 'İstanbul'u Alacağız' İddiasını Değerlendirdi 02:32
Arınç, Işid'in 'İstanbul'u Alacağız' İddiasını Değerlendirdi 200 izlenme - 3 yıl önce Başbakan Yardımcısı Ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Irak Şam İslam Devleti ( Işid) Militanlarının Medyaya Yansıyan, "istanbul'u Alacağız" İddialarını Değerlendirdi.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Yeğeninin Düğününe Katıldı 02:46
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Yeğeninin Düğününe Katıldı 26 izlenme - 5 ay önce Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeğeni Esra (Şimşek) Yalçın'ın Yalova'daki düğün törenine katılarak şahitlik yaptı.
Beşir Atalay'ın Hataylıları Oyla Tehdit Etmesi 00:58
Beşir Atalay'ın Hataylıları Oyla Tehdit Etmesi 138 izlenme - 2 yıl önce Yerel seçim öncesinde Beşir Atalay, Hatay Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin'i tanıtırken Hataylılar'ı tehdit diyor. Parmağını sallayarak konuşan Atalay, "Sadullah Ergin'i seçmezseniz, ya da az oy verirseniz Hataylılara söyleyeceğimizi o zaman söyleriz" diyor gördüğünüzü üzere.
HDP Altı Ay Siyasetçi Altı Ay Teröristtir - Yalçın Akdoğan 00:57
HDP Altı Ay Siyasetçi Altı Ay Teröristtir - Yalçın Akdoğan 45 izlenme - 1 yıl önce Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a sert sözlerle yüklendi. HDP'nin barajı geçmesinin demokrasi için bir tehdit olduğunu savunan Akdoğan, "Bunlar gece başka, gündüz başka. Altı ay siyasetçi, altı ay terörist" dedi.
Kurtulmuş, Kumru'da Vatandaşlara Hitap Etti 05:37
Kurtulmuş, Kumru'da Vatandaşlara Hitap Etti 5 izlenme - 2 ay önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Milletimiz güçlü, yeni Türkiye'nin önemli bir aracı olarak gördüğü başkanlık sistemine inşallah çok büyük bir oranda destek olacak, sahip çıkacak, oy verecek.
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Bolu'da 01:11
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Bolu'da 6 izlenme - 2 ay önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un sempozyuma gelişiVuslat Platformu ve Çekmeköy Belediyesince Abant'taki bir otelde düzenlenen "Ufuktaki Yeni Türkiye, Gençlik ve Geleceği" sempozyumunun kapanış programına katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "15 Temmuz sonrası...
Soma'yı Anlatırken Gözyaşlarına Boğuldu 01:21
Soma'yı Anlatırken Gözyaşlarına Boğuldu 61 izlenme - 3 yıl önce Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şerifov, Soma'da meydana gelen maden faciası ile ilgili konuşurken gözyaşlarını tutamadı.
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, 'Türkiye Birilerinin Hizaya Getireceği Ülke Değildir' - Bursa 03:15
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, 'Türkiye Birilerinin Hizaya Getireceği Ülke Değildir' - Bursa 5 izlenme - 2 ay önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Orhangazi Yeniköy Asil Çelik Meslek Yüksekokulu yeni binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, yeni Türkiye istikametinde yürümesinin önünde belli kilometre taşları olarak görülebilecek hususların bulunduğunu,...
Kurtulmuş: Söz De Karar Da Milletindir 02:08
Kurtulmuş: Söz De Karar Da Milletindir 7 izlenme - 3 ay önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin 2016-2017 akademik yılı açılış töreni sonrasında, gazetecilerin 'başkanlık sistemi ve referandum' tartışmalarına ilişkin sorusunu yanıtladı.Kurtulmuş: Söz de karar da milletindir
Erdoğan Konuşurken Uyuyan Başbakan Yardımcısı ve Dışişler Bakanı 00:53
Erdoğan Konuşurken Uyuyan Başbakan Yardımcısı ve Dışişler Bakanı 16 izlenme - 9 ay önce İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 13. İslam Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'darbeci' dediği Sisi'nin devlet başkanlığını yaptığı Mısır'a teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sırasında, Uganda Başkan Yardımcısı Edward Ssekandi'nin uyuduğu görüldü. Başkan Yardımcısı uyurken, hemen arkasında bulunan Dışişleri Bakanı Sam Kahamba Kutesa'nın da uykulu halleri dikkat çekti.
