Hoşgeldiniz!

bilim adamı

Türkiye'de Neden Bilim Adamı Yetişmiyor? 00:49
Türkiye'de Neden Bilim Adamı Yetişmiyor? 25.769 izlenme - 1 yıl önce Bizden niye büyük bilim adamları çıkmıyor sorunun cevaplarından birini izliyoruz. 06.08.2015 günü Alkışlarla Yaşıyorum kanalına yüklediğim 'Türkiye'de Neden Bilim Adamı Yetişmiyor?' başlıklı videoyu izleyin. Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/alkislarlayasiyorum kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler...
Ateistleri İmana Getiren Genç 02:07
Ateistleri İmana Getiren Genç 4.475 izlenme - 3 ay önce Bu dünyada herkesin ve her şeyin bir amacı vardır diyip insanlari binlerce din arasından islama davet eden koca yürekli müslimanı izliyoruz
Cübbeli Ahmet Hoca - Nasa Salaktır 04:39
Cübbeli Ahmet Hoca - Nasa Salaktır 3.344 izlenme - 3 ay önce Cübbeli ahmet hoca : Kendisi bütün Türkiyenin ağladığı depremlerde bile çıkıp saçma sapan yorumlar yapan,İslam peygamberi muhammedin insanların sidiğini,kanını kaçamak yaparak içtiğini ballandıra ballandıra anlatmaktan adete zevk duyan,İslam peygamberinin dünyada kimsenin denemediği halde sakalının yanmadığını gözü kapalı iddia eden,Ülkemizin yüz karası olaylardan sadece bir tanesi olan yurtlarda erkek çocuklarına tecavüz vakası için bademleme diye tabirlerle anlatmaya çalışan bunun yanında oral sex ,anal sex ,eş cinsel ilişki hakkında konuşup insanların yatak odasını sohbetlerine ekleyen ,ergenliğe girmiş kız çocuklarının okula kesinlikle gidememesi gerektiği ifade eden vb vb vb sözlerinin yanı sıra gözlerimle gördüğüm için çok emin olarak şöylüyorum; ''YANMAZ KEFEN'' bile satan bir Din tüccarının ,ışık hızı çok hızlı nasıl o kadar sürede ışık dünyamıza geliyor seviyesinde (starter ın bile çok altında ) Yayınladığı video bile nasa sayesinde insanlara ulaşacağı halde NASA'ya salak diye hakaret etmesi olayıdır Not : Açıklamamda hiçbir dine hakaret etmedim,sadece kişinin sözlerini derledim.
Celal Şengör Röportajı 01:12:39
Celal Şengör Röportajı 1.591 izlenme - 4 ay önce Herkesin tanıdığı ülkenin sayılı bilimcilerinden olan hocamız kendi hikayesi ve genel olarak diğer bilimsel konuları anlattığı güzel röportajı sizlere sunuyorum vakti olan izlesin zaten film kadar uzun.
Ezan Sesinden Rahatsızsan Dağa Git - Celal Şengör 00:55
Ezan Sesinden Rahatsızsan Dağa Git - Celal Şengör 4.421 izlenme - 9 ay önce Celal şengör hocamızın maruz kaldığı saçma soruladan bir tanesi, arkadaş, adam jeoloji profesörü, tarih desen en az ilber ortaylı kadar bilgili, ama işte sadece türkiye bu tarz sorular bir bilim adamına sorulur sanırım. Oda öyle iyi bir insan ki, her soruyuda cevap veriyor lan ..
Contorium Elementi Ve Batının Türkiye'ye Oyun 03:41
Contorium Elementi Ve Batının Türkiye'ye Oyun 32.547 izlenme - 7 yıl önce sadece İstanbul boğaz'nda bulunan bu madde ile neler yapılır? neden araplar İstanbul boğazı'ndan yalı alıyor. İzleyİn ve herkese İzletİn!!!!!!!!!
Robot Savaşları 03:00
Robot Savaşları 1.583 izlenme - 8 ay önce Efendim Asyalı bilim adamları işlerini eğlenceye dökmeyi çok iyi biliyorlar. Yaptıkları robotları dövüştürüp eğleniyorlar. İzlemesi de gayet eğlenceli. Bizde olsa bu iş üzerinden bahis açılırdı gerçi. Neyse.. İzleyelim..
