Hoşgeldiniz!

büyükelçi

İlber Hoca'nın Rus Büyük Elçi Suikasti Yorumu 03:28
İlber Hoca'nın Rus Büyük Elçi Suikasti Yorumu 7.806 izlenme - 1 yıl önce İlber Ortaylı Rus büyükelçi suikastini kendi uslubuyla değerlendiriyor.
Rehber Köpeğe Diplomatik Misafir Kartı Takmak 01:09
Rehber Köpeğe Diplomatik Misafir Kartı Takmak 2.696 izlenme - 11 ay önce İngiliz Büyükelçi Richard Moore, engelli eşinin köpeği için çıkarılan "diplomatik misafir" kartı için teşekkür etti. Çanakkale kara muharebelerinin 102. yılı münasebetiyle Şehitler Abidesi'nde tören düzenlendi. Törene İngiliz Büyükelçi Richard Moore, görme engelli eşi Maggie Moore ile birlikte katıldı. Eşine rehberlik eden köpeği 'Star Morre' için ise akreditasyon kartı çıkarıldı. Kartta, "Birleşik Krallık. Diplomatik misafir. Rehber köpek" yazıyor. Büyükelçi Moore, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından köpek için çıkarılan akrediteye sosyal medya üzerinden teşekkür etti.
büyükelçi hadise ye öyle bir laf etti ki 00:58
büyükelçi hadise ye öyle bir laf etti ki 11.367 izlenme - 9 yıl önce büyükelçi hadise'ye öyle bir laf etti ki
Almanya Büyükelçisi'nin Eşi Hem Çaldı, Hem Söyledi 04:28
Almanya Büyükelçisi'nin Eşi Hem Çaldı, Hem Söyledi 74 izlenme - 3 hafta önce Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın eşi Marion Erdmann ve Zülfü Livaneli, okuma akşamında buluştu. Gecenin sonunda ise Marion Erdmann, sürpriz bir şekilde bağlamayı eline alarak, "Yiğidim Aslanım" şarkısını Türkçe ve Almanca olarak söyledi.
Adnan Menderes'in Londra Uçak Kazası (1959) 18:52
Adnan Menderes'in Londra Uçak Kazası (1959) 875 izlenme - 2 yıl önce 1959'un Şubat ayında, Kıbrıs Anlaşması'nı imzalamak üzere Londra'ya gelen dönemin Başbakanı Adnan Menderes'i ve heyetini taşıyan uçak Gatwick Havaalanı'na inişe geçtiğinde düştü. Adnan Menderes kazayı hafif yararlı olarak atlattı. Kazadan kurtulan bir diğer kişi, Menderes'in Özel Kalem Müdür Yardımcısı Şefik Fenmen'di. Kazayla ilgili uzun yılar konuşmayan Şefik Fenmen 17 Şubat 1959'da yaşananları, 57 yıl sonra Arşiv Odası'nda Aylin Yazan'a anlattı. BBC Türkçe internet sayfası: http://www.bbc.co.uk/turkce Facebook: http://facebook.com/bbcturkceservisi Twitter: http://twitter.com/bbcturkce
Atatürk Ve Amerikali Büyükelçi 04:11
Atatürk Ve Amerikali Büyükelçi 1.740 izlenme - 9 yıl önce baŞkomutan mustafa kemal atatürk'ün amerikalıya veridği ders.video 1925 yılında floryada çekilmiştir.videoyu izleyenler atatürk'ün neleri değiştirdiğinide görecektir.eskiden onlar bizi örnek alırdı şimdi biz onları örnek alır olduk.inşallah bu video bazılarının gözlerinin açılmasına neden olur.iyi seyirler
Büyükelçi Nazım Belger İlköğretim Okulu 04:39
Büyükelçi Nazım Belger İlköğretim Okulu 1.796 izlenme - 8 yıl önce okullar açılıyor...
Kuzey Kore Büyükelçisinin Trump Kürsüdeyken Salonu Terk Etmesi 01:45
Kuzey Kore Büyükelçisinin Trump Kürsüdeyken Salonu Terk Etmesi 114 izlenme - 6 ay önce ABD Başkanı Donald Trump, BM Genel Kurulu'nda kürsüde konuşma yaparken Kuzey Kore BM Büyükelçisi Ja Song Nam salonu terk etmiş.
Abdullah Gül'ü Teğet Geçmek - 29 Ekim 00:24
Abdullah Gül'ü Teğet Geçmek - 29 Ekim 491 izlenme - 3 yıl önce 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Abdullah Gül ile tokalaşacak olan büyükelçiler beyin göçüne uğrayınca bu görüntüler ortaya çıktı. Vietnam ve Hırvatistan büyükelçilerinin teğet geçmesini engelleme görevi de yine Abdullah Gül'e düştü.
