Hoşgeldiniz!

Boyun Kireçlenmesi Videoları İzle

Boyun kireçlenmesi nasıl tedavi edilir? 00:45
Boyun kireçlenmesi nasıl tedavi edilir? 60 izlenme - 2 yıl önce Boyun kireçlenmesi özellikle ilk başlarda ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilir. Daha sonraki yıllarda fizik tedavi uygulanması ve boyun egzersizleri yapılması gerekir. Fizik tedavinin boyun kireçlenmesinde ve bunun ortaya çıkardığı şikayetlerin azaltılmasında önemli bir yeri vardır. Boyun kireçlenmesinde cerrahi tedavi endikasyonu yok gibidir, ancak çok ileri olgularda beyne giden damarlara baskı söz konusuysa birtakım cerrahi girişimlerde bulunmak gerekebilir.
Boyun kireçlenmesi nasıl teşhis edilir? 00:37
Boyun kireçlenmesi nasıl teşhis edilir? 24 izlenme - 2 yıl önce Boyun kireçlenmesinde hastalar doktora öncelikle boyun ağrısı sebebiyle başvururlar. Muayenede boyun hareketleri yapıldığı sırada boyundan ses gelmesi ve ağrıların simetrik olarak her iki kola doğru yayılması boyunda kireçlenme olduğunu düşündürür. Muayeneler sonucunda iki yönlü röntgen filmleri çekilir ve röntgenlerde de bu bulgulara rastlanırsa tanı kesinleşmiş olur.
Boyun kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? 00:42
Boyun kireçlenmesinin belirtileri nelerdir? 24 izlenme - 2 yıl önce Boyun kireçlenmesinde en erken rastlanılan belirtiler boyunda ağrı ve boyun hareketleri sırasında çıtırtı seslerinin çıkmasıdır. İlerlemiş olan kireçlenmelerde her iki kola vuran ağrılar söz konusudur. Boyun kireçlenmelerin yol açtığı bir başka sıkıntı da damarlara yaptığı baskı sonucu beyne giden kan akımının azalmasıdır. Bunun sonucunda baş dönmesi ve denge kaybı gibi problemler yaşanır.
Boyun kireçlenmesinin nedenleri nelerdir? 00:52
Boyun kireçlenmesinin nedenleri nelerdir? 6 izlenme - 2 yıl önce Boyun kireçlenmesi yaşanan birtakım boyun travmalarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu travmalar arasında trafik kazaları veya başı şiddetli yere çarpma esnasında boyunda meydana gelen birtakım kırıklar ve zorlanmalar sayılabilir. Bunun yanı sıra belirli bir yaştan sonra bütün omurgada meydana gelen kireçlenmelerin boynu da tutması söz konusu olabilir. Bambu hastalığı denilen hastalık ise boyun kireçlenmesi olarak başlar, daha sonra boynun ve başın bütün hareketleri tamamen ortadan kalkar.