Dünyayı Heyecanlandıran Keşif! 00:43
Dünyayı Heyecanlandıran Keşif! 1.406 izlenme - 8 ay önce Bilim insanları okyanusun derinliklerinde yeni bir canlı türü keşfetti. Sosyal medyada kısa sürede büyük yankı uyandıran yeni tür ahtapota sevilen çizgi karakter sevimli hayalet Casper'ın adı verildi.
Türkiye'de Neden Bilim Adamı Yetişmiyor - Babanne Napıyon! 01:52
Türkiye'de Neden Bilim Adamı Yetişmiyor - Babanne Napıyon! 2.376 izlenme - 1 yıl önce Doper Tv Alper Orhan tarafından 22 Şub 2015 tarihinde yayına girmiş olup, Türkiyenin ilk 'Parodi' Kanalıdır. Doper TV'de birçok mizahi olaya yer verilmektedir. Deney yapan çocuğa anneanne müdahalesi herkesi güldürdü 07 Ağustos 2015 Cuma, 12:01:53Güncelleme: 15:31:21 En çok izlenenler arasına girmeyi başardı Kara Mizah, Sosyal Deneyler, Parodi Videolar, Klipler, Haftalık Vloglar Ve Eğlenceli Videolar, Animatör Tarzı Şakalar ve daha fazlasını Doper TV'de bulabilirsiniz. Lütfen Paylaşmayı Unutmayın ! Abone olmayı unutmayın. Web Sitesi: http://dopertv.com/ Alper Kişisel Profilim: https://www.facebook.com/alperorhany Ogün Kişisel Profilim: https://www.facebook.com/ogunsakiz1 Facebook Sayfası: http://facebook.com/doperstv Facebook Grubu: https://www.facebook.com/groups/dopertv Twitter: http://twitter.com/dopertv İnstagram: http://instagram.com/dopertv İzlesene: http://www.izlesene.com/dopertv İnternete 'Türkiye'den neden bilim adamı yetişmiyor' başlığı ile yüklenen video en çok izlenenler arasına girmeyi başardı İnternete düşen bir video herkesi kahkahalara boğdu. Evde deney yapmaya çalışan küçük çocuğa anneannesinin müdahalesi herkesi çok güldürdü. Balonun içine su doldurduktan sonra yanan mumun üzerine tutmak isteyen küçük çocuğun anneannesi duruma öyle bir sözle müdahele etti ki videoyu izleyenler çok güldü. Videoyu izleyenler neden ülkemizde bilim adamı yetişmiyor sorusunun cevabını bir kez daha gördüler. İnternete 'Türkiye'den neden bilim adamı yetişmiyor' başlığı ile yüklenen video en çok izlenenler arasına girmeyi başardı. İşte o anlar...
çin'de görünen ufo 01:38
çin'de görünen ufo 17.615 izlenme - 7 yıl önce çin'de çekilen 40 dk lık ufo görüntüsünü çinli bilim adamları onayladı.nanjing'deki gözlemevinde çalışan bilim adamları, bu kadar uzun süreli bir ufo görüntüsünün, tanımlanamayan uçan nesnelerin varlığına dair uzun zamandan beri beklenen kanıt olması ihtimali olduğunu belirtiyor. görüntüler uzmanlar tarafından bir yıl boyunca araştırıldıktan sonra kesin bir sonuç çıkacağı belirtildi.
Türkiye'de Neden Bilim Adamı Yetişmiyor 00:49
Türkiye'de Neden Bilim Adamı Yetişmiyor 1.730 izlenme - 1 yıl önce Ülkemizden neden bilim adamı çıkamadığından sebeplerinden birini videoda izleyeceksiniz. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/gagarino kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Ay'da İnsanlık İçin Büyük, Kendisi İçin Küçük Adımı Atamayıp Düşen Astronot 00:55
Ay'da İnsanlık İçin Büyük, Kendisi İçin Küçük Adımı Atamayıp Düşen Astronot 115 izlenme - 1 ay önce 6'da 1 yerçekimine sahip bir ortamda bile düşmeyi başarabilen bu astronot abimizi saygıyla anıyoruz!
Aslanların Arasında Kalan Adam  02:23
Aslanların Arasında Kalan Adam 311 izlenme - 4 ay önce Hayvanat bahçesinde aslanlar üzerinde araştırma yapan bir bilim adamı, tek başına dişili erkekli iki aslanın arasına girdi. Aslanları yaptığı hareketlerle kontrol etmeye çalışan adam kolundan ve bacağından yaralanan adam, çevredeki görevlilerin müdahalesiyle kurtuldu.
