Hoşgeldiniz!

dental

Kırık Diş Nasıl Tedavi Edilir 02:14
Kırık Diş Nasıl Tedavi Edilir 539 izlenme - 2 yıl önce "Diş mine tabakası çeşitli sertlik ölçüm derecelerinde sınıflandırmaya dahil edilmiş ve dünya üzerinde bulunan birçok maddeden daha sert olduğu kabul edilmiştir"Fakat yine de bazı ani ve sert durumlarda dişlerimiz kırılabiliyor. Yüz üstü düşmelerde özellikle ön dişler, sert kabuklu bir kuruyemişi kırmaya çalışırken de arka dişlerimiz kırılabiliyor. Ya da bir gazoz kapağını dişimizle açmaya çalıştığımızda dişimiz kırılabilir. Çürük varlığında direnci iyice azalmış olan bir diş en ufak bir travma ile kırılabilir.
Dental implant nasıl yapılır? 02:08
Dental implant nasıl yapılır? 801 izlenme - 6 yıl önce
pal kamera 00:47
pal kamera 476 izlenme - 8 yıl önce eğitim amaçlı dökümantasyon.
Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır? 04:03
Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır? 213 izlenme - 4 yıl önce • Diş ipi kullanımı fırçalamadan sonra yapılmalıdır. • Diş ipi her iki elimizin işaret parmağına dolanarak ve başparmağımızın yardımıyla kullanılır. • Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş hareketlerle ve kontrollü olarak geçirin. • Dişetini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçının. • Diş ipini her dişin çevresinde c harfi çizecek şekilde ileri-geri yukarı-aşağı hareket ettirerek ara yüzü temizleyin. • Aynı işlemi her dişinizde tekrar ederek tüm dişlerinizi tam olarak yemizleyin. • Bu şekilde kullanamayan hastalarda sapan şeklinde alt ve üst çeneye uygun olarak açılandırılmış bir taşıyıcı üzerine sabitlenmiş diş ipi ihtiva eden hazır araçlar kullanılabilir.
Bayram Dental Polikliniği 03:03
Bayram Dental Polikliniği 157 izlenme - 4 yıl önce Ağız Sağlığı İçin Doktorunuza Gidiniz
KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ? 00:37
KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ? 103 izlenme - 2 yıl önce Öncelikle ağrısız bir çalışma olması için dişe anestezi yapılarak başlanır. Daha sonra çürük oluşan kısım temizlenir ve iltihaplı pulpa çıkarılır. Kök kanalındaki tüm sinir ve doku artıkları temizlenme işlemi uygulanır. Kök ucuna kadar kanallar genişletilir ve uygun solüsyonlarla kanal yapılır. http://www.drdental.com.tr/klinik-cihazlar/endodontik-cihazlar
Apeks Dental 05:24
Apeks Dental 108 izlenme - 4 yıl önce İmplant
Dental Treatment Abroad Dentistry Abroad Dental Ca 00:51
Dental Treatment Abroad Dentistry Abroad Dental Ca 230 izlenme - 8 yıl önce dental care antalya provides cheap dental care and dental implants for patients looking for cheap dental care abroad. dental care antalya works with a network of experienced dentist in turkey
Beyazlatma 00:54
Beyazlatma 149 izlenme - 4 yıl önce Diş beyazlatma için 2 yöntem uygulanabilir. Bunlardan biri klinikte hekim tarafından hastaya uygulanan ve yaklaşık 1 saat süren özel kimyasal ajanların ve farklı dalga boylarındaki ışık cihazlarının kullanıldığı ofis tipi beyazlatmadır. Diğeri ise, hekimin hastanın dişlerinden ölçü alarak kişiye özel ince bir plak oluşturup, hekimin direktifleri doğrultusunda hastanın kendi kendisine bu plaklara beyazlatma ajanları koyarak (evde- home bleaching) uygulayabileceği beyazlatma türüdür.
Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır? 02:58
Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır? 132 izlenme - 4 yıl önce Dişlerin iç, dış ve çiğneme yüzeylerinden bakteri plağını ve yiyecek artıklarını uzaklaştırmanın en etkili yolu dişlerin doğru fırçalanmasıdır. Çürük ve dişeti hastalığı oluşumunun engellenmesi sürekli ve iyi bir ağız bakımı ile mümkündür: • Dişlerinizi sabah kahvaltıdan sonra ve akşam uyumadan önce olmak üzere iki defa, tavsiye edilen diş fırçalama tekniği ile en az üç dakika fırçalayın. • Diş fırçanızın ulaşamadığı bölgelerdeki ve diş aralarındaki bakteri plağını diş ipi veya diş arası temizleyicilerle iyice temizleyin. • Florlu bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın. • Sağlıklı ve dengeli beslenin. • En az 6 ayda bir olmak üzere düzenli olarak diş hekiminize muayene olun.
Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır 01:26
Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır 35 izlenme - 2 yıl önce Fırçalama da önemli olan,fırçalama süresidir.Fırçalama süresini yaklaşık 2 dakika kadar uzatmak gerekiyor.Her bir dişi yaklaşık 10 sn. kadar fırçalamak gerekiyor.Fırçayı 45 derecelik bir açıyla tutar.Dişlerin hem ön hem de arka yüzeylerini fırçalamak gerekir. www.drdental.com.tr
Doğru Diş Fırçalama Uygulanmaz Dişler Zarar Görür Mü? 02:03
Doğru Diş Fırçalama Uygulanmaz Dişler Zarar Görür Mü? 61 izlenme - 4 yıl önce * Diş fırçalarken ağzın her bölgesine ulaşabilen küçük başlı, düz yüzeyli ve kılları yuvarlatılmış fırçalar tercih edilmelidir. * Fırça sapı düz olmalı ve avuç içinin kavrayabileceği uzunlukta olmalıdır * Fırça kılları naylon ve yumuşak olmalıdır. Renkli kıllar ve farklı yönlerdeki kılların varlığı fırçanın etkinliğini düşünüldüğü kadar arttırmamaktadır. * Kılları yıpranmış ve dökülmüş fırça kullanılmamalıdır. Diş fırçası 3 ayda bir değiştirilmelidir. * Hangi diş macununu kullanırsanız kullanın ya da hangi ağız gargarasını kullanırsanız kullanın diş fırçası ve dişipi - dişarası fırçasını düzgünce kullanmıyorsanız dişleriniz çürür ve dişeti hastalıkları oluşur. Asıl olan diş fırçalamak ve dişipi – dişarası fırçası kullanmaktır. * Diş fırçalarken dişlere fazla bastırmadan dişler fırçalanmalıdır. Özellikle daha iyi temizlendiği düşüncesi ile fazla bastırarak ileri geri diş fırçalayanlarda uzun yıllar sonra derin diş aşınmaları (abrazyon) görülmektedir.
Gülüş Tasarımı Nedir? 03:51
Gülüş Tasarımı Nedir? 53 izlenme - 4 yıl önce Estetik bir gülüş için yapılan revizyonun amacı, dişler, diş eti, dudak, kas, iskelet yapısı ve eklemleri kapsayan, uyumlu ve istikrarlı bir çiğneme sistemi geliştirmektir. Özetle gülüş tasarımı; hekimliğin ve sanatın birlikte uygulanarak, ideal gülüşün sağlanmasıdır. Beyazlatma, lamina veneer ve ortodonti tedavisi gülüş tasarımı içerisinde yapılabilecek tedaviler arasındadır.
All Smiles Family Dentistry : Dental Implants in Tarzana, CA 00:55
All Smiles Family Dentistry : Dental Implants in Tarzana, CA 2 izlenme - 4 ay önce All Smiles Family Dentistry is proud to offer dental implants for our patients. Dental implants are roots placed in your mouth for either permanent teeth to be placed on or ones that you can remove. Our ( https://www.allsmilesdentisttarzana.com/dental-services/dental-implants/ ) Dental Implants Tarzana is made to look and function like real teeth, and you may not even notice a difference. Address:- 18456 Clark St, Tarzana, CA 91356 Phone:- (818) 343-2244 My Official Website:- https://www.allsmilesdentisttarzana.com/ Google Plus Listing:- https://plus.google.com/113291631534815572357
Dental Agoura Hills CA | Dental Hidden Hills CA 01:03
Dental Agoura Hills CA | Dental Hidden Hills CA 3 izlenme - 7 ay önce AGOURA DENTAL GROUP provides the best in class Dentistry Service in California at an outstanding value. We provides our patients personalized dental care with 100% satisfaction Guaranteed. To Book your appointment please call us on (818)735-3800 or visit at www.agouradental.com For Further Queries.
