Hoşgeldiniz!

başkanlık sistemi

Başkanlık Sistemi Gelmeli Mi? - Sokak Röportajı 05:38
Başkanlık Sistemi Gelmeli Mi? - Sokak Röportajı 1.720 izlenme - 7 gün önce Başkanlık sistemi ile birlikte Türkiye'nin sıçrama yapacağını söyleyenler olduğu gibi bazı sakıncaları olacağını iddia eden çevreler de var. Peki halk ne düşünüyor?
Başkanlık Kabul Edilirse Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Yapmaya Devam Edecek Mi 01:41
Başkanlık Kabul Edilirse Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Yapmaya Devam Edecek Mi 317 izlenme - 6 gün önce Başkanlık sistemine ilişkin teklifin ocak ayında Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Peki o anayasal düzenlemelerin içeriğinde hangi başlıklar olacak, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde Erdoğan görevine cumhurbaşkanı olarak mı devam edecek, bir erken seçim söz konusu mu? CNN TÜRK'e konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, erken seçim ihtimaline kapıları kapadı. Başkanlık ile ilgili teknik konuların kanunlarla düzenleneceğini söyledi.
Kemal Kılıçtaroğlu: Başkanlık Sistemini Bu Ülkede Kan Dökmeden Gerçekleştiremesin! 03:11
Kemal Kılıçtaroğlu: Başkanlık Sistemini Bu Ülkede Kan Dökmeden Gerçekleştiremesin! 4.410 izlenme - 6 ay önce CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu TOBB 72. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Kılıçdaroğlu, AKP’nin yeni anayasa taleplerini gündeme getirip, ”Bir kişi konuşacak Türkiye susacak. Bir kişi konuşacak hakim ona göre karar verecek. Bir kişi konuşacak ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Bir kişi konuşacak istediği adam hapse girecek. Neymiş böyle başkanlık sistemi. Böyle bir başkanlık sistemini bu ülkede kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz. Açık ve net” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hitler Almanya'sında da Üniter Başkanlık Sistemi Var 00:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hitler Almanya'sında da Üniter Başkanlık Sistemi Var 3.595 izlenme - 10 ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan dönüşü gazetecilere açıklama yaptı. Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü ve yazarı Hasan Karakaya'nın ölümü üzerine Suudi Arabistan ziyaretini erken bitiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye'ye döndü. Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, kendisiyle birlikte Medine'ye giden heyette yer alan ve kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hasan Karakaya ile ilgili olarak "Uzun süredir bir yol arkadaşlığımız vardır. Hemen hemen her seyahatinde yanımda olan bir arkadaşımızdı. Güçlü bir kaleme sahip olduğuna inanıyorum. Doldurulamayacak bir yere sahip olan bir kardeşimiz olarak görüyorum" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından yaptığı üniter başkanlık sistemi olabileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Erdoğan, Hitler Almanyası'nı örnek gösterdi. Erdoğan, "Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almayasına baktığımızda da bunu görürsünüz. Başka ülkelerde de görürsünüz" diye konuştu. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: Bu ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında mükemmel ilişkilerin her alanda daha da geliştirilebilmesi için atılacak adımlar nelerdir, bunları ele alma fırsatını bulduk. Suudi Arabistan'la bölgesel konuları da aramızda değerlendirdik. Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel konuları ele alırken tabii ki en önemli adım ikili ilişkilerde Stratejik İşbirliği Konseyi kurulması kararının alınması oldu. İslam İşbirliği Teşkiyatı Türkiye'de yapılıyor. Körfez işbirliği ile ilgili görüştük. Karşılıklı işbirliğin artırılması yönünde birlikte atılabilecek adımları görüştük. Değerli kardeşim Hasan Karakaya'yı saat 01:00 civarında kaybettik. Kendisine rahmet filiyorum, Ailesine saırlar diliyorum. Uzun süredir bir yol arkadaşlığımız vardır. Hemen hemen her seyahatinde yanımda olan bir arkadaşımızdı. Güçlü bir kaleme sahip olduğuna inanıyorum. Doldurulamayacak bir yere sahip olan bir kardeşimiz olarak görüyorum. Rabiimden rahman ve rahim ismiyle tecelli çtmesini diliyorum Yarın Fatih Camii'nde cenaze namazını kılacağız ardından Edirnekapı Şehitliği'ne defnedeceğiz. Başkanlık sistemi Başkanlık sistemi ile ilgili çok geniş bir kesimi dinleyeceğiz. Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler almayasına baktığımızda da bunu görürsünüz. Başka ülkelerde de görürsünüz. Yeter ki bütün mesele başkanlık sisteminin uygulamasında halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın. Şu anda da “Başkanlık sistemleri de A’dan Z’ye pirüpaktır” diyemeyiz ama diğerlerine kıyasla baktığımız zaman parlamenter demokrasiye göre onların çok daha başarılı olduğunu görüyoruz. Gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde başkanlık sistemini olduğunu görüyoruz. ABD’deki partili başkanlık sistemidir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başkanlık Açıklaması 03:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başkanlık Açıklaması 117 izlenme - 5 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde yapılan sistem tartışmalarını çok olumlu bulduğunu belirterek, 'Türk siyaseti artık bu konuları konuşabilecek tartışabilecek yetkinliğe ulaşmıştır. İnşallah 80 milyon el ele vererek, hiç kimsenin dışlanmadığı, hiç kimsenin ötekileştirmediği geleceğin Türkiye’sini beraber kuracağız' dedi.