Celâl Şengör'ün Dilinin Aldığı İlginç Şekil 00:41
Celâl Şengör'ün Dilinin Aldığı İlginç Şekil 132 izlenme - 1 ay önce Celâl Şengör'ün dilinin aldığı ilginç şekli izliyoruz.
Bilim Adamlarını Heyecanlandıran Kafatası 01:25
Bilim Adamlarını Heyecanlandıran Kafatası 2.455 izlenme - 3 yıl önce Gürcistan'da Bulunan 1.8 Milyon Yıllık Kafatası Ve Kalıntıların Modern İnsanın Öncüsü Homoerektus'un İlk Örnekleri Olduğu Belirtiliyor.
Albert Einstein Hakkında 10 İlginç Ama Gerçek Bilgi 02:26
Albert Einstein Hakkında 10 İlginç Ama Gerçek Bilgi 1.293 izlenme - 2 yıl önce Albert Einstein hakkında 10 ilginç ama gerçek bilgi. 1 - Einstein çocukken çok yavaş öğrenen ve çok yavaş konuşan bir çocuktu. 2 - Einstein’in ölümünden sonra otopsi yapan Patalog, Einstein’in beynini çalmış ve 20 yıl boyunca formaldehit dolu kavanozda saklamıştır. 3 - Nobel ödülünden kazandığı parayı boşandığı eski eşine vermiştir. 4 - İsrail başkanlığı için teklif geldiğinde kibarca reddetmiştir. 5 - İlk üniversite giriş sınavında başarısız olmuştur. 6 - Her ne kadar çok zeki biri olsada Einstein, telefon numaralarını, tarihleri ve isimleri hatırlamakta çok kötüydü. 7 - Einstein 1902 yılında doğan gayri meşru kızı vardı. 8 - Ainstein’in gözlerinin NYC de (New York City de) bir kasada saklandığı düşünülmekte. 9 - Star Wars karakteri Yoda’nın Einstein’den esinlenerek yapıldığı söylenmektedir. 10 - Çorap giymeyi sevmezdi.
Albert Einstein'in Hayatı - Belgesel (90 dk) 01:29:49
Albert Einstein'in Hayatı - Belgesel (90 dk) 896 izlenme - 1 yıl önce History Channel tarafından hazırlanmış ünlü Fizikçi Albert Einstein nın hayatını anlatan bir bilgesel, belgeseli izlediğimde 2 şeyi daha iyi anladım. 1. hiç kimseyi küçük görme "olmadık taş baş yarar hesabı" 2.si e=mc2 umarım sizde benim gibi keyif alarak izlersiniz.
Einstein Neden Dilini Çıkardı? 01:38
Einstein Neden Dilini Çıkardı? 902 izlenme - 2 yıl önce Albert Einstein, 20.yüzyılın en ünlü bilim adamlarından biridir. çalışmaları son derece soyut ve kuramsal olan einstein, en çok görelilik kuramlarıyla ve enerjinin kuantumlanması düşüncesini yerleştirmesiyle tanınır. Bunların ikisi de atomun ve atomsal parçacıkların devinme ve birbirleriyle etkileşme biçimlerinin betimlenebilmesi açısından önemlidir. Einstein, almanya'ya ulm'da dünyaya geldi, daha sonra ailesi isviçre'ye taşındı. orda zürich politeknik'te fizik okudu, akademik bir başarı gösteremeyince, berne'de memur oldu. Einstein, 1952 yılında boş zamanlarında, bilimin en temel düşüncelerini gözden geçiren üç makale yazdı. Kuramları öyle devrimciydi ki hemen kabul görmedi ama yeteneği kısa zamanda fark edildi. 1909'da zürich üniversitesi'nde profesör oldu, daha sonra da 1914'te berlin üniversitesi'ne geçti. Görelilik kuramları Görelilik konusundaki ilk makale (bugün özel görelilik kuramı olarak biliniyor), newton'un zaman ve devinimle ilgili sabit ölçüm görüşünü alt üst etti. einstein, bütün hareketlerin göreli olduğunu, bütün ölçebildiğimizin, bir başka şeye göre ne kadar hızlı hareket ettiğimiz olduğunu gösterdi. hareket eden nesnelerin kütlesi ile enerji arasında e=mc² denklemiyle dile getirdiği bir ilişki vardır. bu denklem, bir madde parçacığının sağladığı enerjinin (e), o madde parçacığının kütlesinin (m) ışık hızının karesiyle(c²) çarpımına denk olduğunu söyler. bu formül, bütün nükleer enerji elde etme yöntemlerinin