Hoşgeldiniz!

depresyon tedavisi

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır? 01:31
Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır? 202 izlenme - 2 yıl önce http://www.migrostv.com/depresyon-tedavisi-nasil-yapilir/ Dr. Nedim Havle depresyon ile ilgili sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor. Çağımızın hastalığı depresyonun büyük küçük herkesin başına gelebileceğinden bahsetmişyik. Peki, Depresyon tedavisi nasıl yapılır? Cevabı şimdi MigrosTV’de!
Çocuklarda Depresyon Nasıl Tedavi Edilir? 01:26
Çocuklarda Depresyon Nasıl Tedavi Edilir? 212 izlenme - 2 yıl önce Korto Psikolojik Danışmanlık'tan Uzman Psikolog Şebnem Yüksel'den çocuk psikolojisi hakkında bilgiler alıyoruz. Çocuklarda depresyon nasıl tedavi edilir, yanıtı videomuzda. http://migrostv.migros.com.tr/
Uzman Dr. Dilara Karahan Hamilelik Döneminde Depresyon Tedavisini Anlatıyor 17:53
Uzman Dr. Dilara Karahan Hamilelik Döneminde Depresyon Tedavisini Anlatıyor 251 izlenme - 5 yıl önce uzman dr. dilara karahan hamilelik döneminde depresyon tedavisini anlatıyor
Depresyon Tedaviden Sonra Tekrar Ortaya Çıkar mı? 01:03
Depresyon Tedaviden Sonra Tekrar Ortaya Çıkar mı? 137 izlenme - 2 yıl önce http://www.migrostv.com/depresyon-tedaviden-sonra-tekrar-ortaya-cikar-mi/ Rahatlıkla “çağımızın hastalığı” diyebiliriz depresyon için. Depresyon atakları büyük küçük herkesin karşısına çıkabiliyor. Fakat çeşitli yöntemler ile tedavisi de mümkün. Peki, depresyon tedaviden sonra tekrar ortaya çıkar mı? Hastalığın tekrarlama ihtimalini Dr. Nedim Havle‘ye danıştık. Cevabı şimdi MigrosTV’de!
Manik depresyon nedir? 02:02
Manik depresyon nedir? 22 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç, manik depresyon hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Psikiyatri ve psikiyatr; akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri, düşünce davranış ve duygu değişiklikleri gibi hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Ruh-zihin gibi kavramların bedenin işlevlerinden bağımsız olduğu düşüncesi yaygındır. Bizler mesleğimize adını veren ruh kavramının beyin, duygu, düşünce ve davranışlarla olan ilişkisi irdeliyoruz. Manik depresyon nedir? Halk arasında manik depresif hastalık olarak bilinen durum psikiyatride iki uçlu duygu durum bozukluğudur. İki uçlu duygu durum bozukluğunun iki uçlu denmesinin sebebi bir ucunda depresyonun bir ucunda da maninin yer almasıdır. Depresyon hepimizin bildiği gibi ilgi ve zevk kaybı çökkün ve depresif duygu durum hayattan keyif almama yorgunluk bitkinlik kronik ağrılar uyku bozuklukları cinsel isteksizlik hareketlerde yavaşlama gibi belirtilerle kendini gösterebilirken, mani ise tam tersi olarak aşırı hareketlilik neşe coşkun duygu durum hiç bitmeyen bir enerji çok az uykuya rağmen uykusunu almış olarak uyanma hatta bazen hiç uyumadan çok enerjik bir şekilde hayatını devam ettirme anormal düşünceler büyüklük sanrıları üstünlük duyguları gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Ve bazen aşırı sinirlilik egzitasyon dediğimiz çok ileri düzeyde agresif tutumlar sergileyebilir hastalar. Bu mani ve depresyon bazen birbirinin arkasından gelir birbirini takip eder. Hasta öncelikle depresyonla başlar bir durgunluk atağı geçirdikten sonra aşırı bir hareketliliğe başlayabilir. Bu durum çok ciddi bir durumdur. Mutlaka ilaç tedavisi ile takip edilmesi gerekir hatta çoğu zamanda hospitalizasyon yani hastane yatışı gerekmektedir. Böyle durumlarda bazen ilk ataklarda aileler fark edememekteler. Ailelerin bunu fark etmesi ve bir uzmana başvurması gerekmektedir.