Deniz Baykal'dan Başkanlık Yorumu 04:05
Deniz Baykal'dan Başkanlık Yorumu 54 izlenme - 6 gün önce CHP eski genel başkanı Deniz Baykal, gündemdeki 'başkanlık sistemi' konusuyla alakalı görüşlerini Yeni Birlik Gazetesi yazarı gazeteci Avni Özgürel ile paylaştı. İşte Baykal'ın başkanlıkla ilgili o açıklamaları. .
Parametre -  17 Ağustos 2015 54:41
Parametre - 17 Ağustos 2015 2.527 izlenme - 1 yıl önce Ekranların piyasası en geniş programı "Parametre"de, Ekonomiden siyasete tüm gündem sizin için hazırlanıyor, her detay değerlendirilip araştırılıyor ve objektif yorumlarla aktarılıyor.
Ayşenur Arslan'dan Halk TV izleyicilerine AK Parti Uyarısı (Medya Mahallesi 19 Nisan Salı) 02:01
Ayşenur Arslan'dan Halk TV izleyicilerine AK Parti Uyarısı (Medya Mahallesi 19 Nisan Salı) 593 izlenme - 6 ay önce Ayşenur Arslan'dan Halk TV izleyicilerine AK Parti uyarısı Gezici'nin anketinde AK Parti rekor kırdı Gezici Araştırma Şirketi'nin son yaptırdığı ankette AK Parti yüzde 56 ile rekor kırarken, MHP ve HDP baraj altında kaldı. AYŞENUR ASLAN ŞOK Gezicinin sahibi Murat Gezici ile birlikte, Halk TV'deki programında anket sonuçlarını açıklayan Ayşenur Aslan sonuçları görünce çok şaşırdı. Aslan, rakamları açıklamadan önce izleyicilerini "Sakin olun" diye uyardı. İşte muhalifleri şoke eden sonuçlar;
Öcalan Başkanlık Sistemi İle Yerel Yönetim Şerhinin Kaldırılmasıyla Güneydoğu’yu Almak İstiyor. 03:02
Öcalan Başkanlık Sistemi İle Yerel Yönetim Şerhinin Kaldırılmasıyla Güneydoğu’yu Almak İstiyor. 5 izlenme - 4 saat önce Adnan Oktar’ın 19 Ekim 2016 tarihli A9 TV röportajından   http://www.a9.com.tr/izle/233308/Adnan-Oktarin-Sohbetlerinden-Secme-Bolumler/Ocalan-baskanlik-sistemi-ile-yerel-yonetim-serhinin-kaldirilmasiyla-Guneydogu’yu-almak-istiyor A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Sizce Başkanlık Sistemi Nedir? - Sokak Röportajı 02:29
Sizce Başkanlık Sistemi Nedir? - Sokak Röportajı 313 izlenme - 9 ay önce Başkanlık Sistemi genel anlamı olarak, devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi sistem olarak açıklanmaktadır. Bu sistemin özelliklerinden bir tanesi, Başkanlık sisteminde yasamanın yürütmeyi fesh etme yetkisi olmadığıdır. Son dönemler gündeme gelen ve herkesin merak ettiği Başkanlık Sistemi sokak röportajında halka sorulmuş. Bakalım ne cevaplar alınmış?