temelidir. einstein, 1915'de görelilik konusunda ikinci bir makale yayımladı (genel görelilik kuramı). burada bir nesne hızlanıp yavaşlarken neler olduğunu ele aldı.yazısında ışığın bir kütlesi olduğu, bunun için de yerçekimden etkilendiği düşüncesini ortaya attı. bu kuram, 1919'daki güneş tutulması sırasında iki yıldızdan gelen ışığın fotoğrafı çekildiğinde, ışığın yer çekimiyle büküldüğü fark edilince doğrulanmış oldu. einstein'ın buluşları heyecan yarattı, ona uluslararası bir ün sağladı. ''Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür.Hayal gücü ise her yere.''-Albert Einstein
George Bernard Shaw'in Albert Einstein Onuruna Verdiği Yemek 01:52
George Bernard Shaw'in Albert Einstein Onuruna Verdiği Yemek 607 izlenme - 12 ay önce 1925 Nobel Edebiyat Ödülü alan İrlandalı George Bernard Shaw 27 Ekim 1930 da Londra'da bir otelde Albert Einstein adına başarılarından dolayı bir akşam yemeği düzenliyor. Konuşmasında Albert Einstein'a övgüler yağdırıyor. Arkadaşlar Türkçe alt yazılı halde bulmaya çalıştım ama bulamadım özür dilerim.
Çita ile Koşu Yarışı Yapmak 01:18
Çita ile Koşu Yarışı Yapmak 556 izlenme - 1 yıl önce Bilim adamları Güney Afrika'da çitaların yaşamları üzerine inceleme yaparken onların hızlı canlılar olduklarını fark ediyor. Bu durum üzerine "Ne kadar hızlı olabilirler ki?" diye düşünüp deneylerini yapmaya başlıyorlar.
Ders: 780-850 Ebu Abdullah Muhammed Bin Musa El-harezmi 23:55
Ders: 780-850 Ebu Abdullah Muhammed Bin Musa El-harezmi 1.483 izlenme - 3 yıl önce HEM ÖĞREN HEM ÇOCUĞUNA ÖĞRET Aykut İlter Aykut Öğretmen Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el-Harezmi (Farsça: - khvârâzmi, Arapça: Ab Abdullh Muhammad ibn Ms al-Khwrizm), matematik, gökbilim ve coğrafya alanlarında çalışmış bir bilim adamıdır. Fars[1][2] veya Türk[3][4][5] olduğu düşünülmektedir. 780 yılında Harzem bölgesinin Hive şehrinde dünyaya gelmiştir. 850 yılında Bağdat'ta vefat etmiştir.[kaynak belirtilmeli] Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el-Harezmi, matematik, gökbilim ve coğrafya alanlarında çalışmış bir bilimadamıdır. Fars veya Türk olduğu düşünülmektedir. 780 yılında Harzem bölgesinin Hive şehrinde dünyaya gelmiştir. 850 yılında Bağdat’ta vefat etmiştir. Türk kökenli Matematik ve Astronomi bilginidir. Cebir ve Astronomi bilimlerinde önemli eserler yazmıştır. Harizmi’nin Ahmed, Muhammed ve Hasan adlı üç çocuğu olup, hepsi de Matematik bilimi üzerinde ciddi çalışmalarıyla tanınır. Cebir sözcüğü de Harezmi’nin “El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Matematik alanındaki çalışmaları cebirin temelini oluşturmuştur. Bir dönem bulunduğu Hindistan’da sayıları ifade etmek için harfler ya da heceler yerine basamaklı sayı sisteminin kullanıldığını saptamıştır. Harezmî’nin bu konuda yazdığı kitabın Algoritmi de numero Indorum adıyla Latince’ye tercüme edilmesi sonucu, sembollerden oluşan bu sistem ve sıfır, 12. yüzyılda batı dünyasına sunulmuştur. Hesab-ül Cebir vel-Mukabele adlı kitabı, matematik tarihinde, birinci ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözümlerinin yer aldığı ilk eserdir. Bu nedenle Harezmî (Diophantus ile birlikte) “cebirin babası” olarak da bilinir. İngilizcedeki “algebra” ve bunun Türkçedeki karşılığı olan “cebir” sözcüğü, Harezmî’nin kitabındaki ikinci dereceden denklemleri çözme yöntemlerinden biri olan “el-cebr”den gelmektedir. Hive bölgesinde bir Türk şehri olan Harizm’den Bağdat’a gelerek zamanın alimlerinden ders aldı ve kendini yetiştirdi. Harizmi, zamanın Abbasi Halifesi Me’mun’dan yardım ve destek gördü. Bağdat’taki Saray Kütüphanesi’nin idaresi kendisine verildi. Matematik ve Astronomide araştırmalar yaptı. Doğu ve Batı ilim aleminde Cebir’e yaptığı katkılarla ün yapıp, tanınan Harizmi; bu sahada ilk eser sahibidir. Eserlerinde Avrupa’nın bilmediği “sıfır”ı kullanıp, cebir işlemlerini geometrik düşüncelerle temellendirdi. Harizmi, “Kitab’ül Muhtasar fi Hesab’il Cebri Mukabele” adlı eserinde, “cebir” kelimesini Matematiğe kazandırdı. Cebir konuları metodik ve sistematik olarak ilk defa ortaya koydu. Zamanın matematiğine yeni bir yön vermiştir. Latince’ye çevrilip, Avrupa’da yüzyıllarca faydalanılan, “Kitab’ül Muhtasar fi Hesab’il Cebri Mukabele” ‘nin Arapça aslıyla Batı dillerine tercümesi Avrupa ve Amerika’da yayınlandı. Eser; bir önsöz, beş bölüm ve bir de ek bölümden meydana geliyordu. Muhteva olarak; birinci ve ikinci dereceden denklemlerin çözüm şekilleri, bilinmeyenleri, çeşitli cebir hesaplamalarını misallerle açıkladıktan sonra; nazari ve tatbiki hesaplama şekilleri, zamanın hükümet işlerine ait hesapların yapılması, kanalların açılması, bina yapımı, esnaf ve tüccar için lüzumlu işaretleri kapsıyordu. İkinci önremli eseri: “Kitab-el Muhtasar fi hisaballindi” isimli kitabıdır. Arapça aslı mevcut olmayan, Cambridge Üniversitesi’nde bulunan ve “Algoritmi de numero indoram” adlı Latince kitaptır. Bugünkü “logaritma” terimi, Harizmi’nin bu eserinde Latice, “algazizmi” olarak geçtiği sanılmaktadır. Coğrafya alanında da tanınmış biridir ve coğrafya alanında birçok araştırmalar yapmıştır. Dağlar ve kum yuvaları konusunda ölçüm ve hesapları bulunmaktadır. Bazı Eserleri Matematik ile ilgili eserleri El- Kitab’ul Muhtasar fi’l Hesab’il Cebri ve’l Mukabele Kitab al-Muhtasar fil Hisab el-Hind El-Mesahat Matematik alanındaki çalışmaları cebirin temelini oluşturmuştur. Bir dönem bulunduğu Hindistan’da sayıları ifade etmek için harfler ya da heceler yerine basamaklı sayı sisteminin (bkz. onluk sistem) kullanıldığını saptamıştır. Harezmî’nin bu konuda yazdığı kitabın Algoritmi de numero Indorum adıyla Latinceye tercüme edilmesi sonucu, sembollerden oluşan bu sistem ve sıfır 12. yüzyılda batı dünyasına sunulmuştur. Astronomi ile ilgili eserleri Zîc-ul Harezmî Kitab al-Amal bi’l Usturlab Kitab’ul Ruhname Coğrafya ile ilgili eserleri Kitab surat al-arz Tarih ile ilgili eserleri Kitab’ul Tarih Konu başlıkları [gizle] 1 Cebir Alanındaki Çalışmaları 2 Coğrafya 3 Bazı Eserleri 4 Kaynakça 5 Dış bağlantılar Cebir Alanındaki Çalışmaları[değiştir] Cebir sözcüğü de Harezmi'nin "El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Matematik alanındaki çalışmaları cebirin temelini oluşturmuştur. Bir dönem bulunduğu Hindistan’da sayıları ifade etmek için harfler ya da heceler yerine basamaklı sayı sisteminin kullanıldığını saptamıştır. Harezmî'nin bu konuda yazdığı kitabın Algoritmi de numero Indorum adıyla Latince'ye tercüme edilmesi sonucu, sembollerden oluşan bu sistem ve sıfır, 12. yüzyılda batı dünyasına sunulmuştur. Hesab-ül Cebir vel-Mukabele adlı kitabı, matematik tarihinde, birinci ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözümlerinin yer aldığı ilk eserdir. Bu nedenle Harezmî (Diophantus ile birlikte) "cebirin babası" olarak da bilinir. İngilizcedeki "algebra" ve bunun Türkçedeki karşılığı olan "cebir" sözcüğü, Harezmî'nin kitabındaki ikinci dereceden denklemleri çözme yöntemlerinden biri olan "el-cebr"den gelmektedir.