Dental Clinic CA| Oral healthcare experts CA 01:03
Dental Clinic CA| Oral healthcare experts CA 1 izlenme - 2 ay önce Looking for a reliable solution to all your oral health woes? Call Us Today! For A Free Examination! www.agouradental.com Exemplary oral health services - Get A FREE Examination with Us Today! Do you want relief from that cavity or looking for a smile makeover? Dental Calabasas CA, branch of Agoura Group are the pioneers in the dental industry in CA. Every service is tailored to provide treatments to the patients in the most relaxed and comfortable environment. Some of the procedures available are: - Emergency Dentistry - Dental Bonding - Dental Braces - Teeth Whitening - Deep Cleaning - Inlays and Onlays - Smile Makeovers Agoura Office Phone: +1 (818) 735-3800 Email: AgouraDental@gmail.com Website: www.agouradental.com
Dental Thousand Oaks Ca | Dental Hidden Hills Ca 01:08
Dental Thousand Oaks Ca | Dental Hidden Hills Ca 3 izlenme - 8 ay önce AGOURA DENTAL GROUP provides premium dentistry at an outstanding value. We are committed to providing our patients with the personalized dental care they deserve with 100% satisfaction gauranteed. To book an appointment call on (818)735-3800 or visit at www.agouradental.com For Further Queries.
Tamiami Dental Center : Certified Dental Implants in Miami, FL 00:54
Tamiami Dental Center : Certified Dental Implants in Miami, FL 1 izlenme - 3 ay önce Have you lost a tooth while eating or during a sporting activity? Do you have any large gaps in your smile? Does eating and speaking sometimes cause a bit of pain? Miami Dental implant ( http://www.tamiamidentalcenter.com/services/dental-implants/ ) from Tamiami Dental Center can help create healthier, more stable smiles that last. For anyone with any of the above-mentioned issues, dental implants might just be the perfect course of action for a brighter smile. Address:- 13232 SW 8th Street, Miami, FL 33184 Phone:- 305-553-9655 My Official Website:- http://www.tamiamidentalcenter.com/ Google Plus Listing:- https://www.google.com/maps?cid=2502979716414073200&hl=en&_ga=2.173559851.909476991.1512372620-1693856279.1489034181
Dental Agoura Hills CA 01:12
Dental Agoura Hills CA 1 izlenme - 4 ay önce Agoura Dental Group supplies a wide variety of oral care services in Agoura Hills, Oak Park, Malibu, Westlake Village, and the adjoining regions. The group has two state of the art offices situated at Agoura Hills and Canoga Park and has been in operation since 2006. They offer almost all varieties of dental health treatments to patients of every age group including emergency dentistry, dental bridges, cosmetic dentistry, porcelain dental veneers, smile makeovers, teeth whitening, and much more. The central objective of Dental Agoura Group is to provide their patients with superior quality service and make them feel as comfortable as possible at their clinics.
