Hoşgeldiniz!

dünya savaşı

Fabrikayı Gizlemek İçin Üzerine Mahalle Yapmak 00:54
Fabrikayı Gizlemek İçin Üzerine Mahalle Yapmak 3.178 izlenme - 1 hafta önce Boeing, 2. Dünya Savaşı sırasında olası bir hava saldırısını engellemek için uçakları ürettiği fabrikayı kamufle etmek üzere Hollywood'dan yardım almış. Alınan yardımda aynı filmlerde olduğu gibi uçak fabrikasına bir mahalle görüntüsü kazandırılmış. Ayda 300 uçağın üretildiği fabrika yukarıdan bakıldığında tamamen bir mahalle görüntüsüne sahip.
2. Dünya Savaşı Sırlarını Hala Saklayan İngiliz Casus - Helen Taylor Thompson 01:53
2. Dünya Savaşı Sırlarını Hala Saklayan İngiliz Casus - Helen Taylor Thompson 2.903 izlenme - 2 hafta önce Helen Taylor Thompson, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in Nazi Almanyası'na karşı kurduğu 30 kişilik gizli ordusu'nun casuslarından biriydi. Helen, işgal altındaki Fransa'ya Özel Operasyonlar Birimi'nden şifreli mesaj yolluyordu. Thompson şimdi 93 yaşında ve o dönemi anlatırken "Gördüklerin ya da yaptıklarınla ilgili tek bir kelime edersen bu vatana ihanet olacaktı" diyor.
Dünya Savaşı Z Alt Yazılı Fragmanı 02:20
Dünya Savaşı Z Alt Yazılı Fragmanı 100.842 izlenme - 5 yıl önce Dünya Savaşı Z (World War Z ) :Bu yaz bir adam (Brad Pitt) ikiye bölünmüş dünyanın sonuna yaklaşırken onu kurtarmak için zamana karşı yarışacak. Her kültür, her silah, her ordu ayağa kalkacak çünkü kurtulmanın tek yolu savaşmak Vizyon Tarihi 21 Haziran 2013
İki Sırpın Türkler Üzerine Sohbeti 00:25
İki Sırpın Türkler Üzerine Sohbeti 20.897 izlenme - 1 yıl önce Sırp filminden bir sahne. 2. Dünya Savaşı'nın başında iki Sırp oturmuş konuşuyorlar.
2. Dünya Savaşında Alman Askerlerine Dağıtılan Çikolata ve Türk Sigarası 14:49
2. Dünya Savaşında Alman Askerlerine Dağıtılan Çikolata ve Türk Sigarası 6.184 izlenme - 5 ay önce Daha önceki videoda Amerikan askerlerine dağıtılan bisküviyi yiyen abimiz bu seferde Alman askerlerine dağıtılan çikolatayı yiyor.
2. Dünya Savaşından Kalma Konserve Yemeği Yemek 13:29
2. Dünya Savaşından Kalma Konserve Yemeği Yemek 6.790 izlenme - 5 ay önce 1942 yılında Pasifik Cephesinde savaşan ABD askerlerine dağıtılan konserve kumanyasını yiyen adamı izleyeceğiz.
Japon Komutan'ın Türk'lere Saygısı 02:12
Japon Komutan'ın Türk'lere Saygısı 2.555 izlenme - 3 ay önce Mine Kırıkkanat, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Türk esirleri Türkiye'ya teslim eden Japon Komutan'ı anlatıyor.
En Net Görüntüleriyle Dresden Bombardımanı 07:44
En Net Görüntüleriyle Dresden Bombardımanı 5.571 izlenme - 7 ay önce İkinci Dünya Savaşı'nda son savunulan yerlerden olan Dresden'in uçaklarca bombalanışının en net ama bir o kadar da üzücü görüntüleri. 35Bin ile 130 bin arası insanın hayatının kaybettiği düşünülüyor. Google görsellerinde maalesef çok daha fecileri mevcut.
Yavuz ve Midilli'nin Rus Limanlarını Bombalama Görüntüleri 02:26
Yavuz ve Midilli'nin Rus Limanlarını Bombalama Görüntüleri 3.106 izlenme - 7 ay önce Osmanlı'nın savaşa girişine sebep olan Rus Limanlarının bombalanma görüntüleri. Almanya'dan satın alındığı bildirilen Goeben ve Breslau savaş gemilerine Yavuz ve Midilli adı verildi. Amiral Souchon, Enver Paşa'nın emri ile Karadeniz'e açıldı ve 29 Ekim 1914 tarihinde başta Sivastopol olmak üzere Odessa ve Tedosya limanlarını vurdu. Bu, Osmanlı Devleti için bir dönüm noktasıydı. Polyushka Polye ironi olsun diye koyuldu :)
İstiklal Harbinde Diş Çektiren Askerimiz 00:25
İstiklal Harbinde Diş Çektiren Askerimiz 3.080 izlenme - 7 ay önce İstiklal harbi sırasında ağrıyan dişini çektiren askerimizin kameraya yansıyan görüntülerini izliyoruz efendim.
1. Dünya Savaşı Alman Ordusu ve Almanya Kamera Görüntüleri (Renklendirilmiş) 07:22
1. Dünya Savaşı Alman Ordusu ve Almanya Kamera Görüntüleri (Renklendirilmiş) 4.566 izlenme - 1 yıl önce Almanya'nın ve Alman ordusunun görüntülerini izliyoruz. Savaşta 2 milyon Alman askeri öldü.
Band of Brothers - Ronald Speirs Efsanesi (Bölüm 1) 01:37
Band of Brothers - Ronald Speirs Efsanesi (Bölüm 1) 934 izlenme - 2 ay önce Kardeşler Takımı Foy saldırısı öncesi siper kazımı ve Üsteğmen Ronald Speirs efsane olmasını sağlayan sigara mevzusu
Band of Brothers - Ronald Speirs Efsanesi Bölüm 2 01:39
Band of Brothers - Ronald Speirs Efsanesi Bölüm 2 933 izlenme - 2 ay önce Kardeşler Takımı Foy saldırısı sırasında Üsteğmen Ronald Speirs "Başta Almanlar ona ateş etmedi.Galiba gördükleri şeye inanamıyorlardı ama asıl şaşırtıcı olan şey bu değildi.Asıl şaşırtıcı olanı Easy bölüğü ile görüştükten sonra geri dönmesiydi."
Hitler'in Son Yılı - National Geographic 01:27:55
Hitler'in Son Yılı - National Geographic 4.531 izlenme - 1 yıl önce Hitler'in ve Nazi Almanyası'nın son yılını, II. Dünya Savaşı'nın da son dönemini anlatan 'National Geographic' tarafından hazırlanan belgesel. Belgesel, Normandiya Çıkarması'ndan, Almanya'nın teslimiyetine kadar olan II. Dünya Savaşı'nın son bir yıllık sürecini konu alıyor. National Geographic'in, II. Dünya Savaşına dair en kapsamlı belgesellerinden biri olup, daha önce görülmemiş görüntüler de içermektedir. II. Dünya Savaşına ve tarihine ilgi duyanların, şiddetle izlemesini tavsiye ederim. http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/141355/adolf-hitlerin-olumu-national-geographic
Nuit et brouillard (1955) - Alain Resnais (Nazi Kamplarının Belgeseli) 30:41
Nuit et brouillard (1955) - Alain Resnais (Nazi Kamplarının Belgeseli) 20.813 izlenme - 3 yıl önce Nuit et brouillard (Sis ve Gece), ünlü Fransız yönetmen Alain Resnais'in yönettiği, II. Dünya Savaş'ında Nazilerin katlettiği insanları topladığı kampları konu edinen kısa metraj belgeselidir. Gerçek görüntüler kullanılmıştır. Bu yüzden bu görüntüleri kaldıramayacak olanlar izlememelidir. Belgeselin süresi 30 dakikadır.
1. Dünya Savaşı 03:52
1. Dünya Savaşı 22.756 izlenme - 10 yıl önce Birinci dünya savaşı
Hazırlanın! Savaş'a Gidiyoruz. 3d Ses ile Savaş Ortamı Yaratmak 03:18
Hazırlanın! Savaş'a Gidiyoruz. 3d Ses ile Savaş Ortamı Yaratmak 2.864 izlenme - 7 ay önce Kulaklıklarınızı takın, ekranı büyütün ve sesi yükseltin. Savaş ortamında olduğunuzu ve başınızın yanından geçen mermi seslerini hissedin.
Çanakkale de Türk ve Anzak Siperleri Arasında Oynanan Atış Talimi Oyunu 01:45
Çanakkale de Türk ve Anzak Siperleri Arasında Oynanan Atış Talimi Oyunu 5.361 izlenme - 1 yıl önce Yabancıların çekmiş olduğu Çanakkale savaşı ile alakalı diziden bir bölüm. İyi seyirler
General Zhukov - 2. Dünya Savaşı Sonrası Sovyetlerin Zafer Kutlaması 08:42
General Zhukov - 2. Dünya Savaşı Sonrası Sovyetlerin Zafer Kutlaması 4.108 izlenme - 2 yıl önce Tarihin en kanlı savaşını kazanan Rusya temmuz 1945 te zaferini Kızıl Meydanda kutlamıştır. Kutlamalarda en önde beyaz atıyla boy gösteren General Jukov'dur.Hiç savaş kaybetmemiştir.1941'de Stalingrad savunması ile Almanları püskürtüp; 1943'te Dünya tarihinin en büyük tank savaşı olan Kursk savaşında Almanları yenerek savaşı tersine döndürmüştür. Kursk savaşı'nın ardından karşı atağa geçip Berlin'e yürümüştür. 1945'te Berlin'i ele geçirip, Almanya'nın savaşı kaybetmesini sağlayan en önemli komutanlardan biri olmuştur. 1955'te sscb savunma bakanı olmuştur.
Battlefield 1 Gelibolu Yarımadası - Fragman 00:30
Battlefield 1 Gelibolu Yarımadası - Fragman 4.972 izlenme - 1 yıl önce Nam-ı değer Gelibolu Yarımadasına işgalde bulunan İngilizler ve mağdur olan Avusturyalılar yada Oh olmuş desem - tabii efsanevi Muharebeden (8 1/2 Ay) sonra İstanbul'un işgali 3. Kasım 1918 - 23. Eylül 1923 kadar yinede gerçekleşti ve gerisi malumunuz.
Ruhi Su - Yemen Türküleri (3 Parça) 06:22
Ruhi Su - Yemen Türküleri (3 Parça) 8.641 izlenme - 3 yıl önce Büyük müzisyen Ruhi Su'dan Yemen Türküsü ve Anlı Yemen Şanlı Yemen yorumları. İkinci parçada kendisine eşlik eden Sümeyra Çakır'dır.
Dambusters Baskını’nda Kullanılan Zıplayan Bomba (1943) 00:48
Dambusters Baskını’nda Kullanılan Zıplayan Bomba (1943) 1.076 izlenme - 4 ay önce Zıplayan Bomba düşük irtifadan düşürülüp su yüzeyinde kayarak barajları tahrip etmesi için tasarlanan İngiliz uçak tasarımcısı Barnes Wallis tarafından icat edilmiş. Mayıs 1943’te İkinci Dünya Savaşı sırasında, Almanya'nın sanayi bölgesi Ruhr'ın merkezinde iki barajın zıplayan bombayla tahrip edilmesi planlanıyor. Saldırının Mayıs ayında yapılmasının sebebi barajlardaki suyun en yüksek seviyede olması ve sonucunda en fazla hasarın verilebileceği zaman olmasıymış. Möhne Barajı ve Sorpe Barajı'ndan iki ana baraj, Eder Nehri üzerindeki Eder Barajı ikincil bir hedef olarak tespit ediliyor. Aylarca süren eğitimden ve hazırlıktan sonra, üç formasyona bölünmüş olan uçaklar 17 Mayıs 1943'te saat 9'dan sonra, radar algılamasını önlemek için 30 metre yükseklikte uçuyorlar. Möhnesee barajı, saldırılardaki en büyük darbeyi alıyor, hidroelektrik üretimi yapan güç yok ediliyor ve elektriksiz kalan Almanların Ruhr'daki silah üretimi kısıtlanmış oluyor. İki santral tahrip ediliyor ve oluşan selde 1600 kişiyi ölüyor, bir dönüm arazi tahrip oluyor. Dambusters baskını başarılı olmasına rağmen sekiz uçak düşüyor (düşürülüyor), 53 kişi ölüyor, üç pilot Almanlar tarafından rehin alınıyor. Görüntülerde göreceğiniz üzere Kral George VI, mürettebatı tebrik ediyor. Baskından çeyrek asır sonra, zıplayan bombayı icat eden adam Sir Barnes Wallis'e, bir hatıra hediye ediliyor.
Filistin Cephesi Esir Türk Bandosu 1918 09:00
Filistin Cephesi Esir Türk Bandosu 1918 865 izlenme - 5 ay önce 1.dünya savaşında Osmanlı devletinin savaştığı Filistin cephesinden çok acıklı sahneler .görüntüleri İngilizler çekmiş uzunluğu 13 dakikaya yakın bizi ilgilendiren kısımları kestim .Film esir Mehmetçik görüntüleriyle başlıyor .burada esir kafilesi esir kampına götürülüyor .fakat burda kafile mola veriyor . yaralı olanlar at arabalarına sağlamlarda yaya olarak yola devam ediyorlar .görüntünün devamında Mehmetçik çöle benzer bir arazide yerde oturup istirahat ediyor .devamındaki görüntü çok nadir Filistin cephesinde görev yapan Türk bando takımı görüntülenmiş .onlarda diğer esirler gibi çaresiz bir şekilde bekliyorlar .Bando birliği toplu olarak ve tek tek çekim yapılıyor .bazı askerler enstürümanları çalmalarını isteniyor kameraman. adamlar caresiz bir şekilde ellerindeki enstürümanı çalıyorlar .ses olmadığı için ne olduğunu anlayamıyoruz . 1. asker perdeli trambon çalıyor . 2. asker Bariton çalıyor. 3. asker Bas çalıyor. 4. asker zenci bir asker Afrikalı yada Arap bilemiyoruz .oda trampet çalıyor . toplu çekimde 2 Klarnetçinin solunda Borucu görünüyor.tek tek sayamadım ama takım yaklaşık 20 kişi var . Devamındaki görüntülerde Tul Keram bölgesinden görüntüler var.devamındaki görüntü filmin en acı görüntüsü. Nablus yakınlarında bizim nakliye konvoyu Anzak uçakları tarafından bombalanmış .arabaları öküz ve mandalar çekiyor .mesafe merkeze çok uzak olduğu için imkanlar çok kısıtlı .hayvanlar zaten yavaş ilerliyor .arabalar içinde top mermisi muhimmat erzak gibi mazemeler var .ilk bakışta hayvanlar besili gibi duruyor gibi görünebilir .ama öyle değil çlen hayvan leşleri sıcaktan şişmiş .malum çöl sıcağı .arabaları kullanan sürücülerde bombardımanda ölmüşler .onlarda hayvan leşleri yanında yerde yatıyorlar .uçaktan atılan bombalar parça tesirli şarapnel parçaları rasgele hayvanlara isabet etmiş .kimi diz çökmüş kimi asılı kalmış kimi yan yatmış arkalarına bağlı araba yuzunden kaçamamışlar .görüntünün devamında gene mandaların çektiği bize ait top arabası görünüyor sanırım 75 mm lik .mazemelerin hepsi terk edilmiş .yakıcı güneş altında bekliyorlar .
76 Yıl Önce Batırılan Uçak Gemisinin Enkazına Ulaşıldı 01:08
76 Yıl Önce Batırılan Uçak Gemisinin Enkazına Ulaşıldı 156 izlenme - 2 hafta önce Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı sırasında batırdığı ABD savaş gemisi USS Lexington enkazına Avustralya'nın 500 mil açıklarında ulaşıldı. ABD'nin ilk savaş gemilerinden biri olan ve Lady Lex olarak da bilinen USS Lexington suyun iki mil derinliğinde bulundu. Dev savaş gemisi 216 mürettebat ve 35 savaş uçağıyla birlikte 1942 yılında kaybolmuştu.
1. Dünya Savaşında Avrupa Monarşilerini Gösteren Bir Kayıt 1911-1920 04:46
1. Dünya Savaşında Avrupa Monarşilerini Gösteren Bir Kayıt 1911-1920 837 izlenme - 5 ay önce 1. dünya savaşında Avrupa monarşilerini gösteren bomba bir kayıt .üstelik renkli 1911 ila 1920 arası yapılmış bir çekim .. bu tip renkli film örneklerini daha evvelde yayınlamıştım .film kareleri tek tek kare kare aslına uygun olarak boyanıp film renkli hale getiriliyor.bu kayıtta Avusturya -Maceristan imparatorluğunu yöneten Habsburg hanedanı .Almanya imparatorluğunu yöneten Hohenzollern hanedanı .Amerikan başkanı Wilson .Fransa nın cumhurbaşkanlarından Raymond Poincaré .ve filmin sonunda bugun soyu kurutulmuş Ramanov hanedanı var .şimdi gelelim detaylı açıklamaya .filmin baş kısmından 1.21 e kadar Avusturya -Maceristan imparatoru Franz Josep eşi yakın akrabaları ve 1916 yılında tahta oturacak veliaht 1. Karl eşi düşes Zita. .burda 1.Karl ve Zita nın düğünü görüntülenmiş .sene 1911 ben bu kaydın siyah beyaz çekimini yayınlamıştım . ikili 1918 yılında İstanbul ada geliyorlar .ondan sonraki görüntü 28. Amerikan başkanı Woodrow Wilson sanırım mekan beyaz saray oval ofis.kendisi 1913-1921 arası iki dönem başkanlık yapmıştır .meşhur wilson ilkelerini öneren kişidir .Amerikan başkanından sonraki görüntü Alman imparatoru 2. Wilhelm onun görüntüleride çok net özellikle ata binerken görüntüsünü çok beğendim 2.04 te Alman imparatorunun eşi Augusta Victoria ile beraber .sanırım bir hastane ziyareti . .tren sahnesinden itibaren gelen sakallı kişi Fransa cumhurbaşkanı Raymond Poincaré 1913 -1920 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapmıştır .bu adam aynı zamandada 5 defa başbakanlık görevinde bulunmuştur .Lozan konferansında Fransa yı temsil etmiştir 2:29 , 24 haziran 1913 tarihinde Poincaré'yi taşıyan tren Portsmouth limanından yola çıkıyor. ...2:40 İngiltere Kralı V.George mareşal üniforması içinde Poincaré'yi Victoria tren istasyonunda karşılıyor. 2:42 de trenden inip arkaya geçen ve selama duran Galler Prensi 2:51 Poincaré'nin sağ arkasında yürüyen yine Galler prensi (Sonra VIII. Edwart, hani şu aşkı uğruna tahttan vazgeçen).3.06 dan itibaren son Rus çarı 2. Nikolas ı sarayın balkonunda görüyoruz .mekan buyuk ihtimalle Sen Petersburg saray ve önündeki buyuk meydan çar halkı selamlıyor .devamındaki görüntü Rus çarı ve Fransa cumhurbaşkanı beraber 3:37 Raymond Poincaré 20 Temmuz 1914 tarihinde Baltık Denizinde Sen Petersburg'un karşısındaki Kronstadt Deniz Üssünde Rus Denizcilerini teftiş ediyorlar. Arkada Rus İmparatorluk yatı Aleksandriyadevamındaki görüntüde ikilinin hanımlarıyla beraber görüntüsü var .sonraki görüntü Alman imparatoru 2. Wilhelm ve kurmayları .filmin son kısmı sanırım bir stadyumda yapılan askeri bir tören film 4:16 'daki görüntüler çok kısa ve net değil ama 1913 yılında Kayzer'in kızının Berlindeki düğünü olabilir. Çar Nikola ve V.George da gelmişti düğüne. Üç akraba sık sık birbirlerini ziyaret türlü vesilelerle etmişlerdir.. ..Avrupa hanedanlarını gösteren şimdiye kadar bulduğum en net renkli kayıttır .lütfen saçma sapan yorumlar gelmesin .bizim film arşivinde 600 km kadar nitrat film var .bırakın siyah beyaz restarasyonu renklendirmeyi daha dijital ortama bile aktarılmadı filmler . Avrupanın ne kadar gerisindeyiz çok net görünüyor. adamlar kendi tarihi kayıtlarını ne güzel renklendirmişler bizim kayıtlar siyah beyaz ve çamur gibi ...film kaynağı you tube .çalan müzik askeri bir marş Der Königgrätzer adlı bir Alman Marşı'dır. Prusya'nın Avusturya İmparatorluğu'na karşı kazandığı 3 Temmuz 1866 Königgrätz Muharebesi anısına Johann Gottfried Piefke tarafından bestelenmiştir. Günümüzde de Almanya'nın popüler marşları arasındadır..facebookta kaliteli bilimsel akademik yayına devam tarihe ilgi duyan herkes beni takip edebilir umarım beğenilir ve paylaşılır .... kaynak : https://www.facebook.com/osanal?fref=ts özgür sanal
Şans Eseri Bulunan 3 İnanılmaz Define 03:11
Şans Eseri Bulunan 3 İnanılmaz Define 5.923 izlenme - 2 yıl önce City of Cairo SS Naziler tarafından 2. Dünya Savaşı sırasında batırılan bir yük gemisiydi.Battıktan 73 yıl sonra okyanusun altından çıkarıldı, içinden çıkan hazineyi kimse beklemiyordu.
Termit Fırlatıcı Yapan Çılgın Mucit 02:30
Termit Fırlatıcı Yapan Çılgın Mucit 4.356 izlenme - 2 yıl önce 2. Dünya Savaşı'nda da el bombası olarak kullanılan termitleri fırlatabilen bir alet yapan Colin Furze tam formunda. Her zaman olduğu gibi çılgın buluşlara imza atan adamamımız bu defa da boş durmayarak bizlere kendisi için yaptığı termit fırlatan makineyi gösteriyor. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Apocalypse National Geographic - 2. Dünya Savaşı Belgeseli (262 dk) 04:22:27
Apocalypse National Geographic - 2. Dünya Savaşı Belgeseli (262 dk) 6.946 izlenme - 3 yıl önce Değerli ulutasselim arkadaşımızın birinci bölümünü eklediği belgeselin tamamıdır kendisi. Devasa uzunluktadır ve bu savaş hakkında bütün bilgileri içermektedir. Umarım değerlendirilir. İyi seyirler efendim.
The Great War - Mustafa Kemal Atatürk 07:09
The Great War - Mustafa Kemal Atatürk 2.793 izlenme - 1 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk (19 Mayıs[2] 1881, Selanik – 10 Kasım 1938, İstanbul), Türk Kurtuluş Savaşı'nın askeri ve siyasi lideri, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve 1923'ten 1938'e dek görev yapmış ilk Cumhurbaşkanı, Türk Ordusu Mareşali ve daha öncesinde bir Osmanlı paşası. Atatürk Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusuna hizmet veriyordu; Çanakkale Cephesi'nde albaylığa, Sina-Filistin Cephesi'nde ise Yıldırım Orduları (7. Ordu) generalliğine atanmıştır. Savaşın sonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisini takiben Türk Kurtuluş Savaşı'ndaki Türk Ulusal Hareketi'ne önderlik etmiştir. Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Hükûmeti'ni kurmuş, askeri eylemleriyle İtilaf Devletleri tarafından gönderilen askeri güçleri bozguna uğratmış ve Türk milletini zafere götürmüştür. Atatürk daha sonra eski Osmanlı İmparatorluğu'nu modern ve seküler bir ulus devletine dönüştürmek için politik, ekonomik, toplumsal ve kültürel reformlar başlatmıştır. Liderliği altında binlerce yeni okul inşa edildi. İlköğretim ücretsiz ve zorunlu hale getirildi. Kadınlara sivil eşitlik ve politik haklar verildi. Köylülerin sırtına yüklenen ağır vergiler azaltıldı. Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde "Gazi" unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir. Halk Fırkası'nı kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur. Atatürk tarihte oynadığı önemli rolden dolayı pek çok yazar ve tarihçi tarafından incelenmiş ve hakkında 379 eser yazılmıştır. Bu yönüyle hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi arasında yer almaktadır. Ayrıca dünyada ilk kez ve tek örnek olmak üzere, Birleşmiş Milletler'in UNESCO örgütü tarafından, kendisinin 100. doğum yılı olması sebebiyle ve tüm ülkelerin oy birliğiyle 1981 yılı "Atatürk Yılı" olarak kabul edilmiştir. Dergilerinin Kasım 1981 sayısında da, Atatürk ve Türkiye konusu ele alınmıştır.
Adolf Hitler - Renkli Görüntüler 03:33
Adolf Hitler - Renkli Görüntüler 8.041 izlenme - 3 yıl önce Adolf Hitler, Avusturya asıllı Alman politikacı, siyasî önder ve devlet adamıydı. 1919 senesinde Alman İşçi Partisi'ne üye olmasıyla başlayan politik yaşamı, bu partinin 1920 senesinde Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ne dönüşmesiyle devam etti ve 1921 senesinde ise Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin lideri oldu. Uzun süreli bir siyasal mücadelenin sonucunda,Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin 1933'te iktidara gelmesiyle Almanya şansölyesi ve 1934'den ölümüne kadar Almanya devlet başkanı olarak görev yaptı. Devlet başkanı olduğu dönemde şansölyelik ve cumhurbaşkanlığı makamlarını birleştirerek Führer und Reichskanzler unvanını kullanmıştır. Nasyonal sosyalizmin kurucusu olup,Almanya'yı 12 yıl boyunca bu doktrinle yönetmiştir. Politikacı kimliği dışında bir ressam, yazar ve askerdi.Video ne kadar Hitler propagandası gibi görünse de tarihe damgasını vuran kişileri bir de renkli olarak daha kaliteli bir şekilde izlemek gerek.