Hoşgeldiniz!

devlet tiyatrosu

TBMM’de Kadın Tiyatrocular Sahneye Çıkarılmadı 03:08
TBMM’de Kadın Tiyatrocular Sahneye Çıkarılmadı 2.746 izlenme - 4 hafta önce TBMM Çanakkale Şehitlerini anma etkinliğinde, Devlet Tiyatroları'nın 3 gün provasını yaptığı gösteriye 1 saat kala, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın da katılacağı gösteride kadın oyuncuların sahneye çıkması engellendi.
Devlet Tiyatrosu'nda Ensest ve Grup Seks Propagandası 03:40
Devlet Tiyatrosu'nda Ensest ve Grup Seks Propagandası 5.808 izlenme - 3 yıl önce Devlet Tiyatroları'nın İstanbul sahnelerinde sergilenen ve hem ensest ilişkiyi hem de grup seksi sıradan bir eylem gibi gösteren "Çirkin" isimli oyun, demokratından muhafazakarına, bütün izleyicilerin tepkisini çekiyor. Ünlü bir kezban atasözünde dendiği gibi 'Çekemeyen anten taksın'
Anna Karenina - Ankara Devlet Tiyatrosu 00:59
Anna Karenina - Ankara Devlet Tiyatrosu 350 izlenme - 3 ay önce 19. yüzyıl Rusya’sında aristokrasi varlığını sürdürmekte, toplum yazısız kurallarını birer anayasa gibi bireylerin ceplerine sokmaktadır. Hayatın tesadüfle var olan gerçekliği ise toplumsal kurallarla onulmaz bir savaş içindedir. Anna Karenina, Kont Vronski’yi ilk kez bir tren garında görür. Kont Vronski de Anna’yı… Toplumun kurallarının sorgulanacağı, zaman zaman da toplumun kurallarının bireyi sorgulayacağı o büyük hikâye bir tren garında böylece başlar…
İhanet - Ankara Devlet Tiyatrosu 00:56
İhanet - Ankara Devlet Tiyatrosu 393 izlenme - 6 ay önce 1930’lu yıllar. Ankara Samanpazarı’nda bir konakta yaşayan iki kız kardeş Sacide ve Macide arasında gizli bir rekabet yaşanmaktadır. Ta ki Sacide zenginliği ve debdebeyi tercih edene kadar. Ama bu, rekabeti sona erdirmez aksine körükler. Fonda 30’lu yıllar Ankara Radyosu. Müzeyyen Senar’ın üslubu ile hayat şarkılardaki gibi akmakta.
Devlet Tiyatrosunda ensest propagandası! 03:40
Devlet Tiyatrosunda ensest propagandası! 5.199 izlenme - 5 yıl önce Geçtiğimiz yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Gelişmiş ülkelerin hiç birinde devlet eliyle tiyatroculuk yapılmaz" diyerek sert bir şekilde eleştirdiği De...
Leblebici Horhor - Trabzon Devlet Tiyatrosu 00:40
Leblebici Horhor - Trabzon Devlet Tiyatrosu 337 izlenme - 6 ay önce Hurşid Bey, Şile tarafında gezinip dururken bir kız görür. Bey, kızı çok beğenir. Kız da Beyi görünce alı al, moru mor olur. Ama kızın babası Horhor Ağa bu aşka onay verir mi hiç... Efendim bakmayın siz onun öyle “höngür de höngür” ağlayıp, mazlum edalarında kızını aradığına. Ne yontulmamış kerestedir oo... Az sonra gelecek görürsünüz... Yok, “Kızının köyde yavuklusu varmış. Adı da Kel Memiş miş. Yok, boy pos zebella gibiymiş, pehlivan Memiş miş miş.”. Allahtan erken davranan Hurşid Bey Fatma’yı konağa kaçırdı da Horhor Ağa için zor günler başlar oldu. Gel bakalım leblebici gel de gör gününü...
