Hoşgeldiniz!

Edip Cansever

Edip Cansever'in Şiirlerindeki Ölüm Ve Alkol Teması 07:41
Edip Cansever'in Şiirlerindeki Ölüm Ve Alkol Teması 959 izlenme - 7 ay önce Trt arşivinden. Edebiyat Dünyası 1974’te Ahmet Oktay'ın, Edip Cansever ile "Tragedyalar" eserinde işlediği ölüm ve alkol temaları hakkındaki sohbeti.
Mendilimde Kan Sesleri Bir Edip Cansever Şiiri 05:10
Mendilimde Kan Sesleri Bir Edip Cansever Şiiri 1.716 izlenme - 5 yıl önce Mendilimde Kan Sesleri Bir Edip Cansever Şiiri
Edip Cansever - Mendilimde Kan Sesleri 04:52
Edip Cansever - Mendilimde Kan Sesleri 731 izlenme - 2 yıl önce TRT 2'nin eski programlarından biriydi Önce Şiir Vardı programı. Bu programdan bir kesit. Berrin Ötenel ve Rüştü Asyalı, Edip Cansever'in mendilimde kan sesleri şiirini okuyor. Keyifle izliyor ve dinliyoruz.
Edip Cansever - Masa da Masaymış ha (Kendi Sesinden) 01:49
Edip Cansever - Masa da Masaymış ha (Kendi Sesinden) 610 izlenme - 3 yıl önce Edip Cansever'in en bilindik, lise 2 kitaplarında "bir bira içmek istiyordu kaç gündür/masaya biranın dökülüşünü koydu" mısraları sansürlenen şiiri ve şiir hakkında kısa bir röportaj
Canlar Ölesi Değil -  Edip Cansever ( Trt Podcast ) 29:59
Canlar Ölesi Değil - Edip Cansever ( Trt Podcast ) 386 izlenme - 2 yıl önce İkinci Yeni akımının en önemli temsilcilerinden olan şair anısına Trt Ankara Radyosu tarafından yapılmış programdır. Şairin hayatının geniş biçimde işlendiği program, unutulmaya yüz tutmuş değerlere biraz da olsa hayat vermeye çalışmıştır. " her şeyin fazlası zararlıdır ya, fazla şiirden öldü Edip Cansever. " buyurmuştur bir başka üstad Cemal Süreya
Edip Cansever - Gül Kokuyorsun 04:21
Edip Cansever - Gül Kokuyorsun 1.912 izlenme - 8 yıl önce bu şiir mustafa devrim tarafından seslendirilmiştir
Edip Cansever-Bir Genelev Kadını 04:27
Edip Cansever-Bir Genelev Kadını 1.872 izlenme - 8 yıl önce bu şiir mustafa devrim tarafından seslendirilmiştir.
Leyla ile Mecnun - Masa da Masaymış Ha 01:24
Leyla ile Mecnun - Masa da Masaymış Ha 812 izlenme - 3 yıl önce Geçtiğimiz sene -2013- bir dönem çalkalanıp durulmuş olan sansür olayını hatırlayanımız vardır. Lise 4. sınıf ders kitaplarında yer alan, Edip Cansever'in "Masa da Masaymış Ha" şiirinin sansürlü yayınlandığı ortaya çıkmıştı. Farklı bir şiir seçmek yerine modern zamanların devlet ayıbı olan sansür tercih edilmiş ve şiirin en güzel iki dizesi üç nokta (...) ile yok edilmişti. İlgili olarak da Leyla ile Mecnun'un şiir sever ekibi de tepkisini böyle koymuştu. Hem de TRT 1'de... "Bir bira içmek istiyordu kaç gündür / Masaya biranın dökülüşünü koydu". Sansür: http://t24.com.tr/media/editorials/ÅŸiir.jpg Haber: http://arsivlemesemolmazdi.blogspot.com.tr/2013/02/lise-son-snf-kitabnda-edip-canseverin.html Şiir: Masa Da Masaymış Ha Adam yaşama sevinci içinde Masaya anahtarlarını koydu Bakır kaseye çiçekleri koydu Sütünü yumurtasını koydu Pencereden gelen ışığı koydu Bisiklet sesini çıkrık sesini Ekmeğin havanın yumuşaklığını koydu Adam masaya Aklında olup bitenleri koydu Ne yapmak istiyordu hayatta İşte onu koydu Kimi seviyordu kimi sevmiyordu Adam masaya onları da koydu Üç kere üç dokuz ederdi Adam koydu masaya dokuzu Pencere yanındaydı gökyüzü yanında Uzandı masaya sonsuzu koydu Bir bira içmek istiyordu kaç gündür Masaya biranın dökülüşünü koydu Uykusunu koydu uyanıklığını koydu Tokluğunu açlığını koydu. Masa da masaymış ha Bana mısın demedi bu kadar yüke Bir iki sallandı durdu Adam ha babam koyuyordu. Edip Cansever
Edip Cansever - Bitti O Sevda 01:18
Edip Cansever - Bitti O Sevda 1.147 izlenme - 8 yıl önce
Edip Cansever - Gül Kokuyorsun (Kendi Sesinden) 01:21
Edip Cansever - Gül Kokuyorsun (Kendi Sesinden) 104 izlenme - 7 ay önce video
Edebiyat Dünyası 6.Bölüm - Ahmet Oktay- Edip Cansever 29:42
Edebiyat Dünyası 6.Bölüm - Ahmet Oktay- Edip Cansever 65 izlenme - 7 ay önce Daha önceden yüklenen Edip Cansever'in Şiirlerindeki Ölüm ve Alkol Teması isimli videonun full versiyonudur. 1974 yılına ait bir kayıt. Ahmet Oktay'ın sunuculuğunu yaptığı programın 6. bölümünde; Edip Cansever konu edilmektedir.
Edip Cansever - Gökanlam-3  ( Kendi Sesinden) 01:57
Edip Cansever - Gökanlam-3 ( Kendi Sesinden) 225 izlenme - 2 yıl önce Şimdi ben buraya bişeyler yazsam, desem ki Edip Cansever şurda doğdu şurda öldü. Şunu etti bunu kodu. Yok ikinci yeniydi yok birinci eskiydi akımlara girdi çıktı. Seni ne kadar anlatır ki ey koca şair. Zaten bir şiir ne anlatır ki umutsuzlar parkında? Wikipedia'da 12 satırla özetlemişler seni. Koskoca bir ömrün kavgası eşittir = 12 satır!!! Herneyse, bu mevzular derin mevzu. Bazılarının "bu ne la" diyeceğini ve bazılarınında dinlemeye doyamayacağını bile bile 48 yıllık bu ses kaydını sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyor ve alkışlayan ellerinize bir yerçekimli karanfil uzatıyorum, beyaza keser gibisine yedi renk..
Edip Cansever - Mendilimde Kan Sesleri 05:49
Edip Cansever - Mendilimde Kan Sesleri 199 izlenme - 2 yıl önce "... Gülemiyorsun ya, gülmek Bir halk gülüyorsa gülmektir Ne kadar benziyoruz Türkiye'ye Ahmet Abi. ..." Edip Cansever'in muhteşem ve unutulmaz şiirine alkışlar.
Yaşayan Edebiyat (1975) 02:52
Yaşayan Edebiyat (1975) 178 izlenme - 3 yıl önce Yaşayan Edebiyat, 1975 yılında yayınlanan bir program. En sevilen en çok okunan yazarlar şairler bu programın konuğu olmuş. Edip cansever, İlhan Berk, Necati Cumalı, Behçet Necatigil.. Eserlerini mutlaka okudunuz ama onları hiç gördünüz mü? Hepsi bu programdalar. Orhan Veli'nin kardeşiyle Reşat Nuri Güntekin'in ise eşiyle löpöltaj yapılmış. Şiirler okunmuş canlandırmalar yapılmış ayrıca. Anlatmakla olmaz en iyisi izleyelim.
Edip Cansever - Mendilimden Kan Sesleri (Şiir) 05:49
Edip Cansever - Mendilimden Kan Sesleri (Şiir) 180 izlenme - 4 yıl önce Edip Cansever - Mendilimden Kan Seslerİ (Şiir)
Edip Cansever - Masa da Masaymış Ha! (Serhat Uzman yorumuyla) 01:39
Edip Cansever - Masa da Masaymış Ha! (Serhat Uzman yorumuyla) 103 izlenme - 3 yıl önce @1ruhi aracılığıyla
Jehan Barbur - Anısındayım (Akustik) 04:21
Jehan Barbur - Anısındayım (Akustik) 0 izlenme - 2 ay önce Şarkı Sözleri: Hafifçe ısırılmış bir elmanın dilimindeyim Elmanın kokusundayım Anısındayım -kimbilir kimin- Anılarda görünür, düşlerde görünmez insan Düşlerde görünen anlamlardır Özelliklerdir bir de belli belirsiz. Ve İnsansız anı yoktur. Var mıdır?