Hoşgeldiniz!

bosna savaşı

Mostar Köprüsü'nün Yıkılışı 00:34
Mostar Köprüsü'nün Yıkılışı 1.770 izlenme - 2 yıl önce Mostar köprüsü, Bosna-Hersek'in Mostar şehrinden geçen Neretva Nehri üzerinde bulunan köprü Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edildi ve 9 Kasım 1993'te Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılıncaya dek 427 yıl kullanıldı. Mimar Hayreddin, köprü için 456 kalıp taş kullanmıştı.Köprü, çevresindeki kente adını da verdi. Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti oldu. Bosna-Hersek'te başlayan iç savaş sırasında Mostar Köprüsü'ne ilk saldırıyı 1992'de Bosnalı Sırplar düzenledi. 9 Kasım 1993'te Hırvat tankları köprüye daha büyük bir zarar veren saldırılarını başlattı. Kasım ayının sonunda köprü tamamen yıkıldı. Köprüyü yeniden inşa etmek için bir proje hazırlandı ve 23 Temmuz 2004'te yeni köprü hizmete girdi. Köprü, 2005'te UNESCO tarafından Dünya Mırası ilan edildi.
Dayton Anlaşmasının 20. Yılı 02:06
Dayton Anlaşmasının 20. Yılı 1.168 izlenme - 2 yıl önce Bir millet. Müslümanlarına Boşnak, Katoliklerine Hırvat ve Ortodokslarına da Sırp denilen ve fırkalara ayrılmış tek bir halk. Şuanda da farklı versiyonlarının farklı yerlerde uygulandığı müslüman halka yönelik olayların üzerinden 20 yıl geçmiş. Bundan sonrası alıntıdır. "Bosna'da üç yıl süren yıkıcı savaşın Dayton Anlaşması ile sona ermesinin üzerinden yirmi yıl geçti, ama bir türlü istikrara kavuşamayan ülke hâlâ anlaşma ile temelleri atılan etnik bölünmüşlüğün pençesinde."
Bosna Savaşı & Srebrenitsa - Srebrenica Genocide Katliamı 17:51
Bosna Savaşı & Srebrenitsa - Srebrenica Genocide Katliamı 1.661 izlenme - 5 yıl önce Kurgu Montaj : Serkan Şit Seslendirme : Aybala Polat
Bosna Savaşı - Arkan ve Boşnak Esirleri 01:25
Bosna Savaşı - Arkan ve Boşnak Esirleri 507 izlenme - 2 yıl önce "Arkan" takma adıyla bilinen Zeljko Raznatovic,Bosna Savaşı'nda Sırp paramiliter güçlerinin başında bulunuyordu.Çoğunlukla Kızılyıldız taraftarları arasındaki belalı tiplerden oluşturulan "Arkan'ın Kaplanları" isimli paramiliter örgüt,Hırvatistan ve Bosna'daki savaşlarda önemli rol oynadı.
Saraybosna Kuşatması 02:47
Saraybosna Kuşatması 296 izlenme - 3 yıl önce Modern tarihin en uzun kuşatmasıdır.5 nisan 1992 ila 29 şubat 1996 arasında neredeyse 4 yıl süren bu kuşatma. Avrupa'nın gözü önünde Bosnalılara 4 yıl sürecek cehennemi yaşatmıştır. Bosnalıların şehirden ilaç, yiyecek almak için çıkma teşebbüsleri Sırp keşkin nişancıları tarafından vurulmasıyla son bulur genellikle, bunun üzerine Boşnaklar 800 metre uzunluğunda tünel kazıp şehrin dış dünyayla bağlantısını sağlamıştır. Günde 300 üstünde bomba atılan şehirde her zaman tehlike altında olan Boşnak halkı günlük her zamanki işlerini yaparlarken bile bi Sırp sniperi tarafından vurulma tehlikesi altındaydılar öyleki bazı caddelerde trafik tabelaları yerine "pazi snajper" (dikkat sniper) yazıyordu.
Mostar Köprüsü Yıkılış Anı 00:30
Mostar Köprüsü Yıkılış Anı 101 izlenme - 3 yıl önce Osmanlı tarafından yapılan tarihi Mostar Köprüsü, Bosna-Sırp Savaşı sırasında Sırp ordusu tarafından bomba ile yıkılmıştı. Srebrenitzada katliam yapan Sırplar, tarihi köprüyü de sulara gömmüştü. İşte tarihi Mostar Köprüsü' nün yıkılış anı.
aliya izzet begovic 11 06:15
aliya izzet begovic 11 165 izlenme - 6 yıl önce
Adım Adım Srebrenitsa Katliamı 02:13
Adım Adım Srebrenitsa Katliamı 26 izlenme - 2 yıl önce Bosna Savaşı’nda yaşanan katliamın 21. yıldönümünde kurbanlar anılıyor. Bu yıl da toplu mezarlarda bulunan ve kimlik tespiti yapılan 127 cenaze toprağa verilecek.