Hoşgeldiniz!

Doğum Kontrol Hapları Videoları İzle

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir? 02:12
Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir? 52 izlenme - 2 yıl önce Doğum kontrol haplarının hafif ve geçici yan etkileri olabilir. Ancak ilaca başlayıp bir süre kullandıktan sonra bu etkilerin kaybolduğu görülür. Bu yan etkiler arasında hafif baş ağrıları, göğüslerde dolgunluk ya da mide bulantıları sayılabilir. İlacın bir süre düzenli kullanılmasının ardından bu yan etkiler geçer. Doğum kontrol hapına başladıktan sonraki altı ay içerisinde lekelenmeler söz konusu olabilir. Bu lekelenmeler ilacın kullanım süresinin uzamasıyla birlikte ortadan kalkar. Çünkü ilacın kullanım süresi uzadıkça kanama günleri kısalır ve kanama miktarı azalır. Doğum kontrol hapının kullanımında çok nadir olarak derin ven trombozu denilen dama içi pıhtılaşma sorunu yaşanabilir.
Doğum kontrol haplarının cilt ve saç üzerindeki etkileri nelerdir? 00:59
Doğum kontrol haplarının cilt ve saç üzerindeki etkileri nelerdir? 50 izlenme - 2 yıl önce Yeni nesil doğum kontrol haplarının cilt üzerinde olumlu etkileri var. Özellikle genç kızlarda karşılaşılan akne problemi doğum kontrol haplarıyla tedavi edilebiliyor. Cildi güzelleştirir, sivilveleri yok eder. Polikistik over gibi bazı rahatsızlıklar saç dökülmesine neden olabilir. Bu durumda doğum kontrol hapı kullanılması saç dökülmesini engeller. Doğum kontrol hapları cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Saç dökülmesini de engeller.
Doğum kontrol hapları hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? 02:30
Doğum kontrol hapları hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? 24 izlenme - 2 yıl önce Doğum kontrol hapları pelvik ağrı denilen kasık ağrılarının ve adet sancılarının tedavisinde kullanılır. Pelvik ağrının en yaygın nedeni endometriozis yani çikolata kistidir. Endometriozis kısmen kısırlığa da yol açar. Endometriozis tedavisinde ilk seçenek doğum kontrol hapı kullanımıdır. Bazı hormonal bozuklukların, polikistik over sendromunun tedavisinde de doğum kontrol hapı kullanılabilir. Kadınlarda adet öncesi gerginlikle kendini gösteren premenstural sendrom tedavisinde de etkilidir. Doğum kontrol hapları adet döneminde aşırı kanamaları azaltmak için de kullanılır.
Doğum kontrol haplarının faydaları nelerdir? 02:07
Doğum kontrol haplarının faydaları nelerdir? 24 izlenme - 2 yıl önce Doğum kontrol hapları adet kanaması süresini kısaltır ve kanama miktarını azaltır. Böylece kadınların yaşam kalitesini yükseltir. Bu sayede anemi denilen kansızlığa karşı kadınları korur. Kadının kendini daha zinde hissetmesini sağlar. Kadınlarda sık rastlanan pelvik ağrıları yani kasık ağrılarını giderir. Adet sancılarını azaltır. Doğum kontrol hapları endometriozis denen çikolata kisti tedavisinde kullanılır. Premenstrüel sendrom denilen adet öncesi gerginlikler de doğum kontrol hapı kullanımıyla giderilebilir. Aynı zamanda akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de etkindir.
Doğum kontrol haplarını kimler kullanabilir, kimler kullanamaz? 00:52
Doğum kontrol haplarını kimler kullanabilir, kimler kullanamaz? 26 izlenme - 2 yıl önce Doğum kontrol haplarını hemen hemen bütün kadınlar kullanabilir. Ancak bazı durumlarda, yan etkilerin ön plana çıkması nedeniyle kullanımına sınırlama getirilir. Diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, pıhtılaşma bozuklukları gibi durumlarda doğum kontrol hapı kullanımında dikkatli olmak gerekir. Meme kanseri olgularında da doğum kontrol hapı tavsiye edilmez.