Mehmet Şimşek 14 Ağustos Sorusuna Cevap Verdi 02:14
Mehmet Şimşek 14 Ağustos Sorusuna Cevap Verdi 9 izlenme - 5 ay önce Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, CNN Türk’te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Sosyal medyada bugün için günlerdir konuşulan iddialara yanıt veren Şimşek “Bundan aylar önce bu konu (siber saldırı) MGK’da ele alındı. Gereken önlemler masaya yatırıldı. Benim gönlüm rahat. Ben şahsen milletimize güveniyorum çünkü milletimiz hiçbir hazırlık olmadan belki dünyadaki en vahşi bir darbeyi hayatını riske atarak durdurdu. Dolayısıyla bu terör örgütünün gerçek resmi ortada. Milletimiz hazırlıklı diye güveniyorum. Devletimiz de hazırlıklı. Bir tehdit yok ama biz hükümet olarak gerekli önlemleri aldık” diye konuştu.
Bülent Arınç Gözyaşlarını Tutamadı 01:13
Bülent Arınç Gözyaşlarını Tutamadı 37 izlenme - 2 yıl önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Manisa İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada geçmiş dönemde yaşadıkları zorlukları anlatırken duygusal anlar yaşadı. Arınç, "Zor günler geçirmiştik. Geçmişte partilerimiz yüzde 3 buçuk alıyordu yüzde 7, yüzde 11 alıyordu. Yolumuzdan dönmedik. Allah bize en büyük zaferleri Ak Parti'de yaşamayı nasip etti. İlk mitingimizi yaptığımız Nisan 2002 tarihini hatırlıyorum. 3 bin kişiyle miting yaptığımızda geçmişte bu muhteşem insan seli diye başlayan rahmetli hocamızı o mitingte andım. Acaba 3 bin kişi mi olacaktık yoksa binlerce kişi mi bizi karşılayacaktı, Kırtık tarafından gelmeden önce hamalınkırı Sayın Başbakanım Manisalılar böyle bilirler. Hamalınkırı'ndan aşağı bir sallandık buraya 10 kilometre. Yollarımız kesildi, insan seli vardı, araçlar gidemiyordu. Gözyaşları içinde rabbimize hamd ettim" diye konuştuktan sonra gözyaşlarını tutamadı.
Kurtulmuş: 05:28
Kurtulmuş: "Yönetimi Tek Elde Toplayan, Güçlendirilmiş Yürütme Mekanizmasına Ihtiyacımız Var " 4 izlenme - 2 ay önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un salona gelmesi Kurtulmuş'un konuşması ORDU - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Yerel Yöneticiler Kamu İşverenleri Sendikası tarafından Ordu'daki bir otelde düzenlenen Yerel Yönetim Reformları Çalıştayı'na katıldı.
Hafta Sonu Keyfi - 8 Şubat 2015 Pazar / Yalçın Akdoğan 01:02:36
Hafta Sonu Keyfi - 8 Şubat 2015 Pazar / Yalçın Akdoğan 42 izlenme - 2 yıl önce Türkiye başkanlık sistemine mi geçiyor? Bank Asya müdahalesi neden yapıldı? Merkez Bankası baskı altında mı? ABD Fethullah Gülen konusunda ne yapacak? Kürt sorunu çözülüyor mu? Seçimin sürpriz adayları kimler? Hakan Çelik sordu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan yanıtladı."İlk bilen siz olun! Türkiye ve Dünya gündemine dair CNN Türk videoları artık İzlesene'de! Hemen Abone Olmak İçin : http://izlesene.com/cnnturk"
İbrahim Kalın’ın yabancı basında çıkan Türkiye lehine yazısı çok önemli. 03:24
