Hoşgeldiniz!

Bbc Türkçe Videoları İzle

8 Aylık Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Şırnak 01:09
8 Aylık Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Şırnak 7.355 izlenme - 3 ay önce Şırnak'ta PKK'ya yönelik operasyonlar nedeniyle 246 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılmasının ardından, Şırnaklılar kente geri dönmeye başladı. Ancak birçoğu evlerinin yerinde moloz yığınları buldu.
Otel Müşterilerinden Artakalanlar 01:59
Otel Müşterilerinden Artakalanlar 2.272 izlenme - 2 ay önce Otellerde, müşterilerin birazını kullanıp bıraktığı kişisel temizlik malzemeleri, başka ülkelerde hijyen ürünü ihtiyacı olanlara umut olabilir mi? İngiltere'de Clean Conscience adlı yardım kuruluşu, otellerden bu ürünleri toplayarak geri dönüştürüyor ve dünyanın dört bir yanındaki mültecilere, kadın derneklerine gönderiyor.
Atom Bombasının Hiroşima'ya Düştüğü An 05:00
Atom Bombasının Hiroşima'ya Düştüğü An 8.350 izlenme - 2 yıl önce Dünya, insanlığın en acımasız silahlarından biriyle tam 70 yıl önce tanıştı. ABD'nin 6 Ağustos 1945'te Japonya'nın Hiroşima kentine attığı atom bombası, kentte yaşayan 350 bin kişiden 140 bininin hayatını aldı. Bombanın yaydığı radyasyon ilerleyen yıllarda da çok sayıda ölüme neden oldu, etkileri uzun yıllar sürdü. Saldırı yapıldığında 14 yaşında olan Şair Bun Hashizume, atom bombasının Hiroşima'yı vurduğu o günü anlatıyor...
Leman'da, Tedirginlik - BBC Türkçe 02:22
Leman'da, Tedirginlik - BBC Türkçe 3.372 izlenme - 7 ay önce Leman dergisi, darbe girişiminden sonra hazırladığı özel sayısındaki kapak nedeniyle protestolara hedef oldu. Dergi toplatılırken, Leman'ın editörü Zafer Aknar sosyal medyadaki tehditler ve derginin önünde kalabalığın toplanmasından sonra yaşadıkları tedirginliği BBC Türkçe'den Selin Girit'e anlattı.
Kıtlıktan Ölen Yemenli Çocuklar - BBC Türkçe( 18) 03:02
Kıtlıktan Ölen Yemenli Çocuklar - BBC Türkçe( 18) 2.331 izlenme - 5 ay önce Yemen'de 2. yılını doldurmaya yaklaşan savaş ülkede kıtlığı da beraberinde getirdi. 3 bin 500'den fazla sivilin hayatını kaybettiği savaşta onbinlerce çocuk da yetersiz beslenme nedeniyle yaşam mücadelesi veriyor. BBC Arapça'dan Nawal al-Maghafi, yardım ulaşmayan bölgelerdeydi. Maghafi 4 yaşındaki bi çocuğun hayatını kaybettiği ana da tanık oldu...
Saldırının Hemen Sonrası Atatürk Havalimanı İçinden Görüntüler 01:04
Saldırının Hemen Sonrası Atatürk Havalimanı İçinden Görüntüler 3.494 izlenme - 8 ay önce Atatürk Havalimanı'nda yapılan saldırı sırasında DIş Hatlar terminali içinde bulunan yolcular da büyük panik yaşadı. Yolcular silah ve patlama seslerinin ardından yere çömelerek yetkililerin yönlendirmesini bekledi.
Kilis - Yavrum, Parka Gitmeliyken Mezarlığa Geldin 03:17
Kilis - Yavrum, Parka Gitmeliyken Mezarlığa Geldin 2.739 izlenme - 10 ay önce Suriye'de IŞİD kontrolündeki bölgeden Kilis'e atılan roketler nedeniyle ölenlerin sayısı 20'yi aştı. Ocak ayından bu yana IŞİD'in en az 70 roket attığı Kilis'te halk "Neden engel olunmuyor?" diye tepki gösteriyor. Kilis'te okullar tatil edilmedi ama aileler, güvenlik kaygısı nedeniyle çocuklarını okula göndermiyor. Roket saldırıları sonucu hayatını kaybeden çocuklardan biri beş yaşındaki Nisa Döne Sezer. Nisa'nın annesi Zehra, kızının cenazesinde "Yavrum, parka gitmeliyken mezarlığa geldin" diye isyan ediyor. Selin Girit ve Göktay Koraltan'ın haberi.
