Hoşgeldiniz!

Devrimi Videoları İzle

İlber Ortaylı - Harf Devriminin Travma, Cehalet Yarattığı Safsatadır 06:18
İlber Ortaylı - Harf Devriminin Travma, Cehalet Yarattığı Safsatadır 3.006 izlenme - 8 ay önce İlber Ortaylı hocamız 1 gecede cahil kaldık diyenlere cevap veriyor.
Fransız Devrimi'yle Ölçü Sisteminin Alakası Ne? 04:46
Fransız Devrimi'yle Ölçü Sisteminin Alakası Ne? 2.007 izlenme - 9 ay önce Gelişen teknoloji ve kesinlik sayesinde sınırlı erişebilirlikte olan ve güvenilemez uzun ömürlülükteki nesneler artık ışık hızı gibi evrensel sabitlere dayanan standartlarla değiştirilmekte. Sabit ölçüler artık hayatımızın o kadar vazgeçilemez bir parçası ki insanlık için ne denli bir başarı olduğunu takdir etmekte güçlük çekiyoruz. Fransız Devrimi'yle ölçü sisteminin ne alakası var?
İslam devriminden önce İran ve Amerika 07:49
İslam devriminden önce İran ve Amerika 1.687 izlenme - 7 ay önce İran Şahı Muhammed Rıza'nın Amerika ile ilişkileri ve bu durum hakkında Ayetullah Humeyni'nin görüşleri.
İran - Bir Devrimin Anatomisi 42:37
İran - Bir Devrimin Anatomisi 2.510 izlenme - 2 yıl önce Şah rejimini yozlaşmış ve kukla bir yönetim olarak gören milyonlarca İranlı dalga dalga büyüyen isyanlarla günlerce sistemi protesto etti. İran şahının kaçarak ülkeyi terk etmesinden sonra, Humeyni liderliğinde İran İslam Devleti'nin temelleri atıldı. "Bir Devrimin Anatomisi" şahlık rejiminin çöküşünü, o günleri ve sonrasında yaşananları anlatıyor.
Dünyayı Sarsan On Gün (117 dk) 01:57:15
Dünyayı Sarsan On Gün (117 dk) 3.843 izlenme - 2 yıl önce 1917 Ekim Devrimiyle işçi sınıfı, Paris Komününün üzerinden tam 46 yıl geçtikten sonra, komüncülerin deneyiminden yararlanıp Rusya'da siyasal iktidarı fethederek komünarları selamlamıştı. Savaş, 1871'de nasıl komünarları iktidara taşımışsa, Rus proletaryasının da siyasal iktidarı almasının önünü açmıştı. 46 yıl önce komünarların bıraktığı mirası Rus proletaryası devraldı. Burjuva devleti parçaladı, onun kurumlarını dağıttı, yerlerine sovyetleri geçirerek bürokrasiye son verdi, düzenli orduyu kaldırarak yerlerine silahlanmış işçi milislerini (kızıl muhafızları) geçirdi, fabrikalara el koydu, üretimi merkezileştirdi, devletle din işlerini ayırdı, kadının üzerindeki baskıyı kaldırdı ve kapitalist sömürü sistemine son verdi. Fakat Rus devrimi genişleyemedi, Avrupa'daki devrimci ortamlar proletaryanın siyasal iktidarıyla sonuçlanmadı. İtalya'da işçiler önderliksiz kaldılar; Almanya'da üç kez ayaklanan proletarya, önderliğin yetersizliği ve yanlış tutumu sonucunda başarıya ulaşamadı; Macaristan'da önderliğin kendi yolunda yürümeyip sosyal demokratlarla birleşmesi sonucunda devrim boğuldu. Böylelikle Rusya'da işçi sınıfı iktidarı yalnız kalarak tecrit oldu. Yaşanan üç yıllık iç savaş, Rus sanayisinin alt yapısını tamamen dağıttı, devrime önderlik eden milyonlarca bilinçli öncü işçi iç savaşta öldü ve devrim içeriden, bürokratik karşı-devrimle boğuldu; proletarya siyasal iktidarı kaybetti. Biz işçi sınıfı tarihinden öğrenmiş bulunuyoruz ki; l) proletarya içinde kök salmış, sendikaları kendi önderliği altına almış, sınıfın en devrimci, en fedakâr kesimleri içinde örgütlenmiş, kararlı, disiplinli, kurmayları olan, saldırıya uğradığında dağılmadan ricat edebilecek kadar esnek yapıya sahip bir parti olmadan proletarya asla ve asla politik iktidarı fethedemeyecektir. 2) Devrim dünya devrimine genişlemedikçe, proletarya dünya ölçeğinde iktidarı ele geçirmedikçe, bir ülke ile sınırlı kalan devrim boğulacaktır. 3) Savaşların son bulması kapitalist sisteme karşı açılacak bir savaşla, emperyalist savaşı işçi sınıfının burjuva düzene karşı savaşına çevirmekle ve işçi sınıfının dünyada iktidarı ele almasıyla mümkündür. Unutmayalım, Ekim proleter devrimi hâlâ günümüze ışık tutuyor; yolumuzu aydınlatıyor.
