Hoşgeldiniz!

batıl inanç

1965 Yılından Trabzon Görüntüleri 04:50
1965 Yılından Trabzon Görüntüleri 421 izlenme - 3 ay önce BBC muhabiri Cathal O'Shannon, bu tarihte TV için hazırladığı haberde, Trabzon'un tarihinden yola çıkarak, kentte yaygın olan batıl inançları araştırıyor.
GöbekBox 01:11
GöbekBox 1.152 izlenme - 8 ay önce Uyanığın teki batıl inançlı insanları nasıl sömürürüm diye düşünürken aklına GöbekBox gelmiş. GöbekBox’a göre doğan çocuğunuzun göbek bağını bu heriflerin size gönderdiği kutuya koyuyorsunuz, onlar da bu kutuyu çocuğunuzun gelecekte olmasını istediğiniz yere götürüp gömüyorlarmış. Görselde Harvard Üniversitesi'ni kullanmışlar :D Olur da siz bunlara güvenmezseniz diye de size gömdükleri yerden bir fotoğraf ve sertifika gönderiyorlarmış.
Anadolunun Batıl İnançları 01:56
Anadolunun Batıl İnançları 905 izlenme - 3 yıl önce Batıl inanç, mantıksal bir temele dayanmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler söylemek, veya inançlara inanmaktır.
Anadolunun Batıl İnançları 01:56
Anadolunun Batıl İnançları 1.128 izlenme - 3 yıl önce Batıl inanç, mantıksal bir temele dayanmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler söylemek, veya inançlara inanmaktır. Yolculuğa çıkan birisinin arkasından yere su dökmek, merdiven altından geçmemek, gece tırnak kesmemek buna örnektir.
Yeni Yıla Uğurlu İç Çamaşırları İle Girin 03:12
Yeni Yıla Uğurlu İç Çamaşırları İle Girin 406 izlenme - 2 yıl önce Peru’da yeni yıla yeşil iç çamaşırı giyerek sağlıklı bir yıl geçirileceğine inanılıyor, Türkiye, Çin ve İspanya’da kırmızı iç çamaşırı ile şans bekleniyor, Brezilya’da turuncu iç çamaşırının para getireceğine inanılıyor. The Underwear Expert yeni yılın iç çamaşırı geleneklerini araştırıp, özel bir videoda sundu. İşte ülkesine göre yeni yılın şans getiren iç çamaşırları… Model: Jared North Video: The Underwear Expert
13 Sayısının Gizemi 05:00
13 Sayısının Gizemi 350 izlenme - 3 yıl önce 13 Sayısının Gizemi 13 fobisinin kaynağı olarak birçok olay gösteriliyor. Hz. Muhammed (S.A.S.) Doğumu 571 yılı toplamı 5+7+1 = 13 Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u Fetih Tarihi 1453 Yılın Toplamı 1+4+5+3= 13 13 rakamı sadece İslam karşıtları olanlar tarafından uğursuz olarak görülür. İslam dininde uğurlu yada uğursuzluk diye bir kavram yoktur. Hz. İsa’nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği her şey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı. İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde 13 sayısı atlanmıştı. İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı. 13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti. Tarihte ünlü adlardan kimileri de bu fobiye sahipti. Henry Ford ayın 13’ünde çalışmazdı. Franklin Delano Roosevelt 13 kişilik bir grupla aynı masada yemek yemezdi. Napolyon, Mark Twain ve Richard Wagner de bu fobiye sahip öteki ünlü kişilerdir. Avrupa’da Birçok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda numaraları 12, 12A, 14 olarak devam eder. Yemek sırasında masada 13 kişinin olması büyük uğursuzluk olarak görülür. Ayın 13’üne rastlayan cuma gününde kişiler yolculuk yapmaktan, anlaşma imzalamaktan kaçınırlar Kimi ülkelerde gökdelenlerin asansörleri 13’üncü katta durmaz Aslında 13 sayısı tüm toplumlarda uğursuz değil. Örneğin, Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans getiren bir sayı olarak düşünülüyordu.
