Hoşgeldiniz!

cern

Can Dündar'ın Alman Televizyonlarında Aslı Erdoğan'ın Mektubunu Okuması 04:54
Can Dündar'ın Alman Televizyonlarında Aslı Erdoğan'ın Mektubunu Okuması 5.186 izlenme - 1 yıl önce CERN'de çalışan ilk Türklerden biri olan büyük fizikçi Aslı Erdoğan'ın cezaevinde yazdığı mektubu Alman televizyonlarından Can Dündar okuyor.
Fake Olduğu Söylenen Cern'deki İnsan Kurban Etme Videosu 00:40
Fake Olduğu Söylenen Cern'deki İnsan Kurban Etme Videosu 4.511 izlenme - 2 yıl önce İsviçre'de bulunan CERN laboratuvarlarında çekildiği iddia edilen bir video gündeme bomba gibi düşmüştü. Söz konusu videoda CERN kampüsünde bazı kişiler bir 'insan kurban etme' töreni gerçekleştiriyordu. CERN'den konuyla ilgili açıklama yapıldı ve iç soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Söz konusu videoyla ilgili açıklama CERN'in resmi internet sitesinden yapıldı. Açıklamada videonun CERN'de çekildiği doğrulanırken bir insan kurban etme töreninin ise söz konusu olmadığı belirtildi. Videoyu çekenlerin kimliği bilinmezken şaka amaçlı yapılan 'tören' hakkında bir iç soruşturma açıldığı belrtildi.
Evren Nasıl Oluştu ? Evrenin Başlangıcı (ODTÜ CERN Sergisi) 05:22
Evren Nasıl Oluştu ? Evrenin Başlangıcı (ODTÜ CERN Sergisi) 3.841 izlenme - 4 yıl önce CERN Sergisi ODTÜ'de! 2 Nisan - 8 Temmuz 2012 Serginin birinci odası evrenin başlangıcını ve gelişimini anlatıyor. http://www.metu.edu.tr/tr/cern-sergisi Seslendiren: Levent Alptekin
Cern'de Atomu Parcalamak 25:35
Cern'de Atomu Parcalamak 1.866 izlenme - 2 yıl önce Türkiye'den kalkıp Büyük Hadron Çarpıştırıcısını yerinde görmek icin Cenevre'ye giden bilim aşıgı bir Türk dostumuzun cektigi 25 dakikalık mini belgeseli izleyecegiz ... İyi seyirler. Kanali takip etmek için ; https://www.youtube.com/channel/UC6-w7W05grnaPubg8kKa_hg
CERN ve Higgs Bozonu'nun 25 Asırlık Hikayesi (2. Bölüm) 47:32
CERN ve Higgs Bozonu'nun 25 Asırlık Hikayesi (2. Bölüm) 2.335 izlenme - 2 yıl önce Boğaziçi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Veysi Erkcan Özcan'ın konuşmacı olarak yer aldığı "CERN ve Higgs Bozonu'nun 25 Asırlık Hikayesi" konulu etkinliğimiz 13 Aralık Pazar günü gerçekleşti. #FizikistBilimKonuşmaları
CERN ve Higgs Bozonu'nun 25 Asırlık Hikayesi (1. Bölüm) 31:44
CERN ve Higgs Bozonu'nun 25 Asırlık Hikayesi (1. Bölüm) 1.986 izlenme - 2 yıl önce Boğaziçi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Veysi Erkcan Özcan'ın konuşmacı olarak yer aldığı "CERN ve Higgs Bozonu'nun 25 Asırlık Hikayesi" konulu etkinliğimiz 13 Aralık Pazar günü gerçekleşti. #FizikistBilimKonuşmaları
CERN - Varoluşun Keşfine Son Adım 03:53
CERN - Varoluşun Keşfine Son Adım 1.337 izlenme - 2 yıl önce Efendim, izleyeceğiniz haberimiz ne Adana'dan, ne de Yozgat'taki mobese görüntülerinden, olayımız Cern'de geçiyor, bu yılın ilk yarısına ait bir haber. Görüntüler ise 2014, Deutsche Welle'den. Artık sitede görmeye alıştığımız haber videolarına bir tane de ben eklemek istedim. Malumunuz, haberleri artık buradan takip ediyoruz. Atom altı parçacıkların yapısını incelemeyi hedefleyen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, insanlığın bugüne kadar yaptığı en büyük deneylerden. Mart ayı sonunda çalıştırılması planlanan çarpıştırıcı, dev elektromıknatıslarının kısa devre yapmasından ötürü çalıştırılamamıştı. İsviçre'deki CERN'de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) bulunan, dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, iki yıllık modernizasyonun ardından