Başkanlık Sistemi Tartışmaları 01:15
Başkanlık Sistemi Tartışmaları 6 izlenme - 3 gün önce MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ve Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Ak Parti'nin Başkanlık Sistemiyle İlgili Anayasa Değişikliği Teklifinin TBMM Genel Kuruluna Gelmesi Durumunda Hayır Oyu Kullanacaklarını Açıkladılar.
Avni Özgürel: Başkanlık CHP’de Yankı Bulacak 02:11
Avni Özgürel: Başkanlık CHP’de Yankı Bulacak 7 izlenme - 4 gün önce Yeni Birlik Gazetesi yazarı Avni Özgürel, Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlıkla ilgili açıklamalarını ve buna karşın CHP'nin tavrını değerlendirdi. A Haber'de Diplomasi programına katılan Özgürel, "Başbakan Yıldırım, CHP'ye açık çağrıda bulunuyor... Diyor ki, 'Meclis'ten ne karar çıkarsa çıksın ben bunu halka soracağım...’ Peki sen milletin istediği şeye var mısın yok musun? Bu kadar basit aslında... Öyle düşünüyorum ki, kısa bir süre sonra başkanlık tartışmalarının CHP'de de yansıması olacak." dedi.
Derbi Sonrası Sosyal Medyayı Sallayan Fotoğraf 01:03
Derbi Sonrası Sosyal Medyayı Sallayan Fotoğraf 1.022 izlenme - 2 yıl önce Galatasaray'ın Kadıköy'de Fenerbahçe karşısında elde ettiği son galibiyette forma giyen futbolcuların yer aldığı kadronun fotoğrafı sosyal medyada günün konusu oldu.
Dünya Çapında Başkanlık Sistemi İle Yönetilen Ülkeler İlerki Aşamada Ne Hale Geldi? 01:18
Dünya Çapında Başkanlık Sistemi İle Yönetilen Ülkeler İlerki Aşamada Ne Hale Geldi? 2 izlenme - 2 gün önce Adnan Oktar’ın 19 Ekim 2016 tarihli A9 TV röportajından http://www.a9.com.tr/izle/233155/Adnan-Oktarin-Sohbetlerinden-Secme-Bolumler/Dunya-capinda-baskanlik-sistemi-ile-yonetilen-ulkeler-ilerki-asamada-ne-hale-geldi A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Banu Avar'la Dünya Düzeni (2. Sezon) - 8. Bölüm (Bitiş) 34:05
Banu Avar'la Dünya Düzeni (2. Sezon) - 8. Bölüm (Bitiş) 450 izlenme - 2 yıl önce İthal Başkanlık Sistemi Demokratik seçim adı altında bir kukla tiyatrosu daha yaşandı. Ekranlarda ve meydanlarda parti başkanları vardı. Halk bir ona, bir buna baktı. Yuhaladı, bağırdı, alkışladı... Şimdi ödenecek bedelin zamanı. Ekonomisiyle, siyasetiyle, kültürüyle tamamen dışa bağımlı olarak yönetilen Türkiye, yeni bir anayasa yapacak. Küresel efendiler öyle istiyor. Yeni anayasa ulus devletin sonu olacak. Türkiye fiilen bir başkanın iki dudağı arasında kalacak. Başta Güneydoğu olmak üzere özerk bölgeler ortaya çıkacak. Türkiye milli irade gösteremezse, 91 yıllık bir ulus devletin yerini federalizm alacak. Üniter devlet yapısını değiştirmeyi öngören yeni bir anayasa, diktatörlüğe yol açacak bir başkanlık sistemi, bölünmeyi getiren yerel özerklik dayatması ve federal bir Türkiye. Küresel efendilerin bize çizdiği yol haritası bu! Halk, eski sistem bize ne getirdi ki, yeniyi denemiyelim dediği anda uçurumdan yuvarlanmış olacak. Çünkü eski sistemi bu hale sokanlar ve yeniyi kurgulayanlar aynı odaklar. Başkanlık sistemi ulus devleti çözecek anahtar, model ülkelere bir bakalım. Kaynak: http://banuavar.com.tr/ithal-baskanlik-sistemi/
Referandumda Başkanlık Sisteminin Reddedilmesi Durumunu Da Göz Önünde Bulundurulmalı. 02:27
Referandumda Başkanlık Sisteminin Reddedilmesi Durumunu Da Göz Önünde Bulundurulmalı. 4 izlenme - 5 gün önce Adnan Oktar’ın 13 Ekim 2016 tarihli A9 TV röportajından http://www.a9.com.tr/izle/233063/Adnan-Oktarin-Sohbetlerinden-Secme-Bolumler/Referandumda-Baskanlik-sisteminin-reddedilmesi-durumunu-da-goz-onunde-bulundurulmali A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Ak Parti Nasıl Bir Başkanlık Sistemi Düşünüyor? 16:16
Ak Parti Nasıl Bir Başkanlık Sistemi Düşünüyor? 3 izlenme - 1 gün önce AK Parti Milletvekili ve Anayasa Profesörü Burhan Kuzu yeni anayasa ve başkanlık konusunu CNN TÜRK ekranında değerlendirdi.