Sözcü Kalın: 05:47
Sözcü Kalın: "Bu Sağlanırsa Şüphesiz Türkiye'deki, AB Algısı da Değişecektir" 17 izlenme - 1 ay önce Sözcü Kalın: "Bu sağlanırsa şüphesiz Türkiye'deki, AB algısı da değişecektir" Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın: "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vize sistemi içerisinde serbest dolaşım hakkına sahip olması, aslında çok daha önceden elde edilmesi gereken...
Rus Büyükelçi'yi Öldüren Altıntaş Suikast İçin Koruma Polisi Rozeti Takmış 01:23
Rus Büyükelçi'yi Öldüren Altıntaş Suikast İçin Koruma Polisi Rozeti Takmış 136 izlenme - 1 yıl önce Rus Büyükelçi'yi Öldüren Altıntaş Suikast İçin Koruma Polisi Rozeti Takmış
Nobel Barış Ödülü Alan Türk: Ahmet Üzümcü 01:09
Nobel Barış Ödülü Alan Türk: Ahmet Üzümcü 518 izlenme - 3 yıl önce Normalde Türk kızı Almanya'nın en güzel g.tlü kızı seçildi haberini bile atlamayan basınımız bu haberi atladı. O yüzden Eronevs'den veriyorum tabi. Bunun bir sebebi de, başbakanımızı deyimiyle MAALESEF Nato'nun Suriye'ye müdahalesinin engellenmiş olması. Bir de farkında mısınız, başbakanımız ne Mandela'nın cenazesine gitti, ne de tüzel kişilik adına da olsa bir Türk diplomata verilen Nobel Barış ödülü törenine gitti. 2013 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) oldu. 2013 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) oldu. Norveç'in başkenti Oslo'daki Nobel Komitesi, örgütü "kimyasal silahların ortadan kaldırılması için harcadığı kapsamlı çabalar" nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne layık gördü. Birleşmiş Milletler'in geçtiğimiz eylülde Suriye'deki kimyasal silahların imhasına yeşil ışık yakmasının ardından tüm gözler KSYÖ'ye çevrilmişti. Örgüt başkanlığını yürüten Türk Büyükelçi Ahmet Üzümcü ise barış ödülünün hedefini şöyle özetliyor: "Bu ödül, bu silahların yok edilmesi için uluslararası kamuoyunun yıllardır verdiği çabaları desteklemeyi ve sürdürülmesini sağlamayı hedeflemek olarak görülmelidir." Örgüt yetkilileri ise 1 Kasım'dan beri Suriye'de bulunuyor. İmha edilmesi planlanan 1000 ton kimyasal silahın 300 tonunu sarin gazı oluşturuyor.
Kayıp Şarapları Büyükelçi Mi Kaçırdı? 02:06
Kayıp Şarapları Büyükelçi Mi Kaçırdı? 395 izlenme - 6 yıl önce Kayıp Şarapları Büyükelçi Mi Kaçırdı?
Büyükelçi Karlov Katilinin Keşif Görüntüleri 00:20
Büyükelçi Karlov Katilinin Keşif Görüntüleri 55 izlenme - 1 yıl önce Rusya'nın en büyük televizyon kanallarından Ren TV, Rus büyükelçi Karlov'a suikast düzenleyen Mevlüt Mert Altıntaş'a ait olduğu iddia edilen ve saldırıdan 3 gün önce keşif yaptığına ilişkin bir görüntü yayınladı.
Putin: Büyükelçinin Öldürülmesi Provokasyon 01:00
Putin: Büyükelçinin Öldürülmesi Provokasyon 61 izlenme - 1 yıl önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara’daki büyükelçilerinin öldürülmesinin Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmaya yönelik bir provokasyon olduğunu söyledi
Rus Büyükelçi Karlov'a Suikast Samanyolu TV'de işlenmiş 02:24
Rus Büyükelçi Karlov'a Suikast Samanyolu TV'de işlenmiş 42 izlenme - 1 yıl önce FETÖ'nün yayın organlarından Samanyolu TV'de daha önceden yayınlanan bir dizide, Rus Büyükelçi Karlov'a suikastın işlendiği ortaya çıktı. Suikast sahnesi, Karlov'a yapılan suikastle birebir benzerlikler taşıyor. FETÖ'nün yayın organlarından Samanyolu TV'de yayınlanan Nizama Adanmış Ruhlar'ın 89. bölümünde yayınlanan büyükelçiye suikast sahnesinde, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov suikastının işlendiği görüldü. FETÖ terör örgütü üyesi olduğu ortaya çıkan suikastçı polisin de, Rus Büyükelçi'ye gerçekleştirdiği suikastın Samanyolu TV'deki dizinin birebir aynısı olduğu görülüyor. Dizideki sahnede büyükelçi eşiyle bir resim sergisini ziyaret ediyor. Burada serginin Zaman Gazetesi'nde düzenlenmesinde ilginç bir detay olarak ortaya çıkıyor. Resim sergisini gezen büyükelçi rolündeki şahıs eşiyle birlikte resimlere bakıyor ve resimlerden birini beğeniyor. Bu sırada suikastçı, büyükelçinin içeceğine zehir katıyor. Ancak suikast başarılı olamıyor. Bunun üzerine resim sergisinde tanıtım yapan bir kadın rolündeki şahıs, çantasındaki silahı suikastçıya teslim ediyor. Suikastçı, büyükelçiye doğru ilerlerken, korumalar tarafından tespit ediliyor ve suikast engelleniyor. Suikastın engellenmesi haricinde dizideki bütün sahne Ankara'nın Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı ile birebir örtüşüyor.