yeniden çalıştırıldı. Proton ışınları, 27 kilometrelik bir halka şeklinde tasarlanan tünelde yeniden dönmeye başladı. Çarpıştırıcı, yapılan yeniliklerin ardından, protonları daha hızlı çarpıştırabilecek. Protonların yeterli hıza ulaşarak çarpışmaya başlamalarının bir ayı bulması bekleniyor. Büyük Hadron Çaprıştırıcısı ilk kez Eylül 2008'de, 14 milyar yıl önce evrenin oluşumunu hazırlayan "Büyük Patlama"nın mini versiyonlarını üreterek, evrenin oluşumu sırasındaki sırların anlaşılmasını sağlaması amacıyla çalıştırılmıştı. CERN'de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013'te uzmanlar, evrenin oluşumu hakkındaki en büyük sırlardan biri olduğu kabul edilen atom altı parçacık 'Higgs Bozonu'nu bulduklarını açıklamıştı. Deneyin sonucu, elle tutulamaz bir fiziksel olayın maddelere kütle ve hacim verdiğini bize göstermiş oldu. Çalışma İngiliz bilim adamı Peter Higgs ve Belçikalı bilim adamı François Englert'e 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandırmıştı. Kurucu ülkeler: (1954'ten) Belçika Danimarka Almanya Fransa Yunanistan İtalya Norveç İsveç İsviçre Hollanda Birleşik Krallık Yugoslavya (1961 yılına kadar) Sonradan katılan ülkeler: Avusturya 1959 İspanya 1961 Portekiz 1985 Finlandiya 1991 Polonya 1991 Macaristan 1992 Çek Cumhuriyeti 1992 Slovakya 1993 Bulgaristan 1999 İsrail 2014 Ortak (asosiye) üyeler: Türkiye 2015 Katılım süreci devam eden ülkeler:[9][10] Romanya 2008 Sırbistan 2010 (tam üyelik yolunda asosiye üye)
Cern Ve Yapılan Hızlandırıcı Deney 06:15
Cern Ve Yapılan Hızlandırıcı Deney 3.038 izlenme - 9 yıl önce www.fizikist.com tarafından eklendi
Ağır Çekim Süpet (Tadaocern Blow Job) 01:37
Ağır Çekim Süpet (Tadaocern Blow Job) 2.059 izlenme - 3 yıl önce Tadao Cern ilginç çalışmalar yapan bir foroğrafçı. Bu videosuna Blowjob ismini vermiş nedense. Olm bu blowjob nedir diye arama yaptım. Türkçesi süpetmiş, cahillik işte. Son olarak bir ingiliz atasözü der ki "Blowjob is better than no job". Türkçesi aylak aylak dolaşacağına saksofon çal demek. Saksafon ile saksofon da aynı şeymiş.
Komik Deney 03:44
Komik Deney 2.219 izlenme - 10 yıl önce cern deneyinin mahalle versiyonudur ayrıca çooooook komiktir hadi kolay gelsin
Cern Tartışmasında Stüdyoyu Terkeden Fizikçi 03:47
Cern Tartışmasında Stüdyoyu Terkeden Fizikçi 699 izlenme - 3 yıl önce Programda "Cern Deneyi Neyi Değiştirecek?" sorusunun cevabı aranırken din ve bilim eksenli bir tartışma neticesinde Fizikçi Bey programı terk ediyor. Karşımızdakine tahammül edip dinleme ve anlamaya çalışma erdeminde bulunduğumuz gün mutlu bir ülke olacağımızı düşünüyorum.
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Atom Smasher) (Belgesel) 47:14
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Atom Smasher) (Belgesel) 227 izlenme - 1 yıl önce National Geographic ekranlarında yayınlanan Mega Yapılar adlı belgeselin bir bölümü.
Lvnt - Big Bang (121205) 04:08
Lvnt - Big Bang (121205) 2.314 izlenme - 10 yıl önce Müzik&Klip lVnt
Melodi, Kuantum ile Beyin Sulandırma Operasyonu 2 02:51
Melodi, Kuantum ile Beyin Sulandırma Operasyonu 2 245 izlenme - 3 yıl önce Kuantum'un geleceği, insanlığa kazandırabileceği faydaları tartışıladursun, yan etkilerini şimdiden gözlemleyebiliyoruz. http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/59483/melodi-schrodinger-kuantum-ve-kedi-ile-beyin-sulandirma operasyonuna parmak ısırtacak kuantum gerçekleri ile baş döndürücü bir maceraya, tabii ki yine Melodi hanım kızımızla çıkmaya hazırlanın.