Lenin'in Hayatı (Türkçe) 46:01
Lenin'in Hayatı (Türkçe) 638 izlenme - 7 ay önce History Channel'in biyografiler serisinden, Vladimir İlyiç Ulyanov'un (Lenin) hayatını izleyeceğiz. İyi seyirler.
İran'a Şeriat Nasıl Geldi 07:34
İran'a Şeriat Nasıl Geldi 1.284 izlenme - 2 yıl önce Yobazlaşan yönetim, yok sayılan kadın hakları ve bir gecede Şahın devrilip Şeriatın gelmesi tüm bunlar bu çizgisinemada Türkçe altyazı ile anlatılıyor
Fidel Castro'nun Türkiye'ye Gelişi 01:09
Fidel Castro'nun Türkiye'ye Gelişi 1.456 izlenme - 2 yıl önce Küba devriminin önderlerinden büyük insan ve yaşayan efsane sevgili Fidel Castro'nun 1995 yılında Türkiye'ye gelişini gösteren nostaljik haberdir. Nostaljik bir değer olur diye paylaşmak istedim. İyi nostaljiler.
Dj Doğan 03:33
Dj Doğan 2.845 izlenme - 9 yıl önce dj doğan
nisan devrimi fragman 05:16
nisan devrimi fragman 2.040 izlenme - 6 yıl önce
Devrim İçin Bir Islık Çal... 02:12
Devrim İçin Bir Islık Çal... 1.624 izlenme - 6 yıl önce
Harf Devrimi ve Kemalizm Gerçekleri - Derin Tarih 35:01
Harf Devrimi ve Kemalizm Gerçekleri - Derin Tarih 958 izlenme - 2 yıl önce İnternet Adresimiz http://www.fetihtv.com/ Facebook :https://www.facebook.com/fetihtvresmi Twitter: https://twitter.com/FetihTv İnternet Adresimiz http://www.fetihtv.com/ Facebook :https://www.facebook.com/fetihtvresmi Twitter: https://twitter.com/FetihTv İnternet Adresimiz http://www.fetihtv.com/ Facebook :https://www.facebook.com/fetihtvresmi Twitter: https://twitter.com/FetihTv İnternet Adresimiz http://www.fetihtv.com/ Facebook :https://www.facebook.com/fetihtvresmi Twitter: https://twitter.com/FetihTv
3 Dakikada Suriye Devrimi 02:50
3 Dakikada Suriye Devrimi 408 izlenme - 2 yıl önce 3 dakika da bizlere Suriye devrimini anlatmaya çalışmışlar arkadaşlarımız güzel de olmuş hani. Anlayana güzel mesajlar barındırıyor. İyi seyirler.
