Hoşgeldiniz!

erdal eren

Teoman - O Salaklar Kenan Evren'i Alkışladı 04:30
Teoman - O Salaklar Kenan Evren'i Alkışladı 12.986 izlenme - 2 yıl önce Teoman'ın daha önce yaptığı biraz da kendini ifade ettiği güzel doğal bir programdan kesit. Kenan Evren ve darbeciler hakkında düşüncelerini paylaşmıştır. Ayrıca şu günlerde Teoman'ın akrabası olan Erdal Eren konusu konuşuluyor. Teoman o kadar iyi niyetli biridir ki yazdığı şarkıyı sadece 17 yaşında idam edilen akrabası Erdal Eren'e değil, aynı zamanda Erdal Eren'in öldürdüğü er olan Zekeriya Önge'ye de adamıştır.
Ali Ekber Erdal Eren Türküsü 04:52
Ali Ekber Erdal Eren Türküsü 4.791 izlenme - 7 yıl önce ali ekber erdal eren türküsü
Kenan Evren 12 Eylül Darbesi TV Açıklaması 01:08
Kenan Evren 12 Eylül Darbesi TV Açıklaması 2.147 izlenme - 3 yıl önce Yorumlamayı o günleri yaşamış abi ve ablalarıma bırakıyorum.Ve bu sitede ki her üyenin yorumlamaktan kastımın ideoloji ve ego savaşı olmadıgını anlayacağını ve partizanlık yapmayacagını biliyorum. Sadece Türkiye' nin bir arşiv sitesi olan alkışlarla yaşıyorumda olması gerektigine inandıgım bir video. Eğer amaç hatırlamaksa tarihin karışık dönemleri de unutulmamalı. Ben cahil bir insanım, benim kuşagımın çogu gibi, ve belki de cahilliğim yüzünden şunu demek istiyorum. Abilerimiz ve ablalarımız o günlerde daha çok okuyorlar,daha çok tartışıyorlar kısaca daha çok seviyorlardı.Kimi sağdan bakıp sevdi vatanı, kimi soldan.Ama hepsi istisnasız hepsi sevdi ve çogu öldü vatan için... 14 yaşındaki Velican Oduncu ya da bir gecede yaşı 18 e çıkarılan Erdal Eren gibi Allah hepsine rahmet eylesin.
Teoman Onyedi'nin Hikayesi (Erdal Eren) 04:35
Teoman Onyedi'nin Hikayesi (Erdal Eren) 728 izlenme - 3 yıl önce Erdal Eren bundan tam 34 sene evvel bir 13 Aralık gecesi idam edildi. Daha 17 yaşındaydı.Akrabası olan Teoman ise hepimizin bildiği 17 şarkısını ona yazdı. Işıklar içinde uyu Erdal hep kardeşim olarak kaldın Erdal.
Hatırla Sevgili-Erdal Eren Sahnesi 03:37
Hatırla Sevgili-Erdal Eren Sahnesi 414 izlenme - 2 yıl önce Hatırla Sevgili dizisinden,13 Aralık 1980 tarihinde, sağ-sol olayları neticesinde idam edilmiş Erdal Eren'in anıldığı sahne. Dizinin tarihi olayları sol ağırlıklı olarak işlendiği söylense de Sağcı Yaşar (Umut Kurt) karakterinin dizideki varlığı sağ cenahtan bakışı diziye katmıştır. 17 Yaşında boyu ipe yetsin diye yaşı büyütülen Erdal Eren'i "Hatırla(dık) Sevgili erdal eren
Erdal Eren Belgeseli 04:47
Erdal Eren Belgeseli 729 izlenme - 4 yıl önce Erdal Eren (25 Eylül 1964, Şebinkarahisar,giresun - 13 Aralık 1980, Ankara)
Erdal Eren Belgeseli - Asmayalım da Besleyelim mi?  (1. Bölüm) 07:10
Erdal Eren Belgeseli - Asmayalım da Besleyelim mi? (1. Bölüm) 756 izlenme - 3 yıl önce Erdal Eren (25 Eylül 1964, Şebinkarahisar, Giresun - 13 Aralık 1980, Ankara), 12 Eylül Darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü gerekçesiyle hüküm giyen ve asılarak idam edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi. Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 tarihinde Milliyetçi Hareket Parti'li Bakan Cengiz Gökçek'in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürüldü.[1] Erdal Eren, Suner'in öldürülmesini protesto etmek için 2 Şubat 1980 günü düzenlenen gösteride gözaltına alınan 24 kişinin arasındaydı. Gösteri sırasında çıkan çatışmada er Zekeriya Önge'yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Erdal Eren, yargılanarak 19 Mart 1980 tarihinde idama mahkûm edildi. Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan karar, 13 Aralık 1980'de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde infaz edildi. Erdal idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan'a, "avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18'den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını"[2] [3]söyledi. Ağabeyi Erkan Eren, Erdal'ın Mamak Askeri Cezaevi'nde tutuklu kaldığı dönemde gördüğü ağır işkencenin izlerine tanık olduğunu dile getirdi.[4] Erdal'ın idam edildiği tarihte yaşının 18'den küçük olduğunu belirten Erkan Eren, infazı radyodan öğrendiklerini ve Erdal'ın kimsesizler mezarına gömülmek istendiğini söyledi.[4] Ayrıca dönemin bir numaralı adamı Kenan Evren'in "asmayalım da besleyelim mi?" sözü Erdal Eren'e sarf edilmek maksadı ile ağızdan çıkmış sonrasında ise binlerce insana mâl edilmiştir.
Ali Asker - Metris'in Önü 04:38
Ali Asker - Metris'in Önü 514 izlenme - 3 yıl önce 17 yaşında idam edilen Erdal Eren için yazılmış olan ve en çok Ali Asker'in sesiyle bilinen bir türkü. Girişiyle, şiiriyle, sözüyle, sazıyla, ney'i ile ruhu ile çok güzeldir. 1995'teki Oy Dağlar albümünde yer almıştır. ben hep onyedi yaşındayım her ayak sesinde ürperirim demir kapının her açılışında göğsümün kafesine sığmaz yüreğim her türlüsünü tattım acıların, ayrılıkların her şeye biraz alıştım bir seni beklerken kendimi yenemedim Şu Metris'in önü bir uzun alan Bir tek seni sevdim gerisi yalan Senin hasretindir hücreme dolan Bir tek seni sevdim gerisi yalan Gerisi yalan Hücremdeyim hasretinle yanarım Senin için her gün her gün ağlarım Kanım hep içime akar kanarım Beni anlamadın ona yanarım Şu Metris'in önü bir uzun alan Bir tek seni sevdim gerisi yalan Söz / Müzik : Mehmet Koç Ney : Ercan Irmak
Grup Yorum - Büyü 03:43
Grup Yorum - Büyü 201 izlenme - 3 yıl önce 12 Eylül anayasasından hemen sonra, henüz 17 yaşındayken idam edilen Erdal Eren için, Gülten Akın tarafından yazılmış şiirin bestelenmiş halidir. Grup Yorum un, 1986 yılında piyasa çıkan " Sıyrılıp Gelen " adlı albümünde yer alır.
Eren Yeşim 03:58
Eren Yeşim 318 izlenme - 9 yıl önce damar video
Eren Yesim 03:58
Eren Yesim 108 izlenme - 9 yıl önce damar vıdeo