En İlginç 10 Batıl İnanç 06:08
En İlginç 10 Batıl İnanç 150 izlenme - 3 yıl önce En ilginç 10 batıl inanç. Eğlenceli sayılabilecek videoları var arkadaşın Türkiye'den esintiler görünce paylaşmak istedim. elemanın youtube kanalı http://www.youtube.com/MatthewSantoro2
Sokak Röportajları - Hiç Batıl İnancınız Var mı? 01:48
Sokak Röportajları - Hiç Batıl İnancınız Var mı? 186 izlenme - 3 yıl önce Kara kedi görünce saçını tutanlardan mısınız yoksa elden ele makas veremeyenlerden mi? Sağ ayağın uğuruna mı inanırsınız yoksa nazar boncuğunun sizi koruduğuna mı? SokakRoportajlari. com iftiharla sunar; "Hiç batıl inancınız var mı?"
Kali Ft Kötek -Batıl İnanç 03:45
Kali Ft Kötek -Batıl İnanç 413 izlenme - 8 yıl önce kötek alaimisemadan sizlere br_raplex@hotmail.com
Enemies of Reason Bölüm 1/2 Batıl İnançların Tutsağı Olmak 47:54
Enemies of Reason Bölüm 1/2 Batıl İnançların Tutsağı Olmak 130 izlenme - 2 yıl önce Richard Dawkins'in iki bölümlük The Enemies of Reason (Aklın Düşmanları) isimli belgeselinin 1. bölümüdür. Burada astrolojiden psişik medyumlara ve falcılara, mistik New Age gurularından komplo teorilerine kadar, bilimsel gerçekleri yok sayan ve insanların gerçeklik algısını adeta çarpıtan, batıl inançların hükmettiği saçmalıklar diyarına yolculuk ediyoruz. Açıklama ve çeviri felis agnosticusa aittir. Videolarının devamını ve paylaştığı makaleleri takip etmek için vimeo adresi olan " https://vimeo.com/felisagnosticus " ya da blog adresi olan " http://www.baharkilic.org/ " sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. İyi seyirler.
Güvercinin Batıl İnancı - (Mr. Nobody) 01:02
Güvercinin Batıl İnancı - (Mr. Nobody) 116 izlenme - 3 yıl önce Eğer bu fiilmi hala izlemediyseniz, bu introyu seyrettikten sonra ilk fırsatta bu filmi izleyeceksiniz. Çok çok güzeldir.
Hiçbir Batıl İnancınız Var mı? - Sokak Röportajları 01:48
Hiçbir Batıl İnancınız Var mı? - Sokak Röportajları 86 izlenme - 3 yıl önce Kara kedi görünce saçını tutanlardan mısınız yoksa elden ele makas veremeyenlerden mi? Sağ ayağın uğuruna mı inanırsınız yoksa nazar boncuğunun sizi koruduğuna mı?
Dünyanın En Yaygın 6 Batıl İnancı 01:54
Dünyanın En Yaygın 6 Batıl İnancı 88 izlenme - 3 yıl önce İlk çağlardan beri her toplumdan insanlar gerçeklik payı olmayan, korkuları, çaresizlikleri, eski gelenekleri gereği genellikle doğa üstü olan olaylara inanırlar. Bu inançlar batıl inançlar olarak isimlendirilir. Çoğu psikolojik olarak bu tür inanışların negatif etkisine maruz kaldığı için doğruluğuna ve bu tür batıl inançlara daha içten bir şekilde inanırlar. Batıl inançların özünde yatan; topluma, bireylere bazı bilinmesi gereken şeyleri öğretmeyi korkutarak sağlamaktır. Aşağıdaki çoğu batıl inançlarda bunu görebilirsiniz. Örneğin Hıristiyanlıkta olan siyah kedi, süpürge, 13. Cuma gibi batıl inançlar Avrupa'nın paganizmi unutturma çabalarından kaynaklanmaktadır. Batıl inanç, mantıksal bir temele dayanmayan inanç ve davranışlara denir. Bazen, nedenini bilmediğimiz davranışlarda bulunur ya da sözler söyleriz. Yolculuğa çıkan birisinin arkasından yere su dökmeyi, merdiven altından geçmemeyi, gece tırnak kesmemeyi, öksren birisine "Çok yaşa!" demeyi bunlara örnek olarak verebiliriz. Batıl inaçların kökenini, eski paganist inançlarda aramak gerekir. Bu çağlardan kalma batıl inanç dediğimiz alışkanlıklar devam etmiş, oysa