Fiji Büyükelçisinin İlginç Selamlama Şekli 00:49
Fiji Büyükelçisinin İlginç Selamlama Şekli 106 izlenme - 3 yıl önce Fiji Cumhuriyeti Büyükelçisi Nair, güven mektubunu takdim ettikten sonra Gül'e, Başkatip Emosi Rakai'yi tanıttı. Rakai, Cumhurbaşkanı Gül ile tokalaşmasının ardından diz çökerek iki defa el çırptı. "Vakacobocobo" adı verilen söz konusu hareketin devlet başkanlarına gösterilen saygı göstergesi olduğu öğrenildi.
Cumhurbaşkanı Gül: Görülmeyen Çapraz Düşmanlıklar Ortaya Çıkmaktadır 03:56
Cumhurbaşkanı Gül: Görülmeyen Çapraz Düşmanlıklar Ortaya Çıkmaktadır 81 izlenme - 4 yıl önce Altıncı Büyükelçiler Konferansı için Ankara’da bulunan Büyükelçiler onuruna Çankaya Köşkü’nde bir öğle yemeği veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Diplomasinin esas işlevi, en zor sorunları çözmektir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Altıncı Büyükelçiler Konferansı için Ankara’da bulunan Büyükelçiler onuruna Çankaya Köşkü’nde bir yemek verdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı yemekte, Cumhurbaşkanı Gül konukları ile tek tek tokalaştı. Konferans vesilesiyle, Büyükelçilerle bir kez daha bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, “Siyasi hayatımda ve gönlümde çok müstesna yere sahip bir kurumun mensuplarısınız. Vaktiyle birçoğunuzla farklı vesilelerle mesai yaptım. Yüksek iş disiplini, sorumluluk anlayışı ve mesai saati tanımayan çalışma kültürüyle Hariciye, bürokrasimizin gözbebeği kurumlarından biridir. Vaktiyle Dışişleri Bakanı olarak başında bulunduğum bu güzide kurumun koridorlarında, zaman zaman benden ‘Bizim Bakan’ olarak bahsedildiğini biliyorum. Eminim ki siz de çalışma arkadaşlarımdan duyuyorsunuz, ben de ‘Bizim Bakanlık’ diyorum size” dedi. Bakan olarak görev yaptığı dönemde, Büyükelçilik unvanına geçişin hayli ileri yaşlarda gerçekleşmesini çok yadırgadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bu nedenle, kurumda gençleştirmeyi ve gençlere daha fazla sorumluluk vermeyi temel alan birçok çalışmalar yaptığını, şimdi de Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun döneminde bu alanda çok ciddi mesafe alınmış olmasından da büyük bir memnuniyet duyduğunu aktardı. “DIŞ POLİTİKANIN YAPIMINDA VE YÜRÜTÜLMESİNDE BÜYÜK SORUMLULUKLAR ÜSTLENİYORSUNUZ” Cumhurbaşkanı Gül, Büyükelçilere, “Sizlerden beklentimiz büyüktür. Kurumsal gelenek, sağduyulu yaklaşım ve öneriler ile yenilikçi adımlarla, dış politikanın yapımında ve yürütülmesinde büyük sorumluluklar üstleniyorsunuz” dedi. Türkiye’nin etrafındaki gelişmelere bakıldığında, dış politikamızı, millî güvenliğimizi, bu itibarla ülkemizin geleceğini de etkileyecek çok kritik bir dönemin başladığının görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, dolayısıyla, bu seneki konferansta, dış politikayı ilgilendiren konuları kapsamlı bir şekilde tahlil ederek değerlendirmeleri, görüşleri gayet objektif bir şekilde ve cesaretle ortaya koymaları ve ortak bir aklın ortaya çıkmasına yardımcı olmalarının önemini vurgulayarak, bu konferansları düzenlemenin esas amacının da bu olduğunu belirtti. DEVLET ADAMLARININ ALACAĞI STRATEJİK KARARLARDA BÜYÜKELÇİLERİN KATKISI Konuşmasında, “strategy is for amateurs, logistics is for professionals” sözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, burada kullanılan “logistics” kelimesinin mal temini değil; tahlil, değerlendirme ve istihbarat olduğunu ve sonuçta bunları siyasetçilerin devlet adamlarının önüne en doğru cesurca ve uygun bir şekilde koymanın önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, çevrimizde bütün olup bitenler düşünüldüğünde, Büyükelçilerin profesyoneller olduğunu ve siyasetçilerin, devlet adamlarının alacağı stratejik kararların doğru olmasına en büyük katkıyı da