İbrahim Kalın’ın yabancı basında çıkan Türkiye lehine yazısı çok önemli. 20 izlenme - 1 yıl önce KARTAL GÖKTAN: Siz daha önce Türkiye’yi yabancı basında savunan daha çok yazı çıkması gerektiğini söylemiştiniz. Bu sözlerinizin hemen arkasından Cumhurbaşkanımız’ın danışmanlarından İbrahim Kalın bir yazı hazırlamış. ADNAN OKTAR: Helal olsun İbrahim Hoca’ya. Hz. İbrahim (a.s) gibi demek. Delikanlının hasıymış. Cumhurbaşkanı danışmanı. Cumhurbaşkanı kim? Tayyip Hocam. Delikanlının arkadaşı delikanlı olur. Gül bahçesine giren gül kokar. Helal olsun, helal olsun delikanlımıza çok güzel konuşmuş. Devam et. KARTAL GÖKTAN: Bu yazı Wall Street Journal Gazetesi’nde yayınlandı. Bu gazete de bu güne kadar Türkiye aleyhinde haberler yayınlanıyordu. Neredeyse ilk defa olumlu bir yazı yayınlanmış oldu. ADNAN OKTAR: Bak çok güzel, tebrik ederim, Allah razı olsun. Kalemine sağlık, diline sağlık devam. Aydınlarımız döşensin. Bu adamların şakası yok. BÜLENT SEZGİN: Adnan Bey yine yazısında tam sizin dediğiniz mantığı vurgulamış. Şöyle diyor bir bölümünde; “Amerika, Fransa, Avrupa asker göndermiyor. Türkiye göndersin diyorlar. Bunun hiçbir mantığı yok.” ADNAN OKTAR: Çok güzel. Bak kelimesi kelimesine benim fikirlerim ve anlattıklarım. Demek ki faydalı oluyoruz. Demek ki olmaya da devam edeceğiz. AYLİN KOCAMAN: Neokonlar’ın gazetesi Adnan Bey siz zaten biliyorsunuz. ADNAN OKTAR: Neokonların. Ama tebrik ederim. Onlardan bu yazıyı almış olmaları onların demokrat olduğunu gösteriyor. Kardeşim Neokonlar aslında temelinde bozuk adam değil. Fakat iyi eğitmek, iyi bilgilendirmek, samimi olmak lazım. Şimdi bunlar bilgi almak istiyor. Karşısına fırça sakallı yobaz çıkıyor hırlayarak. Onunla ne konuşsun adam. Adama bir şey söylüyor hırlıyor adam, bir şey söylüyor yine hırlıyor, olmaz. Onlarla nezaketle, nezafetle, nezih olarak konuşacak insanlar gerekir. CEYLAN ÖZBUDAK: Sizi dinliyorlar Adnan Bey, çok saygılılar size karşı. ADNAN OKTAR: MaşaAllah. Mesela davet ediyorum geliyorlar. CEYLAN ÖZBUDAK: Çok teşekkür ediyorlar. Onur duyduk diyorlar hep beraber. ADNAN OKTAR: Evet maşaAllah. EBRU ALTAN: Fikirlerinizden de çok etkileniyorlar. ADNAN OKTAR: MaşaAllah. Aslında çok dindar kökenli insanlar bunlar. Hakikaten mesela ben buraya çağırdım o gelen Neokonlar’ın başıydı neydi ismi? CEYLAN ÖZBUDAK: Jonathan Schanzer. ADNAN OKTAR: Jonathan Schanzer çok çok efendi bir insan, baya terbiyeli, sevecen, saygılı, centilmen. Ama kardeşim akan bilgi loğum gibi çok çirkin bilgiler akıyor. Doğru bilgiye götürmek lazım. BÜLENT SEZGİN: Adnan Bey, Aşık Veysel’i anma toplantısında arkadaşlarımızla görüşmüş ve konuşmuştu İbrahim Kalın Beyefendi. Fotoğrafları vardı. ADNAN OKTAR: Göreyim delikanlıların şahını. Evet, benim talebelerim onlarda, ikisi de. İbrahim Kalın, Allah ömrünü uzun etsin, Allah yerini nur kılsın. Öbür resmine bakayım. MaşaAllah, dünya efendisi Allah iki cihanda da onu aziz etsin. Allah yüreğini genişletsin, kalbine inşirah versin. Tayyip Hocam öyle alelade adamları seçmez. Delikanlının hasıdır. Tayyip Hocam’ı milletimiz canı gönülden, yürekten desteklesin. Bu vatanın milli evladı, gerçek evladı, taviz vermeyen evladı. http://www.a9.com.tr/izle/192769/Adnan-Oktarin-Sohbetlerinden-Secme-Bolumler/Ibrahim-Kalin’in-yabanci-basinda-cikan-Turkiye-lehine-yazisi-cok-onemli A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek İle Orta Vadeli Program Canlı Yayında Açıklandı 01:10:14
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek İle Orta Vadeli Program Canlı Yayında Açıklandı 28 izlenme - 1 yıl önce 2016-2018 dönemi Orta Vadeli Programı, Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK, Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ ve Maliye Bakanı Naci AĞBAL'ın katılımları ile Kalkınma Bakanlığında açıklandı.