Yaz Dönümü ve Çilek Dolunayı 01:23
Yaz Dönümü ve Çilek Dolunayı 1.304 izlenme - 8 ay önce Bu yıl 20 Haziran'a denk gelen yaz dönümünde, yani kuzey yarı kürede yaşanan en uzun günde aynı zamanda 'Çilek Dolunayı' da gözlemlendi. Yaklaşık 70 yılda bir yaşanan bu özel durumu dünyanın farklı yerlerinde birçok kişi tüm gece boyunca takip etti.
27 Mart 1994 Yerel Seçimleri - BBC Türkçe 16:28
27 Mart 1994 Yerel Seçimleri - BBC Türkçe 3.978 izlenme - 2 yıl önce Arşiv Odası'nda bu hafta, sonuçları bugün hâlâ Türkiye'yi etkilemeye devam eden 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri'ni BBC Türkçe'nin radyo programlarından haber ve değerlendirmelerle hatırlıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul, Melih Gökçek'in de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği seçimler, Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi'nin, en çok ili kazanan parti olmasıyla sonuçlanmıştı. Alıntıdır.
19 Günde Gökdelen İnşaa Etmek - Çin 01:37
19 Günde Gökdelen İnşaa Etmek - Çin 3.405 izlenme - 2 yıl önce Dünyanın en yüksek binası değil belki ama bu gökdelenin özelliği sadece 19 günde inşa edilmiş olması. İnşaatı üstlenen Broad Group gökdelenin 19 günde yapılış sürecini gösteren hızlandırılmış çekim bir video yayımladı. Alıntıdır.
Çocuk Sahibi Olmamaya Karar Veren Kadınlar 00:54
Çocuk Sahibi Olmamaya Karar Veren Kadınlar 266 izlenme - 2 ay önce Anne olmak her kadının arzusu olmayabiliyor ama bunu yüksek sesle söylemek her zaman kolay değil. Türkiye'de annelik 'kutsal' görülüyor. Peki çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar ne düşünüyor? BBC 100 Kadın sezonu için Türkiye'de anne olmamaya karar vermiş kadınlarla konuştuk.
Adnan Menderes'in Londra Uçak Kazası (1959) 18:52
Adnan Menderes'in Londra Uçak Kazası (1959) 801 izlenme - 8 ay önce 1959'un Şubat ayında, Kıbrıs Anlaşması'nı imzalamak üzere Londra'ya gelen dönemin Başbakanı Adnan Menderes'i ve heyetini taşıyan uçak Gatwick Havaalanı'na inişe geçtiğinde düştü. Adnan Menderes kazayı hafif yararlı olarak atlattı. Kazadan kurtulan bir diğer kişi, Menderes'in Özel Kalem Müdür Yardımcısı Şefik Fenmen'di. Kazayla ilgili uzun yılar konuşmayan Şefik Fenmen 17 Şubat 1959'da yaşananları, 57 yıl sonra Arşiv Odası'nda Aylin Yazan'a anlattı. BBC Türkçe internet sayfası: http://www.bbc.co.uk/turkce Facebook: http://facebook.com/bbcturkceservisi Twitter: http://twitter.com/bbcturkce
Arşiv Odası - Celal Bayar (1982) 14:26
Arşiv Odası - Celal Bayar (1982) 743 izlenme - 1 yıl önce Arşiv Odası'nın bu bölümünde Atatürk'ün son başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 3'üncü cumhurbaşkanı Celal Bayar'la 1982 yılında yapılmış bir söyleşi var. Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinden Cumhuriyet'e, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nden Atatürk'ün en yakınına, oradan Çankaya Köşkü'ne, Yassıada duruşmalarından İmralı'ya uzanan 103 yıllık bir yaşam... 1982 yılındaki bu programda, 99 yaşındaki Celal Bayar uzun yaşamından kesitler anlatırken, onun gözünden Türkiye Cumhuriyeti tarihine de bir pencere açıyoruz...