Lenin - Sosyalizmin Kızıl Şafağı (87dk) 01:27:01
Lenin - Sosyalizmin Kızıl Şafağı (87dk) 431 izlenme - 2 yıl önce BSM Ekim Devriminin Yıldönümünde Filmi Türkiye İşçi Sınıfına Armağan Ediyor! Bağımsız Sinema Merkezi (BSM) tarafından hazırlanan belgesel, tarihin ilk sosyalist devleti Sovyetler Birliği'nin nasıl doğduğunu genel hatlarıyla anlatırken odağına bu devrimin en önde gelen mimarı Lenin'i yerleştiriyor. İzleyiciler, Lenin'in çocukluğundan itibaren tanık olduğu, analiz ettiği ve müdahalede bulunduğu olaylar üzerinden 19. Yüzyıl Rusya'sının küçük bir balıkçı kasabasına, Rus göçmenler ve sürgünlerin siyasi mücadeleyi zor koşullar altında sürdürdüğü çeşitli Avrupa kentlerine yolculuk ediyor. Devrimin ateşlendiği Petersburg ve Moskova sokaklarına, en sert tartışmaların ve ayrışmaların yaşandığı kongre salonlarına, 1. Dünya Savaşı'nın kan, açlık ve öfke biriktiren siper çukurlarına, önce Çar'ın sonra burjuva hükümetinin terk etmek zorunda kaldığı Kışlık Saray'a, Karşı Devrimci Beyaz Orduyu yenilgiye uğratan Kızıl Ordu saflarına, Kremlin'e ve Lenin'in yaşamının sona erdiği Gorki Köyü'ne de konuk oluyor. Ama hepsinden önemlisi, belgesel, özenle seçilmiş görsel malzemenin ve verdikleri röportajlarla çalışmaya önemli ölçüde derinlik katan Metin Çulhaoğlu ve Kemal Okuyan'ın katkılarıyla bir devrimin nasıl gerçekleştiğini ,devrimci partinin ve Lenin'in bu süreçte ne kadar da tayin edici konumda bulunduğunu gösteriyor. Bunu da hem sosyalizmle yeni tanışanları, hem de döneme bir kez daha yakından bakmak isteyen devrimcileri gözeterek yapıyor. BSM, 'Sosyalizmin Kızıl Şafağı: Lenin' belgeselini, Ekim Devrimi'nin yıl dönümünde işçi sınıfına hediye ediyor. Film internetten (www.bagimsizsinemamerkezi.org adresinden) ücretsiz olarak indirilip izlenilebilir. Ekip: Yönetmen: Onur Doğan,Mustafa Kenan Aybastı -- Yazan: Onur Doğan -- Anlatıcı: Ender Yiğit -- Seslendirenler: Berk Avcı, Süha Çalkıvık,Cansu Fırıncı,Mehmet Ali İşgüder, Arda kavaklıoğlu,Dilara Tor,Müge Saut.
Assassins Creed Unity - Fragman 03:31
Assassins Creed Unity - Fragman 427 izlenme - 2 yıl önce Piyasaya çıkardığı tüm oyunları oynayanlarda bağımlılık yapan Assassin's Creed serisinin son oyunu olan Assassin's Creed Unity'de Fransız devrimi konu alınıyor. Bu oyunu diğer oyunlardan farklı kılan temel nokta ise belki de dört farklı assassin'i kontrol edebilme ihtimali. Youtube'dan bulabileceğiniz gameplay videolarında dört farklı assassin işbirliği içinde çalışıyor. Assassin's Creed'in bugüne kadar tüm fragmanları çok güzeldir. Bu ise en güzelleri olmuş.
Halk Bir Gecede Cahil Bırakıldı Diyenlere Sinan Meydan'ın Cevabı 02:22
Halk Bir Gecede Cahil Bırakıldı Diyenlere Sinan Meydan'ın Cevabı 276 izlenme - 2 yıl önce Evet efenim harf devrimini yok bir gecede halk cahil bırakıldı , dedemizin mezar taşını okuyamıyoruz vs gibi sebeplerle eleştirenlere Sinan Meydan bir güzel cevap veriyor, izliyoruz...
Kemalist Rejim Kafirdir - Cemalledin Kaplan Hoca Hazretleri 01:21
Kemalist Rejim Kafirdir - Cemalledin Kaplan Hoca Hazretleri 636 izlenme - 3 yıl önce Federe İslam Devleti'nin lideri yüceler yücesi mubarek Cemaleddin Kaplan hocaefendi hazretleri kemalist rejim hakkındaki görüşlerini dile getiriyor.