Arınç Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hakkında Konuştu 02:34
Arınç Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hakkında Konuştu 51 izlenme - 3 yıl önce Ankara - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi. Bakanlar Kurulu Toplantısı -Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç: (1) -"(Bazı sendikaların 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istemesi) Sendikaları temsilen bir küçük topluluğun bir çelenk sunmak veya bir basit bildiriyi orada okumak gibi anlamlı bir jesti olabilirse sanıyorum valilik buna izin verebilecektir. Ama toplulukların, büyük kalabalıkların orada sabahtan akşama gösteri yapması şeklinde kesinlikle bir izin verilmeyecek ve ne olursa olsun emniyet kuvvetleri duruma müdahale edecektir" _"Taksim'de yayalaştırma projesi gerçekleştirilmiştir. Orası bir gösteri alanı değildir. Geçmişteki güvenlik sebepleriyle, vilayetimizin aldığı bir başka karar vardır. Belki geçmişte şuna müsaade edilmişti, biliyorsunuz hükümetimiz 1 Mayıs'ı bir bayram olarak, bir gün olarak kabul eden yıllar sonra ilk hükümettir" -"Daraltılmış bölge mi olmalı Türkiye gerçeklerine uygun, dar bölge sistemi mi olmalı. Çeşitli simülasyonlar üzerinde çalışılıyor ve bunun hem temsilde adalete hem de yönetimde istikrara yol açabilecek bir seçim sistemi, hangisi daha idealdir, hangisi daha gerçekçidir bunun çalışması yapılıyor" ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bazı sendikaların 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istemelerine ilişkin, "Sendikaları temsilen bir küçük topluluğun bir çelenk sunmak veya bir basit bildiriyi orada okumak gibi anlamlı bir jesti olabilirse sanıyorum valilik buna izin verebilecektir. Ama toplulukların, büyük kalabalıkların orada sabahtan akşama gösteri yapması şeklinde kesinlikle bir izin verilmeyecek ve ne olursa olsun emniyet kuvvetleri duruma müdahale edecektir" dedi. Arınç, Başbakanlık Yeni Bina'daki Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in kendi alanıyla ilgili bazı yönetmelik çalışmaları konusunda bilgi verdiğini dile getiren Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bakanların katkısının da alındığı konunun tekrar görüşülmesi ve sonuçlandırılması yönünde talimat verdiğini söyledi Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da Bakanlık konularıyla ilgili sunum yaptığını belirten Arınç, bu sunumda da Maliye Bakanı ve ilgili bakanlarla tekrar konuların müzakere edilmesi ve sonuçlandırılması talimatı verildiğini belirtti. Arınç, toplantıda ayrıca iç ve dış olaylar konusunda da ilgili bakanların düşünce ve çalışmalarını Bakanlar Kuruluna sunduğunu ifade etti. Bülent Arınç, yaptığı kısa açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 'Başbakanın köşke çıkması halinde, başbakan yardımcılarından birinin başbakanlık görevini üstleneceğini' ifade etti. Bu, Şahin'in kendi görüşü müdür ya da parti organlarında ya da bugünkü Bakanlar Kurulunda ya da başka bir platformda dillendirilen bir şey midir? Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de 'ileriye dönük bir siyaset planım yok' açıklamasını yaptı. Bunu değerlendirme fırsatınız oldu mu? Sizin görüşünüz ne bu konuda?" sorusuna, Arınç, şu yanıtı verdi: "Bunlar Bakanlar Kurulu gündemimizde yok. Sayın Mehmet Ali Şahin'in bugün sabah saatlerinde bir televizyon kanalındaki mülakatını ben de takip ettim. Şüphesiz soru soran kişi, Mehmet Ali Şahin beye soruyor. Partimizin Hukuk ve Siyasetle İlişkili Genel Başkan Yardımcısı olan önceki Meclis Başkanlarından değerli arkadaşımız da kendi özel düşüncelerini ifade ediyor. Bazı düşünceleri itibarıyla da benimle örtüştüğünü söylüyor. Şüphesiz bunu sormaya bile gerek yok. Konuşan Sayın Mehmet Ali Şahin'dir ve bunlar onun özel düşünceleridir. Eğer sorulması gereken bir konu varsa herhalde yine kendisine sormakta fayda olur. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kütahya'yı ziyaretlerinde söz konusu ettiği cümleleri bana cumartesi günü Bursa'da bulunduğum bir sırada arkadaşlarımız sormuşlardı. Ben de geniş bir açıklama yapmıştım. O geniş açıklamamın da medyada yer aldığını gördüm. O sözlerime de ilave edecek bir husus yok." -"Hiçbir düşünce ifade etmediler" "Seçim sistemiyle ilgili bir çalışma olduğunu biliyoruz. Bu, gündeme geldi mi? O çalışma ne aşamada? Önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesini bekleyelim mi?" sorusunu Arınç, şöyle yanıtladı. "Bakanlar Kurulu gündemimizde yoktu. Ancak bu konuyu biliyorsunuz Sayın Başbakanımız ve bazı ilgili bakan arkadaşlarımız seçim sistemi üzerinde bir çalışma yapıldığını ifade ettiler. Ben de yine Bursa'da bir soru üzerine bu konudaki düşüncelerimi açıklamıştım. Olay şudur, bildiğiniz gibi 30 Eylül 2013 tarihinde bir demokratikleşme paketini açıklarken, Sayın Başbakanımız aynı zamanda muhalefetle birlikte tartışılmak üzere bir öneri getirmişti. Türkiye'de mevcut sistem bildiğiniz gibi 20-30 yıldan bu yana yüzde 10'luk baraj sistemidir. Bu barajın kaldırılması, yerine başka bir seçim sistemi getirilmesi konusunda da tartışmalar olmuştur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidenler olmuştur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de yüzde 10'luk baraj bütün siyasi partiler için eşit olarak düşünüldüğünden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlal edilmediği kanaatine varmıştır. Ancak bu konuda bir gelişme olabilir. 'Biz düşüncelerimizi tartışmaya açalım ve ortak bir mutabakat bulursak, bu 3 seçenekten bir tanesini kabul edebiliriz' demişti Sayın Başbakanımız. Bunlardan bir tanesi şüphesiz mevcut sistem, ikincisi daraltılmış seçim bölgesi sistemidir. Yani diyelim ki Bursa 18 milletvekili çıkarıyor, 5'li veya 6'lı gruplamalarla bunu üç seçim bölgesinde çıkarmak... Diyelim ki İstanbul 80'in üzerinde milletvekili çıkarıyor, bugün 3 seçim bölgesidir. Oysa bunu 12-15 seçim bölgesine çıkarmak mümkün olabilir. 'Bu konu üzerinde ne düşünüyorsunuz' diye soruldu. Bir de bazı ülkelerde dar bölge sistemi vardır, yani milletvekilinin sayısı kadar seçim bölgesi yapmak... Orada sıfır baraj ve çoğunluk sisteminin cari olmasıdır. Ne gariptir ki baraj üzerinde konuşanlar bu üç seçenek üzerinde hiçbir düşünce ifade etmediler. Biz anlıyoruz ki onlar iki seçim bölgesi sisteminin de kendilerine zarar vereceğini düşünerek bunlardan bir tercih yapmak noktasında değiller. Ancak biz o zaman işe vaziyet etmek ve bunu bir görev olarak almak durumunda kaldık." -"1 aylık zaman var" Şu anda teşkilatlarında, Seçim İşleri Başkanlığı'nda bu seçim sistemlerinden ikisi üzerinde bir çalışma yapıldığını belirten Arınç, "Daraltılmış bölge mi olmalı Türkiye gerçeklerine uygun, dar bölge sistemi mi olmalı. Çeşitli simülasyonlar üzerinde çalışılıyor ve bunun hem temsilde adalete hem de yönetimde istikrara yol açabilecek bir seçim sistemi, hangisi daha idealdir, hangisi daha gerçekçidir bunun çalışması yapılıyor. Şüphesiz bu çalışma bittiğinde Bakanlar Kurulumuza bir tasarı olarak bunu sunacaksak gelecektir. Teklif olarak gelecekse de Merkez Yürütme Kurulu'nda tartışılarak buna karar verilmesi ayrıca gerekebilir" dedi. Arınç, eğer bugünkü seçim sistemi