Büyükelçilerin sağlayacağını bildirdi. KONFERANSIN TEMASI: “GÜÇLÜ DEMOKRASİ, DİNAMİK EKONOMİ VE ETKİN DİPLOMASİ” Cumhurbaşkanı Gül, bu yılki temanın “Güçlü Demokrasi, Dinamik Ekonomi ve Etkin Diplomasi” olarak belirlenmesini çok beğendini de kaydederek, birbiriyle bağlantılı bu üç konuyu değerlendirirken, orta ve uzun vadede Türkiye’nin geleceğini nerede gördüğünü de paylaşmak istediğini aktardı. “HANGİ ÜLKENİN YUMUŞAK GÜCÜ ÇOKSA DIŞARIDAKİ ALGILANMASI DA POZİTİF OLUR” Dış politika dâhil her politikanın, önce yerelde başladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu: “Dünyadaki gelişmeleri ve dış politika literatürünü yakından takip eden diplomatlar olarak, Amerikalı diplomat Richard Haass’ın ‘Foreign Policy Begins at Home’ kitabını çoğunuz okumuştur. Ben de 2013’teki BM toplantısına gittiğimde biraz vakit bulup, New York’ta kitapçıları dolaşırken aldığım kitaplardan birisi oldu. Haass, 2013’te yayımlanan bu kitabında, ABD’nin küresel gücünün devam etmesi için evine tekrar çeki düzen vermesi gerektiğini ve evinde bazı köklü reformları yapması gerektiğini gayet öz bir şekilde anlatıyor. Arkadaşlarım bilirler, çok sık verdiğim bir örnek vardır. Bizim de, dost ülkelerin de, herkesin de evini düzene koyma zamanını geldiğini ve kim evini düzene koyarsa onun güçlü olacağını hep söylerim. Hatta şu misali çok veririm; Avrupa’da birçok değerli, dünya çapında değerli devlet adamları evleri kargaşa içinde olduğu için dışarıda gezecek halleri olmaz. Çünkü yapacak bir şeyi yok adamcağızın. Bu bizim de siyasi tarihimizde olmuştur. Türkiye’nin çok köklü ekonomik krizler, karmaşa yaşadığı, içeride hiçbir istikrarın olmadığı dönemde ne Dışişleri bakanı, ne Başbakan, ne Cumhurbaşkanı istediği kadar değerli olsun yapabilecekleri şey çok sınırlıdır. O bakımdan bu konuları dikkatli bir şekilde incelemek gerçekten çok önemli ve bu nedenle bir ülkenin demokrasisi, özgürlükler ve hukukun üstünlüğü alanlarında en yüksek standartlara ulaşması ve bunu tamamlayan güçlü ve gelişen ekonomisinin olması çok büyük bir önem taşımaktadır. Aslında bütün bunların hepsine siz diplomatlar yumuşak güç diyorsunuz. Dolayısıyla hangi ülkenin yumuşak gücü çoksa itibarı da, dışarıdaki algılanması da o şekilde pozitif olmuştur. Kendi evine çekidüzen vermek olarak özetlediğim bu gerçeğe her zaman çok önem verdim.” “YAPILAN REFORMLARLA TÜRKİYE, BÖLGE İÇİN İLHAM KAYNAĞI HALİNE GELDİ” Türk siyasi tarihinde, Türkiye’nin dışarıdaki profilinin yükselişe geçmesinin, içeride demokrasinin güçlendiği, hukuk düzeninin sağlamlaştırıldığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği, ekonominin de güçlendiği dönemlerde gerçekleştiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, bunları başarabilmiş bir ülkenin, sadece kendi halkına müreffeh bir hayat sunmakla kalmayacağını, aynı zamanda çevresindeki ülkeler ve halklar için de bir cazibe merkezi haline geleceğini ve örnek alınmaya başlanacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin 2002’nin sonundan itibaren köklü reformları yaparken demokratik standartlarını yükseltmesi, hukuk reformlarını köklü bir şekilde yapmasını ve ekonomide sağlam bir noktaya gelmesinin bölge için ülkemizi ilham kaynağı haline getirdiğini aktardı. “DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİ VE GÜÇLÜ EKONOMİ YOLUNDAKİ KAZANIMLARIMIZI KONSOLİDE ETMELİYİZ” Cumhurbaşkanı Gül, “Yaşadığımız çağda kendi ülkesini düzene koymaktaki başarının, bir devletin belki de en önemli güç kaynağı ve diplomasi enstrümanı olduğuna inananlardanım. Meclisimiz ve Hükümetimizle sıklıkla paylaştığım ve zaman zaman kamuoyuna da açıkladığım üzere, yakın çevremizde ortaya çıkan ciddi risk ve tehditler ile karmaşıklığa rağmen, demokratik hukuk devleti ve güçlü