[kaynak belirtilmeli] Coğrafya[değiştir] Coğrafya alanında da tanınmış biridir ve coğrafya alanında birçok araştırmalar yapmıştır. Dağlar ve kum yuvaları konusunda ölçüm ve hesapları bulunmaktadır. Bazı Eserleri[değiştir] Matematik ile ilgili eserleri El- Kitab'ul Muhtasar fi'l Hesab'il Cebri ve'l Mukabele Kitab al-Muhtasar fil Hisab el-Hind El-Mesahat Matematik alanındaki çalışmaları cebirin temelini oluşturmuştur. Bir dönem bulunduğu Hindistan’da sayıları ifade etmek için harfler ya da heceler yerine basamaklı sayı sisteminin ( onluk sistem) kullanıldığını saptamıştır. Harezmî'nin bu konuda yazdığı kitabın Algoritmi de numero Indorum adıyla Latinceye tercüme edilmesi sonucu, sembollerden oluşan bu sistem ve sıfır 12. yüzyılda batı dünyasına sunulmuştur. Astronomi ile ilgili eserleri Zîc-ul Harezmî Kitab al-Amal bi'l Usturlab Kitab'ul Ruhname Coğrafya ile ilgili eserleri Kitab surat al-arz Tarih ile ilgili eserleri Kitab'ul Tarih Kaynakça[değiştir] ^ Hogendijk, Jan P. (1998). "al-Khwarzimi". Pythagoras 38 (2): 4–5. ISSN 0033–4766. ^ Oaks, Jeffrey A., "Was al-Khwarizmi an applied algebraist?". University of Indianapolis. Retrieved on 2008-05-30. ^ "HARZEMLİ, BİLİME İKİ TEMEL KURAM VEREN TÜRK KÖKENLİ MATEMATİKÇİ HARZEMLİ (Al-Harezmi, Al-Khowarizmi)". Matematik Derneği. Erişim tarihi: 17 Aralık 2011. ^ "Batmayan Güneşlerimiz", Prof. Dr. Zekai Şen (sf 26) ^ "Asyanın Kandilleri", Trt Belgeseli. Dış bağlantılar[değiştir] Harezmi - Hayatı ve Eserleri Ebu Abdullah Muhammed bin Musa El-Harezmi, Özbekistan'da doğdu. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Batı bilim dünyasında en sürekli, en derin etkiler bırakmış matematikçi olarak tanınmıştır. (MS 770-840) Tam adı Muhammed Bin Musa el-Harezmi olan bu büyük bilim adamı, Horasan’da (Özbekistan’ın Karizmi kentinde) doğmuştur.Hayatının büyük bir bölümü Bağdat’da (Beytü’l Hikme’de) matematik, astronomi ve coğrafya konularında çalışarak geçmiştir. Cebirin kurucusu olan Harezmi’nin iki önemli matematik kitabı vardır; "Cebir" ve "Hint Hesabı".Harezm'de temel eğitimini alan Harezmi gençlinin ilk yıllarında Bağdat'taki ileri bilim atmosferinin varlığını öğrenir. İlmi konulara doyumsuz denilebilecek seviyedeki bir aşkla bağlı olan Harezmi ilmi konularda çalışma idealini gerçekleştirmek için Bağdat'a gelir ve yerleşir. Devrinde bilginleri himayes
Türk Bilim Adamından Çığır Açan Önemli Buluş! 01:57
Türk Bilim Adamından Çığır Açan Önemli Buluş! 1.230 izlenme - 4 yıl önce Türk Bilim Adamından Çığır Açan Önemli Buluş! bilim, Hayatı Anlamamıza Ve Anlamlandırmamıza Nasıl Yardımcı Olabilir? Arkeoloji, Eski Medeniyetlerden İnsanın Var Oluşuyla İlgili Neler Öğrenebiliriz? Dünyayı Değiştiren Buluşlar Yapan, Bilime Teknolojiye Yön Veren Türk Bilim Adamları, Mucitler Kimlerdir? Buluşları, İcatları Nelerdir? prof. Necati Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir, Keşifleri, Buluşları Nelerdir? Amerika'da, Avrupa'da, Japonya'da, Etkili Bilim Çevrelerinde Ünlü Bilim İnsanı, Mucit Prof Necati Kıvanç Tatlıtuğ Hayata Bakışınızı Temelden Değiştirecek, Olay Yaratan Keşfini Açıklıyor.