Tütüncü Dükkanı - Adana Devlet Tiyatrosu 00:45
Tütüncü Dükkanı - Adana Devlet Tiyatrosu 336 izlenme - 6 ay önce Emeği ile kazanan kimdir? Kim hırsızdır? İşini kılıfına uydurup dükkanında el altından mal satan mı yoksa o dükkanı soymaya kalkanlar mı? Hepsi mi? İki hırsız soygun yapmak için girdikleri tütün dükkanında mahsur kalınca insanlıklarını hatırlar.Hayat yaptığımız seçimler değil midir?
Sandalım Kıyıya Bağlı - İzmir Devlet Tiyatrosu 01:02
Sandalım Kıyıya Bağlı - İzmir Devlet Tiyatrosu 334 izlenme - 6 ay önce 20. yy, emperyalizmin göz diktiği Ortadoğu coğrafyasında onulmaz yaralar açmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun sahip olduğu zenginliklere gözünü diken Batı, imparatorluğu yıkmak için yan yana, barış içinde yaşayan halkları birbirine karşı kışkırtmış ve düşman etmiştir. O günlerde atılan kötülük tohumları, hala korkunç yıkımlara ve savaşlara neden olmaktadır. Bu sorunların en büyüğü ise etkilerini artarak, her gün gözlediğimiz göç olgusudur. Biri Türk, diğeri Rum iki Anadolu gencinin dostluğu etrafında anlatılan öykü, bu yaşanan felaketleri bu günün seyircisine aktarmayı hedeflemektedir. Usta yazar ve tiyatro sanatçısı Dinçer Sümer'in kaleme aldığı "Sandalım Kıyıya Bağlı" adlı epik eser; "Ayvuklalı Alekos ve Namazgahlı Şükrü Bey Destanı" alt başlığından da anlaşılacağı üzere şiirin, müziğin, dansın ve yer yer kahkaların yer yer gözyaşlarının arasında bize bir kez daha bu felaketlerin yaşanmaması adına ne yapmamız gerektiği hakkında düşünme imkanı sumaktadır. 1986'da 'Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü' kazanan eser, Ege'nin iki kıyısında barış, dostluk ve diyaloğun hakim kılınması için uzatılan bir kardeş eli, bir zeytin dalıdır.
Antrikot - Bursa Devlet Tiyatrosu 00:55
Antrikot - Bursa Devlet Tiyatrosu 209 izlenme - 5 ay önce Aldığı akademik eğitimin ardından, güç ve kariyer hedefine giden yolda, tüm değer yargılarını hiçe sayarak ilerleyen Baran, çevresi tarafından beğenilen, değer verilen biri olmayı başarır. Baran'ın zıtdı bir karakter olan çocukluk arkadaşı Mert'i bile kendine hayran bırakır. İçten içe Baran'a özenen Mert, gün geçtikçe inandığı değerleri yitirir, kendini tanıyamaz hale gelir. İş dünyası, sosyal hayat ve ikili ilişkilerinde başarı ve mutluluğu arayan bu iki arkadaş, sistemin, içini boşalttığı değersiz iki insana dönüşmüştür artık. Üstelik sevgilileri Gül ve Didem de bu duruma zemin hazırlayıp, olayların boyutunun daha da kötü bir hal almasına neden olur. Kapitalist sistemin, günümüz insanını getirdiği vahim hali anlatan Antrikot, etik, ahlak, sevgi, dostluk, başarı, mutluluk gibi kavramları yeniden sorgulatıyor... Karmaşık bir bulmacanın içinde, hayata dair yaptıkları seçimlerle, mutluluğun yolunu bulabilecekler mi?
Puntila Ağa ve Uşağı Matti - Bursa Devlet Tiyatrosu 00:30
Puntila Ağa ve Uşağı Matti - Bursa Devlet Tiyatrosu 242 izlenme - 6 ay önce Kapitalist düzende iyilik ve duygusallığın çoğu kez insanı yıkıma götürdüğünü, öte yandan kötülük ve acımasızlığın ayakta kalmayı sağlayan bir zorunluluk olduğunu anlatan oyun; ayıkken akılcı ve ferman dinlemeyen, sarhoşken tam tersi duruma gelen bir toprak ağasının öyküsüdür.