Arşiv Odası - Vedat Türkali (1987) 08:44
Arşiv Odası - Vedat Türkali (1987) 355 izlenme - 6 ay önce Arşiv Odası'nın bu bölümünde, Türk edebiyatının önemli isimlerinden yazar, senarist Vedat Türkali'yle 1987 yılında yapılan bir söyleşi var. BBC Türkçe'den Firdevs Robinson'un sorularını yanıtlayan Türkali, o dönemdeki çalışmalarını ve yaşadığı sıkıntıları anlatıyor. Yazarımızı 29 ağustosta kaybettik.
Polis Memurlarının Arasına El Bombası Atmak - Bangkok 00:54
Polis Memurlarının Arasına El Bombası Atmak - Bangkok 928 izlenme - 2 yıl önce Bangkok'ta hükümet karşıtı göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda en az üç kişi öldü. Çatışmalar sırasında polis memurları arasına atılan bir el bombasının patlama anı da BBC kameralarına yansıdı.
Uğur Mumcu - BBC Röportajı 16:55
Uğur Mumcu - BBC Röportajı 409 izlenme - 2 yıl önce 1993 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu'yu 20. kez anıyoruz bugün. Özellikle terör ve Mehmet Ali Ağca konusu üzerine yaptığı araştırmalar ile Türkiye topraklarında araştırmacı gazeteciliğin öncülüğünü yapmış olan bu "demokrasi şehidi" 1984 yılında BBC Türkçe'nin "Sizlerle Başbaşa" adlı radyo programına konuk olmuştur. İş bu dinleyeceğiniz ses kaydı da bu programa aittir. Röportajın tümünün yazılı halini http://bbc.in/UlolOP adresinde bulmak mümkün.
Dünyanın En Çirkin Köpeği Peanut 00:59
Dünyanın En Çirkin Köpeği Peanut 388 izlenme - 1 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinde düzenlenen 'Dünyanın En Çirkin Köpeği' yarışmasını bu yıl Şivava-Şitzu kırması olduğu tahmin edilen Peanut adlı köpek kazandı.
Ahmet Kaya'nın BBC Türkçe Radyosu Söyleşisi (1996) 06:32
Ahmet Kaya'nın BBC Türkçe Radyosu Söyleşisi (1996) 384 izlenme - 1 yıl önce Arşiv Odası; BBC Türkçe radyosunun geçmişteki kişilerle yapmış oldukları söyleşi vb. şeyleri yayınlayan bir program. İşte geçmişdeki programlardan 1996 yılında Ayça Abakan'ın hazırladığı Sizlerle Baş başa programına telefonla katılan Ahmet Kaya'nın kısa söyleşisi...
Zeki Müren Bbc Ses Kaydı 06:30
Zeki Müren Bbc Ses Kaydı 321 izlenme - 2 yıl önce Zeki Müren BBC Türkçe’de 1976 yılında Sabih Aykolar eşliğinde bir söyleşi yapar. Londra’da ilk konserini Royal Albert Hall konser salonunda verir. Daha sonra 3 Mayıs 1976da aşağıdaki mülakatı yapar.
Arşiv Odası - Fikret Kızılok (1996 - BBC Türkçe) 08:38
Arşiv Odası - Fikret Kızılok (1996 - BBC Türkçe) 317 izlenme - 2 yıl önce Arşiv Odası'nın bu bölümünde, şarkı sözleriyle, besteleriyle kendi çizgisinde hep en önde kalmayı başaran müzisyen Fikret Kızılok var. Gazeteci, yazar Uğur Mumcu'nun 1975'te kaleme aldığı 'Sesleniş' adlı yazısını senfonik şiir olarak besteleyen ve 1996 yılında 'Vurulduk Ey Halkım' adıyla çıkan çalışmasını Fikret Kızılok, BBC Türkçe'nin Sizlerle Baş Başa programında Serpil Erdemgil'e anlatıyor. BBC Türkçe internet sayfası: http://www.bbc.co.uk/turkce Facebook: http://facebook.com/bbcturkceservisi Twitter: http://twitter.com/bbcturkce ARŞİV ODASI Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği programın ilk bölümü, BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da, 1976 yılından bir Zeki Müren söyleşisi ile başlamıştı. 2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor. O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyuyor. Aylin Yazan'ın sunduğu programda, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini anlatan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, tedavi görmek için Londra'ya gelen Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara kadar birçok farklı ses ve yayına yer verilecek. Türk siyasî yaşamında yer etmiş isimler ve gazeteciler de Arşiv Odası’nda olacak. İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılardan Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca ve Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler, her hafta Arşiv Odası ile yeniden BBC Türkçe takipçileriyle buluşacak.