ekonomi yolundaki kazanımlarımızı konsolide etmenin gerekli olduğunu her zaman söylemişimdir” dedi. “KIRILGAN BİR ORTAMDA TÜRKİYE, GÜVENİLİR BİR ADADIR” Cumhurbaşkanı Gül, şunları dedi: “Temel meselelerde Türkiye’yi aslında doğru rayına oturtturduk, demokrasi, hukuk ve ekonomi alanında. Ama bunları çok daha derinleştirmek, konsolide etmek, ince ayarları yapmanın şart olduğunu ve şimdi aslında zamanı bununla harcamak gerektiğini ve böyle bir ortamda etrafımızdaki kargaşa ve kırılganlıklar karşısında Türkiye’nin güvenilir bir ada olarak ortaya çıkmasının gerektiğini ve kaçınılmaz olduğunu hep söylemişimdir. Ve Türkiye gerçekten bütün bu kırılganlıklar içerisinde yaptığı bu köklü reformlardan dolayı güvenilir bir adadır. Herkesin çevreden gelip sığındığı, burada ofisini açtığı, bir ayağını da buraya koyduğu bir ada haline gelmiştir. Bunu güçlenerek devam etmemiz gerektiğine inanıyorum.” “GÜVENLİK ALGILAMALARININ KÖKLÜ BİÇİMDE DEĞİŞTİĞİ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ” Çalışmaları sırasında, çevremizde ve dünyada değişen stratejik şartları göz önünde bulundurmak ve Türkiye’yi değişen şartlara uygun olarak dünyada ve bölgemizde yeniden konumlandırmak mecburiyetinde olduğumuza da işaret eden Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuları farklı oturumlarda kuşkusuz ayrıntılı şekilde hep ele alıyorsunuz. Ancak benim bilhassa dikkat çekmek istediğim birkaç temel nokta vardır. Önce, güvenlik algılamalarının köklü biçimde değiştiği bir süreçten geçiyoruz. 1979’da İran Devrimi ve Sovyetler’in Afganistan’ı işgaliyle başlayan; İran-Irak Savaşı ve nihayetinde Birinci Körfez Savaşı’yla devam eden süreçte, yakın coğrafyamızdaki stratejik iklimde radikal bir değişiklik meydana gelmiştir. Neredeyse geçtiğimiz 30 yıl boyunca, bu stratejik gerçeklerin millî güvenlik, dış politika ve ekonomi alanlarında ülkemize menfi yansımalarıyla, sosyo-ekonomik ve siyasi sonuçlarıyla mücadele etmek zorunda kaldık. Bu defa güneyimizde, 2003’teki Irak Savaşı’nın sonucunda ortaya çıkan jeopolitik deprem ve Arap Baharı olarak adlandırılan sürecin tetiklemesiyle bölge içi güç dengelerinin kökten değiştiği bir durumla karşı karşıyayız. Bu köklü dönüşüm, yakın ve orta vadede, dış politikamızı ve milli güvenliğimizi çok daha yakından ilgilendirecektir. Özellikle Suriye’deki gelişmeler dikkate alındığında, ortaya çıkan tehditler ve potansiyel tehditler çok daha büyümektedir. Bir taraftan çok radikal akımlar, bir tarafıyla birbiriyle mücadele eden gruplar ve diğer taraftan da terör örgütü bağlantılı olarak da güneyimizde ve Suriye’deki otorite boşluğundan ortaya çıkan yeni gerçekler ve realiteler bizi tabii ki çok yakından ilgilendirmektedir: Eminim ki bütün bunlar bu konferansta ciddi biçimde ele alınacak ve herkesin demin söylediğim çerçevede, profesyonelce görüşlerini ortaya koymalarına ve buna karşı devletimizin tedbir almasına ve buna karşı politikalar geliştirilmesine de fırsat verecektir. Yine birçok vesile ile belirttiğim gibi çok uzun yıllar bu tablo ile ilgilenmek zorunda kalacağımız da bir gerçektir.” “ARAP DÜNYASINI TESİRİ ALTINA ALAN ÖZGÜRLÜK RÜZGÂRLARI YERİNİ VEKÂLET SAVAŞLARINA BIRAKTI” Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Arap dünyasını tesiri altına alan ve barış, huzur, adalet, insan onuru gibi pozitif kavramlarla özdeşleşen özgürlük rüzgârları; yerini maalesef darbelere, iç çatışmalara ve jeopolitik çıkar eksenli vekâlet savaşlarına terk etti. Güneyimizde ayrıca, dini ve mezhepsel temelli kimlik siyasetinin öne çıktığı bir dönem de başladı. Dolayısıyla, bölgedeki bütün devletler yeni sorunlarla karşı karşıya ve ülkelerin ulusal kimlikleri, toprak bütünlükleri ve iç barışları sorgulanır hale geldi. Özetle, bölgeyi uzun yıllar boyunca