GTA IV - Part 16 Rus Devrimi 18:16
GTA IV - Part 16 Rus Devrimi 365 izlenme - 3 yıl önce Evet Arkadalar Facebook Sayfasnda Singleplayer ekeyim Mi Diye Sordum Sizde ek Elenceli Olur Dediniz Bende ektim, Nasl Olmu
Ekim Devrimi Rusya Kızılmeydan 1984 02:54
Ekim Devrimi Rusya Kızılmeydan 1984 699 izlenme - 8 yıl önce ...
Bir Devrimin Anatomisi Belgeseli - İran 42:37
Bir Devrimin Anatomisi Belgeseli - İran 167 izlenme - 1 yıl önce Şah rejimini yozlaşmış ve kukla bir yönetim olarak gören milyonlarca İranlı dalga dalga büyüyen isyanlarla günlerce sistemi protesto etti. İran şahının kaçarak ülkeyi terk etmesinden sonra, Humeyni liderliğinde İran İslam Devleti'nin temelleri atıldı. "Bir Devrimin Anatomisi" şahlık rejiminin çöküşünü, o günleri ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Biraz merakınız varsa sonuna kadar izleyeceğiniz mükemmel bir belgesel
Son Fransız Devrimi Gazisi François Dede (NTV Cumartesi) 02:55
Son Fransız Devrimi Gazisi François Dede (NTV Cumartesi) 221 izlenme - 2 yıl önce Hayattaki son Fransız Devrimi gazisi François Salle-à-Manger, devrimin çalkantılı günlerini ve uzun ömrünün sırlarını anlattı.
Çiğli Lisesi Ksk 03:44
Çiğli Lisesi Ksk 535 izlenme - 8 yıl önce çocukluk iste
Nosferatu : Bölüm 5 - Andrew Amca 19:14
Nosferatu : Bölüm 5 - Andrew Amca 207 izlenme - 3 yıl önce FACEBOOK GRUBUMUZ YouTube hesabınızdan abone olmayı unutmayın!!!!
Çağdaş Uygarlık ve Kuantum Devrimi - Namık Kemal Pak 57:56
Çağdaş Uygarlık ve Kuantum Devrimi - Namık Kemal Pak 233 izlenme - 2 yıl önce Bu gün internette rastladığım ve daha önce tanımadığım için kendi adıma utandığım Namık Kemal Pak'ın Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde yaptığı "Neden Temel Bilim: Çağdaş Uygarlık ve Kuantum Devrimi" başlıklı konuşması. Namık Kemal Pak kimdir diyenler için bkz: bit.ly/1E9sKdP ve bit.ly/1vkpupD
Mustafa Armağan - Harf Devriminin Asıl Gayesi 12:36
Mustafa Armağan - Harf Devriminin Asıl Gayesi 192 izlenme - 2 yıl önce Zaman gazetesinin tarih yazarı Mustafa Armağan, Harf devrimini, gerçekleştirilmesinin asıl gayesini, sonuçlarını ve günümüze yansımalarını karşılaştırmalı olarak anlattı.