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Meczup'lu Kan Dökmeden Cevabı 09:01
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Meczup'lu Kan Dökmeden Cevabı 83 izlenme - 6 ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sistemi ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. "Başkanlık sistemini kan dökmeden getiremezsiniz’ diyen bir siyasetçi, milletin iradesine de, içinde bulunduğu Meclis’e de ihanet etmiş demektir. Şu anda başkanlık sistemini uygulayan ülkeler bunu kan dökerek mi getirdi? Kan dökmek diktatörlerin, katillerin, bazen de meczupların işidir. Bunlardan hangisi olduğunu ben milletimin takdirine bırakıyorum" diye konuşan Erdoğan, "Er ya da geç bu milletin önüne yeni anayasa ve başkanlık sistemi gelecek" dedi.
MHP Referandumda Başkanlığa Hayır Diyeceğiz 00:22
MHP Referandumda Başkanlığa Hayır Diyeceğiz 3 izlenme - 4 gün önce MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, AK Parti'nin başkanlık sistemini de içeren Anayasa değişikliği önerisini Meclis'e getirmesi durumunda MHP'nin referandum yolunun açılması için destek verebileceğini söylemesi, siyaset gündeminin merkezine oturdu. Peki, Bahçeli'nin bu çıkışı ne anlama geliyor? MHP, başkanlık konusunda fikir mi değiştirdi? Referandumda "Evet" mi diyecekler? Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri arasında gizli bir anlaşma mı var? Günlerdir merak edilen bu soruları, Bahçeli'ye en yakın isimlerden Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın cevapladı. İşte Habertürk'ten Kübra Par'ın Semih Yalçın röportajı: MHP, başkanlık konusunda fikir mi değiştirdi? AK Parti Meclis'e başkanlık sistemini içeren yeni bir Anayasa teklifi getirdiği takdirde kesin destekleyecek misiniz? Hayır, durum böyle anlaşılmamalı. Öncelikli düşüncemiz ve isteğimiz, Sayın Cumhurbaşkanı'nın anayasal sınırlar içerisinde kalması, 104. maddede sayılan görevlerin dışına çıkmamasıdır. Bu isteğimizi yeni ifade etmiyoruz. Diğer partiler tarafından da defalarca tenkit edildiği halde maalesef buna uyulmadı. Uyulmayınca da ülkede Anayasa'nın ihlal edildiği fiili bir durum ortaya çıktı. Bu, yönetim sistemimizde sıkıntılara yol açtı. Şimdi bir taraftan PKK terörüyle, bir taraftan da FETÖ terörüyle mücadele ediyoruz. Dış politikada bir kıskaç içerisindeyiz. Suriye ayrı, Irak ayrı bir dert. Batı'nın bölgeye müdahalesi ortada. Bu vahim tablo içerisinde Türkiye'nin bir de yönetim meselesi ile meşgul edilmemesi gerekir, aksi halde bu hususlarla mücadelede zaafa uğrarız. Bizim söylediğimiz budur.
