Hoşgeldiniz!

dersim katliamı

Dersim Katliamı 28:57
Dersim Katliamı 1.258 izlenme - 2 yıl önce Aç Kurtların Devri Olan Bir Katliam Daha Dersim Katliamı
90 Yaşındaki Dersim Tanığı Katliamı Anlattı 03:44
90 Yaşındaki Dersim Tanığı Katliamı Anlattı 30 izlenme - 6 ay önce Dersim İsyanı veya Dersim Katliamı; Tunceli ili'nde 1937-38 yıllarında merkezi hükumetle Dersim aşiretleri arasındaki anlaşmazlıklar sonucu yaşanan olaylara verilen isimdir. Dersim'de mutlak devlet hakimiyetini sağlamak için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından harekât düzenlendi. Harekât neticesinde bölgede yaşayan 13.000'den fazla sivil ile 110 asker öldü ve 12.000'e yakın insan zorunlu göçe tabi tutuldu.[1]
Sakına & Anadolu Quartet - Hay Way Zaman 04:49
Sakına & Anadolu Quartet - Hay Way Zaman 57 izlenme - 1 yıl önce 'Hay Way Zaman-Dersim'in Kayıp Kızları' yüzlerce kayıp kızdan biri Emoş Gülver'in yaşamı üzerinden Dersim Katliamı'nı anlatıyor. 1938 Dersim Katliamı'nda ailesi öldürüldüğünde Emoş Gülver 5-6 yaşlarındadır. Tesadüfen kurtulan ve asıl adı Elif olan Emoş'u katliama katılan bir subay alır ve İstanbul'a götürür. Gülver, 75 yıl sonra kızıyla birlikte köklerine yolculuğa çıkar. Köyünü, katliam yerini bulur ve katliamdan tesadüfen kurtulan amcasının oğlu ile buluşur. Biri Türk ve Sünni, diğeri Kürt ve Alevi iki amca çocuğunun ilişkileri, sorgulamaları, yargılamaları, hasretliği ve ayrılık anları… Emoş'un kızı tüm bu süreci annesiyle birlikte yaşar. İlk kez, annesinin ailesinden birilerini tanır. Dersim Katliamı'nda görev yapmış askerler de o gün parçası oldukları vahşeti, gördüklerini ve bugün hissettiklerini anlatıyor. "Hay Way Zaman" geçmişe ve hayata dair bir ağıt...
1938 Dersim Katliamı Belgeseli - Part 1 11:40
1938 Dersim Katliamı Belgeseli - Part 1 19 izlenme - 11 ay önce 1938 Dersim Katliamı Belgeseli dersim katliamı
Dersim Alevi Katliamını Atatürk Yaptı ve  Pir Seyid Rızayı Astı (1938) 04:00
Dersim Alevi Katliamını Atatürk Yaptı ve Pir Seyid Rızayı Astı (1938) 7 izlenme - 6 ay önce Dersim Alevi Kürt (Zaza-kurmanc) Katliamını Atatürk Yaptı.. Seyid Rıza Şıxhasan Aşireti (Ocağı)'ndan Alevi dedesiydi ve Sırf ölümlere karşı çıktığı için seyid rızayıda idam etti..
Soğuk Bir Bahar Günü - A Cold Spring Day 10:09
Soğuk Bir Bahar Günü - A Cold Spring Day 18 izlenme - 1 yıl önce Dersim ’38 anısına Ayşe Tütüncü'nün düzenlediği kolajı 48 müzisyen çaldı. Hep beraber dinliyoruz.
Mehmet Bayrak - Alevi Düşmanı Rıza Zelyut'un Dersim Katliamını İnkarı 06:06
Mehmet Bayrak - Alevi Düşmanı Rıza Zelyut'un Dersim Katliamını İnkarı 1 izlenme - 6 ay önce Mehmet Bayrak - Alevi Düşmanı Rıza Zelyut'un Dersim Katliamını İnkarı Dersim Alevi Kürt (Zaza-kurmanc) Katliamını Atatürk Yaptı.. Seyid Rıza Şıxhasan Aşireti (Ocağı)'ndan Alevi dedesiydi ve Sırf ölümlere karşı çıktığı için seyid rızayıda idam etti..