Demet Evgar'dan Gezi Selamı - 2014 Altın Portakal Film Festivali 00:47
Demet Evgar'dan Gezi Selamı - 2014 Altın Portakal Film Festivali 171 izlenme - 2 yıl önce Oyuncu Deme Evgar 2014 Altın Portakal film festivalinde; şehirlerin savaş alanına çevrildiği, otobüsler, ambulanslar, polis araçları ve sivil araçların hurdaya çevrilip yakıldığı, dükkanların yağmalandığı, kaldırım ve otobüs duraklarının yakılıp yıkıldığı, polislerin köprülerden atılarak öldürüldüğü, olaylarla alakası olmayan çocuk ve gençlerin ölümüne, ülke ekonomisinin milyonlarca lira zararına ve Turizmin baltalanmasına sebebiyet verildiği Gezi Parkı olaylarına isim vermeden selam yolladı. Sonrasında da salonda alkış patlaması. Bir diyanet mensubu vaazında olaylara değinse dini siyasete alet etme derler ama onlar sanatı kullanınca sorun yok :)
Madredeus - As Brumas Do Futuro ( Capitaes De Abril Ost) 03:39
Madredeus - As Brumas Do Futuro ( Capitaes De Abril Ost) 242 izlenme - 3 yıl önce Maria de Medeiros'un 2000 yılı yapımı filmi Nisan Devrimi (Capitães de abril) filminin müziklerinden As brumas do futuro. Ünlü Portekizli müzik topluluğu Madredeus eseridir. Beste, de Medeiros'un babası ünlü besteci Antonio Victorino D'Almeida'nındır, solist Teresa Salgueiro'dur. Sözleri: Sim, foi assim que a minha mão Surgiu de entre o silêncio obscuro E com cuidado, guardou lugar À flor da Primavera e a tudo Manhã de Abril E um gesto puro Coincidiu com a multidão Que tudo esperava e descobriu Que a razão de um povo inteiro Leva tempo a construir Ficámos nós Só a pensar Se o gesto fora bem seguro Ficámos nós A hesitar Por entre as brumas do futuro A outra acção prudente Que termo dava À solidão da gente Que deseperava Na calada e fria noite De uma terra inconsolável Adormeci Com a sensação Que tinhamos mudado o mundo Na madrugada A multidão Gritava os sonhos mais profundos Mas além disso Um outro breve início Deixou palavras de ordem Nos muros da cidade Quebrando as leis do medo Foi mostrando os caminhos E a cada um a voz Que a voz de cada era A sua voz A sua voz
Müştak Erenus - İngiliz'in Sanayi Devrimi 01:12
Müştak Erenus - İngiliz'in Sanayi Devrimi 281 izlenme - 5 yıl önce
İRAN İSLAM DEVRİMİ YAPTI DİYE ÖVÜNEN HÜDAPAR HİZBULLATLAR KAFİR MUTA HUMEYNİ TÜM KÜRTLERE KAFİR DİYO 00:30
İRAN İSLAM DEVRİMİ YAPTI DİYE ÖVÜNEN HÜDAPAR HİZBULLATLAR KAFİR MUTA HUMEYNİ TÜM KÜRTLERE KAFİR DİYO 81 izlenme - 1 yıl önce 1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ OLAN HERKESİ VE “BU ZAMANDA YAŞAYAN 8 MİLYAR İNSANIN HEPSİNİ HEM MUAYYEN HEM UMUM HEM SİLSİLE OLARAK TEKFİR EDİYORUM”ASL-İ KAFİR DİYORUM. 1333 SENE İÇİNDE OLAN: TÜM DEVLET’LERE. VE BU ZAMANDAKİ: ( 215’E YAKIN ) DEVLETLERE: “KAFİR DEVLETLER- KÜFÜR HÜKÜMETLER” DİYORUM. VE TÜM HALKINI; “HEM TEK-TEK MUAYYEN OLARAK, HEM UMUM, HEMDE SİLSİLE OLARAK, TAMAMINI TEKFİR EDİYORUM”HEPSİDE: ASL-İ KAFİRDİR. MÜSLÜMAN DEĞİLLERDİR. HEPSİ: KENDİNİ MÜSLÜMAN ( SANAN ) CEHENNEMLİK İMANSIZLARDIR! 