Kadınlardan Mesaj Var: 'Sözümü Kesme!' 00:36
Kadınlardan Mesaj Var: 'Sözümü Kesme!' 159 izlenme - 12 ay önce "30 saniyede dünya nasıl kurtulur?" BBC'nin dev siyasi, ekonomik ve stratejik başlıkların gölgesinde kalan bazı sorunlara pratik çözüm önerileri aradığı yeni dizisi. Dizinin ilk başlığı ise, kadınlar ile erkekler arasındaki konuşma süresi dağılımındaki adaletsizliğe işaret ediyor. Çözüm önerisi ise, İzlanda Üniversitesi Cinsiyet Eşitliği bölümünde görevli akademisyen Silja Bara Omarsdottir'den geldi:Toplumda kadınların sesi, sohbetlerde, sözlü tartışmalarda kendi hâkimiyetlerini oluşturan kendine aşırı güvenli erkekler tarafından susturuluyor mu?Böyle düşünen kadınların sayısı oldukça fazla. Bilimsel çalışmalar da kadınları haklı çıkarıyor.Üç bin yıl önce, medeniyetlerin kendi kanunlarını yazmaya başladığı dönemde, kadınların ne zaman ve nasıl konuşması gerektiği tartışılan konulardan biriydi.
Arşiv Odası - Müslüm Gürses 15:27
Arşiv Odası - Müslüm Gürses 245 izlenme - 2 yıl önce arabeskin babalarından Müslüm Gürses'le 2007 yılında Londra'da yapılan söyleşi var... İtirazı olan, aşk acısı çeken, isyan eden, bu duyguları yıllarca onun şarkılarıyla yaşadı. Kimileri onu çok sevdi, konserlerinde kendilerinden geçti, kimileriyse onu 'alt kültür' kabul edip görmezden geldi. Ama Müslüm Gürses, 2000'li yıllarda yaptığı sürprizlerle, eskiden ona burun kıvıranlara bile dinletti kendini. Ancak ister Türkçeleştirdiği yabancı şarkılar olsun, ister pop ve rock şarkıcılarından aldığı şarkılar, bunların hepsini 'Müslüm Baba' olarak seslendirdi.
Arşiv Odası - Ferhan Şensoy  (1991 - BBC Türkçe) 13:09
Arşiv Odası - Ferhan Şensoy (1991 - BBC Türkçe) 206 izlenme - 11 ay önce Arşiv Odası'nda bu hafta Türk tiyatrosunda meddahlık geleneğini sürdüren en önemli sanatçılardan birisi olarak kabul edilen Ferhan Şensoy'la 1991'de yapılmış bir söyleşi var. Yazdığı, rol aldığı, sahnelediği pekçok diğer oyunun, skecin yanısıra, modern Türk tiyatrosunda stand-up (tek kişilik gösteri) türünün esin kaynağı olan 'Ferhangi Şeyler' adlı oyunu 1987'den beri aralıksız oynayan Şensoy, BBC Türkçe'den Ali Erginsoy'la tiyatroyu ve Ferhangi Şeyler oyununu konuşuyor. Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği programın ilk bölümü, BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da, 1976 yılından bir Zeki Müren söyleşisi ile başlamıştı. 2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor.
Ahırda Bulunan 1898 Model Elektrikli Porsche 01:09
Ahırda Bulunan 1898 Model Elektrikli Porsche 309 izlenme - 2 yıl önce Lüks otomobil üreticisi Porsche, şirketin kurucusu Ferdinand Porsche'nin lk tasarımının elektrikli bir otomobil olduğunu ve 1898 model bu aracın Avusturya'da bir ahırda bulunduğunu açıkladı.
Cem Karaca - BBC Türkçe'de (Londra 16 Ocak 1979) 21:31
Cem Karaca - BBC Türkçe'de (Londra 16 Ocak 1979) 208 izlenme - 2 yıl önce Londra konserinden önce bbc türkçeye konuk oluyor, Cem Karaca'yı tanımak adına müthiş bir kayıt zamanınızı ayırıp dinlemenizi isterim.