etkisi altına alacak bir istikrarsızlık ve çatışma dönemine girmiş bulunuyoruz. Somutlaştırmak gerekirse, Irak-Suriye-Lübnan aksı adeta yeknesak bir cephe haline gelmiştir. Bu cephenin, jeopolitik rekabet ve bölgesel nüfuz mücadelesinin uzantısı olan ‘vekâlet savaşları’na sahne oldu.” “TARİHİN HİÇBİR DÖNEMİNDE GÖRÜLMEYEN ÇAPRAZ DÜŞMANLIKLAR ORTAYA ÇIKMAKTADIR” Cumhurbaşkanı Gül, bölgede ortaya çıkan kırıcı rekabet sarkacının iki ucunda küresel değil, bölgesel aktörlerin bulunduğunu, bu aktörlerin aralarındaki rekabeti, bölgedeki yeni fay hatlarından istifadeyle, bağlantılı oldukları yerel oyuncular üzerinden yürüttüklerini belirterek, “Ayrıca, uluslararası sistemde geleneksel olarak ağırlıklı bir konuma sahip olan ABD gibi aktörler, gelişmelerin olabildiğince dışında kalmaya ve kendilerini daha mesafeli biçimde konumlandırmaya da çalışmaktadırlar. Tarihin hiçbir döneminde görülmeyen çapraz düşmanlıklar ortaya çıkmakta ve bölgenin insan kaynakları, potansiyeli ve geleceği günbegün imha edilmektedir. Bugünkü fiili durum, bölgedeki her devlet, rejim ve bütün bölge halkları açısından “kaybet-kaybet’’ senaryosudur. Maalesef, bu senaryoyu tersine çevirecek sihirli formüllerin de olmadığını görüyoruz. Elbette karamsarlık aşılamak istemiyorum size. Siyasetin ve siyasetin bir parçası olarak gördüğüm diplomasinin, çözüm üretme becerisine her zaman inandım” diye konuştu. “BÖLGEDE ’KAZAN-KAZAN’ SENARYOLARINA İHTİYACIMIZ VAR” Diplomasinin esas işlevinin, en zor sorunları çözmek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Ancak, her çözümde ilk aşama, doğru tespit ve gerçekçi teşhistir. Gerek dâhili, gerekse harici meselelerde çözümün anahtarı, ortak akıl, sağduyulu yaklaşım, diyalog ve muhatabı anlamayı sağlayacak empatidir. Ülkemizin güneyindeki bu gerçekler karşısında diplomasimizi ve güvenlik politikalarımızı, çevremizdeki merkezlerin tehdit algılamalarını da dikkate alarak yeniden bir kalibre etmemiz gerektiğini kanaatindeyim. Neticede, bölgede “kazan-kazan” senaryosunun gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiği hususuna da muhakkak ki çok kafa yoruyoruz. Bunun yöntemi, sabır, soğukkanlılık, ısrar ve yeri geldiğinde hedefe ulaşabilmek için tabii ki, bazen sessiz gizli diplomasidir. Ama diplomasi ile birçok güçlüğün aşılacağına inanıyorum ve köklü bir diplomasi geleneği, bu kadar büyük bir diplomat potansiyeli olan Türkiye’nin bu işte çok önemli rolleri üstlendiğini ve üstleneceğini ileride görmekten de ayrıca güven duyuyorum. Dikkate almamız gereken bir diğer önemli dinamikse, küresel ekonomide kırılganlığın sürdüğüdür. Toparlanma emareleri görülse de hala küresel ekonomide ciddi gelişmeler söz konusu değildir. Burada önemli olan dışarıdan gelen dalgalara ilave içeride yeni bir dalga, bizden kaynaklanan bir ekonomik problemin ortaya çıkmamasıdır. Buna hepimizin çok büyük özen göstermesi gerektiğine inanıyorum. Bu bağlamda, son yaşadığımız gelişmelerden, iş dünyasının adeta demoralize edilmesinden de doğrusu büyük bir üzüntü duyuyorum” şeklinde konuştu. “ARTIK BİR BÜYÜKELÇİNİN TAHLİL, TAVSİYE VE TEMSİL GÖREVLERİNİN ÇOK ÖTESİNDE YAPACAĞI İŞLER VARDIR” Cumhurbaşkanı Gül, ekonominin, siyasi ilişkiler bakımından pozitif gündem oluşturan bir yumuşak güç faktörünü de vurgulayarak, şöyle seslendi: “Siz değerli büyükelçilerimize bu kritik konuda ayrıca önemli görevler de düşmektedir. Zira artık bir büyükelçinin tahlil, tavsiye ve temsil görevlerinin çok ötesinde yapacağı işler vardır. Sadece siyasi ve jeopolitik konularla sınırlı tutamayız sizin faaliyetlerinizi. Bu anlamda ekonomi diplomasisinin sizin önemli bir faaliyet alanınız olduğunu da bilmeniz gerekir. Bu konuda yapacağınız çalışmalar bazen siyasi konularda yapacağınız çalışmaların