1-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: ALİM’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 2-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: ŞEYH’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 3-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: İMAM’LARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 4-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: MÜCTEHİD’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 5-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: ŞEYHUL İSLAMLARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 6-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: MÜFESSİR’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 7-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: CUMHUR ULEMA’LARA ASL-İ KAFİR DİYORUM! 8-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: MUHADDİS’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 9-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: FAKİH’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 10-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: MÜCEDDİD’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 11-1333 SENE İÇİNDE YAŞAMIŞ: TÜM CEMAAT’LERE TÜM GRUP’LARA TÜM TAİFE’LERE TÜM CİHAD CEPHE’LERE ASL-İ KAFİR DİYORUM! 1-EBU HANİFE: ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER: ASL-İ KAFİRDİR! 2-MALİKİ: ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER: ASL-İ KAFİRDİR! 3-AHMED BİN HANBEL: ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER: ASL-İ KAFİRDİR! 4-ŞAFİİ: ASL-İ KAFİRDİR. TAKLİD EDENLER: ASL-İ KAFİRDİR! GÜNÜMÜZDE KENDİNE SÜNNİ İSMİ VEREN KENDİNİ MÜSLÜMAN SANAN ASL-İ KAFİRLERİN KÜTÜB-Ü SİTTE '6 HADİS KİTABI' KÜTÜB-Ü TİS-A '9 HADİS KİTABI' YAZARLARI OLAN: 1-BUHARİ: ASL-İ KAFİRDİR! 2-MUSLİM: ASL-İ KAFİRDİR! 3-TİRMİZİ: ASL-İ KAFİRDİR! 4-EBU DAVUD: ASL-İ KAFİRDİR! 5-NESA-İ: ASL-İ KAFİRDİR! 6-İBNİ MACE: ASL-İ KAFİRDİR! 7-MUVATTA: İMAM MALİK ASL-İ KAFİRDİR! 8-MÜSNED: AHMED BİN HANBEL ASL-İ KAFİRDİR! 9-DARİMİ: ASL-İ KAFİRDİR! GÜNÜMÜZDE KENDİNE Şİ-A İSMİ VEREN KENDİNİ MÜSLÜMAN SANAN ASL-İ KAFİRLERİN KÜTÜB-Ü ERBE-A '4 HADİS KİTABI' YAZARLARI OLAN : 1-EL-KAFİ: CAFER MUHAMMED EL-KULEYNİ ASL-İ KAFİRDİR! 2-MEN LA YEHZURUHUL FAKİH: ŞEYH SADIK ASL-İ KAFİRDİR! 3-TEHZİBUL AHKAM: EBU CAFER ET-TUSİ ASL-İ KAFİRDİR! 4-EL-İSTİBSARU FİMA UHTİLİFE FİHİ MİNEL EHBAR: EBU CAFER ET-TUSİ ASL-İ KAFİRDİR! NECDİ’LERİN HEPSİ ASL-İ KAFİRDİR. VE BU ZAMANDAKİ "BİZ NECDİ’YİZ BİZ SELEFİ’YİZ BİZ EHLİ SÜNNETİZ" DİYENLERİN HEPSİDE: ASL-İ KAFİRDİR! 1-MUHAMMED BİN ABDULVEHHAB: ASL-İ KAFİRDİR! 2-OĞULLARIDA> TORUNLARIDA> TALEBELERİDE> BABASIDA> DEDESİDE: ASL-İ KAFİRDİR! 3-İBNİ TEYMİYYE: ASL-İ KAFİRDİR! 4-İBNİ KAYYİM EL-CEVZİYYE: ASL-İ KAFİRDİR! 5-ZEHEBİ ASL-İ KAFİRDİR! 6-İBNİ KESİR ASL-İ KAFİRDİR! 7-TABERİ: ASL-İ KAFİRDİR! EN BÜYÜK: HÜCCET-BEYYİNE-DELİL-HİKMET-VAHİY-NAS'DA: 1-KUR-AN'I KERİM'DİR- AYETLERDİR. 2-KUR-AN'I KERİME UYAN SAHİH HADİSLERDİR- SAHİH SÜNNETLERDİR. 3-İCMA-İ ÜMMETİ, 4-KIYAS'I FUKEHA'YI, RED-İNKAR”EDEN: TAM BİR 'MUVAHHİD' MÜSLÜMANDIR.
Üçüncü Köprünün Dünyanın Çevresini 3 Kez Dolaşması 01:00
Üçüncü Köprünün Dünyanın Çevresini 3 Kez Dolaşması 149 izlenme - 2 yıl önce Ayaklarının yapımı biten Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde kullanılacak halatların toplam uzunluğu 120 bin kilmetre, yani çevresi 40.075 km. olan dünyanın çevresini 3 kez dolaşabilecek uzunlukta... Fazla söze gerek yok; siz onlara koyun demeye devam edin; onlar atı aldı, Üsküdar'ı geçti, başladıkları yere geri dönmelerine az kaldı... Arada taşak geçmek için "hüloooğ" da diyebilirsiniz.. Diyorsunuz zaten... Deyin amk...