Nasa Güneş'teki Patlamaların Görüntülerini Yayımladı 00:51
Nasa Güneş'teki Patlamaların Görüntülerini Yayımladı 279 izlenme - 2 yıl önce Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, güneşte meydana gelen bir dizi şiddetli patlamayı gösteren yeni görüntüler yayımladı. Son bir haftada bu tür altıdan fazla patlama belirlendiğini açıkalyan NASA yetkilileri, güneşteki hareketliliğin dünyada da bazı etkileri olabileceğini vurguladılar. NASA'nın Güneş Gözlemevi tarafından kaydedilen görüntülerde patlamalarla ortaya çıkan radyoaktif malzemenin binlerce kilometreye yayıldığı görülüyor.
Sevgi Soysal, BBC Türkçe 22:26
Sevgi Soysal, BBC Türkçe 135 izlenme - 1 yıl önce 30 Eylül 1936’da İstanbul’da doğan Sevgi Soysal, Alman kökenli Aliye ve bürokrat Mithat Yenen’in üçüncü kızıdır. 1952’de Ankara Kız Lisesi’ni ve sonrasında, 1956 yılında, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ni bitirir. 1955’te Özdemir Nutku ile evlenerek bir sene sonra Almanya’ya giderler. Göttingen Üniversitesi’nde arkeoloji ve tiyatro derslerini takip eder. Ancak sıkıntılı bir hamilelik dönemi yaşadığı için Türkiye’ye döner; 1958’de ilk çocuğu Korkut’u dünyaya getirir. 1959’da Alman Büyükelçiliği’nde, 1960 yılında ise Ankara Radyosu’nda çalışır. Bu dönemde yazmaya başlayan Soysal’ın, dönemin edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlanmaya başlar. Bir süre sonra evliliği sona erse de Soysal hep dimdik durmayı, güçlü olmayı, esprilerine kaldığı yerden devam etmeyi bilir. Tiyatro ilgisi Haldun Dormen’in Zafer Madalyası oyununda rol almasıyla kendini gösterir. Yazmayı bırakmaz ve ilk romanı olan *Yürümek, 1970 TRT Roman Başarı Ödülü’nü alır. Ancak bir süre TRT’de de çalışan Soysal, Yürümek romanının ‘müstehcen’ olduğu gerekçesiyle yargılanır ve TRT’den ayrılır. 12 Mart ile beraber sekiz ay tutuklu kalan Soysal, bu süreçte Mümtaz Soysal ile evlenir. Soysal’a 1976’da kanser teşhisi konulur. Her ne kadar tedavi için İngiltere’ye gitse de hastalığın tedavisi mümkün değildir. 22 Kasım 1976’da hayata gözlerini kapayan Soysal’ın son romanı, bitmemiş olsa bile, Hoş Geldin Ölüm olur.
Zeki Müren - Arşiv Odası - 1976 - BBC Türkçe 07:51
Zeki Müren - Arşiv Odası - 1976 - BBC Türkçe 121 izlenme - 1 yıl önce Arşiv Odası'nın ilk bölümünde Türkiye'ye gelmiş geçmiş en önemli sanatçılardan Zeki Müren'in 1976 yılında, Londra'da verdiği ilk konser ardından BBC Türkçe stüdyolarında Sabih Aykoler'le yaptığı söyleşiyi izliyoruz. not:söyleşi videonun 3:10 dakikasında başlıyor.
Cemevi Berkin Elvan İçin Tıka Basa Doldu! 00:27
Cemevi Berkin Elvan İçin Tıka Basa Doldu! 346 izlenme - 3 yıl önce Cemevi Berkin Elvan için tıka basa doldu - BBC TÜRKÇE
Serkan Keskin ve Onur Ünlü Röpörtajı (BBC Türkçe) 26:39
Serkan Keskin ve Onur Ünlü Röpörtajı (BBC Türkçe) 96 izlenme - 1 yıl önce Londradaki türk filmleri festivali için gelen Onur Ünlü ve Serkan Keskin ile yapılan röpörtajda gelecek planlarından, eski ve var olan işlerinden bahsediyorlar. Röpörtajı yapanlara rağmen güzel olmuş.