Sinekolog 04:35
Sinekolog 943 izlenme - 3 yıl önce Ünlü Rus Bilim Adamı Cenk, İsveçli Bilim Adamlarının Yıllardır Cevaplayamadığı Sorulara Açıklık Getiriyor. 724detan
Türkiye'de Neden Bilim Adamı Yetişmiyor 00:49
Türkiye'de Neden Bilim Adamı Yetişmiyor 260 izlenme - 1 yıl önce Ülkemizde neden bilim insanı yetişmiyor sorularına verilebilecek en güzel cevap bu videoda gizli. Kardeşimiz öyle güzel bir yoldan gidiyor ki belki de ilerde insanlığı uzaya taşıyacak ama gelin görün ki burası Türkiye...
İnsan Beyninin Sesi 02:32
İnsan Beyninin Sesi 558 izlenme - 2 yıl önce Bilim adamları epilepsi nöbeti geçiren bir hastanın nöronlar arası elektrik akımını duyabileceğimiz frekansta kaydetmiş. açıkçası bizim turist ömer uzayda filminde ki bilgisayarın sesleri gibi, yani o zaman keşfetmiş olabilir bizim insanlarımız aslında.
Uzayda 6 Ay Kaldıktan Sonra Dünya'ya Böyle Geri Döndüler 08:09
Uzayda 6 Ay Kaldıktan Sonra Dünya'ya Böyle Geri Döndüler 103 izlenme - 4 ay önce Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) yaklaşık 6 ay görev yapan üç NASA astronotu, dünyaya iniş yaptı. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotu Tim Kopra, Avrupa Uzay Ajansı'ndan İngiliz Tim Peake ve Rus kozmonot Yuri Malenchenko'yu taşıyan Soyuz kapsülü,6 ay sonra Kazakistan'ın güneydoğusuna indi. Yerçekimine yeniden alışmaya başlayacak ve testlerden geçirilecek astronotların sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi. UUİ'de 186 gün görev yapan Kopra, Peake ve Malenchenko'nun Dünya'ya dönmesiyle UUİ'de görev yapan astronot sayısı üçe düştü. İstasyonda halihazırda Amerikalı astronot Jeff Williams ile Rus kozmonotlar Oleg Skripochka ve Alexey Ovchinin görev yapıyor. Öte yandan ekibe üç hafta sonra üç yeni astronotun katılması bekleniyor.
İlginç Deneyler 11:29
İlginç Deneyler 529 izlenme - 3 yıl önce Birbirinden İlginç Deneyler Yaparak Eğitimin Şart Olduğunu Vurgulamaya Çalışan Rahatsız Bilim Adamları
Bilim Adamlarının Çözmeye Çalıştığı Odun Parçalama Makinesi 01:02
Bilim Adamlarının Çözmeye Çalıştığı Odun Parçalama Makinesi 301 izlenme - 1 yıl önce Bilim adamları günlerdir bu makinenin nasıl yapıldığını çözmeye uğraşıyorlarmış, bu makineyi icat eden usta makineye kendini kaptırıp sırlarıyla birlikte ölmüş diyorlar.
bilim adamı olmak vardı 00:36
bilim adamı olmak vardı 1.549 izlenme - 6 yıl önce bilim adamı olmak vardı
Kavunun İçine Erimiş Alüminyum Dökülürse ne Olur? 03:25
Kavunun İçine Erimiş Alüminyum Dökülürse ne Olur? 239 izlenme - 1 yıl önce Mahallemizin bilim adamları The Backyard Scientist ekibinden bu hafta ilginç bir buluş izleyeceğiz. Kavunun içine döktükleri erimiş alüminyum ile meyvenin içini çıkartan ekip biraz ilginç bir sonuçla karşılaştı. Meğersek severek yediğimiz kavun içinde bir el bombası taşıyormuş...