Best Dental Braces At Tamiami Dental Center in West Miami, FL 01:02
Best Dental Braces At Tamiami Dental Center in West Miami, FL 1 izlenme - 4 ay önce At Tamiami Dental Center, our tamiami dentist first goal, from the moment you walk in the door, is to earn a feeling of trust. Dental braces in West Miami (http://www.tamiamidentalcenter.com/services/dental-braces-miami-fl/) consist of a system of metal brackets, wires, and bands. The brackets are attached to the front of your teeth and are connected to each other through the use of a metal wire and bands. As we adjust the wire, the braces guide your teeth to their ideal positions in your smile. My Official Website:- http://www.tamiamidentalcenter.com/ Google Plus Listing:- https://plus.google.com/102307361357057978825 Address:- 13232 SW 8th Street, Miami, FL 33184 Phone:- 305-553-9655
Dental Hidden Hills CA | Dental Calabasas CA 01:10
Dental Hidden Hills CA | Dental Calabasas CA 1 izlenme - 5 ay önce At Agoura Dental Group, the practice philosophy is to transform the expertise of their patients at the dental office hassle-free. The group of Dentists Calabasas CA working for this group is dedicated to helping their clients to understand the association between a healthy oral health and a healthy overall health. The best dentists Malibu CA working for this specific service listens to their patients, such that they can provide the patients with the smile they long for. They provide their clients with the confidence they require by improving their smile. In turn, it will create a sense of goodness. The state-of-art offices of Agoura Dental Group have the right infrastructure to serve the patients better.
Tamiami Dental Center : Dental Braces in Miami, FL 00:57
Tamiami Dental Center : Dental Braces in Miami, FL 1 izlenme - 5 ay önce Tamiami Dental Center provide braces to straighten your smile! Straighter teeth not only offer a more beautiful appearance, but can also improve your oral health. You’re probably asking yourself “Where can I find dentist braces near me?” We’re here to answer that question for you. Call 305-553-9655 today to make your appointment with one of our dentists and learn more about ( http://www.tamiamidentalcenter.com/services/dental-braces-miami-fl/ ) dental braces in Miami, Florida. Address:- 13232 SW 8th Street, Miami, FL 33184, USA Phone:- 305-553-9655 My Official Website:- http://www.tamiamidentalcenter.com/ Google Plus Listing:- https://www.google.com/maps?cid=2502979716414073200&hl=en&_ga=2.173559851.909476991.1512372620-1693856279.1489034181
Apex Design Build - Dental And Medical Office Design, Space Planning And Construction İn Chicago 02:15
Apex Design Build - Dental And Medical Office Design, Space Planning And Construction İn Chicago 3 izlenme - 1 yıl önce http://www.apexdesignbuild.net/ - APEX Design Build is a visionary leader in fully integrated design and construction of dental and medical practices. We provide exceptional value by combining design and construction expertise to mitigate risk, save time and cost, and create total project accountability. The APEX team is proud to include talented designers, architects, project managers and construction experts. To schedule your free consultation, contact us at: http://www.apexdesignbuild.net/ - 847.744.8185
Dental Agoura Hills CA | Dental Oak Park CA 01:07
Dental Agoura Hills CA | Dental Oak Park CA 1 izlenme - 6 ay önce AGOURA DENTAL GROUP provides the best in class Dentistry Service across California at an outstanding value. We provides our patients personalized dental care which they deserved with 100% satisfaction Guaranteed. To Book your appointment please call us on (818)735-3800 or visit at www.agouradental.com.
Wh Synea Wa 62 A Ürün İncelemesi 01:41
Wh Synea Wa 62 A Ürün İncelemesi 4 izlenme - 2 yıl önce Ürün fiyat ve özellikleri için lütfen linki tıklayın .. http://www.drdental.com.tr/wandh-synea-wa-62-a?search=synea www.drdental.com.tr
Best Dental Service At Apple Dental Group in Doral, FL 00:57
Best Dental Service At Apple Dental Group in Doral, FL 0 izlenme - 3 ay önce At Apple Dental Group we know that many of our patients are concerned about dental implant cost. Please don't let that prevent you from considering this natural-looking, comfortable and permanent solution to damaged, diseased or missing teeth. Call at 305-250-1020 for more information about (http://www.dentistmiamisprings.com/dental_implants.php) Doral dental or visit our website. My Official Website:- http://www.dentistmiamisprings.com/ Google Plus Listing:- https://www.google.com/maps/place/Apple+Dental+Group/@25.822225,-80.2842686,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x0:0x128d74465ce70e7!8m2!3d25.822225!4d-80.2820799?hl=en Address:- 11 N Royal Poinciana Blvd Suite 200, Miami Springs, FL 33166 Phone:- 305-250-1020