Cern 3 Minutes 01:25
Cern 3 Minutes 375 izlenme - 9 yıl önce
Sahildeki Özgürlüğün Fotoğrafları 02:42
Sahildeki Özgürlüğün Fotoğrafları 184 izlenme - 3 yıl önce Sahile uzanıp güneşin, kumun, denizin tadını çıkarmak, telaşlı günlerini stresini atmak yaz aylarının vazgeçilmezlerinden. Sıcak havanın etkisiyle uyuyakalanlar, denize girenler, güneşlenenler... İnsanların sahilde görmeye alışık olduğu bu görüntüler artık Münih'teki bir fotoğraf sergisinin de parçası. Deniz kenarındaki özgürlüğü ölümsüzleştirmeye çalışan Litavnayalı Fotoğrafçı Tadao Cern ilginç detaylar yakalamış:
Brian Cox CERN'in Süper Çarpıştırıcısı Üzerine - TED (Altyazılı) 14:56
Brian Cox CERN'in Süper Çarpıştırıcısı Üzerine - TED (Altyazılı) 113 izlenme - 3 yıl önce Brian Cox CERN'in süper çarpıştırıcısı üzerine konuşması. İngiliz bilim adamı Brian cox aynı zamanda aranan higgs bozonunu, standart modeli, atom altı tanecikleri kusursuz bir sunumla bizlere anlatıyor. İzleyelim bilgilenelim. Ve lütfen teist-ateist kavgalarına girmeyelim. Fikirden önce bilgi edinelim. Sonra fikir üretelim. iyi seyirler.
Higgs Bozonu Nedir - Kerem Cankoçak 03:30
Higgs Bozonu Nedir - Kerem Cankoçak 132 izlenme - 3 yıl önce Higgs bozonu, son zamanlarda televizyonda yada internette karşılaştığımız kelimelerden.Peki higgs bozonu nedir? İyi seyirler Higgs bozonu hakkında Kerem Cankoçak(Cern'de ki deneylere katılan tek türk) Hocamızın verdiği bilgileri konu alan bir videodur. Müzik : Cinematic Audio - Breath of Life (Relaxing Music)
Ceren 01:15
Ceren 180 izlenme - 8 yıl önce kızımız ceren
CERN deneyi ve Higgs bozonu / 06:03
CERN deneyi ve Higgs bozonu / "Kuantum ve atomun sırları" belgeselinden. 64 izlenme - 2 yıl önce "Kuantum ve atomun sırları" belgeselinden. http://www.a9.com.tr/izle/216188/Belgesellerden-Secme-Bolumler/CERN-deneyi-ve-Higgs-bozonu A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Cern'deki İnsan Kurban Etme Videosu  00:40
Cern'deki İnsan Kurban Etme Videosu 35 izlenme - 2 yıl önce İsviçre'de bulunan CERN laboratuvarlarında çekildiği iddia edilen bir video gündeme bomba gibi düşmüştü. Söz konusu videoda CERN kampüsünde bazı kişiler bir 'insan kurban etme' töreni gerçekleştiriyordu. CERN'den konuyla ilgili açıklama yapıldı ve iç soruşturma başlatıldığı duyuruldu.
Cern - Varoluşun Keşfine Son Adım 03:52
Cern - Varoluşun Keşfine Son Adım 55 izlenme - 4 yıl önce CERN deneyi kapsamında kilit nokta olan 'karanlık madde'nin keşfi için mevcut dedektörlerin geliştirilmesiyle son aşamaya yaklaşıldı.
