Hoşgeldiniz!

birinci dünya savaşı

Ruhi Su - Yemen Türküleri (3 Parça) 06:22
Ruhi Su - Yemen Türküleri (3 Parça) 7.735 izlenme - 2 yıl önce Büyük müzisyen Ruhi Su'dan Yemen Türküsü ve Anlı Yemen Şanlı Yemen yorumları. İkinci parçada kendisine eşlik eden Sümeyra Çakır'dır.
Birinci Dünya Savaşı 02:44
Birinci Dünya Savaşı 4.034 izlenme - 5 yıl önce Birinci Dünya Savaşı
Türk Tarihi 08:22
Türk Tarihi 5.227 izlenme - 9 yıl önce türklüğün binlerce yıllık öyküsü. nereden nereye gelindi.
The Lighthorsemen (1987) 05:49
The Lighthorsemen (1987) 333 izlenme - 11 ay önce 1987 yapımı The Lighthorsemen filminde İngiliz sevecenliği. Film Birinci Dünya Savaşının Filistin cephesinde geçiyor. Gazze-Beerşeba arasındaki Osmanlı savunma hattına İngilizler 1.Gazze, 2. Gazze olmak üzere 2 kez saldırıyor, 2'sinden de eli boş dönüyorlar. Bunun üzerine hatta Mısır ve Filistin komutanını görevden alıp yerine Sir Allenby'yi getiriyorlar. 3. kez saldıracak olan İngilizler, bu Avusturalyalı süvariler ile çölle çevrili olduğu için görece korunaklı olan Beerşeba üzerinden saldırmaya karar veriyorlar bu sefer. Ve Beerşeba'nın düşmesi ile cephe yarılıyor, önce Gazze, sonra da Kudüs İngilizler'in eline geçiyor. Allenby de Kudüs Fatihi unvanını alıyor
1. Dünya Savaşı - Büyük Siper Savaşları (Batı Cephesi) 03:30
1. Dünya Savaşı - Büyük Siper Savaşları (Batı Cephesi) 727 izlenme - 2 yıl önce 1. ve 2. Dünya Savaşları arasındaki en büyük farklardan biri siper savaşlarıdır. 1. Dünya Savaş'ının büyük çoğunluğu siperler arasında kanlı çatışmalarla geçmiştir. Askerlerin yüzde 10 gibi bir kısmı da bu siperlerde hayatlarına veda etmişlerdir. Siper savaşları özellikle batı cephelerinde (Çanakkale cephesi de dahil) en korkunç boyutlarına ulaşmıştır. Milyonların hayatlarına mal olan bu siperler sayesinde iki taraf yıllarca birbirine üstünlük kuramazken, savaşı kilitlenme noktasına getirmiştir. Öyle ki, ön taraftaki savunma hatlarının gerisinde de tahkimatlar yapılıyor ve siper sayısı peşi sıra artırılıyordu. Taraflardan biri düşman hattını yardığında, ilerleyemeden, gerideki savunma siperleri tarafından geri püskürtülüyordu. Bu yüzden daha sonraları (2. Dünya Savaş'ında) bir Alman savaş doktrini olan Yıldırım Savaşları denilen hareketli savunmaya dayalı bir sisteme geçilmiştir. Bu sistem cephe hattında direk taarruzu gerektiren iyi arazi, iyi hava desteği, iyi lojistik ve iyi eşgüdüm koşullarını temel alır. Bu taktik ile ilk başarısızlık 2. Dünya Savaş'ında Sovyetler karşısında alınmıştır.