Başkanlık Sistemini Tartışmak Sevaptır - Burhan Kuzu 03:42
Başkanlık Sistemini Tartışmak Sevaptır - Burhan Kuzu 321 izlenme - 2 yıl önce Her konunda dinin arkasına saklanan akpli kurmaylarından burhan kuzunun başbakanlık sistemi hakındaki fantastik beyanı.
3 Dakikada Amerikan Başkanlık Sistemi (Cumhuriyetçi Parti) 02:51
3 Dakikada Amerikan Başkanlık Sistemi (Cumhuriyetçi Parti) 145 izlenme - 1 yıl önce Seçim öncesi başkanlık sistemi üzerinde hararetli tartışmalar süredursun övgü ile bahsedilen Amerikan tipi başkanlık sisteminin detaylarını içeren kısa bir değerlendirme.
Michel Platini Yeniden UEFA Başkanı Seçildi 00:46
Michel Platini Yeniden UEFA Başkanı Seçildi 296 izlenme - 2 yıl önce Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleşen UEFA Kongresi'nde başkanlık yarışına rakipsiz giren Michel Platini, üçüncü kez başkan seçildi.
Deniz Baykal'dan önemli çıkış: Başkanlık sistemi değerlendirilmelidir 15:50
Deniz Baykal'dan önemli çıkış: Başkanlık sistemi değerlendirilmelidir 2 izlenme - 3 gün önce AVRUPA TÜRK GAZETESİ TV (ATGtv) Haberin ayrıntılarını okuyun: http://www.avrupaturkgazetesi.com/deniz-baykaldan-onemli-cikis-baskanlik-sistemi-degerlendirilmelidir/
Başkanlık Demek Federasyon Demektir Ve Başkanlık Olduğunda Parçalanma Kaçınılmaz Olur. 01:53
Başkanlık Demek Federasyon Demektir Ve Başkanlık Olduğunda Parçalanma Kaçınılmaz Olur. 1 izlenme - 4 saat önce Adnan Oktar’ın 19 Ekim 2016 tarihli A9 TV röportajından http://www.a9.com.tr/izle/233298/Adnan-Oktarin-Sohbetlerinden-Basliklar/Baskanlik-demek-federasyon-demektir-ve-baskanlik-oldugunda-parcalanma-kacinilmaz-olur A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Ne Oluyor   11 Şubat 2016 01:46:54
Ne Oluyor 11 Şubat 2016 121 izlenme - 8 ay önce “Ne Oluyor?”a, Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi, eski TBMM Başkanı ve Ankara Milletvekili Cemil Çiçek konuk oldu. Nasıl ilerliyorlar? Hangi başlıkları konuşuyorlar? Başkanlık Sistemi’ni nasıl masaya yatırıyorlar? Dört partinin bir araya geldiği anayasa uzlaşma komisyonu toplantılarının ne kadar sürmesini öngörüyorlar? Türkiye “yeni anayasa”sını beklerken; Şirin Payzın sordu; Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi, eski Meclis Başkanı ve Ak Parti Milletvekili Cemil Çiçek “Ne Oluyor?’’da yanıtladı.
Selahaddin Yazıcı'nın Başkanlık Sistemi Değerlendirmesi 04:01
Selahaddin Yazıcı'nın Başkanlık Sistemi Değerlendirmesi 99 izlenme - 1 yıl önce KRT TV'de Çağlar Cilara'nın konuğu olan TİYEMDER (Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği) Onursal Başkanı Selahattin Yazıcı, dünyaya gönderilen bütün Peygamberlerin toplulukları başkanlık sistemi ile yönettiğini söyledi.
Başkanlık Sevdası ve Liderlerin Yanıtı - Ne Haber 03:16
Başkanlık Sevdası ve Liderlerin Yanıtı - Ne Haber 111 izlenme - 1 yıl önce Meclisteki partilerin durumunu, “Başkanlık Sistemi” üstünden ele alan bir skeç. Ulusal Kanal’da yayınlanan siyasi mizah programı “Ne Haber” programından.