Osmancık - Ankara Devlet Tiyatrosu 00:56
Osmancık - Ankara Devlet Tiyatrosu 176 izlenme - 7 ay önce Osman Bey’in, cihan devleti olma hayalini gerçekleştirme destanıdır Osmancık… Bir göç tufanıdır Türkün hayatı. Orta Asya’nın Amuderya’sından, Söğüt'ün Domaniç’ine yürüyüşünün şanlı akışıdır Osmancık... Osmancık’tan, Osman Bey’e, Osmanlılara yürüyüştür bu…
Yedi Kocalı Hürmüz - Ankara Devlet Tiyatrosu 00:44
Yedi Kocalı Hürmüz - Ankara Devlet Tiyatrosu 156 izlenme - 5 ay önce Yedi tepe üzerine kurulmuş İstanbul'un, yedi iklim dört bucağa nam salmış yediveren gülü, altı kocalı Hürmüz'ün yedinciyle aşkı bulmasının komikli, absürtlü, entrikalı, şarkılı, danslı, şen şakrak hikayesi.
Muhteşem Diva - Ankara Devlet Tiyatrosu 00:56
Muhteşem Diva - Ankara Devlet Tiyatrosu 80 izlenme - 2 ay önce Oyunda, New York Manhattan’da yaşayan eksantrik karakter Florence Foster Jenkis’in gerçek hikayesi konu edilmektedir. 1940’lar; Florence Foster Jenkins müziğe fazlasıyla bağlı, tutkulu bir kadındır. Yıllardır içinde kalan opera şarkıcısı olma hayalini gerçekleştirmeye karar verir. Erkek arkadaşı St. Clair Bayfield ve piyanisti Cosme McMoon ona ellerinden gelen tüm yardımı yapacaktır. Karşınızda “ Unutulmaz sesi”, “ilginç yorumu” ve “göz alıcı performansıyla” Florence Foster Jenkins.
Savaş Alanı Gibi Kadın - Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 01:00
Savaş Alanı Gibi Kadın - Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 156 izlenme - 6 ay önce Yugoslavya iç savaşında tecavüze uğrayıp hamile kalan Dora bebeğini doğurmayı redderken, toplu mezar kazıcılarının ekibine psikolojik destek için gönüllü olan Amerikalı psikolog Kate’in yardımı ile yaşama geri dönme yollarını arar.Savaşın silahla, bombayla yarattığı yıkımdan daha şiddetli ve vahşet dolu yıkımı kadının kimliği ve savaş alanı olarak kullanılan kadın cinselliği üzerine gerçekleşendir.
Elveda Saraybosna - Van Devlet Tiyatrosu 00:46
Elveda Saraybosna - Van Devlet Tiyatrosu 111 izlenme - 5 ay önce ''Bir Şeyler Görmek İstiyorsanız Acele Edin Her Şey Yok Olmadan" Dışarda savaş sürerken yerin altında bir radyo istasyonu ve yayın yapmaya çalışan bir kadın.... Onun yanında da bir adam. Kaderlerine tanık olduğumuz bu insanlar kim? Orası neresi? Yok olup giden Saraybosna mı??
Fareler ve İnsanlar - Adana Devlet Tiyatrosu 00:45
Fareler ve İnsanlar - Adana Devlet Tiyatrosu 133 izlenme - 6 ay önce Fareler ve İnsanlar, insan olmanın ne demek olduğunu anlatır. Steinbeck bu oyunda George ve Lennie’nin kendi çiftliklerine sahip olmak için yaşadıkları hırsı ve bu hırsa engel olan hikayelerini, hayallerini, gururlarını, yalnızlıklarını ve fedakarlıklarını ortaya koyuyor.
Rıvıera(Sayfiye)- Antalya Devlet Tiyatrosu 00:54
Rıvıera(Sayfiye)- Antalya Devlet Tiyatrosu 94 izlenme - 5 ay önce Uyanmak istemez bazen insan, gecesi karanlıksa. Suretler görünür, bulanık, dalgalı… Şöhretse eğer ruhunu yaran, gece arzuladığın ne varsa yutar bir kara delikten. Yaşamın ölümle sınırlı olduğu gerçeklikte, bir düştür yaşanan. Masmavi bir deniz… Simsiyah bir gece… Bilinmez. Yitmiş, bitmiş bir yaşam ama kabullenmesi zor çünkü umutlar devam ediyor. Bir kartpostala sıkışmış olsa da… Sayfiye’de… Soğuk bir düş bu… Üşürsün. Ama bu kez Azrail gelecek ve sen kaçamayacaksın!