değişecekse, bunun mutlaka haziran ayına kadar kanunlaşması gerektiğine değinerek, şöyle devam etti: "Çünkü Anayasamızın 67. maddesinin 2. fıkrası Türkiye'deki seçim sistemlerinin temsilde adalet ve yönetimde istikrara uygun olması bir, ikincisi de yapılacak seçimden en az bir yıl önce de kanunlaşması gerekiyor. Madem ki 2015 Temmuz ayında seçim yapılacaksa Türkiye'de bunun bir yıl öncesinden seçime yönelik bir değişikliğin yapılması mecburiyeti var. Bugün Nisan'ın 21'i ise önümüzde topu topu ancak yani yasalaşma sürecini dikkate alırsak 1 aylık bir zaman var. Bu çalışmalarımızın ne zaman bittiğini ve hangisi üzerinde karar kıldığımızı elbette sizlere açıklayacağız ama bugün o noktada değiliz." -1 Mayıs "1 Mayıs'la ilgili özellikle sendikaların Taksim konusunda ısrarları var. Hükümet tarafından da Taksim'in açılmayacağına dair açıklamalar geliyor. Nasıl önlemler alacaksınız, Bakanlar Kurulu'nda 1 Mayıs konusu gündeme geldi mi?" sorusu üzerine Arınç, şunları kaydetti: "Gelmedi, Ben bizzat Sayın İçişleri Bakanımıza sordum, bu konudaki son durumun ne olduğunu. Bir defa sendikalar Taksim'de, 1 Mayıs'ta toplantı veya gösteri yapmak istiyor sözü eksik. Mesela Türk-İş Kadıköy'de miting yapmayı kabul etti. Sadece DİSK ve ona bağlı sendikalar her yıl olduğu gibi belki bir toplantı ve gösteri yürüyüşünden daha fazla, bir tartışma ortamı çıksın, bir çatışma olsun ve Taksim geçmişte yaşanan olayları yine acı örnekleriyle hatırlatan bir gösteriye sahne olsun diye bir çabanın içerisinde. Bu konuda kanunlar geçerlidir. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu, İstanbul Valiliği'nin aldığı kararlarda Taksim'in ayrılan bir alan olmadığı çok açıktır. Mitingler, gösteriler için hem Maltepe'de hem Yenikapı'da miting alanları tahsis edilmiştir ve bu sendikaya müracaatı da olmamasına rağmen sadece görüşmeler yaptıkları için sizin toplantı alanınız orasıdır, orada miting yapacaksanız hemen başvurunuzu yapın, mutlaka orada yapabilirsiniz' denilmiştir. Ama onlar tartışmayı sürdürmek, hatta şiddetlendirmek ve neye mal olursa olsun Taksim'de yapmak gibi bir ısrarın içindeler. Bir defa Taksim'de yayalaştırma projesi gerçekleştirilmiştir. Orası bir gösteri alanı değildir. Geçmişteki güvenlik sebepleriyle, vilayetimizin aldığı bir başka karar vardır. Belki geçmişte şuna müsaade edilmişti, biliyorsunuz hükümetimiz 1 Mayıs'ı bir bayram olarak, bir gün olarak kabul eden yıllar sonra ilk hükümettir. Bu da düşünce ve fikir özgürlüğüne, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa uygun yapılabilecek her türlü toplantıya sıcak baktığımız şeklinde anlaşılabilir. Yani sendikaları temsilen bir küçük topluluğun bir çelenk sunmak veya bir basit bildiriyi orada okumak gibi anlamlı bir jesti olabilirse sanıyorum valilik buna izin verebilecektir. Ama toplulukların, büyük kalabalıkların orada sabahtan akşama gösteri yapması şeklinde kesinlikle bir izin verilmeyecek ve ne olursa olsun emniyet kuvvetleri duruma müdahale edecektir ve yasa dışı bir eylem olduğu için de bunu tertipleyenler kanuni bir soruşturmaya maruz kalacaklardır."
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: FETÖ'nün Devletten Arındırılması Sonlandırılmamıştır 00:34
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: FETÖ'nün Devletten Arındırılması Sonlandırılmamıştır 1 izlenme - 2 hafta önce Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Henüz FETÖ'nün devletten arındırılması sonlandırılmamıştır. FETÖ'nün ve bütün terör örgütlerinin devletin içinden arındırılmasını sağlayana kadar OHAL uygulamasına ihtiyacımız var." dedi.