Hoşgeldiniz!

coşkun şahin

Özbekistan Milli Şairi Türkiye'yi Seçti 01:34
Özbekistan Milli Şairi Türkiye'yi Seçti 200 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören 72 yaşındaki Özbekistan milli şairi Abdulla Aripov sağlığına kavuştu. Türkiye'ye ve Türk hekimlere minnettar olduğunu belirten milli şairi ziyarete gelen Coşkun Koleji öğrencileri, şaire duygusal anlar yaşattı. "Onların hepsi benim torunlarım" diyen milli şair, minik öğrencilerle birlikte Özbekistan marşını okudu. www.hastane.fatih.edu.tr
İdrar kaçırmanın cerrahi tedavisi nasıl yapılıyor? 02:22
İdrar kaçırmanın cerrahi tedavisi nasıl yapılıyor? 157 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Şahin, idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. www.hastane.fatih.edu.tr İdrar kaçırmanın cerrahi tedavisi nasıl yapılıyor? İdrar kaçırmada cerrahi tedaviye geçmeden önce cerrahi tedaviden önce birtakım tedaviler vardır. Örneğin kadınlarda pervik taban egzersizleri dediğimiz mesaneyi alttan destekleyen hamak yapının yani kasların çalıştırılması çok önemlidir. Bu kasların çalıştırmak için kegel egzersizleri dediğimiz mesela idrar yaparken idrarı tutma bırakma tutma bırakma şeklinde hareketler vardır. Bu hareketleri idrar yapmazken de kadınların kendi kendilerine günde 10 kere 20 kere yapmaları gerekiyor. Bunlar medikal yönünü oluşturuyor tedavinin. Bir de urgency kaçırmada yani acil sıkışma kaçırmasında tedavi cerrahi değil medikaldir. Bunlar da antikolinerjik dediğimiz mesanenin kasılmalarını baskılayıcı ilaçlar oldukça faydalı onları kullanmak gerekiyor. Cerrahi tedavi ise stres inkontinansta tercih ettiğimiz bir de hem stres hem de urge inkontinans yani acil sıkışma inkontinansın birlikte olduğu kaçırma tiplerinde uyguladığımız bir cerrahi tedavidir. Günümüzde cerrahi tedavi de mesaneyi alttan yukarı destekleyici tedaviler ön plandadır. Bunlar içerisinde tarihsel gelişim şeklinde birçok tedaviler yapılmış olmakla beraber son yöntem tot dediğimiz bir yöntemdir. Tot yönteminde yaklaşık 30 cm uzunluğunda1 cm eninde özel bir mac dediğimiz preparat mesaneyi alttan yukarıya desteklemek için kullanılır ameliyatta. Bu sayede öksürmek, gülmek, hapşırmak gibi aktivitelerde kaçan idrar durmuş olur. Bu ameliyat yaklaşık 15 dakikada oluyor. Hastalar aynı gün evlerine rahatlıkla taburcu edilebiliyor veya en fazla bir gün sondalı kalıp ertesi gün sondası çekilip evlerine taburcu ediliyor. Bu ameliyat ile yaklaşık oranında başarı elde etmek mümkün. Seçilmiş olgularda hastayı iyi seçerek kimlere yapmak gerektiğini iyi bilerek yapılırsa başarı şansı oldukça yüksektir.
Kadınlarda İdrar Kaçırma Hangi Yaş Grubunda Daha Çok Görülür? 00:31
Kadınlarda İdrar Kaçırma Hangi Yaş Grubunda Daha Çok Görülür? 74 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Şahin, İdrar Kaçırma Hakkında Bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; Prostat Büyümesi, Böbrek Ve İdrar Yolları Taşları, İdrar Yolları Tıkanıklığı, İktidarsızlık, Kısırlık, İdrar Kaçırma, Böbrek, Mesane, Prostat Ve Yumurta Kanserleri , İdrar Yolu İltihapları, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Ürolojik Organ Yaralanmalarının Tedavisiyle Birlikte Ve Açık Cerrahi Ameliyatlar Yanında, Endoskopi Ve Laparoskopi Gibi Modern Teknolojik Yöntemlere Dayalı Kapalı Ameliyatlar Da Gerçekleştirilir. www.hastane.fatih.edu.tr kadınlarda İdrar Kaçırma Hangi Yaş Grubunda Daha Çok Görülür? yaklaşık Bayanlarda 60- 70’li Yaşlarda Daha Sık Gözüküyor İdrar Kaçırma Ama Hamilelik Sonrası Çok Doğum Sonrası 40-50’li Yaşlarda Da Çok Gözüküyor. Bazen Çocuk Yaş Grubunda Dahi İdrar Kaçırma Lar Olabilir.
Hayat Şakaya Gelmez! / Üroloji 00:28
Hayat Şakaya Gelmez! / Üroloji 51 izlenme - 3 yıl önce Prostat büyümesi, böbrek hastalıkları, idrar yolu iltihaplanmaları günümüzde sıkça görülmektedir. Bu hastalıklardan şüphelenildiği anda üroloji uzmanına başvurulması gerekir. www.hastane.fatih.edu.tr Bana bir şey olmaz. Olur mu acaba? Yok yok olmaz. Ya olursa? Hayat şakaya gelmez. Prostat büyümesi, böbrek hastalıkları, idrar yolu iltihaplanmaları günümüzde sıkça görülmektedir. Bu hastalıklardan şüphelenildiği anda üroloji uzmanına başvurmak gerekir. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hastamız değil, en yakınımızsınız.
Kadınlarda idrar kaçırma ne sıklıkta görülür? 00:54
Kadınlarda idrar kaçırma ne sıklıkta görülür? 51 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Şahin, idrar kaçırma hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde ; prostat büyümesi, böbrek ve idrar yolları taşları, İdrar yolları tıkanıklığı, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, böbrek, mesane, prostat ve yumurta kanserleri , idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ürolojik organ yaralanmalarının tedavisiyle birlikte ve açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatlar da gerçekleştirilir. www.hastane.fatih.edu.tr Kadınlarda idrar kaçırma ne sıklıkta görülür? Kadınlarda idrar kaçırma yaş grubuna göre değişmekle beraber yaklaşık her iki üç kadından bir tanesinde idrar kaçırma mevcuttur. Genç yaşlarda olabileceği gibi her yaşta da gözükür ama en çok ileri yaşlarda özellikle huzurevinde kalan yaş grubunda daha çok idrar kaçırma meydana geliyor. Bunların çoğu hastalıklarını sakladığı için gerçek sıklığı toplumda bilinmez. Birçok kişi hastalığını doktora geldiğinde söylemez. Doktorun özel çabaları sayesinde ancak açılabilir ve tedaviyi başlatabilir.