Doğum kontrol hapları tam koruma sağlar mı? 01:03
Doğum kontrol hapları tam koruma sağlar mı? 19 izlenme - 2 yıl önce Doğum kontrol hapları doğru kullanıldığı takdirde tam koruma sağlar. Doğum kontrol hapı kullanımının atlanmaması gerekir. Hap atlanırsa veya yanlış kullanım olursa gebelik riski olabilir. O tür durumlarda dozu ikiye katlamak ya da tableti tekrar etmek gibi önleyici yöntemler alınabilir. Doğru kullanıldığı takdirde doğum kontrol haplarının koruyuculuğu çok yüksek. Diğer doğum kontrol yöntemlerine göre koruyuculuğu en yüksek olan yöntem doğum kontrol hapı kullanmak.
Doğum kontrol hapları doğurganlığı nasıl etkiler? 00:50
Doğum kontrol hapları doğurganlığı nasıl etkiler? 17 izlenme - 2 yıl önce Doğum kontrol haplarının doğurganlığı etkilediğine dair bir inanış eskiden beri var. Fakat bu yanlış bir inanış. Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra gebeliğin geç gerçekleştiğine ya da kısırlığa neden olduğuna inanılır. Ancak tam tersine doğum kontrol haplarının doğurganlık üzerine negatif etkileri yok. Doğum kontrol hapı kullanımı bırakıldıktan sonra kadının üreme fonksiyonları hemen yeniden faal olur. Bu durum doğum kontrol hapının kullanım süresiyle de ilgili değil. Uzun süre de kullanılsa doğum kontrol hapı doğurganlık üzerinde negatif etkiye neden olmaz.
Kas içi doğum kontrol iğnesi kimler için uygundur? 01:44
Kas içi doğum kontrol iğnesi kimler için uygundur? 17 izlenme - 2 yıl önce Kas içi doğum kontrol iğnesi, uzun süre hamile kalmak istemeyen kişilere önerilir. Kişi doğum kontrol hapları kullanamıyorsa bu yöntemi tercih edebilir. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? 01:12
Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? 14 izlenme - 2 yıl önce Doğum kontrol haplarının kilo aldırma özelliği olduğu hep tartışılır. Kadınlar bazen doğum kontrol hapı kullandıkları dönemde kilo aldıklarından yakınırlar. Eskiden doğum kontrol haplarının böyle bir özelliği vardı. Östrojenin su tutma özelliği olduğundan ilaca başladıktan sonra iki ay kadar süreyle su tutulumu nedeniyle bir kilo alma durumu söz konusu olurdu. Daha sonra bu kilo geri verilirdi. Yeni formüllere sahip doğum kontrol haplarında progesteron hormonunun farklı biçimleri kullanılıyor. Yeni nesil doğum kontrol haplarında su tutma gibi bir etki yaşanmıyor. Dolayısıyla çağdaş doğum kontrol hapları kilo alma problemi doğurmaz.
Doğum kontrol hapları cinsel hayatı nasıl etkiler? 00:48
Doğum kontrol hapları cinsel hayatı nasıl etkiler? 16 izlenme - 2 yıl önce Doğum kontrol hapları cinsel hayatı olumlu etkiler. Kadınlarda gebe kalma korkusu cinselliği olumsuz etkiler. Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu çok yüksek olduğu için ve dış gebelikten koruduğu için cinsellik açısından kadında rahatlama sağlar. Doğum kontrol hapları adet dönemini kısaltır ve kanama miktarını azaltır. Bu açıdan da doğum kontrol hapı kullanımı cinsellik açısından olumlu bir etki yaratır.
Doğum kontrol hapları ne kadar süre kullanılabilir? 00:44
Doğum kontrol hapları ne kadar süre kullanılabilir? 10 izlenme - 2 yıl önce Doğum kontrol hapı kullanımında herhangi bir süre kısıtlaması yok. Kadınlar gerektikçe ve doğum kontrol hapından fayda gördükleri sürece hap kullanımına devam edebilirler. Doğum kontrol hapına dönem dönem ara verilmesi gerektiği yönünde bir inanış var. Fakat kadın haptan fayda gördüğü sürece kullanıma ara vermesi gerekemez.