Özhaseki: Biz Başkanlığı Çocuklarımız İçin İstiyoruz 05:20
Özhaseki: Biz Başkanlığı Çocuklarımız İçin İstiyoruz 1 izlenme - 1 gün önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Malatya Valiliği ziyaretinde yeni anayasa ve Başkanlık sistemi tartışmalarına değinerek, “Eskiden birçok siyasi lider Başkanlığı istiyordu ama iktidardan gittikten sonra istiyordu. Biz iktidardayken ve güçlü iken istiyoruz. Biz bunu kendimiz için istemiyoruz ki, gelecek için istiyoruz, çocuklarımız için istiyoruz. Gelecek nesillerin böyle doğru bir sistemle idare edilmesi lazım” dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Gülten Kışanak’ın gözaltına alınması ve bazı belediyelere kayyum atanmasını da değerlendiren Bakan Özhaseki, “Hiçbir Belediye Başkanı bir vatanı bölmek için uğraşmaz, terör örgütüne para aktaracağım diye çırpınmaz. Bunu yaparsa kanun da cezasını verir. Halkın oyuyla gelen insanların sonuna kadar suç işleme özgürlüğü yok” ifadelerini kullandı. Bir dizi programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Malatya Valisi Mustafa Toprak’ı ziyaret etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı’nın da bulunduğu ziyarette ilk olarak ‘Valilik Şeref Defterini’ imzalayan Bakan Özhaseki, daha sonra gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. “Malatya örnek bir il” Malatya’nın gittikçe büyüyen ve gelişen bir kent olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, “Malatya’nın yöneticileri arasındaki uyum üst düzeyde ve bütün illere örnek olarak gösterebileceğimiz bir ilimiz. Valimiz, Belediye Başkanımız ve milletvekillerimiz burada hizmetlerini yürütürken diğer taraftan da Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci Ankara'dan Malatya'yı en iyi şekilde temsil ediyor. Yerel yönetimlerin kendi içerisinde uyumlu olması bir şehrin kalkınmasının birinci esasıdır. Eğer bu sağlanamazsa o şehirde kalkınma biraz daha zorlaşıyor. Güzel işlere el birliğiyle yapmak başka bir şey, birbirine mani olarak iş yapmak daha doğrusu yaptırmamak başka bir şey” diye konuştu. “Anayasayı yazıyoruz, millete götüreceğiz” Bakan Özhaseki, yeni anayasa ve Başkanlık Sistemi tartışmalarına da değinerek, “Başkanlık sistemi konusu anayasa değişiminin bir parçası olarak önümüzde duruyor. Anayasa hususunda, şu anda Türkiye'de yaşayan hiçbir vatandaşın, ‘Eski anayasayla devam edelim, çok güzel bir anayasa’ dediğini duymadım. Hiçbir partiden de, ‘Evet bu eski anayasa ile devam edelim’ lafını duymadım. Yıllardır seçim meydanlarında, orada burada ‘Anayasa değiştirilsin’ diye konuşulur ama iş anayasa yapmaya gelince herkes bir takım engeller çıkarır. ‘Şu madde olursa olmaz, bu madde olmazsa olmaz’ vesaire gibi şeylerin konuşulduğu bir ortamda müşterek bir anayasa yapılması neredeyse imkansızdır. Biz, en azından müşterek olduğumuz maddeleri geçirelim diye çırpınıyoruz, fakat orada da başarılı olamıyoruz. Sonunda geldiğimiz nokta şu; biz düşündüğümüz anayasayı yazıyoruz, sonra da bunu referanduma götürebilmek için her türlü çabayı harcayacağız” şeklinde konuştu. “Millete gitmekten kimsenin korkmaması lazım” Bazı partilerin millete gitmekten korktuğunu ifade eden Özhaseki, “Millete gitmekten kimsenin korkmaması lazım. ‘Bu iş millete gittiği zaman aleyhimize döner’ diye müthiş bir kampanya başlatıldı. ‘Böyle bir anayasa olursa ve içinde de başkanlık olursa bu millet bizi iktidara getirmez’ fikriyle bu işi engellemeler şimdiden başladı ama bizim niyetimiz bu konuda net. Bunu getirmek istiyoruz. Eskiden birçok siyasi lider Başkanlığı istiyordu ama iktidardan gittikten sonra istiyordu. Biz iktidardayken ve güçlü iken istiyoruz. ====================================================== TGRT Haber TV YouTube Kanalı Abone Olmak İçin http://bit.ly/TgrtHaberTv TGRT Haber TV Resmi Web Sayfası http://www.tgrthaber.com.tr TGRT Haber TV Sosyal Medya Adresleri https://facebook.com/tgrthabertv https://twitter.com/tgrthabertv https://plus.google.com/+tgrthaber https://www.instagram.com/tgrthaber TGRT Haber TV Haber Akışı http://www.tgrthaber.com.tr/rss-service
'Millet İstiyorsa Olur' 01:49
'Millet İstiyorsa Olur' 125 izlenme - 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevcut sistemin bundan sonrası yeterli olmayacağının ortada olduğunu, tekerleğin patinaj yaptığını belirterek, 'Başkanlık sistemi kaçınılmaz. Millet istiyorsa olacak. millete rağmen hiç bir şey olamaz.' diye konuştu.
Türkiye Başkanlık Sistemi'ni Tartışıyor 02:58
Türkiye Başkanlık Sistemi'ni Tartışıyor 100 izlenme - 1 yıl önce Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak seçimlere günler kala Başkanlık sistemi herkes tarafından merak edilmeye başlandı. Ülke halkı genel seçim sonuçlarının yanı sıra bir o kadar da Başkanlık sistemine geçilip geçilmeyeceğine odaklanmış durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimden Ak Parti’nin güçlü çıkması halinde başkanlık sistemine hemen geçileceğinin sinyalini vermişti. Başkanlık Sistemi nedir ve neleri esas alır? Euronews muhabiri Bora Bayraktar konuyu değerlendirmek üzere İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Alkan ile görüştü: Bora Bayraktar, euronews: “ Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinin en önemli tartışmalarından bir tanesi Başkanlık sistemi. Gerek sayın Cumhurbaşkanı gerek sayın Başbakan bu konuda bir ihtiyaç olduğunu söylüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Nerede tıkanıklık var? Bu talepler nereden kaynaklanıyor? Prof. Dr. Haluk Alkan: “ Her şeyden önce bunun sistemsel bir sorun olduğunu söylememiz gerek. Aslında bizim 1961 Anayasası’ndan beri bir sistem sorunumuz var. Biz bugün parlamenter sistemden bir Başkanlık sistemine geçişi tartışmıyoruz aslında. Yani oturmuş bir parlamenter sistemimiz vardı. Bunu bazı kişilerin istekleri doğrultusunda başkanlık sistemine doğru dönüştüreceğiz şeklindeki bir yaklaşım bu noktada hatalı. Biz de hiç bir zaman parlamenter sistem tam anlamıyla kurumsallaşmadı. Bunun altını çizmek lazım. Özellikle 1982 Anayasası parlamenter sistemlerde alışık olmadığımız ölçüde Cumhurbaşkanı yetkilerini güçlendirdi ve halka hesap vermeyen bir cumhurbaşkanını sistem içinde bir orkestra şefi gibi vesayet ajanlarını kontrol eden gerektiğinde hükümete müdahale eden bir devlet figürü haline dönüştürdü. Böyle bir yapının parlamenter sistemin doğasına aykırı olduğunu hemen belirtmemiz gerek” euronews: “Bir de şu tartışma var: Türkiye’de sistemin otoriterleştirilebileceği, yargı, yasama ve yürütme arasında bu denge sisteminin bozulabileceği söyleniyor. Siz bunlara katılıyor musunuz? Böyle bir risk var mı? Prof. Dr. Haluk Alkan: “Türkiye’de başkanlık sistemine geçmekle otoritarizm olmaz. Uzun soluklu iktidarların diğer devlet organlarına nüfuz etmesi parlamenter sistemde de yarı başkanlık sistemde de başkanlık sisteminde de söz konusu. Siz 20 yıllık bir hükümetseniz parlamentoya hakimseniz yasalara, yargı atamalarına, her şeye, kontrol edebilecek bir hale geliyorsunuz. Bu her sistemin problemidir. Bu delegasyoncu demokrasi dediğimiz bir model, bir işleyiştir. Ama bu demokrasinin sorunudur. Başkanlık sisteminin ya da parlamenter sistemin bir sorunu değil. Halkın sürekli olarak belli siyasi düşünceye verdiği destek uzun sürede böyle bir sonuç doğurabilir. Ama demokratik dinamikler birlikte olduğu sürece bu tekrar restore edilebilir. Buna böyle bakmak lazım.”