1. Dünya Savaşı - Kimyasal Gaz Savaşları 02:59
1. Dünya Savaşı - Kimyasal Gaz Savaşları 622 izlenme - 2 yıl önce Kimyasal gazların kullanımı 1. Dünya Savaş'ının yeniliklerinden biridir. Klor, DA, hardal, fosgen gibi sert ölümcül gazlar kullanılmıştır. Kimyasalların yoğun kullanıldığı topyekün savaş olması nedeniyle "Kimyagerlerin Savaşı" da denilir. Taraflar bu gazları o kadar aşırı kullanmışlardır ki yer yer cephelerin üstü kimyasal gaz bulutlarıyla kaplanmıştır. Ölümlerin yüzde 3'ük kısmı da sadece gazlar yüzünden gerçekleşmiştir. Yarattığı acı ve ömür boyu bıraktığı yaralar ile savaş sırasında askerlerin en büyük korkusu olarak tarihe geçmiştir. Kimyasal savaş, ilk Almanların klorin gazı dolu bidonları savaş alanına getirip kapaklarını açması ve rüzgarın bu gazı yaymasıyla başlamıştır. Daha sonraları Fransızlar, bunu geliştirip gazları top yardımıyla Alman mevzilerine atmışlardır. Bunun üzerine Almanlar, kusturucu DA gazı ile Hardal gazını birleştirip ortaya savaşın en tehlikeli bileşenini çıkarırlar. DA gazı insanda kusma isteği yaratır ve insan gaz maskesini çıkartmak zorunda kalır (o dönemin gaz maskeleri, bu döneme göre çok farklıdır). Bundan sonra Hardal gazı devreye girer ve 12 saat süren acılı bir ölüm sizi bekler. Bu gazlar yüzünden iki tarafın da canı çok yanmıştır ve 2. Dünya Savaş'ında çok miktarda kimyasal bulunmasına rağmen kullanılmamıştır.
Gelibolu'nun Derin Sırları - National Geographic 47:32
Gelibolu'nun Derin Sırları - National Geographic 447 izlenme - 2 yıl önce Gelibolu Deniz Savaşı, 18 Mart 1915'de itilaf devletlerinin Gelibolu'yu bir filo yollamasıyla başlamıştır. Amaç zor durumda olan Çarlık Rusya'ya yardım göndermek ve Osmanlı'yı savaş dışında bırakmaktır. Bu filo küçük bir Türk birliği tarafından durdurulmuş, çeşitleri denemelerden sonra boğazı geçemeyen itilaf devletlerinin Gelibolu'ya karadan asker çıkarmasıyla savaş devam etmiştir. Ayrıca Çanakkale Cephesi(Çanakkale Savaşı) Osmanlı Devleti'nin başarılı olduğu tek cephedir. Konuya ilgisi olan arkadaşlara Turgut Özakman'ın Diriliş kitabını öneririm.
Rus Birlikleri - Birinci Dünya Savaşı 01:46
Rus Birlikleri - Birinci Dünya Savaşı 525 izlenme - 2 yıl önce Görüntüler 1914'den. Asya'da Japonya ve Britanya ile çatışmaya son veren Rusya, 1906'dan sonra Balkanlar üzerinde nüfuz kazanmak için Avusturya'ya karşı yoğun bir mücadeleye girdi. Balkanlar'da giderek kızışan ortam, Rusya'nın çok geçmeden Britanya ile Fransa'nın yanında I. Dünya Savaşı'na katılmasını getirdi. Bir süre sonra Osmanlı Devleti'nin Almanya ve Avusturya'nın müttefiki olarak savaşa girmesiyle Kafkasya'da yeni bir cephe açmak zorunda kalan Rusya, aynı zamanda Boğazlar'ın açık olmasına bağlı olan ikmal desteğini büyük ölçüde yitirdi. Ciddi silah ve mühimmat sıkıntısı çekmeye başlayan Rus orduları batıda birbirini izleyen ağır yenilgilere uğradı. 1915 sonbaharına gelindiğinde Rusya'nın kayıpları bir milyonu aşmış bulunuyordu. Savaşın yol açtığı yıkımla birlikte basında ve Duma'da "halkın güvenine sahip bir hükümet" talebi yükselmeye başladı. Ama Nikolay'ın dar bir hizbe dayanan beceriksiz yönetimi, ekonominin hızla bozulmasına ve imparatorluğa karşı tepkilerin derinleşmesine yol açtı. 1917 yılına gelindiğinde Rusya'da maliye iflas etmiş durumdaydı, vergi sistemi karışık, bozuk ve adaletsizdi. Savaşın finansmanı ancak erimekte olan altın rezervleri ile dış borçlarla sağlanmaktaydı. Buna ek olarak