Cern Gezisi Akademik Gözlem Gezileri Bilimin Merkezine Yolculuk Mektebim Okulları 38:24
Cern Gezisi Akademik Gözlem Gezileri Bilimin Merkezine Yolculuk Mektebim Okulları 10 izlenme - 1 yıl önce Aykut öğretmen Cern Gezisi Akademik Gözlem Gezileri Bilimin Merkezine Yolculuk Mektebim Okulları Yeni videolardan haberdar olun ABONE OLUN. Emeğe Saygı Çerçevesinde Videoyu Beğenip Paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızla destek olursanız katkı sağlamış olursunuz. Müzik Malzemeleri ile ilgili özel sitemden dan tüm müzik malzemelerini inceleyebilirsiniz. www.aykutlter.com müzik malzemeleri için Bana telefon ile ulaşabilirsiniz. Cern Gezisi Akademik Gözlem Gezileri Bilimin Merkezine Yolculuk Mektebim Okulları cern gezisi,nükleer araştırma merkezi,parçacık fiziği laboratuvarı,mektebim okulları,mektebim koleji,fizik bölümü CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN'in günümüzde 21 tam üyesi ve 2 tam üyelik adayına ilaveten, 1 de ortak (asosiye) üyesi (Türkiye) vardır. Personel[değiştir | kaynağı değiştir] CERN'de yüzlerce bina ve 3000 personel (fizikçiler ve destek personeli) vardır. Bu personelden 100 kadarı kuramsal fizikçilerdir. Diğerleri ise, çeşitli kuramların araştırıldığı deney düzeneklerinin projelerini hazırlayan, yapımını sağlayan ve deneyleri yürüten deneysel fizikçiler ve mühendislerdir. CERN'in kendi personeline ek olarak dünyanın yüzden fazla ülkesinden yaklaşık 10000 kadar fizikçi ve mühendis de CERN'de yer almaktadır. Bilimsel başarılar[değiştir | kaynağı değiştir] 1973: Gargamelle'de nötr akım bulundu.;[2] 1983: W ve Z bozonları UA1 ve UA2 deneylerinde bulundu UA s;[3] 1995: PS210 deneyinde ilk anti hidrojen atomları üretildi.;[4] 1999: NA48 deneyinde CP simetrisi bulundu;[5] 2010:38 Antihidrojen atomu saniyenin 6'da 1'i boyunca kapana kıstırıldı.;[6] 2011: Antihidrojen atomları 15 dakika(~1000s) boyunca tutuldu.;[7] 2012:Higgs bozonuna benzeyen 125 GeV/c2 ağırlığında bir bozon tespit edildi.[8] CERN'de en önemli yer, yeraltındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) denilen parçacık hızlandırıcılarının, olduğu bölgedir. Tarım arazisinin altında kilometrelerce uzanan dev makinalarda proton denilen atom parçacıkları yahut atom çekirdekleri birbirleriyle çok yüksek hızlarda çarpıştırılırlar. Örneğin özel görelilik kuramına göre LHC'deki protonlar ışık hızının ™.999998'sine kadar hızlanınca protonun kütlesi de 7000 katına (7 TeV) çıkacaktır. 1956'da kurulan 28 GeV'lik eşzamanlı proton hızlandırıcısından sonra 1976'da da 450 GeV'lik bir başka hızlandırıcı daha kulanıma girdi. 1981'de geliştirilerek çarpışma halkası olarak kullanılabilecek duruma getirilen bu cihazdan bugün, dönüşümlü olarak parçacık hızlandırıcısı ve çarpıştırıcı olarak faydalanılmaktadır. Çarpışmalar ile bazı kısa ömürlü yeni madde biçimleri bu arada parçacık fizikçilerinin ilgilendiği W ve Z parçacıkları ortaya çıkarılmıştır. CERN, Avrupa'nın fizik alanında Amerika ve Rusya ile yarışa girmesini sağlamıştır. Üye olan ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir] Kurucu ülkeler: (1954'ten) Belçika Danimarka Almanya Fransa Yunanistan İtalya Norveç İsveç İsviçre Hollanda Birleşik Krallık Yugoslavya (1961 yılına kadar) Sonradan katılan ülkeler: Avusturya 1959 İspanya 1961 Portekiz 1985 Finlandiya 1991 Polonya 1991 Macaristan 1992 Çek Cumhuriyeti 1992 Slovakya 1993 Bulgaristan 1999 İsrail 2014 Ortak (asosiye) üyeler: Türkiye 2015 Katılım süreci devam eden ülkeler:[9][10] Romanya 2008 Sırbistan 2010 (tam üyelik yolunda asosiye üye) Gözlemci üyeler ve uluslararası kurumlar: Avrupa Komisyonu, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, İsrail, Japonya, Rusya, UNESCO. 1954'den beri gözlemci konumunda olan ve CERN'in kuruluşunda rol almış bir uluslararası örgüt olan UNESCO dışında, ülke bazında gözlemcillere bakıldığında, en eskisi 2015 yılında asosiye ülke oluncaya kadar Türkiye (1961) idi. En yeni gözlemci üye ise Hindistan'dır (2002)