Hoşgeldiniz!

Bülent Wongsoy

Bülent Wongsoy 01:51
Bülent Wongsoy 105 izlenme - 3 yıl önce Bülent Ersoy'un Asya Şubesi İşte Bülent Wongsoy! Almanya'da yaşayan Singapur asıllı performans sanatçısı Ming Wong, Bülent Ersoy'u, yarattığı 'Bülent Wongsoy' karakteriyle canlandırıyor
Bülent Ersoy'un Asya Şubesi 01:48
Bülent Ersoy'un Asya Şubesi 88 izlenme - 4 yıl önce Almanya'da yaşayan Singapur asıllı oyuncu Ersoy'dan etkilenince... Cebinizdeki telefonun, giydiğiniz ayakkabının taklidini kusursuz yapan Uzakdoğulular sınırları zorlamaya devam ediyor. İlk kez bir Türk divanın da çakması çıktı. Singapur asıllı Ming Wong, kendini Bülent Ersoy'a benzeterek 'Bülent Wongsoy' isimli bir karakter yarattı. FİLMİNİ DE ÇEKECEK Singapur'da Çin Sanatı üzerine eğitim alan Ning Wong, Bülent Ersoy'un tıpa tıp benzeri oldu. Singapurlu sanatçı, Almanya'da televizyonlara çıkarak şarkı söyledi, 'Bülent Wongsoy şovu' yaptı. Bülent Ersoy'un hikayesini beyazperdeye almaya karar veren Wong, filmin yönetmenliğinin yanı sıra başrol oyunculuğunu da üstlendi. Bülent Ersoy'un 1980'li yıllarda askeri darbe sürecindeki yaşadıklarını da kameraya alan Wong, Bülent Ersoy'un albüm kapaklarının benzerlerini yaptı. Berlin'de yaşayan Wong geçen ay internet sitesinde yayınladığı Almanca, İngilizce ve Türkçe mesajında ise Bülent Ersoy'un hayatından kesitler sunarak "Değerli kardeşlerim. Benim adım Bülent Wongsoy. Ben bir divayım. Berlin'de bu kimsenin umrunda değil ama bugün size hikayemi anlatmak istiyorum. Beni susturmayı denediler. Ama sesimi duyurmaya devam edeceğim. Benim şarkılarım sonsuza kadar yaşayacak" diyor. VENEDİK'TEN ÖDÜL DE ALDI Ünlü diva Bülent Ersoy'un sadece yüz veya saç şeklini değil, kostümlerini de benzeten hatta aynı küpeyi kullanan Uzakdoğulu sanatçı, Singapur'da Nanyang Academy'de güzel sanatlar eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Londra'daki School of Art'ta eğitimini devam ettiren Wong, projelerini Japonya'dan Avusturya'ya kadar bir çok ülkedeki festivallerde vitrine çıkardı. Liverpool Bienali ve Toronto Film Festivali'ne de katılan sanatçı, 53'üncü Venedik Film Festivali'nde özel ödül aldı.
Bülent Ersoy’un Asya Şubesi 01:48
Bülent Ersoy’un Asya Şubesi 70 izlenme - 4 yıl önce Berlin’de yaşayan Singapur asıllı performans sanatçısı Ming Wong, Bülent Ersoy’dan esinlenerek oluşturduğu Bülent Wongsoy adlı karakteriyle gösteriler düzenliyor. Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan Singapur asıllı performans sanatçısı Ming Wong, Bülent Ersoy’dan esinlenerek oluşturduğu Bülent Wongsoy adlı karakteriyle gösteriler düzenliyor. Ming Wong, kılıktan kılığa girmesiyle meşhur olan bir performans sanatçısı. Wong, “taklitler” olarak isimlendirdiği karakterleriyle gösteri düzenlemesiyle ünlü. Sanatçı, karakterlerini ağırlıklı olarak sinemadan, şarkıcılardan ve oyunculardan seçiyor. Ming Wong’un son “taklit’i” Türkiye’nin divası olarak ifade edilen Bülent Ersoy. Bülent Wongsoy olarak adlandırdığı karakteriyle gösteriler düzenleyen Ming Wong, Bülent Ersoy’un yaşamını ve sanat hayatını sergiliyor. Alman televizyonlarına da çıkan sanatçı Wong, Almanya’nın başkenti Berlin’de Bülent Wongsoy karakteriyle canlı gösteriler düzenliyor. Bülent Ersoy’un 70’lerde başlayan kariyerinden günümüze kadar bütün dönemlerini performanslarında sergileyen Wong, Ersoy’un hayatını kaleme aldığı bir sinema filmi de çekeceğini ve başrolünde oynayacağını belirtti. Ming Wong’un, Bülent Wongsoy karakteriyle çektiği, Bülent Ersoy’un tutuklanışını anlatan bir kısa filmi de bulunuyor. Fotoğraflarıyla Bülent Ersoy’un albüm kapaklarının birebirini yapan Ming Wong, internet sitesinde İngilizce, Türkçe ve Almanca olarak yayınladığı mesajda, “Değerli kardeşlerim. Benim adım Bülent Wongsoy. Ben bir divayım. Berlin'de bu kimsenin umurunda değil ama bugün size hikayemi anlatmak istiyorum. Beni susturmayı denediler. Ama sesimi duyurmaya devam edeceğim. Benim şarkılarım sonsuza kadar yaşayacak” ifadesini kullandı. Sanat eğitimini Singapur’daki Nanyang Academy’de başlayan Ming Wong, eğitim hayatını Londra’daki School of Art’da devam ettirdi. Dünya çapınca birçok ülkede gösteriler düzenleyen sanatçı, 53'üncü Venedik Film Festivali'nde de özel ödüle layık görüldü.