Rusya'da, devlet kurulduğundan bu yana demokratik gelenek ve örgütlerin olmaması, hiçbir biçimde sesini duyuramayan Rus halkına, İmparatorluk rejimine karşı şiddetli başkaldırıdan başka bir seçenek bırakmamıştı. Birinci Dünya Savaşı'nın bütün bu koşulları, imparatorluğu yıkmayı hedefleyen liberaller, reformcular ve Bolşevikler için bulunmaz bir fırsat oldu. Herşeyden önce, ülkede genel seferberlik ilan edildiği için, silah bu kez Rus halkının eline geçmişti. Mart 1917'de başkentte yayılan grev ve sokak gösterileri, çarlık subaylarının emirlerini dinlemeyen askeri birliklerin de protestoları desteklemesiyle, Şubat Devrimi olarak bilinen bir ayaklanmaya dönüştü. Petrograd İşçi ve Asker Delegeleri Sovyeti ile Duma'nın vardığı anlaşma sonucunda, Prens G. Y. Lvov başkanlığında, ağırlığını Kadetler ve Oktobristlerin oluşturduğu bir Geçici Hükümet oluşturuldu. Hükümete bağlı birliklerce Pskov'da kuşatılan Nikolay'ın 15 Mart 1917'de tahttan çekilmesiyle imparatorluk rejimi sona erdi.
Karadan Top Atışıyla Uçak Gemisi Batıran Türk 17:17
Karadan Top Atışıyla Uçak Gemisi Batıran Türk 591 izlenme - 2 yıl önce Dünyada karadan top atışıyla batan ilk ve tek uçak gemisi Ben my cry gemisinin batırılma hikayesidir. Gerçek bir kahramanlık hikayesidir.
Rus Tahribatından Önce Trabzon'un Güzelliği - 1914 ve Sonrası 10:03
Rus Tahribatından Önce Trabzon'un Güzelliği - 1914 ve Sonrası 537 izlenme - 2 yıl önce
Kurtuluş Savaşı'nın Çocuk Kahramanları 00:48
Kurtuluş Savaşı'nın Çocuk Kahramanları 277 izlenme - 2 yıl önce Çanakkale ve İstiklal Savaşına katılan 9-15 yaş arası (ki çoğuda vatan savunmasına destek olmak için yaşını olduğundan büyük söylemiş) çocukların kısa bir görüntüsü seyrinize. 1914 ,birinci dünya savaşının başlamasıyla Ülkemizde bu tür görüntüler bolca yaşanmış, lakin ne yazıkki nadiren kayıta alımış. Atalarımıza layık olmak umuduyla.
Battlefield 1 Resmi Tanıtım Videosu (Birinci Dünya Savaşı) 01:19
Battlefield 1 Resmi Tanıtım Videosu (Birinci Dünya Savaşı) 143 izlenme - 1 yıl önce Battlefield 1 Resmi Tanıtım Videosu (Birinci Dünya Savaşı) Çıkış Tarihi 21 Ekim 2016
Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadelemiz 03:51
Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadelemiz 560 izlenme - 2 yıl önce Dünya'nın en büyük arşivlerinden birinin bizlere sunduğu, Milli Mücadelemize ait dört ayrı kayıttan alınmış kısa görüntüler. Türkiye Cumhuriyet'inin tarihini yazanların görüntüleri. Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve isimsiz kahraman şehitlerimizi, Kurtuluş Savaş'ının simgesi olan Anadolu kadınlarını minnetle ve rahmetle anıyorum, ruhları şad olsun. 30 Ağustos Zafer Bayram'ımız kutlu olsun... Görüntü sırasına göre; 1) Evlerinden ayrılıp, kurtuluş mücadelesi için orduya katılan çocuk, genç, yaşlı Anadolu insanını ve askerlerimiz 2) Beklemede olan Türk askerleri ve atlı bir birlik 3) Limana yanaşan bir gemi ile Samsun'a ayak basan Milli Mücadele heyeti ve halkın savaşa hazırlanışı, erzak ve mühimmat taşıyan halk 4) Atlı bir birliğin Çanakkale Cephe'sine doğru ilerleyişi, peşi sıra bando ile beraber yürüyen Türk birlikleri (Çanakkale Cephesine giderken)
Birinci Dünya Savaşında Araplar Türklere İhanet Etti Mi? - Üstad Kadir Mısıroğlu
Birinci Dünya Savaşında Araplar Türklere İhanet Etti Mi? - Üstad Kadir Mısıroğlu 304 izlenme - 3 yıl önce Üstad Kadir Mısıroğlu - Birinci Dünya Savaşında Araplar Türklere İhanet Etti Mi?