Ayten Gökçer - Yalnız Kullar (1987) 03:51
Ayten Gökçer - Yalnız Kullar (1987) 671 izlenme - 2 yıl önce Ayten Gökçer'den Yalnız Kullar (Tanrım) isimli şarkı. "Yedi Kocalı Hürmüz" Müzikali'nden...
İki Bavul Dolusu (Çocuk Oyunu) - Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 00:44
İki Bavul Dolusu (Çocuk Oyunu) - Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 103 izlenme - 6 ay önce Sirkte çalışan iki palyaçonun, treni kaçırmalarıyla başlayan olaylar, bulundukları her yeri sirke çevirme becerileriyle, eğlenceli ve heyecanlı bir oyuna dönüşür.
Günün Çorbası (İstanbul Devlet Tiyatrosu) 01:03
Günün Çorbası (İstanbul Devlet Tiyatrosu) 39 izlenme - 3 ay önce 1939 yılında New York'un en ünlü restoranlarından Bailey's, dünyaca ünlü "Günün Çorbası" ile meşhurdur. Ancak bu çorbanın tarifini hiç kimse bilmemektedir. Herald Tribune' ün Pulitzer ödüllü araştırmacı gazetecisi Katharine Hawks, patronu J.P. Thompson'ın isteği üzerine kılık değiştirip çorba tarifini öğrenmek için, garson olarak restorana sızar. Restoranın sahibi Stewart Bailey bir yandan evlenmek üzere olduğu sosyetik nişanlısı Tiffany Vandervanden ile uğraşırken bir yandan da aile mirası olan çorbayı korumaya çalışmaktadır. Sadık dostu barmen Franklin O'Shea ve eski sevgilisi ünlü yemek eleştirmeni Shelly DeCoco'nun da olaya dahil olmasıyla işler bir hayli ilginç ve komik bir hal alır.
Çılgın Dünya (Deliler Arasında) - İzmir Devlet Tiyatrosu 00:58
Çılgın Dünya (Deliler Arasında) - İzmir Devlet Tiyatrosu 58 izlenme - 4 ay önce Çılgın Dünya, günümüz dünyasına ayna tutan bir komedi. Oyun, suç işlemiş bir asilzadenin, saklanmak için deli taklidi yaparak bir deli evine sığınmasıyla başlıyor. Oyunun esas erkeği olan asilzade Don Floriano, hayatının aşkını, bu deli evinde buluyor ancak ona deliler gibi aşık olan iki kadının daha varlığıyla birlikte işler çığrından çıkıyor ve komedi kaçınılmaz oluyor. Bir süre sonra kimin deli kimin akıllı olduğunun ayırt edilemediği bu deli evi, günümüz dünyasının bir prototipi adeta...
Romeo ve Juliet - İstanbul Devlet Tiyatrosu 01:03
Romeo ve Juliet - İstanbul Devlet Tiyatrosu 57 izlenme - 5 ay önce “Biricik sevgim, biricik nefretimden doğdu. Tiksinilen bir düşmanı birden sevmekle, Harika bir sevgi doğdu böyle.” İki düşman ailenin çocuklarının aşık olması ve sonrasında gelişen olaylar.
Tehlikeli Saplantı (Diyarbakır Devlet Tiyatrosu) 00:53
Tehlikeli Saplantı (Diyarbakır Devlet Tiyatrosu) 33 izlenme - 3 ay önce Sally ve Mark’ın mutlu ve uyumlu giden evlilikleri, John’un bir akşam evlerine gelmesi ile sarsılır. Esrarengiz bir kaza, kazanın ardından ortaya çıkan gizli ilişkiler ve John’un evi terk etmesi ile ardından güvensiz ve asla eskisi gibi olamayacak bir evlilik kalır.
