Hoşgeldiniz!

Doğum kontrol hapları

Doğum Kontrol Hapları Hamileliği Nasıl Önler? - Dr. Kağan Kocatepe 01:55
Doğum Kontrol Hapları Hamileliği Nasıl Önler? - Dr. Kağan Kocatepe 83 izlenme - 11 ay önce Doğum kontrol hapları, yumurtlama adını verdiğimiz süreci etkileyerek gebeliği önler. Yumurtlama Âdet kanamasının ilk gününden itibaren sağ veya sol yumurtalığın içindeki yumurta hücrelerinden biri, olgunlaşma sürecine girdikten sonra, âdet döngüsünün yaklaşık olarak 14. gününde çatlayarak serbest kalır ve fallop adı verilen tüplerdeki saçaklı kısımların içine alınması ile yumurtlama süreci tamamlanmış olur. Yumurtlama süreci tamamlanmışsa ve spermlerle karşılaşma olursa, döllenme meydana gelir. Doğum kontrol hapları bu yumurtlama sürecini baştan itibaren bloke ederek hamileliği önler. Yani doğum kontrol hapı alan bir kadında yumurtlama süreci yaşanmıyor. Doğum kontrol hapları yumurtlama sürecini en baştan itibaren etkileyerek gebelik oluşumunu engeller. Haplar ile bu yumurtlama süreci en baştan beri olmaz. İçinde bulunan hormonlar rahim iç tabakasında döllenmeye elverişsiz bir ortam yaratır. Rahim ağzı kanalının salgılar tarafından kapatılması, spermlerin içeri girmesinin engellenmesi söz konusudur.
Hangi Doğum Kontrol Yöntemini Tercih Etmeliyim? - Dr. Kağan Kocatepe 02:17
Hangi Doğum Kontrol Yöntemini Tercih Etmeliyim? - Dr. Kağan Kocatepe 49 izlenme - 11 ay önce Günümüzde kullanılan en yaygın ve en rahat doğum kontrol yöntemleri prezervatif, spiral ve doğum kontrol hapı olarak sıralanabilir. Erkeğin tohum kanallarının bağlanması olan vazektomi ülkemizde tercih edilen bir yöntem değildir. Aynı şekilde kadının kanallarını bağlatması da tercih edilen bir yöntem değildir. Kullanılacak doğum kontrol yöntemi için kadının yaşı, kaç doğum yaptığı ve cinsel hayatındaki düzen belirleyici olur. Doğum kontrol yöntemi belirlenirken kadının önce jinekolojik muayeneden geçmesi gerekir. Prezervatif Düzenli cinsel hayatı olmayan bir kadın için en iyi korunma yöntemi prezervatiftir. Bu sayede cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı da korunma sağlanır. Spiral Doğum yapmış ve uzun süre doğum yapmayı düşünmeyen kadınlar spiral taktırarak gebe kalmayı önleyebilir. Doğum kontrol hapı Adet kanaması sancılı ve fazla olan ya da adet düzensizliği olan kadınlar doğum kontrol hapı kullanabilir. 35 yaşın üzerinde, sigara kullanan ve kilolu olan kadınların doğum kontrol hapı kullanması doğru değildir.
Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir? 02:12
Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir? 69 izlenme - 3 yıl önce Doğum kontrol haplarının hafif ve geçici yan etkileri olabilir. Ancak ilaca başlayıp bir süre kullandıktan sonra bu etkilerin kaybolduğu görülür. Bu yan etkiler arasında hafif baş ağrıları, göğüslerde dolgunluk ya da mide bulantıları sayılabilir. İlacın bir süre düzenli kullanılmasının ardından bu yan etkiler geçer. Doğum kontrol hapına başladıktan sonraki altı ay içerisinde lekelenmeler söz konusu olabilir. Bu lekelenmeler ilacın kullanım süresinin uzamasıyla birlikte ortadan kalkar. Çünkü ilacın kullanım süresi uzadıkça kanama günleri kısalır ve kanama miktarı azalır. Doğum kontrol hapının kullanımında çok nadir olarak derin ven trombozu denilen dama içi pıhtılaşma sorunu yaşanabilir.
Doğum kontrol haplarının cilt ve saç üzerindeki etkileri nelerdir? 00:59
Doğum kontrol haplarının cilt ve saç üzerindeki etkileri nelerdir? 59 izlenme - 3 yıl önce Yeni nesil doğum kontrol haplarının cilt üzerinde olumlu etkileri var. Özellikle genç kızlarda karşılaşılan akne problemi doğum kontrol haplarıyla tedavi edilebiliyor. Cildi güzelleştirir, sivilveleri yok eder. Polikistik over gibi bazı rahatsızlıklar saç dökülmesine neden olabilir. Bu durumda doğum kontrol hapı kullanılması saç dökülmesini engeller. Doğum kontrol hapları cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Saç dökülmesini de engeller.
Doğum Kontrolü ile İlgili Doğru Bilinen En Büyük Yanlışlar Nelerdir? - Dr. Kağan Kocatepe 02:35
Doğum Kontrolü ile İlgili Doğru Bilinen En Büyük Yanlışlar Nelerdir? - Dr. Kağan Kocatepe 9 izlenme - 11 ay önce Doğum kontrolü ile ilgili pek çok şehir efsanesi vardır. Bunların en başında, doğum kontrol hapları ile ilgili olan kısırlık efsanesi gelir. Bilinenin aksine, doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz. Ancak 25 yaşında doğum kontrolüne başlamış bir kadının, 35 yaşında doğum kontrolünü bıraktığı zamanki doğurganlık becerisi artık 25 yaşındaki gibi değildir. Bunun, hap kullanımı ile ilgili değil, yaşa bağlı olarak doğurganlığın azalması ile ilgisi vardır. Asılsız bir diğer efsane ise, spiralin yalnızca daha önce doğum yapmış kadınlara takılabileceği ile ilgili olandır. Spiral, daha önce doğum yapmamış kadınlara takılabilir ve spiralin doğurganlığa herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili diğer şehir efsaneleri için kadın doğum uzmanımızın videosunu izleyebilirsiniz. Doğum kontrol yöntemleri arasında prezervatif de yer almaktadır. Prezervatifin yüzde yüz doğum kontrolü sağladığı ise doğru değildir. Bu anlamda prezervatif kullanımına da dikkat etmek gerekir.
Doğum Kontrol Hapları 03:31
Doğum Kontrol Hapları 6 izlenme - 11 ay önce doğum kontrol hapları hakkında bilinmesi gerekenler Dr. Kağan Kocatepe