TCDD Tarihi Demirköprü  Adana / Türkiye (1912) 01:10
TCDD Tarihi Demirköprü Adana / Türkiye (1912) 489 izlenme - 2 yıl önce Demirköprü, Seyhan Nehri üzerinde, Adana (Adana) ve Karşıyaka yakalarını demiryolu ile birleştiren, Adana Reşatbey ile Sinanpaşa arasındaki tarihi demirköprü... Demirköprü, Seyhan Nehri üzerinde, Adana (Adana) ve Karşıyaka yakalarını demiryolu ile birleştiren, Adana Reşatbey ile Sinanpaşa arasındaki tarihi demirköprü. Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcından önce 1912 yılında Almanlar tarafından Alman sermayesi ile inşa edilmiştir. Uzunluğu 530 metre olup, çelik kafes tipi bir köprüdür. En son 2006 yılında bakımı yapılmış ve daha uzun yıllar boyunca hizmet verebileceği anlaşılmıştır. (alıntıdır)
Alman Sturmpanzerwagen A7V Tankı 02:33
Alman Sturmpanzerwagen A7V Tankı 308 izlenme - 2 yıl önce A7V, Birinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru, 1918'de Almanya tarafından geliştirilen tank. 100 adet üretilmesi emredildi ancak entüstrideki çelik sıkıntısı nedeniyle yalnızca 20 adet teslim edildi. Siper savaşlarındaki kayıpları engellemek ve düşman hatlarını yarma amacıyla geliştirilen A7V zamanın şartlarında diğer silahların tanklardan daha fazla önemsenmesi sebebi ile pratikte etkin tank savaş taktikleri uygulanamamıştır. Zırh ve hız bakımından rakiplerine karşı avantajlıydı. A7V Belçika malı 57mm bir topla donatılmıştı ayrıca 6 adet MG 08/15 mevcuttu. 18 kişilik bir mürettebata sahipti ancak içerideki sıcaklık 80 dereceyide aşabildiğinden sıkıntı yaratıyordu ve motor seside çok fazlaydı. A7V, 7.34 metre (24.1 ft) uzunluğunda, 3 metre (9,8 ft) genişliğinde ve maksimum yükseklik 3.3 metre (11 ft) idi. Tankın yanları için iki taraftan 20mm, önüne 30 mm ve çatıya 10 mm çelik levha kaplandı; ancak çelik sertleştirilmiş değildi etkinliği azdı. Bu makineli tüfek ve tüfek ateşini durdurmak için yeteri kadar kalındı, ama büyük kalibre mermiler için yeterli değildi. Bu sertleştirilmiş çelik dönemin kullanılan diğer tanklarına oranla iyi bir koruma sundu. Şekli ve yapısı itibari ile İngilizler tarafından "Yürüyen Kale" lakabı takılmıştı. A7V tankları Birinci Dünya Savaşı esnasında Almanya'nın kullanabileceği tek tankdı. Az sayıda üretildiği için herbirine ayrı ayrı isimler takılmıştı. Savaşlardan geriye kalan tek orjinal A7V tankı olan Mephisto, bugün Avustralya'daki bir müzede bulunuyor.
Savaşa Hazırlık - Fransa & Rusya 04:42
Savaşa Hazırlık - Fransa & Rusya 299 izlenme - 2 yıl önce Birinci Dünya Savaşı'na hazırlanan Rusya ve Fransa'dan görüntüler. Tarih 1914.
Sinemanın İlkleri - İlk Propaganda 04:52
Sinemanın İlkleri - İlk Propaganda 202 izlenme - 2 yıl önce Sinema tarihinin ilklerini anlatan kısa belgeseller serisine devam ediyoruz.