da önüne geçebilir. Çünkü bugünkü iletişim dünyasında merkez artık bulunduğunuz bölgelerdeki siyasi gelişmeleri bazen sizden daha önce ve hızlı takip edebilmektedir. Onun için faaliyetlerinizi daha çok ekonomik alana kaydırırsanız ülkenize en büyük hizmetlerden birini yapacağınıza emin olabilirsiniz. Türkiye’nin içeride ve dışarıda tekrar pozitif gündemle yerini alması gerektiğine inanıyorum. Çünkü 1. Dünya Harbi’nin 100. yıl dönümü önümüzdeki yıllarda. Bu yıllarla ilgili Türkiye’nin negatif şekilde birçok merkezlerde gündeme getirilme ihtimali vardır. Bütün bunlara hazırlıklı olabilmek için her şeyden önce Türkiye’nin tekrara içinin parlaması ve dışarıya ışık veren daima pozitif mesaj veren bir ülke haline gelmesini süratle sağlamamız gerekmektedir. Bu döneme girerken Türkiye, imajı parlak, demokratik hukuk düzeni güçlü, ekonomisi istikrarlı ve dostluğuna önem verilen bir ülke olmalıdır.” AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİ AB ile katılım müzakereleri sürecinde 2014, yılının bizim için yeni bir başlangıç yılı olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, hem AB tarafının hem Türkiye tarafının siyasi iradelerinde yeni değişikliklerin ortaya çıkması gerektiğini belirterek, “AB tarafında bununla ilgili işaretleri görüyoruz, başta Fransa olmak üzere. Ayrıca vize muafiyeti diyaloğu gibi önemli bir alanda atılan adımın da bu pozitif gelişmeyi ayrıca destekleyeceğine inanıyorum. Şunu da unutmayalım ki AB çerçevesinde yaptığımız her şey aslında Türkiye’nin yararına olmuştur ve Türkiye’nin gücüne güç katmıştır” ifadesini kullandı. Diğer taraftan, müttefiklerle ilişkilere özen gösterilmesi ve bunun önemini kavramanın önemli olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi: “Elbette ki, çeşitli konularda müttefiklerimizle görüş ve yaklaşım farklıklarımız olacaktır. Milli menfaatlerimiz ve ulusal çıkarlarımız söz konusu olduğunda bu konulardaki tercihlerimiz müttefiklerimiz tarafından da anlaşılmalıdır ve anlayışla karşılanmalıdır. Hepimizin bildiği gibi, ittifak ilişkilerinde farklılıklar istisna, dayanışma ve ortak güvenlik şemsiyesinden yararlanmada esastır. Bu itibarla, müttefiklerimizle ilişkilerimizde karşılıklı güven içerisinde daha da zenginleştirmenin Türkiye’nin çıkarına olduğuna inanıyorum.” “FİKİRLERİN POLİTİKAYA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ TÜRKİYE İÇİN AYRI BİR GÜZELLİKTİR” Bu toplantıların faydalı hale gelmesi ve burada yapılacak bütün tartışmalardan güzel fikirlerin çıkması ve bunların politikaya dönüştürülmesinin Türkiye için çok ayrı bir zenginlik olacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunun bilincinde olduğu için Bakanlığımız, Sayın Bakan ısrarlı bir şekilde ve gayet doğru bir şekilde sizlerle senede bir kez bir araya geliyor. Sadece bakanlık mensupları değil, ülke bir bütün olduğuna göre ülkenin diğer konularıyla ilgili sorumlu siyasetçiler, Sayın Bakanlar, onlarla da bir araya geliyorsunuz ve onların da görüşlerini dinliyorsunuz, görüşlerinizi paylaşıyorsunuz, bunun büyük bir zenginlik olduğuna inanıyorum ve bu toplantılarınızda hepinize başarılar diliyorum Ayrıca 2014 yılının sizler için, aileleriniz için herkes için iyilikler getirmesini de temenni ediyorum. Hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum.” Yemek öncesinde, Dışişleri Bakanı Davutoğlu da kısa bir teşekkür konuşması yaptı.
İhsanoğlundan IŞİD Gafı 00:56
İhsanoğlundan IŞİD Gafı 85 izlenme - 3 yıl önce Ekmeleddin İhsanoğlu IŞİD'e İDİŞ dedi Balıkesir'e gelen Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, şehir meydanında halka seslendirken Terör örgütü IŞİD'in adını yanlış telaffuz edip IŞİD'e İDİŞ dedi.dese nolur amk haber yapmışlar bunu bende buraya koyayım dedim maksat sohbet...
