Hoşgeldiniz!

diyabet belirtileri

Çocuklarda diyabet tedavisi nasıl olmalıdır? 01:46
Çocuklarda diyabet tedavisi nasıl olmalıdır? 140 izlenme - 4 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, diyabet hakkında bilgilendiriyor.Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;Tip 1 ve tip 2 diyabet, Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti), Metabolik sendrom, Hipertansiyon (özellikle endokrin hipertansiyon), Obezite (şişmanlık), Guatr ve diğer tiroid bezi hastalıkları, Hipofiz bezi hastalıkları (örneğin, prolaktin hormon yükseklikleri), Kolesterol ve trigliserid (kan yağları) yükseklikleri, Osteoporoz (kemik erimesi) ve metabolik kemik hastalıkları, Böbrek üstü bezlerinin (adrenal veya surrenal bezler) hastalıkları Kadınlarda polikistik over sendromu, Hirsutizm (tüylenme fazlalığı) hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Çocuklarda diyabet tedavisi nasıl olmalıdır? Çocuklarda tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olduğuna göre tedavi şekli değişir. Daha çok tip 1 diyabet çocuklarda çocuk yaşta ortaya çıktığı için bunun tedavisi insülindir. Dolayısıyla insülin tedavisini uzman bir doktor tarafından ayarlanması ve günde birkaç sefer uygun dozda insülin yapılması ve uygun diyetin yapıldığı takdirde çocuklarda diyabet uzun süre kontrol altında takip edilir. Ama tip 2 diyabet eskiden daha çok erişkin yaşta ortaya çıkıyordu. Bugünkü yaşam koşullarında çocuklarda hareketsizlik fast-food tarzı beslenme bilgisayar oyunlarına düşkünlükten dolayı tip 2 diyabeti de çok da erken yaşlarda 10’lu, 12’li, 13’lü yaşlarda görüyoruz. Dolayısıyla aynı erişkin yaş gibi erken yaşta tedavi ediyoruz. Çünkü bunlar tip 2 diyabete erken yaşta dönecekleri için uzun vadeli diyabet komplikasyonları diyabetin retinopati denilen göz komplikasyonları nefropati denilen böbrek yetmezliğine giden komplikasyon nöropati denilen bütün sinirleri etkileyen komplikasyonlar bu çocuklarda uzun vadede erişkin yaşa eriştiklerinde çok daha sık görülebilecek. Dolayısıyla diyet tedavisine ek olarak bunlara bazı eğer tip 1 diyabet değilse ilaç tedavisi 1’li 2’li ilaç tedavisi verip kan şekerlerini kontrol altına almaya çalışıyoruz ve fazla kiloda ise kilo verdirmeye çalışıyoruz. Çünkü genellikle bunda kilo fazlalığı büyük oranda rol oynuyor. Zaten kilo fazlalığının rol oynamadığı diyebet tipi daha çok tip 1 diyabettir ve onda da tedavi şekli insülindir.
Diyabetin belirtileri nelerdir? 00:49
Diyabetin belirtileri nelerdir? 73 izlenme - 4 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, diyabet hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite , Diyabet ve Tiroid Hastalıkları Kliniğinde ;Tip 1 ve tip 2 diyabet, Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti), Metabolik sendrom, Hipertansiyon (özellikle endokrin hipertansiyon), Obezite (şişmanlık), Guatr ve diğer tiroid bezi hastalıkları, Hipofiz bezi hastalıkları (örneğin, prolaktin hormon yükseklikleri), Kolesterol ve trigliserid (kan yağları) yükseklikleri, Osteoporoz (kemik erimesi) ve metabolik kemik hastalıkları, Böbrek üstü bezlerinin (adrenal veya surrenal bezler) hastalıkları Kadınlarda polikistik over sendromu, Hirsutizm (tüylenme fazlalığı) hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Diyabetin belirtileri nelerdir? Diyabetin belirtileri şöyle ağız kuruluğu, çok su içme, yara yerlerinde iyileşme güçlüğü, bayanlarda vajinal enfeksiyonlarda sık artış, idrar yolu enfeksiyonlarda sık artış, cinsel fonksiyon bozuklukları bunlara diyabetin belirtileri şeklinde ortaya çıkabilir. Sık idrara çıkma ve sürekli susuz hissetme, kilo vermekte zorluk bunlar diyabetin belli başlı akla gelen belirtileridir.
Diyabetik Retinopati Cerrahisi Nedir ve Nasıl Yapılır? 01:29
Diyabetik Retinopati Cerrahisi Nedir ve Nasıl Yapılır? 5 izlenme - 1 yıl önce Diyabetik retinopati, şeker hastalığına bağlı bir hastalıktır ve insülin yetersizliğinden meydana gelir. Diyabetik retinopati tedavisi bazı durumlarda cerrahi noktalara gelebiliyor. Diyabetik retinopati nedir ve nasıl yapılır öğrenmek için videomuzu izleyiniz.
Diyabetik Retinopati Nedir? 02:19
Diyabetik Retinopati Nedir? 1 izlenme - 1 yıl önce Diyabetik retinopati, metabolik bir göz hastalığıdır. Peki diyabetik retinopati nedir, hangi durumlara yol açar, ne zaman ortaya çıkar? Tüm bu soruların yanıtlarına ulaşmak için videomuzu inceleyebilirsiniz.