Hoşgeldiniz!

Çatalhöyük

Morgan Freeman - Konya Çatalhöyük'te: İlk Çiftçiler İlk İnananlar mıydı? 04:12
Morgan Freeman - Konya Çatalhöyük'te: İlk Çiftçiler İlk İnananlar mıydı? 3.022 izlenme - 2 yıl önce Amerikalı ünlü aktör ve çiftçi Morgan Freeman'ın Çatalhöyük'te geçtiğimiz yıl yaptığı çekimlerle ilgili olan bölüm, National Geographic kanalında yayınlandı. "İnancın Sırları" isimli program kapsamında, Freeman her bölümde, inançla ilgili büyük bir sorunun cevabını arıyor. Kötülüğün kökeninden, ölümden sonra yaşama, yaratılış hikayelerinden, mucizelere kadar insanlığın bugüne kadar kendine sorduğu büyük soruların cevaplarının arandığı bu özel belgesel seride Morgan Freeman dünyanın pek çok farklı yerine giderek her inancı tarafsız bir bakış açısıyla inceliyor. Freeman, 9 bin yıl yaşındaki Çatalhöyük'te çekilen bölümde, "Yerleşik çiftçi toplulukların doğuşu ile tek tanrılı dinlerin doğuşu bağlantılı mı ?.." sorusuna yanıt aradı.
Morgan Freeman, Çatalhöyük'te: İlk Çiftçiler İlk İnananlar mıydı? 04:11
Morgan Freeman, Çatalhöyük'te: İlk Çiftçiler İlk İnananlar mıydı? 844 izlenme - 2 yıl önce "İnancın Sırları" isimli program kapsamında, Freeman, 9 bin yıl yaşındaki Çatalhöyük'te çekilen bölümde, "Yerleşik çiftçi toplulukların doğuşu ile tek tanrılı dinlerin doğuşu bağlantılı mı ?" sorusuna yanıt aradı.
Torku Çatalhöyük Bulgur Reklam Filmi 01:11
Torku Çatalhöyük Bulgur Reklam Filmi 64 izlenme - 6 ay önce Yüksek lif oranı ve taş değirmenden gelen lezzetiyle Torku Çatalhöyük bulgur, Anadolu’nun gerçek hazinesi.
Torku Çatalhöyük Bulgur Reklam Filmi 00:21
Torku Çatalhöyük Bulgur Reklam Filmi 51 izlenme - 6 ay önce Yüksek lif oranı ve taş değirmenden gelen lezzetiyle Torku Çatalhöyük bulgur, Anadolu’nun gerçek hazinesi.
Çatalhöyük Neolitik Kenti 05:34
Çatalhöyük Neolitik Kenti 198 izlenme - 3 yıl önce İnsanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik toplumsal hayata geçişle birlikte, tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık eden Çatalhöyük Neolitik Kenti, Güney Anadolu Platosu’nda yaklaşık 14ha.lık bir alan üzerinde yer almaktadır. İki höyükten oluşan Çatalhöyük Neolitik Kenti’nin daha uzun olan Doğu Höyüğü, M.Ö. 7400 ve 6200 yılları arasına tarihlenen 18 Neolitik yerleşim katmanından oluşmaktadır. Söz konusu katmanlarda, sosyal örgütlenmeyi ve yerleşik hayata geçişi simgeleyen duvar resimleri, rölyefler, heykeller ve diğer sanatsal öğeler yer almaktadır. Batı Höyüğü ise M.Ö. 6.200 ve 5.200 yılları arasına tarihlenen Kalkolitik Döneme ait kültürel özellikler göstermektedir. Bu özellikleriyle Çatalhöyük, aynı coğrafyada 2000 yıldan fazla bir süredir var olan köylerden kentsel hayata geçişin de önemli bir kanıtıdır. Çatalhöyük’teki içlerine çatılardan girilen birbirine bitişik evler ile sokağı olmayan yerleşim ünik bir özellik sergilemektedir. Ortadoğu ve Anadolu’da diğer Neolitik alanlar bulunmuş olmasına rağmen, Çatalhöyük Neolitik Kenti, kalıntıların boyutu, yaşayan toplumun yoğunluğu, güçlü sanatsal ve kültürel gelenekler ve zaman içindeki sürekliliğin benzersiz bileşimi ile olağanüstü evrensel değer taşımaktadır.
Torku Çatalhöyük Bulgur Reklam Filmi 00:18
Torku Çatalhöyük Bulgur Reklam Filmi 12 izlenme - 6 ay önce Yüksek lif oranı ve taş değirmenden gelen lezzetiyle Torku Çatalhöyük bulgur, Anadolu’nun gerçek hazinesi.
Çatalhöyük Kazılarında Keten Kumaş Parçası Bulundu 03:47
Çatalhöyük Kazılarında Keten Kumaş Parçası Bulundu 16 izlenme - 2 yıl önce KONYA’nın Çumra İlçesi sınırlarındaki 9 bin yıllık neotilik yerleşim yeri Çatalhöyük’te yapılan kazı çalışmalarında, yanmış bir evin tabanında bebek iskeletine sarılmış dünyanın ilk kendirden dokunmuş keten kumaş parçası bulundu.