Depresyon tedavisinde terapinin onemi nedir? 01:56
Depresyon tedavisinde terapinin onemi nedir? 14 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç, depresyon tedavisi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Psikiyatri ve psikiyatr; akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri, düşünce davranış ve duygu değişiklikleri gibi hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Ruh-zihin gibi kavramların bedenin işlevlerinden bağımsız olduğu düşüncesi yaygındır. Bizler mesleğimize adını veren ruh kavramının beyin, duygu, düşünce ve davranışlarla olan ilişkisi irdeliyoruz. Depresyon tedavisinde terapinin önemi nedir? Psikoterapi, bütün psikiyatride olduğu gibi oldukça önemlidir. Özellikle depresyonda da önem arz etmektedir. Dirençli depresyonlarda tedaviye cevap vermeyen depresyonlarda psikoterapi eklendiğinde cevap alınabilmektedir. İlaç tedavisi kadar önemlidir diyebilirim. Çünkü insan sadece biyolojik bir varlık değildir aynı zamanda psikolojik ve sosyal bir varlıktır. Depresyon, ilaç tedavisiyle hastalığın biyolojik tarafı tedavi edilirken psikolojik ve sosyal tarafı ise psikoterapilerle çözülmektedir. Psikoterapilerin çok çeşitleri vardır. Farklı psikoterapi yöntemleri vardır. Ama hangisi olursa olsun iyi bir terapist ve terapistle kurulmuş iyi bir psikoterapik bağ oldukça faydalı olmaktadır. Önemli olan psikoterapide terapinin şeklinden daha ziyade psikoterapistle kurulan terapatik bağdır. Güven ilişkisidir. Bu ilişki kurulduğu zaman hastalar çoğu zaman fayda görmektedirler. İlaç tedavisine ek olarak psikoterapi kullanıldığında uzun vadeli etkileri iyileştirici etkileri olmaktadır. İlaç tedavileri bırakıldıktan sonra eğer psikoterapi eklenmezse hastalık daha sık tekrar etmektedir. Psikoterapi ise kişinin kalıplaşmış davranışları otomatik düşünceleri bilişsel şemalarını düzelterek kişinin ilacı bıraktıktan sonra da davranışlarını tümden yenilemesiyle hastalığın tekrarlamasını önlemekte kişiye önemli farkındalıklar sağlamaktadır.
Antidepresan kullanımında nelere dikkat edilmelidir? 01:42
Antidepresan kullanımında nelere dikkat edilmelidir? 11 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç, antidepresan kullanımı hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Psikiyatri ve psikiyatr; akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri, düşünce davranış ve duygu değişiklikleri gibi hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Ruh-zihin gibi kavramların bedenin işlevlerinden bağımsız olduğu düşüncesi yaygındır. Bizler mesleğimize adını veren ruh kavramının beyin, duygu, düşünce ve davranışlarla olan ilişkisi irdeliyoruz. Antidepresan kullanımında nelere dikkat edilmelidir? Antidepresan kullanımı son günlerde oldukça artmıştır. Bunun birkaç nedeni var. Özellikle psikiyatri dışındaki hekimler tarafından çokça reçete edilmesi toplumda artan farkındalıktan dolayı bu ilaçlara yönelimin artmış olması bir de arkadaş komşu tavsiyesi ile bu ilaçların eczaneden uzman önerisi olmadan alınması gibi nedenlerle çok artmıştır. Ancak bunun çok büyük riskleri vardır. Bir uzman önerisi olmadan antidepresan almak bazen ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Antidepresanlarla ilgili karşılaştığımız en sık yakınma bu ilaçların yan etkileridir. Bunların başında kilo alma iştahın açılması bir takım uykuyla ilgili sorunlar çok uyutma ya da uykuyu bozma bazen de cinsel yan etkilerdir. Bu yan etkilerin önemli bir kısmı birkaç aydan sonra kendiliğinden kaybolur kilo alma ile ilgili de iki ayda eğer dikkat edilirse bazı antidepresanların kilo aldırma özelliği de etkisi de kaybolmaktadır. Özellikle tedavinin ilk başındaki iki üç ay biraz diyetle dikkatli olunursa kilo alınmayabilir. Antidepresanların diğer yan etkileri ise başka ilaçlar eklenerek ilaca başlayan uzman hekim tarafından azaltılabilmektedir.
Depresyon Tedavisi Nedir? 00:48
Depresyon Tedavisi Nedir? 6 izlenme - 1 yıl önce Depresyon tedavisinde yoğun olarak kullanılan en bilindik, en yararlı, en sınırlı yöntem kısa sürede bize verdiren yöntem yine bilinçsel davranışları terapi tekniğidir. Burada biz depresyona giren kişi ya da depresif ruh halini yaşayan kişinin hayatında ki bütün döngüleri listelemesini isteriz. Tekrardan kendisini daha iyi hissettirecek davranışsal, düşünsel ya da sosyal olarak neyin kendini daha iyi hissettiriyorsa yer değiştirmesi için farklı alternatif yöntemler konular araştırılır ve onun için birlikte karar verilerek kendi yaşamını daha kaliteli daha işlevsel hale getirmek için ev çalışmaları ev ödevleri kişilere verilebilir.
Depresyonun cinsiyet ile alakası var mıdır? 01:09
Depresyonun cinsiyet ile alakası var mıdır? 10 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç, depresyon hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Psikiyatri ve psikiyatr; akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri, düşünce davranış ve duygu değişiklikleri gibi hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Ruh-zihin gibi kavramların bedenin işlevlerinden bağımsız olduğu düşüncesi yaygındır. Bizler mesleğimize adını veren ruh kavramının beyin, duygu, düşünce ve davranışlarla olan ilişkisi irdeliyoruz. Depresyonun cinsiyet ile alakası var mıdır? Depresyon kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor. Bunun birçok nedeni var. Hem biyolojik nedeni var hem de psikososyal nedenleri var. Biyolojik nedenleri hormonlara bağlanabiliyor. Ama psikolojik nedenleri arasında kadınların iş yükünün ağırlığı rol dağılımında daha ezilen durumda kalmaları ve de hep özveride bulunması gereken kendini gerçekleştirmesi engellenen bireyler olması depresyonun ortaya çıkışında etkili olabilmektedir kadınlarda. Ayrıca kadınların daha duygusal hassas bir yapıda olmaları onların duyarlılıkları da bazen depresyon olarak kendilerine olumsuz bir şekilde geri dönebilmektedir. Dediğim gibi biyolojik psikolojik ve sosyal nedenlerle kadınlarda depresyon iki kat daha sık görülmektedir.