Rus Büyükelçi'ye Suikast - Söylemezsem Olmaz 31:19
Rus Büyükelçi'ye Suikast - Söylemezsem Olmaz 27 izlenme - 1 yıl önce Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'nın göbeğindeki sergi açılışında suikast sonucu yaşamını yitirdi. Büyükelçi Andrey Karlov'un katili çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş çıktı.
Fiji Büyükelçisinin İlginç Selamlama Şekli 00:56
Fiji Büyükelçisinin İlginç Selamlama Şekli 82 izlenme - 4 yıl önce Büyükelçilik Başkatipi Emosi Rakai, Cumhurbaşkanı Gül ile tokalaştıktan sonra diz çökerek, iki defa el çırptı. Rakai'nin bu hareketinin, devlet başkanlarına karşı bir saygı gösterisi olduğu ve bu harekete "vakacobocobo" adının verildiği öğrenildi.
Öldürülen Rus Büyükelçi 'Türkiye'yi Şangay'da Görmeyi Çok İstiyoruz' Demişti 00:54
Öldürülen Rus Büyükelçi 'Türkiye'yi Şangay'da Görmeyi Çok İstiyoruz' Demişti 18 izlenme - 1 yıl önce Öldürülen Rus Büyükelçi 'Türkiye'yi Şangay'da Görmeyi Çok İstiyoruz' Demişti
Büyükelçilik Konutuna Şut Çekerek Saldırıları Protesto Etmek 01:28
Büyükelçilik Konutuna Şut Çekerek Saldırıları Protesto Etmek 57 izlenme - 3 yıl önce İsrail'in Filistin'e başlattığı kara harekatını protesto etmek amacıyla toplanan Amatör Sporcular ve Spor Adamları Derneği ile Sportif Eğitim Uzmanları Derneği üyeleri, İsrail Büyükelçilik Konutuna top atarak yapılan saldırıları protesto etti.
İran Büyükelçisinin Konutuna Saldırı 01:00
İran Büyükelçisinin Konutuna Saldırı 45 izlenme - 3 yıl önce Yemen'de İran Büyükelçisinin konutuna yönelik 1 kişinin öldüğü bombalı saldırıda, yaralı sayısının 17 olduğu bildirildi.
Atilla Kaptan Dünya Liderleriyle Temasta 01:29
Atilla Kaptan Dünya Liderleriyle Temasta 64 izlenme - 3 yıl önce Kaptan Atilla abimiz tam sevgilisinden bahsedecekken telefonları susmak bilmez. Büyük elçinin sorununa karşın çözüm önerisi "M" gücünün kullanılmasıdır. Dünya Liderlerden Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine kadar her kesimden devlet büyüğüyle irtibatta olan uzak yol kaptanımızın bir sonraki hedefi dünya barışı olsa gerek nede olsa Tanrı dan gereken gücü de aldı. http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/57505/m-atilla-atasever-super-kahraman-olma-yolunda-tanrim-guc-ver
büyükelçİ tacİzden suçlu bulundu 00:38
büyükelçİ tacİzden suçlu bulundu 79 izlenme - 8 yıl önce roma büyükelçiliği'ndeki kadın görevlileri taciz ettiği iddia edilen büyükelçi ali yakıtal, yapılan inceleme sonucunda suçlu bulundu
İngiliz Büyükelçi’den turist müjdesi 01:25
İngiliz Büyükelçi’den turist müjdesi 6 izlenme - 3 ay önce İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi unvanıyla son kez bir röportaj veren Richard Moore, CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Richard Moore, turizm konusunda da bir müjde verdi ve gelecek yıldan itibaren Türkiye’ye gelen İngiliz turist sayısının yeniden artacağını açıkladı. İki ülke arasında ilişkilerin son dönemde çok olumlu yönde ilerlediğini belirten Büyükelçi, Türkiye’ye daha fazla İngiliz yatırımının gelmesi için dost tavsiyesinde bulundu ve “İnşallah yakın zamanda OHAL kalkar” dedi.
Büyükelçi Mehmet Paçacı Roma'ya Döndü: ?vatikan'dan Beklentilerimiz,... 03:21
Büyükelçi Mehmet Paçacı Roma'ya Döndü: ?vatikan'dan Beklentilerimiz,... 32 izlenme - 2 yıl önce Türkiye-Vatikan ilişkilerinin düzelmesinin ardından Vatikan nezdindeki Büyükelçi Mehmet Paçacı Roma'ya döndü.
Rus Büyükelçi Son Yolculuğuna Uğurlanıyor 02:22
Rus Büyükelçi Son Yolculuğuna Uğurlanıyor 11 izlenme - 1 yıl önce Rus Büyükelçi Son Yolculuğuna Uğurlanıyor
Çad Büyükelçisinden Güven Mektubu 02:05
Çad Büyükelçisinden Güven Mektubu 42 izlenme - 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çad Büyükelçisi Djidda Moussa Outman’ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti.