Hoşgeldiniz!

dönemi

Kanal D - Yeni Sezon Tanıtımı 02:04
Kanal D - Yeni Sezon Tanıtımı 2.009.591 izlenme - 4 yıl önce Kanal D, yeni diziler, programlar ve maceralar ile yeni sezona damgasını vurmaya geliyor. Türkiye'nin Kanalı Kanal D Yeni Yayın Dönemine Hazır.
Kızlar Adet Gününde Neler Yapar? 02:10
Kızlar Adet Gününde Neler Yapar? 44.558 izlenme - 11 ay önce Türk kızının belki de en hassas ve hatta asabi olduğu regl döneminde neler yaptığını merak ettiniz mi hiç? Bazen "teyzem ziyarete geldi" kodu ile bu durumu anlatan bazen ise "hastayım" ya da "adet oldum" veya "aybaşı olmak" şekillerinde adlandırılan bu dönem Türk kızlarının en fazla kezbanlaştığı dönem oluyor. Henüz bilimsel bir araştırma ile ispatlanamamış olsa dahi dünyadaki bütün kadınların yaşadığı bu regl dönemini kişisel gözlemlerimize göre en ağır ve sinir harbi içinde geçirenler yine Türk kızı modeli. Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/exixiz kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler...
Ergenlik Dönemindeki Birey Ne Gibi Değişimler Yaşar 01:29
Ergenlik Dönemindeki Birey Ne Gibi Değişimler Yaşar 1.302 izlenme - 1 ay önce ergenlik döneminde fiziksel, sosyal, bilişsel ve duygusal anlamda birçok değişim çok kısa bir süre içinde gerçekleşir. arkadaşlık ilişkileri çok daha önemli bir hale gelir. duygusal durumları çok hızlı değişir. soyut düşünme yetenekleri ve tartışmaya yatkınlıkları artmaya başlar.
Tarlada Roma Dönemime Ait Yüzük Bulan Kadın 01:46
Tarlada Roma Dönemime Ait Yüzük Bulan Kadın 8.406 izlenme - 1 yıl önce Ankara'da Gökkuş çifti karapürçekte piknik yapmaya geldi.Yürümeye çıkan Ayşe Gökkuş o anda yüzük buldu.Yüzüğü müzeğe verdi.
Balkanlarda Meşrutiyet Kutlamaları 1908 08:22
Balkanlarda Meşrutiyet Kutlamaları 1908 560 izlenme - 2 ay önce 1908 yılında Menaki kardeşlerin çektiği bu kayıtta Balkanlarda Meşrutiyet kutlamaları görüntülenmiş.Film önemlidir Balkanların Osmanlı dönemi görüntüleri var .ayrıca bu topraklarda yaşayan çeşitli etnik grupların yerel kıyafetlerinide görüyoruz .Balkanlardaki Türk ordusunu subayları yerel yöneticileri görüyoruz . . MEŞRUTİYET HAKKINDA ANSİKLOPEDİK BİLGİLER Meşrutiyet, Meşrutî monarşi veya Parlamenter Monarşi hükümdarın yetkilerinin anayasa ve halk oyuyla seçilen meclis tarafından kısıtlandığı yönetim biçimi. Meşrutiyet, bir hükümdarın başkanlığı altında parlamento yönetimine dayanan yönetim biçimidir. İngiltere'de 1215 yılında Magna Carta ile kurulan siyasi düzen tarihteki ilk meşruti monarşi rejimi olarak anılır. Fransa'da 1830 Devrimi'nden sonra kurulan Anayasal Monarşi, cumhuriyet ile mutlak krallık arasında bir "orta yol" olarak benimsenmiştir. Osmanlı Devleti'nde anayasa (Kanun-ı Esasî) ve parlamenter rejim (Meclis-i Mebusan) tartışmaları 1830'larda başlayıp 1860'larda yoğunlaşmış ve Namık Kemal, Ziya Paşa ve Mithat Paşa'nın önderliğinde 23 Aralık 1876'da Birinci Meşrutiyet ilan edilmiştir. 1878'de II. Abdülhamid tarafından, 93 Harbi'nin çıkmasına neden olduğu için Meclis kapatılmış ve Anayasa'nın bazı bölümleri askıya alınmış ise de, teorik olarak Meşruti rejimin devam ettiği kabul edilmiştir. 24 Temmuz 1908'de yapılan ihtilalle Kanun-ı Esasi'nin yeniden yürürlüğe konması İkinci Meşrutiyet döneminin başlangıcı sayılır. Bu dönem, Meclis-i Mebusan'ın Mehmed Vahdettin tarafınca kapatıldığı 11 Nisan 1920 tarihine kadar sürmüştür. kaynak https://www.facebook.com/osanal
12 Eylül Dönemi Kimlik Kontrolleri 01:17
12 Eylül Dönemi Kimlik Kontrolleri 2.667 izlenme - 8 ay önce 12 Eylül dönemi sokakta kimlik kontrolü yapan askerleri izliyoruz efenim. Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/karabukle kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler...
Defineciliğin Sırları ve 40 Yaşındaki Lise Öğrencileri 16:16
Defineciliğin Sırları ve 40 Yaşındaki Lise Öğrencileri 1.892 izlenme - 6 ay önce Şahane bir Uğur Dündar, Çarşamba buluşması daha. Önce define meraklılarını öğreniyoruz. Sonra da eskiden açık lisenin yerine geçen akşam lisesinden kesitler görüyoruz.
Çocukların beslenme alışkanlıkları 02:21
Çocukların beslenme alışkanlıkları 11.472 izlenme - 4 yıl önce Taylan Kümeli, yeni okul dönemine girerken çocuklarımıza dengeli beslenme alışkanlığını kazandırmak için nasıl bir yol izleyebileceğimizle ilgili bize fikir veriyor. Kendisi cips, çikolata, kraker gibi çocukların vazgeçemediği atıştırmalıkları yasaklamak yerine onlara küçük porsiyon alışkanlığı kazandırarak uzun vadede daha sağlıklı bir beslenme bilincinin yerleşmesine olanak sağlamız gerektiğini belirtiyor.
İlk Adet (Regl) Görme Durumunda Yapılacaklar 02:53
İlk Adet (Regl) Görme Durumunda Yapılacaklar 4.966 izlenme - 2 yıl önce İlk reglinizin nasıl geçeceğini merak mı ediyorsunuz? Bu videoyu seyrederek ilk reglinizi olduğunuzda ne tür semptomlar bekleyebileceğinizi öğrenin.
kanal d 2009 yeni yayın dönemi tanıtım filmi 01:45
kanal d 2009 yeni yayın dönemi tanıtım filmi 9.944 izlenme - 9 yıl önce iyi seyirler
14 Haftalık Gebelik Gelişimi 01:51
14 Haftalık Gebelik Gelişimi 1.229 izlenme - 10 ay önce Gebeliğin 14. Haftasında, gebelik kesesinin rahim iç duvarına tutunmasına yardımcı olan progesteron hormonu artık bebek tarafından yapılmaktadır. Bebek artık yavaş yavaş kendi iç dünyasında gerekli olan hormonların büyük bir kısmını kendi üretmeye başlar. Hareketleri daha koordineli bir vaziyette izlenir. Plasentası yani bebeğin eşi, artık ultrasonografide ana rahmine tutunduğu yerde tam yapı izlenmekte buradan çıkan göbek kordonunun bebeğin göbeğine kadar takip edip göbek deliğinde doğru bir yapıyla sonlandığı belirlenebilmektedir. Bebeğe bakıldığında bebeğin karın içerisinde mide cebinin gözlenmesi, idrar torbasının gözlenmesi, bebeği gerek sindirim sisteminin tamamlandığının gerek böbreklerin çalışmaya başladığının ana belirtileridir. Yavaş yavaş bebek kese içerisinde yaşadığı bu sıvının büyük kısmını kendi idrarından oluşturmaya başlar. Bebeğin ufak solunum hareketleri yaptığı, ağzının burnunun tam geliştiği, el parmaklarının yavaş yavaş ortaya çıktığını yine bu gebelik haftalarında izleme şansımız vardır. 14. Gebelik haftasında annede oluşan değişimlere bakarsak yavaş yavaş vücudunda ödemin daha da arttığını izleriz. Anne adayları genel olarak kendini iyi hisseder bir yandan da dışarıdan bakıldığında gebeliğe ait genel duruş özelliklerini göstermeye başlarlar. Bu gebelik haftalarında gebelerin folik asit kesilmesine paralel multivitamin takviyesi yanında özellikle bebeğin kıkırdak yapıdan oluşan bu iskeletinin yavaş yavaş kalsiyum çökmesiyle kemikleşeceği haftalar başladığı için anne adayına kalsiyum takviyesi yapmakta fayda vardır. Bununla beraber özellikle son dönemde yapılan çalışmalarda iyot takviyesinin bebeğin zeka gelişimi üzerinde pozitif etkisi olduğu saptanmaktadır. Yine ayrıca 14. Gebelik haftası demir takviyesine başlanmak için de doğru hafta olarak kabul edilmektedir. Daha fazla bilgi için: http://www.anneysen.com/hafta-hafta-h... İletişimde Kalalım Instagram: instagram.com/anneysen Facebook: facebook.com/anneysen E-posta: tv@anneysen.com Abone Ol Yeni Videoları İlk Sen İzle! http://bit.ly/2kjD11t Daha Fazlası İçin; http://anneysen.com Hafta Hafta Hamilelik; http://anneysen.com/hafta-hafta-hamil... Ay Ay Bebek Gelişimi; http://anneysen.com/ay-ay-bebek-gelisimi Ay Ay Bebek Beslenmesi; http://anneysen.com/ay-ay-bebek-besle... Anneliğe dair video platformlarının en kapsamlı ve en eğlencelisi! Hamile pilatesinden beslenmeye, nefes egzersizlerinden çocuk atölyelerine kadar her şey artık #anneysencomtv de... Haydi sen de izlemek istediğin konu ve konukları bizimle hemen paylaş! #annebebek #hamilelik #bebek #hamileanneler #annelik #haftahaftahamilelik #ayaybebekgelişimi #hamileliktakibi #ayaybebek beslenmesi #gebelik #gebelikbelirtileri #gebelikhesaplama #annekarnındabebek #anne #hamile
Hafta Hafta Gebelik 9. Hafta - Hamilelik Rehberi 00:51
Hafta Hafta Gebelik 9. Hafta - Hamilelik Rehberi 5.087 izlenme - 3 yıl önce Gebelik dönemi 9. hafta bebek ve anne gelişimi. Hafta hafta gebelik dönemi 9 haftalık gebelik bebek ultrason goruntuleri. Daha fazla bilgi için http://www.gebelikveannelik.com/9-hafta-gebelik Hamileliğin 9. haftasında bebeğin gelişimi nasıldır?
Dağılma Dönemi , 20. YY' da Osmanlı - Ders 8 ( Hakan Dede ) 01:44:26
Dağılma Dönemi , 20. YY' da Osmanlı - Ders 8 ( Hakan Dede ) 4.129 izlenme - 4 yıl önce kpss dersleri kpss konu anlatım kpss matematik kpss matematik konu anlatım kpss matematik dersleri kpss türkçe dersleri kpss vatandaşlık kpss tarih kpss geom...
Hafta Hafta Gebelik 7. Hafta - Hamilelik Rehberi 00:21
Hafta Hafta Gebelik 7. Hafta - Hamilelik Rehberi 4.745 izlenme - 3 yıl önce Gebelik dönemi 7. hafta bebek ve anne gelişimi. Hafta hafta gebelik dönemi 7 haftalık gebelik bebek ultrason goruntuleri. Daha fazla bilgi için http://www.gebelikveannelik.com/7-hafta-gebelik Hamileliğin 7. haftasında bebeğin gelişimi nasıldır?
Dünya'mızın 600 Milyon Yıllık Jeolojik Geçmişi 03:18
Dünya'mızın 600 Milyon Yıllık Jeolojik Geçmişi 1.949 izlenme - 2 yıl önce Bildiğimiz gibi yer kabuğu hareketli tektonik levhalardan oluşmakta. Bu levhaların, 600 milyon yıllık süreçte nasıl şekillendiğini göreceğiz. ~55 milyon yıl önce Eosen ve ~23 milyon yıl önce başlayan Miyosen devirlerinde Anadolu'nun yavaş yavaş şekillendiğini görüyoruz. Ayrıca levhaların çarpıştığı noktalarda oluşturduğu sıra dağlar da, günümüzün en güzel jeolojik armağanlarındandır. Örneğin Himalaya,Toroslar ve Alp'ler, bugün ekosistem ve canlılığın kilit noktalarında yer almaktadırlar.
Ders: 1579-1699 Osmanlı Duraklama Dönemi 39:05
Ders: 1579-1699 Osmanlı Duraklama Dönemi 4.853 izlenme - 5 yıl önce HEM ÖĞREN HEM ÇOCUĞUNA ÖĞRET Aykut İlter Aykut Öğretmen Osmanlı'da Duraklama Dönemi, Sokullu Mehmet Paşa'nın ölmesiyle başlamıştır. Deneyimsiz kişilerin tahta geçmesi ile merkezi yönetimin bozulması sonucu, devlet yönetiminde otoritenin sarsılması, halkın devlete olan güveninin azalmasına ve iç isyanların çıkmasına neden olmuştur. Özellikle yeniçeriler padişaha karşı gelmekteydi ve yeniçerilerde 'Ocak, devlet içindir.' anlayışı yerine 'Devlet, ocak içindir.' anlayışı gelişmiştir.[kaynak belirtilmeli]Avusturya ve İran seferleri sonucu oluşan ekonomik sıkıntılar, tımar sisteminin bozulması ve nüfus artışının yarattığı sosyal hayattaki sıkıntılar ve çağın gerisinde kalınması ile eğitim alanındaki bozulmalar sonucu devlet duraklama dönemine girmiştir. Coğrafi keşiflerle ticaret yollarının önem kaybetmesi, sık padişah değişmeleriyle çok verilen cülus bahşisi ve yeniçerilerin artmasıyla verilen ulufe miktarının da artması Osmanlı ekonomisini yıpratmıştır. Celali ayaklanmaları, Osmanlı toprak düzenini büyük ölçüde değiştirmiş, ağır vergiler yüzünden ya da “Büyük Kaçgun” sırasında yerlerinden olan çiftçilerin toprakları mültezimlerin ya da yerel yöneticilerin eline geçmiştir. Vergiler yüzünden borca giren köylüler, işledikleri toprakları sonunda tefecilere kaptırdılar. Osmanlı toprak düzeninin belkemiği olan tımar sistemi bozuldu. Büyük nüfus hareketleri ortaya çıktı ve kentlere büyük göçler oldu. Tarımsal üretim geriledi ve kıtlık tarım ürünleri fiyatlarının yükselmesine yol açtı. On binlerce insan yaşamını yitirdi ve pek çok yerleşim yeri yıkıma uğradı. Osmanlıda eğitim(ilmiye)nin bozulması da Osmanlıyı geriletmiştir. Avrupadaki gelişmeleri (Rönesans, Reform) Osmanlı'nın takip etmemesi Osmanlı için bir dezavantaj olmuştur. OSMANLI DEVLETİ'NİN DURAKLAMA DÖNEMİ 1. III.Murat (1574-1595), 7. III.Mehmet (1595-1603), 2. I.Ahmet (1603-1617), 8. I.Mustafa (1617-1618), 3. II.Osman(Genç) (1618-1622), 9. I.Mustafa (1622-1623), 4. IV.Murat (1623-1640), 10. I.İbrahim (1640-1648), 5. IV.Mehmet (1648)-1687), 11. II.Süleyman (1687-1691), 6. II.Ahmet (1691-1695) ve 12. II.Mustafa (1695-1703)'dır. Köprülüler Devri(1656-1683): Padişah IV.Mehmet zamanında sırasıyla Köprülü Mehmet Paşa, Fazıl Ahmet Paşa, Fazıl Mustafa Paşa ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa sadrazam olmuştur. Osmanlı Devleti İstanbul'un fethinden itibaren "Yükselme Devri" ni yaşadı. Bu parlak devir 1453'ten 1579'a kadar devam etti. 1579 yılında Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa'nın ölümüyle baş¬layan "Duraklama Devri" 1699'daki Karlofça Antlaşması'na kadar sürdü. 16. yüzyıl sonlarında başla¬yan hafif bir duraklama 17. yüzyılda daha da arta¬rak devam etti. Gerçi bu yüzyılın sonuna kadar Osmanlı İm¬paratorluğu dünyanın en büyük güçlerinden biridir. Devletin sınırları daha da genişlemiş, dış görünüşü eski özelliğini ve görkemini korumuştur. Fakat iç ya¬pısında çok önemli bozukluklar ortaya çıkmıştır. A. OSMANLI DEVLETİ'NİN DURAKLAMA NEDENLERİ Osmanlı Devleti'nin Duraklama Devri'ne gir¬mesinde etkili olan faktörler iç ve dış nedenlerden oluşmuştur. I. İÇ NEDENLER a. Merkez Yönetiminin Bozulması 1. İmparatorluğun Karakteri: Osmanlı impa¬ratorluğu değişik ırk, dil, din ve kültürde olan millet¬lerden meydana gelmişti. Müslüman halk impara¬torluğu yönetiyor ve yeni topraklar fethediyordu. Fa¬kat zamanla yeni fethedilen yerlerde düzenli bir sis¬tem kurulamadı. Merkezden uzak yerlerin yöneti¬minde problemler ortaya çıktı. Sınırların genişleme¬si de aynı hızla devam etmedi. Devletin kuvvetli ve adaletli yönetimi devam ettiği sürece çeşitli milletler bir arada huzur içinde yaşıyordu. Fakat devlet dü¬zeninin bozulması ve kanunların tam olarak uygu¬lanmaması hoşnutsuzluklara neden oldu. 2. Padişahların Durumu : Merkeziyetçi mut¬lak imparatorluk karakterine sahip olan Osmanlı İmparatorluğu’nda bütün güç padişahlarda toplan¬mıştı. Dolayısıyla onların durumu ülkeyi doğrudan etkiliyordu. Osmanlı padişahları genellikle ülkeyi kendileri yönetir ve sefere ordunun başında gider¬lerdi Duraklama Devri’nde bu durum ortadan kalktı. Sokullu Mehmet Paşa öldüğünde padişah III. Murat idi (1574-1595). Bu hükümdar zayıf iradeli bi¬risiydi. III. Murat devrinde devlet yönetimine saray kadınları karışmaya başladı, l. Ahmet (1603-1617) çocuk yaşta, 14 yaşında, hükümdar oldu. Bu zama¬na kadar şehzadeler sancağa çıkıp tecrübe kaza¬nırken l. Ahmet bundan mahrum kalmıştı, l. Mustafa (1617-1618) ve (1622-1623) yıllarında iki defa padişah olmasına karşılık hükümdarlık yapacak durumda değildi. II. Osman (1618-1622) iyi niyetli olmasına karşılık devlet yönetimi konusunda tecrü¬besizdi. II. Osman'da 14 yaşında hükümdar olmuş¬tu. IV. Murat (1623-1640) XVII. yüzyılın en değerli padişahı olmasına karşılık yeterli devlet adamları¬na sahip değildi. l. İbrahim (1640-1648) uzun yıllar sarayda ka¬fes hayatı yaşadığından hükümdarlık konusunda çok eksikti. IV. Mehmet (1648-1687) yedi yaşında padişah oldu. Devlet işlerini tamamen Köprülülere bıraktı. Bu devrin Osmanlı padişahları devlet yönetimini kendi ellerinde tutmuyorlar ve ordunun başın¬da sefere gitmiyorlardı. 3.Veraset Usûlünün Değişmesi : Osmanlı Devleti'nin veraset yönetimi Duraklama Devrinde değişikliğe uğradı. Osmanlı klasik devrinde farklı olarak, l. Ahmet zamanında (1603-1317) padişahlı¬ğın babadan oğla değil, Osmanlı hanedanı içinde "ekber ve erşad" yani en büyük ve en akıllısına geçmesi esası benimsenmiştir. Bu sistemin kabu¬lünden sonra şehzadelerin sancağa çıkma usûlü kaldırılmış, onun yerine kafes usulü getirilmiştir. Sancağa çıkma usulünün kaldırılmasıyla şehzade¬ler saraya hapsedilmiş, yönetim konusunda tecrü¬be kazanmadan padişah olmuşlardır. Sancağa çıktıktan sonra hükümdar olan son padişah III. Mehmet'tir. Kafesten tahta çıkan ilk hükümdar da l. Ahmet'tir. {OSMANLI VERASET SİSTEMİDEKİ DEĞİŞMELER: * Osman ve Orhan Beyler zamanında ülke hükümdar ailesinin ortak malı idi. * I.Murat'tan itibaren ülke sadece padişah ve oğullarının sayıldı. * Fatih Sultan Mehmet en güçü olanın tahta geçme anlayışını getirdi. (Kardeş katliyle amaç ülkenin birliğini sağlayarak bölünmesini önlemek ve en güçlü olanın başa geçmesini sağlamaktı.) * I. Ahmet(Duraklama Devri) döneminde yapılan değişiklikle Osmanlı Hanedanı içinde en yaşlı ve akıllı olanın (EKBER ve ERŞED) padişah olması esası benimsendi.} 4.Devlet Adamlarının Yetersizliği : Bu dö¬nemde devlet adamlarının pek azı makamlarının gerektirdiği tecrübe ve bilgiye sahiptir. Önceki de¬virlerdeki gibi devlet adamlarında tecrübe ve bilgiye bakılmadan rüşvet ve iltimasla devlet makamları dağıtılmıştır. Sadrazamlar görevlerinde fazla kala¬mıyorlar ve azlediliyorlardı. XVII. Yüzyılda bu göre¬ve 61 kişi gelmiştir. Bunlar içinde sadrazamlık göre¬vinde dört saat kalanlar bile vardı. Halbuki bu za¬mana kadar geçen üç yüzyılda Osmanlı Devleti'nde 55 sadrazam görev yapmıştır. S.Saray Kadınlarının Yönetimde Etkili Ol¬maları: Padişahların çocuk denilecek yaşta hüküm¬dar olmaları anneleri yani Valide Sultanların devlet yönetiminde etkili olmalarına neden olmuştur. Vali¬de Kösem Sultan ve Turhan Sultan bu dönemin meşhur şahsiyetleridir. Ayrıca padişah hanımlarının ve cariyelerin de yönetimde etkileri görülmüştür. b) Eyalet Yönetiminin Bozulması : Eyaletlere iltimas (kayırma) ya da rüşvetle ta¬yin edilen valiler, kadılar ve diğer görevliler bilgi ve tecrübe bakımından yeterli değillerdi. Bunlar gittik¬leri yerlerde halkı soyuyorlar, merkeze iyi görünmek için de bol bol hediyeler gönderiyorlardı. Her tarafta eşkıyalar türedi. Geniş ölçüde ayaklanmalar mey¬dana geldi. Halkın can, mal ve namus güvenliğinin kalmaması Osmanlı yönetiminde yeni problemlere neden oluyordu. XVII. yüzyılın başında I. Ahmet ta¬rafından çıkarılan "Adaletnâme" de bu durumun ön¬lenmesi için gerekli tedbirler belirtilmiştir. c) Ordu ve Donanmanın Bozulması(Seyfiyenin Bozulması): 1- Devşirme Sisteminin Bozulması : Bu dö¬nemde Kanun-u Kadim'e aykırı olarak Yeniçeri Ocağı'na rast gele kişiler alındı. Yeniçerilerin sayısı artarken değerleri azaldı. III. Murat oğullarının sün¬net düğününde halkı eğlendiren bazı Hıristiyan hokkabaz ve cambazları Yeniçeri
11 Haftalık Gebelik Gelişimi 01:44
11 Haftalık Gebelik Gelişimi 898 izlenme - 10 ay önce 11. gebelik haftasıyla beraber bebek hareketleri artık bebeğin kendi sinir iletimine paralel değil kendi isteği ile yaptığı hareketler halinde, ultrasonografide izlenebilmeye başlanır. Bu haftalarda iyi bir ultrasonografi cihazıyla bebeğin hangi cinsiyete sahip olduğunun belirlenmesi mümkün hale gelir. Bebek hareketlerinin düzenli olmaya başladığı bu dönemde aynı zamanda bebeğin eşi diye tabir edilen plasentanın rahmin hangi bölgesine yerleştiği, buradan çıkan ufak göbek kordonunun ultrasonografide tespit edildiği bir dönem başlamaktadır. 11. Gebelik haftası, sonrasında tekrar vurgulayacağımız, 11 ile 14 hafta gebelik testi denilen ya da Ense Saydamlığı Kalınlığı Testi tabir edilen, bebeğin Down Sendromu olma olasılığı hakkında bize bir matematiksel istatistik belirten testin yapılacağı zamandır. Bu zaman diliminde gerek anne adayının yaşı gerek annenin kanındaki iki tane hormon değerinin hesaplanıp aynı zamanda bebeğin ensesine uyan bölgenin saydamlığı ölçülerek bu üç değer bir matematiksel değer olarak bebeğin down sendromu olma olasılığını verir. Down Sendromu olma olasılığı 1/250’den daha yüksek olan gebeliklerde teşhis için bebeğin daha sonra amniyosentez , kordosentez ve CVS gibi bir işlemi uygulanır, 1/250’den daha düşük olasılıklarda ise rutin gebelik takibine devam edilir. 11 ile 14 haftalar arasında yapılacak bu test dışında, anne adayının bu dönemde tiroid bezinin nasıl çalıştığı, kan değerlerinde bir problem olup olmadığı ve eğer 9-10. Haftalarda idrar testleri yapılmadıysa idrar testlerinin yapılması uygulanması gereken bu döneme ait özel testlerdir
Hafta Hafta Gebelik 10. Hafta - Hamilelik Rehberi 00:57
Hafta Hafta Gebelik 10. Hafta - Hamilelik Rehberi 4.088 izlenme - 3 yıl önce Gebelik dönemi 10. hafta bebek ve anne gelişimi. Hafta hafta gebelik dönemi 10 haftalık gebelik bebek ultrason goruntuleri. Daha fazla bilgi için http://www.gebelikveannelik.com/10-hafta-gebelik Hamileliğin 10. haftasında bebeğin gelişimi nasıldır?