bir zamanlar bunları anlamlı kılan inançlar çoktan unutulup gitmiştir. Batıl inançların büyük bir bölümü efsanelere dayanır. Bazıları çok eski tarihlerden gelen boş inançlara ilişkin yalnızca bazı varsayımlarda bulunabiliriz. Günümüzde Ay'ın Dünya'nın bir uydusu olduğunu biliyoruz. Oysa bundan binlerce yıl önce yaşamış insanlar Ay'ın bir tanrıça olduğuna sanıyor, insanlara zenginlik ve uğur getirdiğini inanıyorlardı. Günümüzde yeni ay çıktığında sevdiği kişinin yüzüne bakmak ya da altına el sürmek türünden davranışlar o dönemlerden kalmış olabilir. At nalının uğurlu sayılmasının nedenlerinden biri, belki de eski Avrupa topluluklarından Keltlerin atın kutsallığına inanmalarıdır. Eskiçağlarda topraktan çıkarılan demir cevherinden demir eşya üretme sanatının büyücülük olduğuna inanılması da bu inancı doğurmuş olabilir. 13 rakamının uğursuz olduğu batıl inancının, eski İskandinavların dinlerindeki bir öyküye dayandığı sanılmaktadır. Bu öyküye göre, düzenbaz tanrı Loki, öbür 12 tanrının katıldığı bir şölene 13. olarak gitmiş ve eğlenceyi bozmuştur. Bu olayın yol açtığı kavga, İskandinavların en gözde tanrısı Balder'in ölümüyle sonuçlanmıştır. Bu batıl inanç hala öylesine güçlüdür ki, bazı kimseler 13 kişiyi aynı masaya oturtmaktan kaçınır. Bazı ünlü otellerde 13 sayısı taşıyan oda ve kat yoktur.
Tuhaf ve İlginç 16 Batıl İnançlar 02:12
Tuhaf ve İlginç 16 Batıl İnançlar 77 izlenme - 3 yıl önce 1. Portekiz Masaya şarap dökülmesi uğur getirir. 2. Romanya Kahvenin yere dökülmesi talihinizin açılacağına işarettir. 3. Danimarka Tabak veya bardakların kırılması evdeki uğursuzlukları alıp götürür. 4. Ukrayna Sabah vakti bir pederle karşılaşmak başınıza kötü şeyler geleceğinin işaretidir. 5. Fransa Ekmeği ters olarak koymak kötüye işarettir. 6. Belçika İyi ıslık çalanların güzel kız arkadaşları olur. 7. İspanya Ağustos böceklerinin sesini duymak iyi şansa işarettir. 8. Almanya Tahtaya vurmak uğur getirir. 9. İzlanda Beyaz buzağıların doğması kışın sert geçeceğine delalettir. 10. Avusturya Sarımsaklı yoğurt yemek talihi güzelleştirir. 11. Norveç Güneşe doğru ıslık çalmak kötü şans getirir. 12. İtalya Çoğu Avrupa ülkesinin aksine 13 sayısı uğurlu sayıdır. 13. Finlandiya Örümcek öldürmek uğursuzluktur. 14. Polonya Çantanızı yere koymanız size şanssızlık getirir. 15. Letonya Eldivenlerinizi masanın üzerine koymak uğursuzluk getirir. 16. Macaristan Bira kadehini tokuşturmak kötü şansa işaret eder. Birkaç Bilgi kanalında ilginç bilgiler, faydalı ilk 10'lar gibi bazı videolar hazırlıyoruz ve bunları yayınlıyoruz. Abone Olun: http://goo.gl/JYkQSQ Facebook: https://goo.gl/POAJmJ
Hiç Batıl İnancınız Var mı? - Sokak Röportajları 01:48
Hiç Batıl İnancınız Var mı? - Sokak Röportajları 82 izlenme - 3 yıl önce Kara kedi görünce saçını tutanlardan mısınız yoksa elden ele makas veremeyenlerden mi? Sağ ayağın uğuruna mı inanırsınız yoksa nazar boncuğunun sizi koruduğuna mı?
Anadolu'nun Batıl İnançları 01:56
Anadolu'nun Batıl İnançları 87 izlenme - 3 yıl önce Batıl inanç, mantıksal bir temele dayanmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler söylemek, veya inançlara inanmaktır. Yolculuğa çıkan birisinin arkasından yere su dökmek, merdiven altından geçmemek, gece tırnak kesmemek buna örnektir.
New Age Hrakatının 04:09
New Age Hrakatının 93 izlenme - 5 yıl önce New Age Hrakatının