Fransız Schneider CA1 Tankı 02:48
Fransız Schneider CA1 Tankı 195 izlenme - 2 yıl önce Schneider CA1 ilk Fransız tankıdır. İlk olarak 1916'da üretilmiştir. I. Dünya Savaşı'nda kullanılmışlardır. Tasarımcı : Schneider Üretici : Somua Üretim adedi : 400 Ağırlık : 13,6 ton Uzunluk : 6.32m Genişlik : 2.05m Yükseklik : 2.30m Zırh : 11mm Mürettebat : 6 kişi Azami hız : 8.1 km/h
İngiliz Mark I Tankı 03:43
İngiliz Mark I Tankı 160 izlenme - 2 yıl önce Mark I, Birleşik Krallık tarafından üretilen ve dünyada savaş alanında kullanılan ilk tanktır. I. Dünya Savaşı'ndaki Somme Çarpışması'nda savaş alanıyla tanışmıştır.150 adet üretilmiştir. Tasarlandığı tarih : 1915 Ağırlık : 28.4 ton Uzunluk : 9.94m Genişlik : 4.33m Yükseklik : 2.49m Mürettebat : 8 kişi Azami hız : 9km/s
1900 - 1915 Yıllarında Berlin (Renkli Görüntüler) 04:36
1900 - 1915 Yıllarında Berlin (Renkli Görüntüler) 98 izlenme - 2 yıl önce Almanya'nın başkenti Berlin'den 1900 ile 1915 yılları arasındaki renklendirilmiş görüntüleri sizlerle paylaşıyorum. İyi seyirler.
Birbirlerinin Gözüyle Türkler ve Macarlar 01:15
Birbirlerinin Gözüyle Türkler ve Macarlar 49 izlenme - 3 yıl önce Macaristan'ın ünlü türkologlarından Pal Fodor, Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde "Birbirlerinin gözüyle Türkler ve Macarlar" isimli konferans verdi.
Bosna Hersek'in Başkenti Saraybosna'da Bisiklet Turu 02:27
Bosna Hersek'in Başkenti Saraybosna'da Bisiklet Turu 17 izlenme - 3 yıl önce Bosna Hersek'in Başkenti Saraybosna'da, "Sarajevo Grand Prix" Bisiklet Turu Koşuldu.
Sağım Solum Tarih   20 Aralık 2015 02:13:24
Sağım Solum Tarih 20 Aralık 2015 13 izlenme - 2 yıl önce Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı parçalanırken İsrail’in temelleri nasıl atıldı? İkinci Dünya Savaşı’nda 12 Adalar Türkiye’ye teklif edildiği halde İsmet İnönü neden kabul etmedi? Hitler, gizli mektubunda İnönü’ye ne dedi? Dünden bugüne Türkiye’nin dış politikası Sağım Solum Tarih’te masaya yatırıldı.
Kurtulmuş: 05:29
Kurtulmuş: "1. Dünya Savaşı Aslında Bitmedi" 5 izlenme - 2 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un konuşması Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: - "1. Dünya Savaşı aslında bitmedi.
Kurtulmuş: 06:11
Kurtulmuş: "Mendil Gibi Kenara Atıldıktan Sonra Daeş Diye Bir İsmi Hatırlamayacağız" 4 izlenme - 2 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un "DAEŞ" ile ilgili açıklamaları Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: -"(7 Haziran seçimlerine yurtdışından katılım) Büyükelçiliklerimiz, konsolosluklarımız önünden, kısmen uzakta olan vatandaşların, minibüslerle, otobüslerle taşınması sistemi üzerine çalışıyoruz.
Kurtulmuş - 7 Haziran Seçimlerine Yurt Dışından Katılım 02:34
Kurtulmuş - 7 Haziran Seçimlerine Yurt Dışından Katılım 2 izlenme - 2 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un "seçimlere yurt dışından katılım" ile açıklamaları Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: -"(7 Haziran seçimlerine yurtdışından katılım) Büyükelçiliklerimiz, konsolosluklarımız önünden, kısmen uzakta olan vatandaşların, minibüslerle, otobüslerle taşınması sistemi üzerine çalışıyoruz.