Hoşgeldiniz!

çizgili sırtlan

 Çizgili sırtlana uydudan takip 03:02
Çizgili sırtlana uydudan takip 1.024 izlenme - 4 yıl önce Adıyaman'da Nemrut Dağı Milli Park sahasında daha önceden fotokapan ile görüntülenen ve nesli tükenmekte olan çizgili sırtlan, GPS vericisi ile izleniyor. Bölgede varlığı bilinen ancak tespiti yapılamayan çizgili sırtlan, 20 Mayıs 2013 tarihinde Adıyaman'da görüntülenmişti. Nemrut Dağı Milli Park sınırında bulunan bir mağaraya kurulan fotokapanla görüntülenen çizgili sırtlan, artık uydudan takip edilecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Enstitüsü'nün ortaklaşa yürüttüğü "Ulusal Biyoçeşitliliğin ve Gen Kaynaklarının Korunması Hedefleri Doğrultusunda Büyük Memeli Türlerinin Araştırılması, Korunması ve Yönetimi Projesi" kapsamında, Türkiye'de ilk kez bir çizgili sırtlana GPS vericili tasma takıldı. Daha önceden fotokapanla görüntülenen çizgili sırtlan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevlileri tarafından önce uyuşturucu iğneyle bayılttı. Bayıltılan sırtlana görevliler GPS takarak, hayvanı yeniden doğaya salıverdi. Yapılacak çalışmayla çizgili sırtlanlara dair yaşam alanları, beslenmeleri, üremeleri başta olmak üzere yaşamsal verilerine ulaşılması amaçlanıyor.
Esrarengiz Yırtıcı Gören Masum Çoban 01:17
Esrarengiz Yırtıcı Gören Masum Çoban 957 izlenme - 2 yıl önce Aydın'ın Söke ilçesinde geçen yıl gerçekleşen olayda, olayın baş kahramanı olan masum çoban duruma çok içlenmiş. Ulan hadi koyunu yemiş de köpeği bari yemese iyiymiş yani.
Şimdi De Çizgili Sırtlan Görüldü! 01:32
Şimdi De Çizgili Sırtlan Görüldü! 203 izlenme - 4 yıl önce Diyarbakır'da Bir Leoparın Öldürülmesinin Ardından, Şimdi De Şırnak'ta Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Bir Hayvan Görüldü. Çizgili Sırtlan, Doğaya Konulan Foto Kapanlarla Görüntülendi.