Sazan Balığı Üreme Dönemi 04:28
Sazan Balığı Üreme Dönemi 5.756 izlenme - 5 yıl önce Sazan Balığı Üreme Dönemi
Avrupa Tarihi , Dağılma Dönemi - Ders 7 01:53:32
Avrupa Tarihi , Dağılma Dönemi - Ders 7 3.280 izlenme - 4 yıl önce kpss dersleri kpss konu anlatım kpss matematik kpss matematik konu anlatım kpss matematik dersleri kpss türkçe dersleri kpss vatandaşlık kpss tarih kpss geom...
Hafta Hafta Gebelik 8. Hafta - Hamilelik Rehberi 00:47
Hafta Hafta Gebelik 8. Hafta - Hamilelik Rehberi 3.131 izlenme - 3 yıl önce Gebelik dönemi 8. hafta bebek ve anne gelişimi. Hafta hafta gebelik dönemi 8 haftalık gebelik bebek ultrason goruntuleri. Daha fazla bilgi için http://www.gebelikveannelik.com/8-hafta-gebelik Hamileliğin 8. haftasında bebeğin gelişimi nasıldır?
11 Maddede Ergen Nedir? - Oha Diyorum 02:37
11 Maddede Ergen Nedir? - Oha Diyorum 1.783 izlenme - 2 yıl önce Yeni formatımız "Nedir"in bu videosunda ergenleri mercek altına aldık. Yapacak bir şey yok, ergenlik döneminde hepimiz hormonların etkisiyle bambaşka bir insan oluyoruz. Nedir serisinin tüm videolar tam şurada: https://goo.gl/sHIKaM 11 MADDEDE ERGEN NEDİR? - SAÇI İÇİN AYNA KARŞISINDA ÖMÜR HARCAYANDIR - “SEVİYORSAN GİT KONUŞ BENCE”Yİ ASLA YAPAMAYANDIR - ANNE BABA ZORUYLA İNSAN İÇİNE KARIŞANDIR - KARŞI ÇIKMAK İÇİN FIRSAT KOLLAYANDIR - BUNALIMDAN BUNALIMA KOŞANDIR - SİVİLCELERLE BAŞI BELADA OLANDIR - KİMSENİN ONU ANLAMADIĞINA İNANANDIR - KÜFÜR ETMEYİ BÜYÜMEK SANANDIR - TRİP ATMAYI MESLEK EDİNENDİR - BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖSTERMEK İÇİN OLMADIK ŞEYLER YAPANDIR - GİYDİKLERİYLE ŞEKİL OLMAYA ÇALIŞANDIR Mediakraft'ın diğer kanallarındaki eğlenceli videoları izlemek için tıklayın: Yapyap: https://www.youtube.com/yapyap Oyun Delisi: https://www.youtube.com/oyundelisi BonbonTV https://www.youtube.com/bonbontv Bizi Facebook'ta takip edin: http://facebook.com/MediakraftTurk
Adnan Oktar'ın Akıl Hastanesi Dönemi 06:52
Adnan Oktar'ın Akıl Hastanesi Dönemi 3.196 izlenme - 3 yıl önce Adnan Oktar vakti zamanında Bakırköy akıl hastanesinde yatmış efenim. Kendisi bu akıl hastanesi dönemini anlatmış canlı yayında. İlgi ile izleyeceğinizi düşünüyorum. Vah vah vaaaahhhhh....
Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri 04:57
Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri 588 izlenme - 11 ay önce Bu videoyu izleyerek Muhabbet Kuşu çiftleşme , yumurtlama dönemi belirtilerini öğrenebilirsiniz. Keyifli seyirler...
Acun Ilıcalı Muhabirlik Dönemini Anlatıyor 05:37
Acun Ilıcalı Muhabirlik Dönemini Anlatıyor 3.754 izlenme - 9 yıl önce Facebook’taki Sayfamız Felsefe ve Edebiyat Dünyasına tüm felsefe ve edebiyat severleri bekliyoruz http://www.facebook.com/Felsf.ve.Edebyt.Dunys
16 Haftalık Gebelik Gelişimi 01:59
16 Haftalık Gebelik Gelişimi 599 izlenme - 10 ay önce Gebeliğin 16. Haftasında bebeğin parmaklarının tümü izlenir. 5. Parmağın orta falanksı dediğimiz orta boğumu kendini belli eder. Ultrasonografide yüz hatları tamamen gözlenebilir hale gelmiştir. Artık anne karnındaki fetus gözkapağı açıp kapama, yutkunma, dilini dışarı çıkarıp tekrar içeri sokma gibi yüz mimikleri diye tarif edebileceğimiz hareketleri yapabilecek haldedir. 16. Gebelik haftasında fetusun ultrasonografide bazı hareketleri nadir de olsa özellikle daha önce doğum yapmış anne adayları tarafından hissedilebilmektedir. 16. Gebelik haftasına geldiğinizde eğer daha öncesinde 11-14 hafta tarama testi yapılmamışsa doktorunuza mutlaka başvurup Üçlü Test denilen, aslında İkinci Trimestır Tarama Testi olarak isimlendirmemiz daha doğru olan kan testini yaptırmanızda fayda vardır. İkili Testi yaptırmış gebelerde, standartta Üçlü Testi yaptırmak için bir ihtiyaç bulunmamakta ama İkili Testi şüpheli olan ya da daha önce İkili Testi yaptırmamış gebeler için bu haftada Üçlü Test yahut son dönemde bazı merkezlerde daha sık kullanılabilen Dörtlü Testi yaptırarak Down Sendromu için tarama testi tamamlanıp bebeğinizin down sendromu olma olasılığı hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. 16. Gebelik haftasında anne adayları genelde ciltte damarların belirginleşmesi özellikle yüzde gebe yüzü denilen hafif burnun ve yanakların kızardığı, lekelerin daha kolay oluşabildiği ve bir takım ciltte hassasiyet problemlerinin yaşandığı bir dönemi yaşamaya başlarlar. Bununla beraber özellikle bazı gebelerde kilo alımı çok hızlı olursa, ödem gözlenmesi ,tuz kısıtlamasını yavaş yavaş ön plana çekmemizi gösteren belirtilerden bir diğeridir. Bebek hareketlerini hissetmeyen anne adayları bu dönemde paniklememeli bunun için genelde 19. Gebelik haftasına kadar beklemeleri tavsiye edilmektedir.
Star Tv Yeni Yayin Dönemi Tanitim Filmi 2009 01:41
Star Tv Yeni Yayin Dönemi Tanitim Filmi 2009 4.782 izlenme - 9 yıl önce star tv yeni yayin dönemi tanitim filmi 2009 yepyeni !!!
Kanal D Yeni Yayın Dönemi Tanıtımı 2012-2013 02:19
Kanal D Yeni Yayın Dönemi Tanıtımı 2012-2013 2.638 izlenme - 6 yıl önce Kanal D yeni yayın dönemi tanıtımı 2012-2013
1453-1579 Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi 07:40
1453-1579 Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi 2.351 izlenme - 4 yıl önce 1453-1579 Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi 3 Istanbulun Fethınden Sokullu'nun Ölümüne
Duraklama ve Gerileme Dönemleri - Ders 6 01:55:22
Duraklama ve Gerileme Dönemleri - Ders 6 2.556 izlenme - 4 yıl önce kpss dersleri kpss konu anlatım kpss matematik kpss matematik konu anlatım kpss matematik dersleri kpss türkçe dersleri kpss vatandaşlık kpss tarih kpss geom...