Bir Şehnaz Oyun - Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 00:31
Bir Şehnaz Oyun - Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 64 izlenme - 6 ay önce 1914 yılının o mis gibi kokan, güneşli İstanbul'unda, Galata zaptiye amiri Recep Efendinin kızını kâtibi Müştak beyle evlendirmeye karar vermesiyle başlayan oyun, kaderin cilvesiyle Madam Surpiğin pansiyonunda çalışan Şehnazın Müştak Bey ile tanışıp imkânsız aşklarını yaşamalarıyla devam eder. İşlerin daha da sarpa sardığı Galata da yükselme hırsıyla yanıp tutuşan Recep Efendi, Osmanlı tarafından ağırlanan Alman misafirlerin gelmesiyle aradığı şansı, Şehnaz’da aşkı sebebiyle kendisine yapılanların öcünü alma fırsatı bulmuştur. Her derde deva keyfe cila ruha şifa Şehnaz’ın komik oyunlarıyla bütün işler bozulur. Uzun lafın kısası, güzel hanımlar, zarif beyler, gamzeli, işveli, cilveli bir oyun! İnanmazsanız, buyrun!
Zambak Limanı (Çocuk Oyunu) - Van Devlet Tiyatrosu 00:42
Zambak Limanı (Çocuk Oyunu) - Van Devlet Tiyatrosu 31 izlenme - 2 ay önce Zambak Limanı, uzak diyarlara yolculuk yapılan bir seyahat balonu limanıdır. Yolculuk günü gelip çatan yolcular bu limandan hayatlarının en güzel yolculuğuna adım atarlar. Liman Şefi, bu limanın tek çalışanıdır ve limanını asla terk etmemiştir. Bir gün limana bir Çocuk gelir ve o gün Zambak Limanı ve onun Şefi için her şeyin değişmeye başladığı gün olacaktır.
Deli Dumrul - Antalya Devlet Tiyatrosu 00:59
Deli Dumrul - Antalya Devlet Tiyatrosu 37 izlenme - 4 ay önce Dumrul bir çay üzerine bir köprü kurar. Köylüleri köprüden geçmeye zorlar. Köprüden geçen Dede Korkut’un torunu Elif’e aşık olur. Genç yaşta ölen bir yiğidin öcünü almak üzere ölüme meydan okur. Anlar ki… Yaşamak yaşamayı bilenlerin hakkı… Zalimin, zorbanın, gafilin değil…!
Devlet Tiyatroları Kapılarını Açıyor 00:42
Devlet Tiyatroları Kapılarını Açıyor 34 izlenme - 7 ay önce Her yıl Ekim ayında perdelerini açan Devlet tiyatroları bu yıl da yine Ekim ayında seyircilerini bekliyor. Tanıtım filmini izliyoruz...
Devlet Tiyatrosu At Oyunu 00:36
Devlet Tiyatrosu At Oyunu 225 izlenme - 4 yıl önce Devlet Tiyatrosu At Oyunu - Son Sahe
Lysistrata (Sivas Devlet Tiyatrosu) 00:56
Lysistrata (Sivas Devlet Tiyatrosu) 15 izlenme - 3 ay önce M.Ö. 490-478 yılları arasındaki Yunan-Pers Savaşları’ndan sonra, Yunanistan’ın iki büyük gücü olan Atina ve Sparta arasındaki iktidar mücadelesi ile artan gerilim, M.Ö. 411’de savaşa dönüşür. Yıkımdan ve ölümden başka bir şey getirmeyen savaşa karşı, kadınlar Lysistrata’nın liderliğinde örgütlenir. Bütün istedikleri savaşsız, kansız bir dünyadır ve erkeklerini barışa zorlamak için her türlü yolu deneyeceklerdir.
Deli Dumrul - Antalya Devlet Tiyatrosu 00:44
Deli Dumrul - Antalya Devlet Tiyatrosu 29 izlenme - 6 ay önce Dumrul bir çay üzerine bir köprü kurar. Köylüleri köprüden geçmeye zorlar. Köprüden geçen Dede Korkut’un torunu Elif’e aşık olur. Genç yaşta ölen bir yiğidin öcünü almak üzere ölüme meydan okur. Anlar ki… Yaşamak yaşamayı bilenlerin hakkı… Zalimin, zorbanın, gafilin değil…!